51

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

PIC16F84 i 16F84A chodzą, takiego LF nie miałem.
Tasta.hex to oryginalny wsad do AKI od autora tego interfejsu. AtariITX AKI.hex to wsad skompilowany przeze mnie z jakichś źródeł z netu, trochę coś tam poprzerabiałem. Chyba klawisze START-OPTION ma pod F2-F4 zamiast F4-F8 ale już nawet nie pamiętam bo to dawno było. No i oryginalny miał zamieniony chyba START z SELECTEM albo OPTION z SELECTEM, ten mój ma poprawne.
Natomiast na tę całą zamianę to można zrobić hardware'owy fix, który polega na wlutowaniu dwóch rezystorów powiedzmy w poprzek zamiast wzdłuż tak więc który wsad wybierzesz to raczej nie ma większego znaczenia. Proponuję mój :)

52

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Przejrzałem karty katalogowe i wynika z nich, że LF to to samo co F, tylko wersja energooszczędna i fmax=4 MHz.

Fusebity mają być tak ustawione?
https://obrazki.elektroda.pl/2679322400_1622128952_thumb.jpg

Z plikiem Tasta.hex miniprog zgłasza mi, że plik nie mieści się w pamięci MCU.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-05-27 16:24:35)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

53

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Hmm ja nie programowałem za pomocą TL866 tylko K150 Pic Programmer.
U mnie to się nazywa XT Fuse i ważne jest, żeby to zaznaczyć, żeby PIC poszedł z zewnętrznego oscylatora.
Tasta.hex nie stwarzał u mnie żadnych problemów w K150

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-05-27 21:10:41)

54

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Mam nadzieję, że to zastąpi XCO:
https://obrazki.elektroda.pl/7943191300_1622381732_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/6543327300_1622381734_thumb.jpg

Powiem, że przy pierwszym uruchomieniu, to ta częstotliwość wcale taka ładna nie wyszła, trzeba było wprowadzić kompensację rezonatora 25 MHz. Wyszło mi +91ppm, tyle wprowadziłem i trafiłem "w punkt".

W razie potrzeby ATMega (Arduino Pro Mini) "przytrzyma" reset Atari, ale na razie mam nadzieję, że to nie będzie potrzebne - zaprogramowałem ją bez bootloadera, więc powinna zdążyć "wstać" podczas power-on reset Atari. Po włączeniu zasilania przesyła konfigurację do Si5351 i "idzie spać" (SLEEP_MODE_PWR_DOWN).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-05-30 14:42:15)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

55

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Jeśli potrzebujesz kwarców 14.18757MHz to mam jakieś w SMD.

56

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Tymczasowo pożyczyłem RAM z 800XE i... działa!
Nie wiem tylko co mnie podkusiło na podstawki precyzyjne :/

Sprawdziłem swoje GTIA z usterką typ 2 i co ciekawe jak je zamrożę to działa, ale po kilku minutach usterka powraca. Drugie GTIA, które mam z płyty dawcy niestety ma usterkę typu 1.

Stereo działa, AKI działa, SIC!... nie działa (wchodzi do self-testu) :/ mam jeszcze tylko jeden kartridż ze Space Harrier'em i ten działa. SDriveMAX też działa.

https://obrazki.elektroda.pl/1609116500_1622475676_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-05-31 18:43:59)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

57

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

SIC! powinien działać, ale obadaj wszystko przy MMU. Może brakuje jakiegoś rezystora podwieszającego? Jest tego cała masa: 1k oraz 3k.
Zakładam, że zworki pod ROM-ami dobrze polutowałeś skoro startuje?

Podstawki precyzyjne to ZUOOOO!!!!

58

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

SIC! już działa, tylko wymaga dodatkowego resetu, tzn. muszę nacisnąć "reset" na SIC! i zrestartować komputer.

Z wartościami elementów generalnie trzymałem się schematu, tylko "na ostatniej prostej" trochę optymalizowałem, bo okazało się, że nie zamówiłem sobie rezystorów 100R (przy SIO), więc dałem 82R, tak samo kondensatory SMD 27pF, dałem 22pF i tranzystory wszystkie SMD dałem BC817.

x_angel napisał/a:

Podstawki precyzyjne to ZUOOOO!!!!

No wiem, już ich nie ma... ale to miała być taka płyta do eksperymentów. Najchętniej to bym na niej ZIFy widział, ale się nie zmieszczą. Jak się kupi markowe precyzyjne, to dają radę, ale to, co kupiłem, to jakiś złom.

Natomiast Si5351 działa pięknie, no i mając 3 kanały i 2 niezależne syntezatory PLL, można się pokusić o jakieś eksperymenty z timingami.

P.S.
Masz jakiś opis do tego swojego wsadu do AKI? Bo mapowanie klawiatury jest tam inne niż w oryginale.

P.P.S.
...zapomniało mi się o jednym rezystorku :O i Atarynka wykazywała zdolności paranormalne - reagowała na zbliżenie ręki do płyty ;)

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-06-01 20:34:16)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

59

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Opis jednego AKI z wsadem Tasta.hex jest tutaj:
http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/AKI/
http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … pl/aki.htm
Ono ma Start pod F5, Select pod F6, Option pod F7, itd. z tym, że właśnie chyba miało pomylony Select z Optionem

Drugie ma zmapowane Start pod F2, Select pod F3, Option pod F4, Reset pod F5 - dokładnie nie pamiętam, piszę z pamięci, bo musiałbym odgrzebać ITX i podłączyć. Help jest albo pod F1 albo gdzieś pod F9 czy F10 - nie pamiętam.
Makr chyba nie ma - zostało to wycięte z softu. Ogólnie chyba po prostu działa jako klawiatura i tyle - większość dodatkowych funkcji oryginalnego AKI została usunięta. Ja tam i tak nie używałem, więc mi to spoko :)

60

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Generalnie sprzęt jest ogarnięty, AKI działa (wsad AtariITX AKI.hex).

Mapowanie klawiszy funkcyjnych wygląda tak:
F5     START
F6     SELECT
F7     OPTION
F8     RESET
F10     HELP
F11     INVERS
F12     BREAK

Pozostało chyba tylko zrobić jakieś rozszerzenie pamięci.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

61

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

O widzisz, czyli jednak byłem w błędzie - tak to jest, jak się pisze "z pamięci", a pamięć zawodna.
Do dwóch rozszerzeń na DRAM-ach zaprojektowałem płytki, ale można by coś pomyśleć nad rozszerzeniem od Hiasa na pamięci statycznej tak dla odmiany :)

62

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Mam te twoje dwie płytki, dostałem od Mq razem z płytą główną. Tylko nie mam do nich żadnej dokumentacji. Chyba bardziej skłaniam się ku wersji 320kB. Mam już zamówione pamięci u Chińczyka. W tej chwili mam 130XE, z oryginalnym EMMU. Z drugiej strony leży mi też zmontowany SimmExp.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

63

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

@x_angel, jak byś nie miał co robić, to można by z tej płyty ITX wywalić w ogóle pamięci i Freddiego, a zamiast tego wrzucić 64k+1MB wszystko na SRAM wg tego projektu tOri'ego: http://atari.myftp.org/exram/exram.html

64

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Na razie mam co robić przy Atari ST ATX - pracuję nad kolejną wersją PCB z innym ułożeniem elementów, więc małe Atari ITX musi poczekać.
Ale taki miałem plan - wywalić Fredka i DRAM-y i zrobić wszystko na statycznych - pamięć podstawową oraz: albo 1MB od t0riego albo 512k od Hiasa.

65

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Ten projekt od tOri'ego ma tę zaletę, że tam jest w jednym układzie xilinx od razu komplet bramek do sterowania pamięcią podstawową SRAM, cały sterownik do 1MB SRAM, i jeszcze zostało trochę miejsca, więc namówiłem tOri'ego, żeby tam wcisnął dzielnik dla częstotliwości ten co jest normalnie we Freddiem. Czyli masz wszystko w jednym małym scalaku xilinx, plus jeszcze mamy z tOrim źródła, więc można bez problemu pozamieniać w razie potrzeby wszystkie piny w tym xilinx tak, żebyś miał wygodnie ścieżki prowadzić.

66

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Nieużywanie CPLD/FPGA ma też jednak swoje uroki... tak swoją drogą, dlaczego wszystkie rozszerzenia pamięci do A8 pozostawiają bazowe 64 kB? Nie lepiej było wpakować np. 1 MB i z niego zrobić 64 kB podstawy + 512 kB w bankach?

P.S.
Albo ja coś sknociłem albo chińczyk przysłał mi uszkodzone kości, bo coś te 320 kB nie chcą mi działać :/ XRAM widzi 15 banków i niby twierdzi, że są ok, ale inne testy tego nie potwierdzają.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

67

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Chodzi o to, że logika dla podstawowej pamięci 64kB jest kompletnie inna niż dla rozszerzonej pamięci. Podstawowe 64kB jest dostępne cały czas w całości, a pamięć rozszerzona to zawsze banki po 16kB. Ciężko by było przełączać w tej samej kości pamięci banki po 16kB tak, żeby jednocześnie mieć cały czas dostęp do podstawowej pamięci z tej samej kości. Chyba znacznie łatwiej jest zrobić to jako osobną logikę.

68

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

_tzok_  a nie masz jakichś kości z Amigi 500? Bo takie właśnie tam pasują.
Czy przylutowałeś brakujący sygnał CAS_BANK ?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-06-05 10:06:25)

69

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

_tzok_ napisał/a:

Nieużywanie CPLD/FPGA ma też jednak swoje uroki... tak swoją drogą, dlaczego wszystkie rozszerzenia pamięci do A8 pozostawiają bazowe 64 kB? Nie lepiej było wpakować np. 1 MB i z niego zrobić 64 kB podstawy + 512 kB w bankach?

Specjalistą nie jestem ale intuicja mi mówi, że na takim czymś prościej się steruje - przynajmniej w wersji podstawowej. Przełączenie między pamięć podstawową a dodatkową to jest bit 4 PORTB PIA, zgadza się? Więc jeśli jest 0 to jedziemy standardem, a jak 1 to przechodzimy na dodatkowy układ adresowania i tutaj odpowiednie bity portu B jednoznacznie wybierają bank. Pewnie prosto by to było zrobić tak, że wartość tego bitu przekłada się na najstarszy bit fizyczny. Historycznie - pewnie nie wchodziło to w grę bo prawie połowa zasobów jest zmarnowana.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

70

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Właśnie to miałem na myśli - z pierwszych 512 kB używamy tylko 64 kB jako podstawową, a drugą połówkę jako banki po 16 kB. Tak to mam używane 512 kB, a drugie 512 kB po prostu sobie "leży".

x_angel napisał/a:

_tzok_  a nie masz jakichś kości z Amigi 500? Bo takie właśnie tam pasują.
Czy przylutowałeś brakujący sygnał CAS_BANK ?

Nie mam, ale mam 4 kości TMS44C256-10N (choć to malowanki) od chińczyka i na wszystkich zachowuje się tak samo.

https://obrazki.elektroda.pl/4215423800_1622886369_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5420815800_1622886371_thumb.jpg

eXtended RAM Test 0.22 nie sprawdza który bank sprawdza...

***

Usterka znaleziona - mój błąd, PB5 nie było podłączone - zamieniony rezystor z kondensatorem. Programy widzą 16 banków i wszystkie testy przechodzą. NUMEN niestety ładuje się do końca i "wykrzacza", Laura odtwarza intro - gra muzyka i idą napisy, ale grafika jest "wykrzaczona" (może to kwestia GTIA?). Działa dyskowy Space Harrier i Bosconian (choć grafika się "krzaczy"), podobnie WKC (ale ono chyba wymaga CompyShop, a nie wiem z czym jest zgodne to 320 kB).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-06-05 12:12:42)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

71

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Numen działa na złym GTIA tylko źle grafikę wyświetla. Chyba, że to jakieś mocniejsze uszkodzenie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

72

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Zapuść jeszcze XMST, musi dawać poprawne banki. Objawy wskazują jednak na problem z tą pamięcią, mogą to być problemy zakłóceniowo/timingowe. Nieraz XRAM pokazuje wszystko dobrze, a XMST nie, albo na odwrót - oba programy mają inne algorytmy testowania pamięci. Na koniec jak wszystko śmiga już dobrze, to warto puścić jeszcze na godzinkę PROG2, który testuje w kółko pamięć tymi samymi algorytmami co XMST.

73

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Problemy z grafiką w WKC i Bosconian - "umarły" ANTIC i GTIA :( po wymianie grafika jest ok. Pamięć przechodzi wszystkie testy, ale NUMEN dalej wyświetla kolorowe pasy lub czarny ekran i szum/piski na audio.

Wykorzystałem ostatniego "zapasowego" ANTICa, ale GTIA już nie mam i musiałem "pożyczyć" z innej płyty :(

Obejrzałem kilka deme, w tym Ilusię i problem był chyba od początku... teraz wygląda zdecydowanie lepiej, mimo że włożone GTIA jest z tego samego okresu produkcyjnego i w testach ujawnia tę samą wadę. W Laurze dalej pierwsza grafika jest "wykrzaczona" ale dalej jest już ok (grafika z Laurą i sama gra). Uszkodzony ANTIC jak jest zimny, to działa, GTIA wręcz odwrotnie.

To rozszerzenie 320 kB to jest RAMBO czy CompyShop? Pytam, bo w VideoBlitz nie widzę dyskietek, a nie bardzo rozumiem co mogłoby "przeszkadzać" w przełączaniu pamięci ANTICa, gdy używane jest oryginalne EMMU. Nie chcę zabić kolejnego ANTICa, bo już więcej ich nie mam.

Także przydałaby się sprawna GTIA lub coś, czym można by ją zastąpić.

***

Ok, to rozszerzenie to jest Rambo, ale wystarczy dodać 74LS00 i do blokowania MAP i do przełączania banków użyć PB7 zamiast PB5. Chyba powinno z tego wyjść CS - czy dobrze myślę?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-06-06 10:00:48)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

74

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Aż tak to z tym nie kombinowałem :)

A jak udało Ci się ubić Antica?

75

Odp: Atari ITX relacja z budowy.

Nie to środowisko ale mi się udało ubić 2 Antiki jak próbowałem zaaplikować GTIA fix (pajęczarski) na płycie 65XE bex ECI. Znaczy, oryginalnie na takiej płycie nie powinno być problemu ale pierwotne GTIA z niej pewnie wcześniej wywędrowało a miałem tylko takie z wadą. Ciekaw jestem jak to zrobił @_tzok_.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.