101

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Ladnie to wygląda.
Czy wsad do biosu na karcie Xi-8088 masz ten który Candle podesłał tutaj,
czy ze strony autora projektu ?

102

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

JLS napisał/a:

Ladnie to wygląda.
Czy wsad do biosu na karcie Xi-8088 masz ten który Candle podesłał tutaj,
czy ze strony autora projektu ?

Wsad do Xi8088 mam ze strony projektu: Bios 0.9.0 konkretnie plik:  bios128k-2.0.bin
Tak to zrozumiałem, że bios jest bez obsługi IDE, a 2.0 to albo wersja biosu, albo do płyty w wersji 2.o czyli naszej.
Do XT-CF mam wsad: ide_xt.bin

Wsadu od Candle nie wgrywałem, bo on był zmodyfikowany pod inny Keyboard Controller, a ja teraz mam VIA czyli właściwy.

Aha, jest plan: zamówię jeszcze płytki do kontrolera FDD, do karty OPL2 i do karty VGA, z tym, że będę zamawiał po kolei, więc to zajmie niemiłosiernie długo :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-03-17 23:29:08)

103

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Dziękuje za info,
jutro spróbuję  uruchomić Xi8088 załadowanym plikiem:  bios128k-2.0.bin
Wcześniej miałem kontroler klawiatury inny niż VIA.
A teraz mam go i ja, bo mi doszedł był dzisiaj od Candle.

104

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Kontroler klawiatury VIA, rozpoznaje obecność myszy PS2,
po włożeniu kostki z zaprogramowanym Biosem ze strony autora projektu czyli  bios128k-2.0.bin.
Wczoraj jeszcze miałem ten zmodyfikowany bios od Candle.
Dzisiaj uruchomiłem z dyskietki grę Blockout,
działa pięknie w kolorze na VGA.
Jeszcze znalazłem czas aby uruchomić Mario,
ale w tym przypadku Mario poruszał się wolno.

105

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

u mnie po wymianie karty vga z oak na trident działa już wszystko
od czasu do czasu karta jest po resecie nadal źle inicjalizowana, ale generalnie, wszystko co próbowałem uruchomić działa
na stronie projektu jest napisane, że płyta obsługuje maksymalnie procesory do tam 13mhz - oczywiście chodzi tu o V20 16mhz
na aliexpresach są takie po 17usd/5szt, tymczasem ten który mam jest wyspecyfikowany na 8mhz
w kilku grach wyraźnie brakuje już tych megaherców -  np knightmare bardzo zwalnia gdy na ekranie jest więcej sprajtów, podobnie grand prix circuit, a nawet simcity
w te ostatnie grywałem na przełomie lat 80/90 na XT u kolegi z herculesem i nie pamiętam, żeby tam były jakieś problemy - być może oczekiwania były mniejsze, lub, zwyczajnie karta hercules była by lepsza do takiego zestawu

przechodze na tumiwisizm

106

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

@Candle, co to jest za model i producent tych podstawek 40pin, które użyłeś na swojej płycie?

107

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

robinson nugent, inc
ICA406S TG

przechodze na tumiwisizm

108

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Na Herculesie masz mniej kolorów a co za tym idzie mniej pamięci do kopiowania. Chyba, że też w mono odpalałeś.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

109

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

wpakowałem do środka basic z PCjr, może ktoś sprawdzi?

http://www.spiflash.org/wp-content/uplo … ic-2.0.zip

przechodze na tumiwisizm

110

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

wpakowałem do środka basic z PCjr, może ktoś sprawdzi?

Oczywiście, że sprawdze, zaraz zaprogramuję flash-ke, jutro dam znać.
Czy to ma działać w ten sposób, że jeśli bedzie brak systemu, uruchomi sie BASIC ?

111

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

troche nie wiem, są tam jakieś komunikaty o nie tej wersji dosa
ale myślę, że tak to powinno działać

przechodze na tumiwisizm

112

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

basic jest od pcjr i o ile zawiera coś co zdaje się być prawidłowym nagłówkiem, to już nie ma tam prawidłowej dla biosa xi sumy kontrolnej
normalnie jest suma tak jak w atari, ale tutaj jest użyte crc16, przez co bios nie rozpoznaje romu
po zablokowaniu sprawdzenia, da się wywolać rom, natomiast zwyczajnie sie to wiesza
disasemblat tez nie napawa optymizmem - nie przedstawia żadnego sensownego kodu x86

przechodze na tumiwisizm

113

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Po zaprogramowaniu kostki tym zmodyfikowanym biosem z basic z PCjr,
niestety nie widzę żadnej z nim związanej akcji.
Bez kontrolera FDD jak i również z niewłożoną dyskietką w stacje nic ...
Mam płytę XT IBM który w ROM-ie ma tam też basic. Startuje wtedy gdy nie uruchomi sie z niej żadnego systemu.
Ale czy to coś może pomóc ?

114

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

może, a może nie - jeśli mógłbyś, zgraj
jeśli są to 4 kości po 8kb to może być różnie
nagłówek powinien zawierać dwa bajty - 55 AA
jeśli tak jest, są jakieś szansy

przechodze na tumiwisizm

115

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Zgrałem zawartość już dawno. Posłałem na e-mail.

116

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Dobra, coś tam udało mi się uruchomić. Komp normalnie bootuje z karty CF.
Cały problem był w tym, że ja te karty robiłem pod innymi komputerami i niestety te karty nie chciały działać w Xi8088. A robiłem te karty pod jakimś kompem Core2Duo, pod Athlonem 2500+ i nawet na laptopie z Pentium II.
Wlutowałem więcej slotów ISA do backplane, wsadziłem kontroler FDD i zrobiłem to klasycznie, na Xi8088, czyli boot z dyskietki DOS 6.22, potem FDISK, potem Format C:, potem sys C: i potem już normalnie przez czytnik CF na USB wrzuciłem masę softu i gier.
Kartę mam 256MB, kupiłem sporo takich samych kart od tego gościa:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowa- … h-cf-256mb
Postararm się jutro zrobić obraz tej karty i wrzucić na jakiś hosting.
Na razie puściłem sobie MKS_VIR i patrzę, jak robi - skanowanie jednego pliku to kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund :)
Ten proc jest masakrycznie wolny. Volkov Commander w miare śmiga, Norton Comander też jeszcze jakoś śmiga, ale Dos Navigator zamula niemiłosiernie. Skończę skan MKS_VIRem, to puszczę jakieś SysInfo.

117

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Wg mnie to wystarczy boot z dyskietki DOS-a ->  FDISK ->  Format C:/s    ;)

Ja jako dziecko DOS-u tak zawsze robiłem, chociaż sys c: jest mi też dobrze znane.

Ostatnio zapoznałem sie z CP/M  uruchomiłem  stary polski  komputer modułowy MSM
o którym wiem, że nie był włączany w tym stuleciu.
A jaka frajdą było formatowanie dyskietek a pozniej przenoszenie systemu poprzez polecenie sysgen...

Aktualnie montuje elementy na płytkę XT-CF.

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-03-20 19:57:11)

118

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Tak, wiem, że to działa tak samo :) Ja jeszcze DOS-a liznąłem na informatyce w technikum. Robiłem celowo dzieląc na jak najmniejsze etapy, żeby w razie czego wiedzieć, czy się wykłada i gdzie.
Teraz muszę wymienić flash w XT-CF na EEPROM 28C64, żeby móc używać tego narzędzia do konfiguracji.

Zamówiłem dziś płytki do kontrolera FDD, potem jak przyjdą, zamówię do karty dźwiękowej i potem do VGA.

119

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

x_angel napisał/a:

...

Zamówiłem dziś płytki do kontrolera FDD, potem jak przyjdą, zamówię do karty dźwiękowej i potem do VGA.

O prosze, ale bedzie zabawa :)

120

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

jeśli się wstrzymacie z kartą dźwiękową to spróbuje zrobić coś bardziej uniwersalnego niż adlib, chociaż pewnie będzie tam cpld i w ogóle
natomiast jako posiadacz 8 bitowej sound galaxy ii muszę stwierdzić, że pożytek z tego jest ŻADEN - tj dźwięk mam kilku grach, reszta jakoś tak gra na spikerze
moim planem jest włożenie tego co jest określane jako CSS oraz Tandy Sound + adlib i zrobienie takiej karty
lepsza od VGA była by też CGA, no ale to mi chwile zajmie - chyba że ktoś ma jakieś źródło do takich kart za rozsądne pieniądze (np ostatnie rozwiązania od ATI)
pierwsze CGA na układach TTL ma pewne problemy z dostępem do pamięci, więc pomimo zaporowych cen (około 300zł) nie są one aż tak atrakcyjne z punktu widzenia użytkownika

czy ten kontroler do fdd jest na jakimś normalnym, kupowalnym lokalnie scalaku, czy też trzeba już pisać listy do chinskiego mikołaja?

w standby-shopie/slawmirze są jakieś zintegrowane kontrolery do fdd które można użyć

w planach mam też kartę sieciową - będzie to ten sam realtek którego używa projekt netusbee (kompatybilny z ne2000)

przechodze na tumiwisizm

121

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Tu mają:
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/3szt-N82 … NTEL/17205
Ale trzeba obadać, co to znaczy ten SL na końcu, ponieważ u Malinova na stronie jest takie coś:
Part names:
- National Semiconductor PC8477BV-1 (recommended)
- Intel N82077AA (recommended, no tape support)
- Intel N82077AA-1 (tape support, FM broken)
- Intel N82077AA-5 (doesn't support 1 Mbps rate / ED disks)
- National Semiconductor PC8477AV-1 (older version of PC8277BV-1)
eBay, Utsource

122

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

pobieżnie - dwie różnice w pinach - tam gdzie wersja AA ma piny dla kondensatora separatora danych, wersja SL ma piny wspierające oszczędzanie energii
wersja SL jest wersją zgodną z laptopową rodziną procesorów SL (386SL) - powinno dać się użyć, ale pewnie wymaga jakiś zmian

przechodze na tumiwisizm

123

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Na Ali nie ma albo ja nie widzę.
Są w Stanach:
https://www.ebay.pl/itm/2-PCS-N82077AA- … SwW1Nd5YWu
Może by tak zamówić z 10 kompletów i poprosić kogoś z USA o wysyłkę (może z jakimiś innymi gratami).

124

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

wole krajowe, to nie powinno być trudne
a jeśli chodzi o stany - wciąż nie mamy śledzi i coraz bardziej mnie to boli

przechodze na tumiwisizm

125

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

....
a jeśli chodzi o stany - wciąż nie mamy śledzi i coraz bardziej mnie to boli

Czyżby w stanach były odpowiednie śledzie ?