1

Temat: Stacja rozlutownicza

No właśnie, takie pytanie - szukam czegoś w miarę taniego i bezawaryjnego do własnych, nieseryjnych zastosowań. Ktoś z elektroników się wypowie na temat dostępnych modeli i wad/zalet danego urządzenia? Z góry dzięki.

Sikor umarł...

2

Odp: Stacja rozlutownicza

Ja do takich wlasnie celow kupilem sobie cos takiego: https://cpc.farnell.com/duratool/d00672 … 2cQAvD_BwE

3

Odp: Stacja rozlutownicza

Ja mam stację z serii ZD*, z wyglądu bardzo podobnej do tej z powyższego wpisu. Jak na amatorską zabawę działa wyśmienicie - o ile tylkok pamięta się o kilku zasadach. No i trzeba opanować proces czyszczenia bo nawet właściwie obsługiwany, pistolet potrafi się zatkać i co jakiś czas trzeba go odetkać (potrzebna jest do tego lutownica). Ale przy odrobinie wprawy i świadomości problemu przestaje to przeszkadzać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Stacja rozlutownicza

I ja mam chyba identyczną. Zrobiłem do niej na razie jedno podejście i jakoś na płycie Atari nie działała tak ślicznie jak na filmikach Ekstremalna Dekompozycja :)
Kiedyś dam jej jeszcze kolejną szansę, bo nie miałem weny na zabawę z nią.

5

Odp: Stacja rozlutownicza

Ja cala plyte 130XE na niej rozlutowalem, wiec to kwestia czyszczenia guna, tak jak perinoid pisal.

6

Odp: Stacja rozlutownicza

U mnie stacja nowa, więc jeszcze nie był brudny :) Może kwestia regulacji temperatury, dodania świeżej cyny na pady itp.

7

Odp: Stacja rozlutownicza

Ja też mam ZD juz jakis czas i jeden pistolet juz zajechałem - połamał sie z przegrzania :D
Dokupiłem drugi i smiga dalej.
Ważne jest zeby pilnowac obu filterków i w miare regularnie czyścić.
Jedyne co mnie wkurza to że groty szybko tracą swoje dobre właściwości.
W sumie sprzęt za tą cene jest OK, tylko groty słabe.

8

Odp: Stacja rozlutownicza

Czyli w razie czego ZD daje radę. Cieszy mnie to, bo ich cena jest ok. Poczekam jeszcze kilka dni na inne opinie, ale chyba mam już wstępne rozwiązanie.

Sikor umarł...

9

Odp: Stacja rozlutownicza

Potwierdzam daje rade, tylko trzeba się zaopatrzyć od razu w zapasowe groty/filtry i czyściki :)

pro-tip: wrzuciłem do sprężynki monetę 10gr aby te filtry trochę na dużej starczały, bo ona wyłapuje teraz większość cyny ;)

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-02-04 08:22:10)

10

Odp: Stacja rozlutownicza

Ooo, ciekawy patent...

Sikor umarł...

11

Odp: Stacja rozlutownicza

O... Trzeba spróbować. Wrzuciłeś na spod czy tak luzem?

A tak przy okazji - macie jakiś pomysł na materiał na filterki? O ile ten od strony stacji nie brudzi się jakoś bardzo, o tyle ten w pistolecie trzeba często wymieniać. Na tyle często, że pytanie o materiał zastępczy staje się zasadne (te filterki kosztują po 1.50-2.50 za sztukę, poza tym trzeba je mieć).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-04 11:11:08)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Stacja rozlutownicza

Normalnie nakładam na sprężynę blisko filtra (w lekkiej odległości) i całość składam, filtr wytrzymuje 3-4 dłużej wówczas :)

13

Odp: Stacja rozlutownicza

Wrzuciłem. Zobaczymy, czy to coś da ;-) Akurat wyczyściłem cylinder i zmieniłem filtr.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.