351

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

mozesz podlinkowac gdzie kogos strasze jakas policja?

nie mozesz? tak koncza konfidenci

https://img.besty.pl/images/328/82/3288221.jpg

:D

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-09-20 13:56:11)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

352

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

czas na leki.

353

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@xxl - odnoszę wrażenie, że od lat jesteś tu największym szkodnikiem i wrzodem wzniecającym konflikty i podkurwiającym trolem większość tu zgromadzonych normalnych ludzi. Za całokształt powinieneś zostać trwale usunięty z tego forum i dziwi mnie nieco postawa admina tego forum. Powinno się do regulaminu dopisać "klauzulę sumienia" :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

354

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Panowie, jako czytelnik tego wątku mam skromna prośbę o odnoszenie się bardziej do spraw technicznych czy nawet filozoficznych dotyczących przyszłości sceny zgodnie z tematem - jest to o wiele ciekawsze niż prywatne ubliżanie sobie nawzajem - po prostu przykro jest to czytać.

@Pin - z łaski swojej nie podciągaj pod swój punkt widzenia "większość tu zgromadzonych normalnych ludzi", to Wasza osobista krucjata ;)

355

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

No dobrze, to takie moje subiektywne odczucie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

356

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Szeryf napisał/a:

mam skromna prośbę o odnoszenie się bardziej do spraw technicznych czy nawet filozoficznych dotyczących przyszłości sceny zgodnie z tematem

ale tu nie ma zadnej filozofii :-) sa wlasciwie dwie postawy (w roznych wariantach):
- jedna nazwalbym klasyczna czyli upraszczajac program ma dzialac na komputerze z fabrycznymi ograniczeniami ale bez zadnych ograniczen programowych,
- druga naklada ograniczenia programowe (dokumentacja) a zdejmuje sprzetowe (bez ograniczen pamieci czy dodania rozszerzenia i modyfikacji)

nie da sie tych postaw pogodzic, jedna wyklucza druga, jak mialby wygladac kompromis? nie wiem. chociaz wydaje mi sie jest nadzieja, niektorzy umieja przynajmniej czerpac prawidlowe wzorce przy doborze fryzury :D
ktora jest lepsza? po co wybierac :-) trzeba uznac ze sa dwie :D a nie szukac kompromisu.


ciezko nie kategoryzowac ale na przestrzeni lat widac do czego to zmierza: opierac sie na dokumentacji producenta, wiecej pamieci czy czegokolwiek dodatkowego sprzetowo, wszystko przeliczac i tabelaryzowac, zdegeneruje sie dalej w kierunku animacji, zaraz poleca filmy na compo i nie bedzie nikogo kto sie zglosi i zapta ale zaraz... :D

ale jest tez grupa ktorej nie przerobi zadna propaganda jednych i drugich maja w glebokim powazaniu i tu bym upatrwal prawdziwy rozwoj... nie chce wskazywac palcami ale jest kilka naprawde tegich glow, ktore w ostatnich latach pozamiataly. czy przejmuja sie jakakolwiek propaganda? :D ci ktorzy tworza oprogrgamowanie wytyczaja kierunki a nie ci ktorzy tworza regulaminy...

atari tak chcialo ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

357

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

nie da sie tych postaw pogodzic, jedna wyklucza druga, jak mialby wygladac kompromis? nie wiem.

No hmm... a co powiesz na kompromis, który może brzmieć: Program działa na komputerze z fabrycznymi ograniczeniami oraz na komputerze z rozszerzeniami sprzętowymi? Myślałem nad tym całą minutę.

358

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

zaraz poleca filmy na compo i nie bedzie nikogo kto sie zglosi i zapta ale zaraz... :D

No właśnie takie były reguły na Silly Venture, że na demo kompo poszedł film odtwarzany ze Side2. Ten zlot to chyba regulaminowy dla ciebie wzorzec, przynajmniej z kontekstu twoich wypocin jasno to wynika. Do tego właśnie doprowadza dowolne podejście do reguł. Inne zapisy reguł na innych parties mają zazwyczaj na celu utrzymanie produkcji w ramach pozwalających na bezproblemowe uruchamianie ze STANDARDOWYCH urządzeń I/O podłączanych do komputera i obsługiwanych poprzez OS na ten przykład. I nie naginaj rzeczywistości - bo nikt jak do tej pory nie wstawił w jedno kompo produkcji na Rapidusa i 6502, czy na antic i VBXE. To są całkowicie odmienne sprawy. Pamięć ram? No właśnie, czyli jest OK jak ktoś przyniesie demo na niemodyfikowane Atari 65XE w postaci 1MB carta? Czy to nie jest ok, bo nie wiem? Z drugiej strony, jeśli pojawią się dema w kategorii 64kB to jaki w tym problem by taką kategorię powołać do życia? Będą chętni - czemu nie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

359

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Z pierwszą tezą się zgodzę - są różne 2 podejścia do tematu i nie da się tego pogodzić w żaden sposób.

Zastanawia mnie tylko sens robienia komuś pod górkę pisząc tak program żeby celowo nie działał na pewnych rozszerzonych urządzeniach - w tym przypadku to jest działanie złośliwe , mimo że teoretycznie z punktu softu jak i sprzętu działa na oryginalnych atarkach.

Oczywiście jeśli to miałoby mieć jakiś techniczny sens to jeszcze zrozumiem, natomiast moim zdaniem jest zwykłym sk****ństwem pisanie softu tak żeby komuś celowo nie działał w pewnych konfiguracjach.

Co do nielegali jeszcze jedno - procesory do Atari produkowało kilku producentów i wystarczy że któryś używał innej maski i nie musi to działać poprawnie - pamiętam że było kiedyś jakieś demo , które nie działało u wszystkich ....


jak sam napisałeś:

"ci ktorzy tworza oprogrgamowanie wytyczaja kierunki a nie ci ktorzy tworza regulaminy..."

Regulaminy są podobnie jak przepisy ruchu drogowego po żeby wszyscy użytkownicy byli poszanowani ... Żeby nie znalazł się jakiś purysta który kupi samochód "anglika" uznając że będzie jeździł pod prąd ponieważ dla niego naturalnym jest ruch lewostronny...

Pin - pisałem kilka postów wyżej - taki cart działający na zwykłej gołej 65 może mieć w środku poza 1mb ramu jeszcze jakiś raspberry pi i co wtedy ?

Ostatnio edytowany przez swiety (2022-09-21 11:47:36)

360

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

Co do nielegali jeszcze jedno - procesory do Atari produkowało kilku producentów i wystarczy że któryś używał innej maski i nie musi to działać poprawnie - pamiętam że było kiedyś jakieś demo , które nie działało u wszystkich ....

Tu akurat jest kilka przykładów, ale nie dotyczy akurat procesora - dwa przykłady na szybko z pamięci: "Muad Dib" Hurka  (brak/żle wyświetlana grafika) oraz "Garfield Demo" Kuby Husaka - "wypadanie" liter ze scrolla (nawet to uchwyciłem w Atariki): http://atariki.krap.pl/index.php/Garfield
U Hurka (u Kuby może też) problemem okazało się chyba występowanie Freedie-go w kompie.
Z demem z kolei - Fox bodajże napisał demo, ale sprawdzał tylko na emulatorze i pisał poprawki na party, aby zadzialalo na realnym sprzęcie.

Sikor umarł...

361

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

Co do nielegali jeszcze jedno - procesory do Atari produkowało kilku producentów i wystarczy że któryś używał innej maski i nie musi to działać poprawnie - pamiętam że było kiedyś jakieś demo , które nie działało u wszystkich ....

glupio mi siebie cytowac... dlatego jest kategoria rozkazow nieudokumentowanych niestabilnych - te na niektorych procesorach dzialaja jak najbardziej stabilnie ale sa tak zaklasyfikowane bo sa modele na ktorych mogga dzialac inaczej.

jeszcze raz powtorze... mity powtarzane z lat 90 na scenie atari o nielegalach...


swiety napisał/a:

Regulaminy są podobnie jak przepisy ruchu drogowego po żeby wszyscy użytkownicy byli poszanowani

rozumiem ale niezgadzam sie z teza ze regulamin jest aby wszyscy uzytkownicy byli poszanowani. a co jesli wszyscy uzytkownicy beda glusi? w regulaminie zakazesz uzywania dzwieku? totalna bzdura, nie po to jest reggulamin zeby szanowac uzytkownikow.

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-09-21 12:24:33)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

362

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

laoo/ng napisał/a:

No hmm... a co powiesz na kompromis, który może brzmieć: Program działa na komputerze z fabrycznymi ograniczeniami oraz na komputerze z rozszerzeniami sprzętowymi? Myślałem nad tym całą minutę.

typowy blad poniewaz nie mozna tego zrobic - jesli ma dzialac jakis modyfikacjach MUSI nakladac dodatkowe ograniczenia programowe na fabryczny komputer - przykladem bedzie chociazby nielegale i mody cpu

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

363

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@xxl - zrób swój demoscenowy zlot i pokaż nam jak to powinno wyglądać, nic nie stoi na przeszkodzie :) Pokażesz wreszcie wszystkim jak unikać typowych dla demosceny błędów, jak je naprawiać i do czego zmierzać i będziesz miał niepowtarzalną okazję wyznaczyć nowe trendy, oraz kierunek rozwoju.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

364

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Pin napisał/a:

okazję wyznaczyć nowe trendy, oraz kierunek rozwoju

dodaje nowy punkt do definicji patosceny:

1. organizator party wyznacza trendy oraz kierunki rozwoju

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

365

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Każdy regulamin nakłada jakieś ograniczenia - ustalasz pewne reguły po to żeby się nimi kierować. Jak w życiu - nie srasz na środku chodnika mimo że technicznie możesz ale ze względu na innych użytkowników chodnika jest zakaz ...

Przykładem pewnych zasad jest używanie rejestru $d301 zamiast jego cienia co z punktu programisty robi to samo i nie ma znaczenia , problem jest kiedy masz jakieś dodatkowe urządzenia używające tej przestrzeni ...

Z takim postępowaniem mogę się zgodzić w jednym przypadku i nawet bym uznał że to ma sens - jeśli piszesz powiedzmy intro 16k na seryjne 64k atari i wpis do $d381 ze względu na proces np pakowania spowoduje że zyskasz te brakujące 2 bajty do wymaganej długości , bo $81 lepiej się spakuje niż $01

366

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

problem jest kiedy masz jakieś dodatkowe urządzenia używające tej przestrzeni ...

jesli pijesz do mnie to chyba tylko z powodu zaslyszanych plotek. ja nie uzywam rejestrow powtorzonych ktore sa uzywane przez jakies rozszerzenia - nawet przez u1mb :-) taki szegolik :-) a teraz poczytaj co jest problemem a nie sluchaj plotek

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

367

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

- druga naklada ograniczenia programowe (dokumentacja) a zdejmuje sprzetowe (bez ograniczen pamieci czy dodania rozszerzenia i modyfikacji)

Co do drugiej postawy jest parę odcieni szarosci, bo jak wiemy pewne rozszerzenia mogą czasem nie tyle w nieuczciwy sposób podnieść poziom produkcji co zaoszczędzić użytkownikowi przerw w demach na doczytywanie kolejnych części dema. W pewnych przypadkach jednak jak wspomniał Święty dodatkowa pamięć może pozwolić na stworzenie efektów przekraczających możliwości Atari 8bit z 64 lub 128 KB pamięci wiec można powiedzieć że jest to inna kategoria. Ja nie mam np. nic przeciwko żeby co do zasady dema wykorzystujące cokolwiek ponad stock konkurowały w osobnej kategorii z jednym ale: z moich obserwacji produkcji jest tak mało że twórcy dobrowolnie się godzą na połączenie tych kategorii na parties i póki co mam wrażenie że dotychczas odbywało się to bez szkody... chociaż przypominam sobie tez nieco kontrowersyjne przypadki:) Obawiam się, ze nadchodzą czasy, w których orgowie party musza zacząć być bardziej wyczuleni i rozważyć taki podział w compos, bo twórcy coraz lepiej potrafią wykorzystywać rozszerzona pamięć i zaczyna się robić niesprawiedliwie.

368

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

Zastanawia mnie tylko sens robienia komuś pod górkę pisząc tak program żeby celowo nie działał na pewnych rozszerzonych urządzeniach - w tym przypadku to jest działanie złośliwe , mimo że teoretycznie z punktu softu jak i sprzętu działa na oryginalnych atarkach.

Generalnie robienie komuś pod górkę prawie* nigdy nie jest rzeczą fajną, ale narzucanie obostrzeń że dana praca MUSI działać na wszystkich atarkach, również tych, które nie są do końca kompatybilne ze stockiem jest tak samo niepotrzebnym robieniem pod górke - nie chodzi tylko o nielegale, niezgodności jest więcej. Autor ma prawo napisać prace, która działa tylko na stock i taka, która działa tylko na specyficzne rozszerzenie i nic tego nie zmieni. Można proponować wsparcie dla jakichś (z całym szacunkiem) marginalnych rozszerzeń w imie dobrej woli, ale moim zdaniem bez sensu jest próbować zakazywać nierobienia tego (**).

(*) bo wiadomo: jak Kuba bogu... ;)

(**) organizator party ma prawo zakazywac czego chce, ale musi się liczyć z możliwością publicznego ostracyzmu ;)

369

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Łącząc oba w/w posty to takie rzeczy powinien właśnie ustalać regulamin compo - to organizator powinien przyjąć pewien kompromis w tym co wolno a co nie i w której kategorii. Nie spotkałem się z publicznym ostracyzmem tego że np prace są wysyłane mailem czy przekazywane na nowych nośnikach typu pendrive a nie dyskietkach 5,25 czy kasetach magnetofonowych (swoją drogą nie wyobrażam sobie compo gdzie np demo wczytuje się z kasety magnetofonowej przez 90 minut a zawsze mogliby się znaleźć puryści którzy by chcieli taką formę ładowania danych)

370

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

a wiesz ze to jest genialny pomysl na troll compo... znaczy WILD compo? tak o 1 w nocy praca na wilda 20 minutowy proces wczytywania programu z kasety. cymes.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

371

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

13 minut wczytywania Bring Back the Eighties? luzik :)
Nawet na Loście miało być wczytywane, ale coś technicznie poszło nie tak.

372

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

ja mam wrażenie, że jak pojawia się XXL, to wszyscy widzą wyryte na jego czole "do sol mi" :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

373

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Tebe nie tak , ja osobiście pisałem z XXL prywatnie i spoko , nie mam nic do gościa - jedyne co mogę zarzucić to nie wiem czy to forma trollowania czy po prostu stania sztywno przy swoim brak ochoty tutaj do kompromisu , wydaje mi się że wystarczyłoby przyjąć wspólnie pewien wypracowany wspólnie regulamin (czy zbiór zasad jak ktoś woli) co do prac zwłaszcza demoscenowych dla pewnych kategorii i się jego po prostu trzymać. Zapewne to by wyszło na zdrowie wszystkim bo przepychanki tworzą obraz patosceny a przy okazji demotywują ludzi do tworzenia czegokolwiek , przynajmniej ja to tak widzę

Ostatnio edytowany przez swiety (2022-09-21 14:35:28)

374

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

No ale z tego co wiem Kolega XXL akurat nie tworzy regulaminów, nie prowadzi parties, ba...niektórzy nawet sądzą, że ma zerowy wkład w scenę i w ogóle nic nie robi... No to z kim tu trzeba rozmawiać o regulaminach, o kompromisie, o nie tworzeniu patosceny...? ;)

Ostatnio edytowany przez Szeryf (2022-09-21 14:51:09)

375

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

laoo/ng napisał/a:

No hmm... a co powiesz na kompromis, który może brzmieć: Program działa na komputerze z fabrycznymi ograniczeniami oraz na komputerze z rozszerzeniami sprzętowymi? Myślałem nad tym całą minutę.

Ściemniasz, spisałeś z regulaminów z lat '90 ;)