526

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@Jacques ale co ja na to poradzę, że taki jest dorobek za 2019 na A8? W poprzednich latach było podobnie.

Dopiero w tym roku słyszy się o kilu grach na 128KB a te 1MB o których wiadomo pójdą na stock z carta.

Podtrzymuję, ta ankieta to próba rozwiązania problemu który nie istnieje.

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-02-25 11:04:04)

527

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

zbyti napisał/a:

ta ankieta to próba rozwiązania problemu który nie istnieje.

Dokładnie tak, w dodatku po przeczytaniu 22 strony tego wątku, jedyny wynik jaki widzę, to zaspokajanie deficytów atencji u autora ankiety,

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

528

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Problem ilości RAM-u, sposobu ładowania, nośnika, turbo itp. jest dla mnie mało istotny w porównaniu z innym o wiele większym problemem. Największym dla mnie problemem jest zjawisko polegające na tym, że na liście wymienionej przez zbyti'ego dwie pierwsze gry i szósta praktycznie nie istnieją bez względu na to czy ktoś ma/lubi/nie lubi dowolne rozszerzenia. W pierwszą i szóstą zagrało kilka(-naście?-dziesiąt?) osób na całym świecie, a w drugą w ogóle nie wiadomo czy ktoś kiedyś zagrał i czy ktoś kiedyś zagra, a gry nie widział nikt (pomijam wersję demo). Większość Atarowców nawet tych gier na oczy nie zobaczy, lub nawet nie dowie się o ich istnieniu, więc jak takie gry będą dalej powstawać, to nie ma kompletnie żadnego znaczenia czy będą powstawać na 64k, czy na pińcet mega giga.

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-02-25 11:17:02)

529

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@zbyti
A nie wiem, wg mnie nic nie masz radzić ;)
Z przedstawionej przez Ciebie listy ja uruchamiałem tylko:

Wasteland
Monty on the Run
Moon Patrol Redux
Jet Set Willy 2019

I choć bardzo możliwe, że pominąłem jakąś perełkę, bo nie sposób wszystkiego śledzić, zalew tytułów chodzących w 64KB nie świadczy o tym, że "problem nie istnieje", bo gdy pojawia się na horyzoncie prawdziwy hit (czy to autorski, czy to konwersja), przy okazji wymagający czegoś więcej niż standard, "problem" się tak jakby pojawia i zaraz każdy zaczyna ciągnąć w swoją stronę. Ilość nie oznacza jakości, problem tylko jest taki, że oczekiwanie by zawsze te proste, jak i ambitne audiowizualnie gry dawało się tak samo uruchomić na 64KB... Nie ważne, to już było dyskutowane ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 11:14:59)

530

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Jacques napisał/a:

bo gdy pojawia się na horyzoncie prawdziwy hit (czy to autorski, czy to konwersja), przy okazji wymagający czegoś więcej niż standard, "problem" się tak jakby pojawia i zaraz każdy zaczyna ciągnąć w swoją stronę.

Tylko kiedy ostatni raz miałeś taki "problem"? FQ wyjdzie wersja plikowa i na carta, PoP atr i cart, ta o której wiem i @Mq też pójdzie na stock z carta itd. itp.

Gry które powstały na 128+ powstały kiedy opcja wydania na carcie nie była na tyle popularna by była brana pod uwagę i dlatego 256KB czy 320KB only. To już wydaje się jest historia.

Zgodzę się z @Mq, że polityka Duddiego nie jest zdrowa w obecnej sytuacji, może mu się opłaca? Ja mam nadzieje, że Adam is Me który się sprzedał pewnie w nie mniejszym nakładzie od Gravity Worms, albo Albert do którego widać są robione przymiarki zmienią jego optykę - że wciąż można sprzedać grę która wyszła za free.

531

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Ja nie mam problemu gdy pojawia się wersja na EXT-RAM uruchomialna z peryferiów, a cartridge opcjonalnie, ale pewne zapędy są niepokojące, gdy niektórzy chcą prowadzić krucjatę przeciw rozwiązaniom, które funkcjonują od lat czy dziesięcioleci: jedni wmawiając, że "Atari jakoś chciało", inni, że "mamy kompleksy C64", jeszcze inni coś tam innego.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 11:30:18)

532

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Ależ macie problemy normalnieeee ;-).

Ja tam wybrałem 64 i do tego będę przekonywał panów tfurców tylko dlatego, że raz, to chcę mieć zachowane fabryczne kompy. Żadnych przeróbek. To tak jak w innych dziedzinach, najczęściej nawięcej warte i najbardziej cieszą kolekcjonerów nie wiem fabryczne 911ki bez żadnych modów silnika czy zawieszenia, albo wyścigówki ale nadal przez fabryczny team przygotowywane wóczas. No ale tu już analogi do kompów próżno szukać. I co jest nie zrozumiałe w tym podejściu? Nie chcę przerabiać swojej kolekcji a jednocześnie chcę bym mógł coś nowego wykorzystać w coś nowego pociupać i dlatego też napisałem że na karicie mi nie przeszkadza jak będzie więcej RAM bo nie muszę nic w kompie szpachlibrować. Tak samo jak nie przeszkadza mi że korzystam z zewnętrznego SIO2SD. I nie mam tam nic przeciwko jak ktoś sobie kompa przerabia i pakuje tam różne przeróbki ułatwiające życie, chodzi tylko o to by tworzyć na standardowy komp, przedewszystkim gierki. Tam dema to se można i 1GB wsadzić i się podniecać we własnym gronie jak dla mnie bo nigdy zachwytów nad czymś takim nie rozumiałem. Może teraz będzie to łatwiejsze do zrozumienia.

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2021-02-25 11:39:19)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

533

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@jedynymentos
Czyli wszyscy mają równać w dół do Ciebie, bo jesteś kolekcjonerem, w dodatku bez choćby 130XE?
No to możesz sobie łupać w Montezumę, a osoby, które od lat mają uwolniony kaganiec RAM-u, zagrają w rozbudowane produkcje. Ewentualnie sobie wsadzisz cartridge, który udaje, że nie jest rozszerzeniem, choć efektywnie zapewnia to samo. Odpalenie PoP na emulatorze (z braku 130XE i słuszności jedynie 64KB?) też pozwoli niczego nie rozdziewiczyć.
A i tak istnieje już zewnętrzne rozszerzenie RAM-u, a za chwilę wyjdzie kolejne, więc w sumie będziesz miał możliwość użycia prawdziwego sprzętu.

Można się gapić na swojego E-Type'a w garażu, można też zamontować lepsze hamulce, współczesne opony i pojechać na track-day :) Byle nie mówić, że każdy ma tylko polerować karoserię.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 11:41:45)

534

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@Jacques a moze jego podejscie jest lepsze bo niby dlaczego nie i to jest rownanie w gore a nie w dol. :-)

Mq napisał/a:

Największym dla mnie problemem jest zjawisko polegające na tym, że na liście wymienionej przez zbyti'ego dwie pierwsze gry i szósta praktycznie nie istnieją bez względu na to czy ktoś ma/lubi/nie lubi dowolne rozszerzenia.

GravityWorms jest dostepne, mozesz ciupac do upadlego, o prosze odrazu znalazlem: http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=7773

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

535

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

xxl napisał/a:

@Jacques a moze jego podejscie jest lepsze bo niby dlaczego nie i to jest rownanie w gore a nie w dol. :-)

Co kto lubi, jeśli ktoś chce jeździć tylko 50 km/h, choć sprzęt po zdjęciu kagańca pozwala na sporo więcej, to niech sobie jeździ, a Ty możesz to nazywać równaniem w górę. Byle nie zawracać rzeki kijem i mówić innym co jest słuszne, bo "jestę kolekcjonerę".
Nie musisz przekraczać tego 50 km/h, ale nie oczekuj, że inni się ograniczą i dostosują do Ciebie. I nie, nie chodzi o teren zabudowany :D

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 11:48:19)

536

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

jesli zdjecie kaganca oznacza dla Ciebie wymiane silnika, hamulcow i zawieszenie spoilerka to czemu nie ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

537

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Silnik i osprzęt zostaje ten sam, ale powiedzmy, że zwiększamy mu maksymalny chwilowy przepływ paliwa :)

538

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Jacques napisał/a:

@jedynymentos
Czyli wszyscy mają równać w dół do Ciebie, bo jesteś kolekcjonerem, w dodatku bez choćby 130XE?
No to możesz sobie łupać w Montezumę, a osoby, które od lat mają uwolniony kaganiec RAM-u, zagrają w rozbudowane produkcje. Ewentualnie sobie wsadzisz cartridge, który udaje, że nie jest rozszerzeniem, choć efektywnie zapewnia to samo. Odpalenie PoP na emulatorze (z braku 130XE i słuszności jedynie 64KB?) też pozwoli niczego nie rozdziewiczyć.
A i tak istnieje już zewnętrzne rozszerzenie RAM-u, a za chwilę wyjdzie kolejne, więc w sumie będziesz miał możliwość użycia prawdziwego sprzętu.

Można się gapić na swojego E-Type'a w garażu, można też zamontować lepsze hamulce, współczesne opony i pojechać na track-day :) Byle nie mówić, że każdy ma tylko polerować karoserię.

To widać przede wszystkim z ankiety a nie, że tam ktoś ma do mnie równać! Choć widzę po zmianach, uczciwa akcja by klikać wincyj RAMu niż te 64kb została już uruchomiona ;-). To taka nowa demokracja, jak lud zagłosuje co nam nie pasuje to niech dalej głosuje aż nam spasuje :D I mam 130XE jakby coś wyszło na ten dedykowany też się nie pogniewam. A dlaczego rozwiązanie na karcie mi nie przeszkadza, choć to także zwiększenie RAMu już chyba BARDZO jasno wytłumaczyłem. Z kaset też nie korzystam bo mam SIO2SD zewnętrzne i to tez mi nie przeszkadza.

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2021-02-25 11:52:59)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

539

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@Jacques: takie turbo tylko nazwiemy to inaczej ... jestem za. zamiast na zone mowic wariatka mozna mowic emocjonalnie elastyczna. odrazyu lepiej.

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-02-25 11:52:51)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

540

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Och, koderowi myli się RAM z Rapidusem...

@jedynymentos
A słychać strzały? Ankieta Ci nie pasuje, "akcja uruchomiona", lol.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 11:54:54)

541

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

jaki rapidus znowu

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

542

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

No skoro rozszerzenie RAM nazywasz "turbo" odnosząc to do analogii motoryzacyjnej, wskazałem Ci czym jest przykładowo turbo w przypadku Atari (np. Rapidus), a czym nie jest (RAMem). Za chwilę zaczniemy sobie tłumaczyć rozniecanie ognia patykiem?

543

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

chwilowe zwiekszenie przepustowosci przeslania danych nie musi oznaczac rozszerzenia ram :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

544

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Ale może wiązać się z większą pojemnością baku ;)

545

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Ext-RAM to chyba większy bak raczej :)

546

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

O to, to, to :)

547

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@Jacques ja Cię zachęcam do rozpoczęcia pisania czegokolwiek na A8. W dzisiejszych czasach wystarcza Mad Pascal (jak nie znasz żadnego języka i chcesz się uczyć od 0) i parę książek od Retronics :]

Co prawda ja na A8 nie mogę pochwalić się wielką ilością softu, w sumie to kompletny program to tylko moja suita dla MP ale dzięki temu przeczytałem parę książek o programowaniu na Atari z epoki, polskojęzycznych i anglojęzycznych.

Nawet sobie nie wyobrażasz gdy spróbujesz swoich sił jak bardzo zmieni się Twój światopogląd i chęć polemizowania z autorami/programistami.

To nie jest złośliwe. Sam przeżyłem taką przemianę ;)

W dzisiejszych czasach każdy może spróbować i coś osiągnąć na A8, to już nie jest tak hardcorowe jak 30 lat temu.

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-02-25 12:17:34)

548

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Jacques napisał/a:

A i tak istnieje już zewnętrzne rozszerzenie RAM-u, a za chwilę wyjdzie kolejne, więc w sumie będziesz miał możliwość użycia prawdziwego sprzętu.

Które konstrukcyjnie działa jak cartridge (mimo, iż korzysta jeszcze z ECI) nie ruszając stocka, czego należało dowieść. A ustosunkuję się - jak napisałem - po końcu ankiety ;P

Sikor umarł...

549

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

@zbyti
Ale ja nie chcę żadnej przemiany, jeśli kodowanie na A8 miałoby to spowodować...
W epoce chciałbym mieć jak najlepiej wyposażone Atari, tak i teraz takie chcę mieć, większa "kolekcjonerskość" sprzętu tego nie zmienia, jakieś tam dziewicze Atarki też posiadam.
Także niezmiennie jestem przy tym, żeby projektanci używali tyle RAM-u, ile trzeba do osiągnięcia zamierzonego celu, oczywiście bez szastania nim "z wiadra", więc z sensowną optymalizacją, ale bez cięć w jakości prodki.

550

Odp: 64Kb/320Kb/1088Kb czyli gównoburza w natarciu

Jacques napisał/a:

@zbyti
Ale ja nie chcę żadnej przemiany, jeśli kodowanie na A8 miałoby to spowodować...

Czyli jak rozumiem jesteś w swoim PRIME i może być  już tylko gorzej? :]

Dobrze, nie ma co bić piany. Jak znam dobrych programistów (a paru poznałem) to są to bardzo często ludzie o bardzo mocnej opinii na zadany temat gdy wkracza się na pole gdzie czują się kompetentni więc i tak mają wywalone na wynik tej ankiety ;)

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-02-25 13:19:50)