151

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:

[...]Z tego co mi sie obiło o uszy to jak ataryna startuje z dyskietka to powinna wgrac te sysinfo z automatu ale tego nie robi !!?(

Nie, trzeba kliknąć dwa razy lewym na ikonce programu do uruchomienia.
Automatycznie uruchamiają się programy z katalogu AUTO.
Możesz przećwiczyć (jak dasz radę po włosku :) ):
1. na tej dyskietce na której masz sysinfo utwórz katalog o nazwie AUTO i przeciągnij do niego ikonę SYSINFO.PRG (trzymając Ctrl lub Shift - nie pamiętam dokładnie - inaczej zrobisz copy zamiast move)
2. będąc w rozdzielczości ekranu Medium zapisz na dyskietce konfigurację ekranu (polecenie w tym samym menu gdzie zmieniasz rozdzielczość)
3. zrestartuj STE - CTRL+ALT+Canc - czyli "trzech króli" jak w WinDOwS. Ew. wyłącz i włącz.

Sysinfo powinno teraz wystartować automagicznie.

ramik napisał/a:

trza dokupić 30nóżek?

Tak, 4 x SIMM 30-pin x 1MB. Najlepiej gdyby były identyczne - ten sam model, parametry, seria, ale różne też mogą zadziałać. Wcześniej podawałem link do programu YAART - nagraj na inną dyskietkę i przetestuj obecną pamięć. I po wymianie na 4MB też obowiązkowo przetestuj.

ramik napisał/a:

lepiej uzywac dyskietki bez drugiej dziury czy to nie ma znaczenia?

W napędach DD, czyli takich jak w ST pewniejsze są dyskietki DD/2DD "bez drugiej dziury". Ale to może zależeć od konkretnego modelu stacji w środku. Używasz HD z zaklejoną "dziurą"?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

152

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Tak uzywam, HD. Te z zaklejona dziura nie dzialaja. Formatuje w PC jak i w atari ale PC nie widzi tych z dziurami. Kaze formatowac ponownie w pc. A jak sformatuje w PC to atari nie wgrywa sysinfo chociaz go na dyskietce widzi.Test pamieci robilem jakis ale przy 30part po 1.5h juz minsie znudzilo ;) Ro part 30 0 bledow.

153

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Dyskietki HD w stacjach DD to loteria. Dla pewności używaj DD.

W programie który załączyłem jest prosty test samego napędu - mierzy prędkość obrotową, oraz jeżeli dobrze pamiętam test dyskietek. Dawno go nie używałem więc sumie nie gwarantuję że coś ci da, ale możesz spróbować co powie o Twojej stacji  i dyskietkach. Masz tam test klawiatury i parę innych.

Niezależnie od wszystkiego, głowicę w stacji jednak warto przeczyścić. Przynajmniej dyskietką czyszczącą - wiem, rarytas i pewnie nie masz. Dla pewności stację jednak warto kiedyś otworzyć i naoliwić prowadnice głowicy. Mimo że pisałeś że działa cicho, to smar po 25+ latach jednak nie jest już taki sam.

A najlepiej to znajdź sobie jakieś gry, w postaci plików (a nie obrazów .st / .msa "nieFAT-owych"), które możesz przenieść przez stację USB i pograj sobie:-)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-04-10 09:52:58)

Post's attachments

ST_TEST.zip 20.65 kb, liczba pobrań: 2 (od 2021-04-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

154

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

jak coś to tu masz spore archiwum obrazów:
https://archive.org/details/Atari_ST_TOSEC_2012_04_23

155

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

ramik napisał/a:

Wtyk znalazlem w Hiszpani , na fotce zamieszczam, tanio nie jest, moze ktos z grupy wydrukuje , oczywiscie za kase? Kabel rozumiem sie lutuje do wtyku, a z drugiej strony IDC34 i to wszystko?


Tak jak piszesz, ja ci mogę wydrukować, ale piny musisz kupić sam, no i lutowanie tego nie należy do przyjemności. Chyba, że poczekasz aż przyjdą te PCB, które udostępnił _tzok_(bo zamówiłem) i udostępni? nową wersję obudowy do tych PCB, to powinno być dużo łatwiej to polutować.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-04-10 11:24:09)

156

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

@uicr0Bee: Dyskietki HD w stacjach DD 3'5 spokojnie dadzą radę - ścieżka jest tej samej szerokości, na HD jest więcej sektorów, ale spokojnie daje się to przeformatować i używać na DD. Inaczej jest w przypadku stacji 5'25 - tam ścieżka HD jest cieńsza, i wszystko zależy od głowicy, czasami się da użyć HD w stacji DD a czasami nie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

157

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Musisz mieć ogromnego farta do samego napędu, żeby 5.25" DD łyknął HD. To nie tylko kwestia szerokości ścieżek - to własności materiału. A na dyskietce DD też się da nagrać 80 ścieżek i mieć 720KB - np. Toms czy Karinka dają radę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

158

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Dopóki nie będę miał płytek, chyba nie ma sensu, żebym udostępniał obudowy, bo nie mam pewności czy to będzie do siebie pasować. Na thingiverse są pliki źródłowe Fusion 360, więc każdy może sobie sam dostosować, jak będzie miał płytki wcześniej.

Załączam poprawiony projekt PCB, wykonany na 2 mm laminacie, powinien pasować do "starej" obudowy.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-04-10 12:10:49)

Post's attachments

din14pinsh_15_8mm_2021-04-10.zip 4.41 kb, liczba pobrań: 5 (od 2021-04-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

159

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Tak, 4 x SIMM 30-pin x 1MB. Najlepiej gdyby były identyczne - ten sam model, parametry, seria, ale różne też mogą zadziałać. Wcześniej podawałem link do programu YAART - nagraj na inną dyskietkę i przetestuj obecną pamięć. I po wymianie na 4MB też obowiązkowo przetestuj.


znalazlem na alledrogo od 50 do 85zl w kazdej aukcji  jeden model, pytanie czy ma to duze znaczenie czy to samsung, nec topless czy moga byc noname. No name oczywiscie tansze i jak to jest z ta identycznoscia? Jak kupie 4 rozne a beda dobrze dzialac to nie ma problemu? W Warszawie ktos ma 2x1 takie same a reszta rozne. Moglbym wziac wsadzic i poprzekladac sobie! zeby zadzialaly a reszte oddac?

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-04-11 06:45:33)

160

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Jak masz różne, to ważne, aby były pary, masz cztery gniazda, w 1 i 3 jeden rodzaj, 2 i 4 drugi. Ale tu już trzeba trafić na działające ze sobą, bywa różnie (choć zazwyczaj się udaje)

Sikor umarł...

161

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

Topless, nie polecam. Oryginalnie były chyba Samsungi. Niektórzy twierdzą, że ECC (z 3 lub 9 kośćmi) sprawiają problemy, ale ja tego nie zauważyłem. Ceny sobie wołają kosmiczne...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

162

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

No to została krotka lista Nec albo Samsung. na fotkach. Ta sama cena, ten sam sprzedawca. 4x1MB.

Post's attachments

Screenshot_20210411_131403_pl.allegro.jpg 764.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Screenshot_20210411_131418_pl.allegro.jpg 748.85 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

163

Odp: 1040STE Włosczyzna ;(

W takim razie wybór jest prosty - Samsung, bo jest non-ECC...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.