126

Odp: Remake płyty XE - preorder

Mała rewizja płyty konieczna ?  https://forums.atariage.com/topic/31683 … nt=4823154

https://content.invisioncic.com/r322239/monthly_2021_04/IMG_0938.JPG.a3ad7802c3e2b3657ecd295ccbed0194.JPG

127

Odp: Remake płyty XE - preorder

Koledzy,

Odkopuję temat.
Długo się zbierałem do tematu ale na ostatnim Lost Party jeden z interlokutorów wdepnął mi odrobinkę na ambicję stwierdzając ‘a po co, a to trudne, a to nie zadziała’ a ja mu na to – to za rok zobaczysz.

Jak to teraz u mnie wygląda:
- PCB z ABBUC (mam)
- części co się da to nowe (98% mam)
- niezbędne, specjalizowane chipy Atari z płyty dawcy (mam) - jeszcze czeka mnie ich sprawdzenie bo płyta o stanie nieznanym.
- część z powyższych zostanie zastąpiona przez współczesne odpowiedniki:
   + Pokey MAX
   + SRAM zamiast DRAM (ale jak nie kupię gdzieś tanio DRAM to od razu spróbuję z SRAM)
   + Freddie (u Lotharka są dwa i to mnie nieco konfuduje, chyba FreddieCPLD będzie tu OK?)
   + Soghia2 zamiast GTIA
   + 74LS08 z fixem
  uruchomienie planuję na oryginalnych, sprawnych - sprawdzonych kościach i ewentualnie potem przesiadka na świeżynki.
- dodatkowo planuje dodać już po uruchomieniu Ultimate, VBXE, może kiedyś Rapidus, ale na początek nie przewiduję.
- klawiatura oryginalna (mam) lub Decent XE (ewentualnie ze stockowymi klawiszami)
- obudowa oryginalna (mam) lub rozważam transparentną z Plexilaser

Mam pytanie i zaraz prośbę - potrzebuję wsparcia z zaprogramowaniem PIC (mam) do TH-II i GAL (mam) do rozszerzenia pamięci - jeśli ktoś osobiście ma takie możliwości lub wie kto może mnie wspomóc, to będę bardzo wdzięczny. Wiem, że moge kupić GAL-a zaprogramowanego "moim" wsadem ale scalaka już mam, więc po co mi kolejny?

Mam obycie z lutownicą, mam za sobą kilka projektów w analog Audio, w cyfrze, konkretnie w Atari, to jak do tej pory instalowałem sobie w oryginalnym 130XE Sophię2 i Ulitmate i śmigają jak ta lala. Sprzęt jest, chęć i wola również - działam.

Pozdrawiam
Inmark

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress

128

Odp: Remake płyty XE - preorder

Napisz na PW.

129

Odp: Remake płyty XE - preorder

z tego co pamiętam PIC TH-II ci niepotrzebny, chyba, że planujesz podpiąć klawiaturę PS/2

130

Odp: Remake płyty XE - preorder

lopez napisał/a:

z tego co pamiętam PIC TH-II ci niepotrzebny, chyba, że planujesz podpiąć klawiaturę PS/2

Tak testowo i poznawczo, skoro jest na to miejsce, to czemu by nie zobaczyć jak to działa.
Chcę urucomić wszystko co tam jest - nawet planując na przyszłość VBXE to zobaczę czy i jak działa UAV, to samo z rozszerzeniem pamięci mimo, że planuję Ultimate.

I tu właśnie kolejne moje pytanie:
To rozszerzenie na płycie na SRAM w opcji Atari 256K - czy to zastęuje DRAM czy działa niejako równolegle będąc dopełnieniem DRAM?

Ostatnio edytowany przez Inmark (2023-07-20 12:50:51)

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress

131

Odp: Remake płyty XE - preorder

To jest rozszerzenie Hias'a do 512:
https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

132

Odp: Remake płyty XE - preorder

lopez napisał/a:

To jest rozszerzenie Hias'a do 512:
https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

Bardzo, bardzo dziękuję za każdą poradę i wyjaśnienie.
Jak ja to rozumiem po przeczytanium, to jest to rozszerzenie - mamy pamięć stokową DRAM (ewenualnie zastąpioną przez patent na SRAM od Lotharka) i do tego dokładamy ile (i w jakim trybie) tam sobie ustawimy - w przypadku zastosowania Ulitmate zbędne i czy czasem nie przeszkadzające ?

PS. Wybaczcie moją dociekliwość ;) jestem zwykły szeregowiec Atarowiec, który po latach wrócił odrobinę bardziej czynnie do świata spod znaku góry Fuji i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, ale ucze się.

Ostatnio edytowany przez Inmark (2023-07-20 14:24:31)

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress

133

Odp: Remake płyty XE - preorder

Jeśli chodzi o programowanie chipów, to służę pomocą.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

134

Odp: Remake płyty XE - preorder

_tzok_ napisał/a:

Jeśli chodzi o programowanie chipów, to służę pomocą.

Bardzo dziękuję, jestem już po slowie z @agahes. Wiedziałem, że na brać Atari można liczyć.
Pozdrawiam
Inmark

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress

135

Odp: Remake płyty XE - preorder

Witam,
Czy jest szansa na pcb ?
jaki koszt?

136

Odp: Remake płyty XE - preorder

Mario_Ad napisał/a:

Czy jest szansa na pcb ?
jaki koszt?

Kolego,
Jesli chodzi o XE to obecnie jest dostępna (jeśli nadal jest) tylko dla członków klubu ABBUC - trzeba się zapisać, opłacić składkę członkowską na rok i tak uzyskuejsz dostęp do ich sklepu.
Jeśłi chodzi o płytki do XL, to są dostępne np. w PCBway.

Odezwij się na PRV, to obgadamy temat.

Pozdrawiam
Inmark

Ostatnio edytowany przez Inmark (2023-09-25 10:29:33)

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress

137

Odp: Remake płyty XE - preorder

Ewentualnie trzeba sprawdzić wątek na atariage.

Sikor umarł...

138

Odp: Remake płyty XE - preorder

Sikor napisał/a:

Ewentualnie trzeba sprawdzić wątek na atariage.

Sprawdziłem z ciekawości... i cisza, szkoda, że autor nie udostęnił możliwości zamówienia płyt np. na PCBway jako shared project.
Do 800 XL jest tam gdzieś dostępna.

Na ABBUC też już nie mają, kupiłem sobie jakiś rok czy dwa lata temu i było 6 szt. a gdy kupowałem kumplowi kilka mieisęcy temu to były 3 szt. Byli sie i rozeszli.

Pozdro
Inmark

Atari 130XE, Ultimate 1MB, Sophia2
FujiNet Basic by Zaxon, TOMS720 by Zaxon, SIO2SD, 8bitDo
XE Remake - in progress