1

Temat: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

Witam wszystkich
Jestem nowy na tym forum. Nie dawno kupilem wspanialy komputer jakim jest Atari Falcon. Niestety kupilem go z uszkodzonym dyskiem twardym. Komputer mial problem z zaladowaniem systemu .Po odlaczeniu dysku twardego wszystko dzialalo .
Postanowilem wlozyc do niego zwykly dysk ze starego laptopa ze slotem IDE. Falconik normalnie odpalil ale niestety nie widzial tego dysku. Kupilem wiec na ebay-u adapter na karte SD. Co prawda w aukcji bylo napisane ze jest to adapter do Amigi , ale mysle ze nie ma to roznicy. Podlaczylem wiec ten adapter pod wejscie IDE dysku twardego .Wlozylem do niego karte SD 4GB i dalej nic.Tak jagby wogole nie bylo dysku. W Falconie mam system operacyjny TOS 4.02.

Bardzo prosze o pomoc co mam zrobic zeby moc korzystac z dysku . Nie wiem czy jest cos uszkodzone w tym kompiterze czy ja cos zle robie ,ze Falcon nie widzi tego dysku. Moze jest jakis program testujacy podzespoly ,ktory by mogl wykryc ewentualna awarie.
Jestem totalnie zielony i nie wiem od czego zaczac.

2

Odp: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

Skoro piszesz, że jesteś totalnie zielony :) to zapewne nie wiesz, że Atari samo z siebie nie widzi dysków twardych. Potrzebny jest tak zwany sterownik. Z komercyjnych masz HDDrivera i sterownik PPutnika, z darmowych całą plejadę przeróżnych, z których chyba najpopularniejszym jest ICD. Np tu masz opis co i jak w przypadku ICD:
http://joo.kie.sk/?page_id=306
a tu w przypadku HDDriver'a:
http://joo.kie.sk/?page_id=266

Edit:
Aha, co to znaczy, że ten dysk który kupiłeś z Falconem ma problem z załadowaniem systemu? Jakieś komunikaty, obrazki czy cuś w podobie wyświetla? :)

Ostatnio edytowany przez jury (2021-04-30 19:45:17)

3

Odp: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

Dziekuje za odpowiedz. Jutro sprobuje z tym sterownikiem. Jesli chodzi o ten wadliwy dysk to gdy go podlacze to po wlaczeniu Falcona na ekranie pojawia sie .pszczolka i nic wiecej sie nie dzieje.System sie nie laduje.
Po rozebraniu tego dysku zauwazylem ze byl lutowany.tzn ktps polaczyl kabelkiem pin z jednego ukladu do drugiego.Nie wiem w jakim celu.

4

Odp: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

Takie poprawki fabryczne były w wielu urządzeniach tego okresu częste.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

remo5 napisał/a:

Dziekuje za odpowiedz. Jutro sprobuje z tym sterownikiem. Jesli chodzi o ten wadliwy dysk to gdy go podlacze to po wlaczeniu Falcona na ekranie pojawia sie .pszczolka i nic wiecej sie nie dzieje.System sie nie laduje.
Po rozebraniu tego dysku zauwazylem ze byl lutowany.tzn ktps polaczyl kabelkiem pin z jednego ukladu do drugiego.Nie wiem w jakim celu.

Zrób zdjęcie,
Natomiast jeśli masz dostęp do stacji 1.44mb i zakładając że masz ją w falkonie, wrzucić tam dyskietkę z 
sono 1.2

Dyski ide 2.5 padały lata temu.

p.s.
tu link do sono:
http://www.pouet.net/prod.php?which=1177

6

Odp: Atari Falcon 030 problem z dyskiem twardym

Udalo sie! Dziekuje wam za pomoc. Bede mial do was jeszcze kilka pytan odnosnie obslugi mojego Falconika ale to juz na inny post.
Zamykam.
Acha ,odpalilem solo i wyswietlal grafike poprawnie.Doszedl do obrazka z pletwonurkiem;) i sie zatrzymal.Nie wiem czy to normalne ale wydajemi sie ze wszystko bylo ok. To zdjecie mojego komputerka i screen obrazu.
Pozdrawiam

Post's attachments

20210501_072342.jpg 1.14 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20210501_072354.jpg 537.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.