1

Temat: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Wolę zapytać na swoim podwórku, zanim oddam wiaderko pieniędzy obcemu.

Monitor ma być taki ładny, amerykański, tj. kolorowy z wejściami sygnałów chrominancji i luminancji w postaci cinchy (najlepiej), S-Video, Scart (od biedy). Głośniki nie są wymagane.

Marzeniem jest któryś z Commodore 1084, ale Philipsami i innymi też nie pogardzę.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

2

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Jeśli może być LCD, to uprzejmie polecam LG M1721A. Ma wszystko, co potrzeba, tj. SCART, wejście S-Video (niestety w postaci mini-din), VGA i umie 15 kHz.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Dzięki za podpowiedź. Jakoś zafiksowałem się na 15", a zapomniałem, że płaska 17-ka jest mniejsza od dupiastej 15. :)

Gdyby jednak ktoś, coś, to ja chętnie.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

dely napisał/a:

Jeśli może być LCD, to uprzejmie polecam LG M1721A. Ma wszystko, co potrzeba, tj. SCART, wejście S-Video (niestety w postaci mini-din), VGA i umie 15 kHz.

Tu należy tylko koniecznie zwrócić uwagę, że są dwie wersje M1721A z różną elektroniką i w jednej z nich, przez SCART czy S-Video obraz drży delikatnie w pionie. Da się to rozpoznać po panelu we-wy z tyłu monitora.
Ta "DOBRA" ze stabilnym obrazem ma umieszczone wejście PC-audio (mini-jack) nad wyjściem słuchawkowym, jak na zdjęciu:

https://www.ppa.pl/artykuly/pics/sekcje/sprzet/lcd/LG_gniazda.jpg

I taką wersję również mam i polecam. Drobna wada to permanentny szum w głośnikach (niezależnie od poziomu głośności samego dźwięku: zaczyna szumieć od 1 wzwyż, nie szumi na mute), ale zawsze można podłączyć Atarkę do innych głośników.
Monitor poza tym świetnie działa ze wszystkim: XL/XE (też VBXE), C64, Amiga, ST, PC-VGA.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-05-19 10:53:54)

5

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Tak jest. Słusznie Kolega dopowiedział, ponieważ ta druga ma to drżenie obrazu, które jest kompletnie nieakceptowalne i według mnie to nie jest "delikatne", a dyskwalifikujące kompletnie.

Gdyby ktoś kupował 1721, to niech koniecznie przed zakupem sprawdzi rozkład złączy!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Widzę, ze ta przypadłość dotyczy także modelu 1721, ja mam 1717, też z obydwoma mini-jack'owymi gniazdami jedno nad drugim. Jedyne co mi w tym monitorze nie pasuje to, że z Amigą, po przelotce VGA, obraz jest znacznie przesunięty no i działa mi tylko w trybie DTV-RGB a w DTV-PC nie chce a ponoć w tym trybie jest lepszy obraz :/ Ten szum w głośnikach jest lekko irytujący ale rzeczywiście można te głośniki pominąć podpinając dźwięk do wyjścia mini-jack i puścić albo na wzmacniacz albo słuchawki ;)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

7

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Ave 8bit!
To ja się dołączam do dyskusji i mam pytanie:
może widzie coś na temat monitora; który dodatkowo do tych wodotrysków miał sygnały TTL/ANALOG, bo mam taki czechoslovacki sprzęt oraz ussr, w którym by się przydało taki prztyczek...
Dajcie podpowiedź. :) thx

Ostatnio edytowany przez leonlas (2021-05-23 11:25:54)

8

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Chłopaki! Dzięki za podpowiedzi, sugestie i dobre słowo. :) Znalazłem tylko jeden LG M1721A - wg mnie niestety z porysowaną matrycą w sposób uniemożliwiający komfortową pracę. Zdecydowałem się na zakup Samsunga Syncmaster 710MP. Akurat był do wzięcia blisko mnie za niewielkie pieniądze. Obraz przez kompost jest paskudny, ale podejrzewam tutaj kabel, bo gdzie nim nie podłączyłem Atarki wszędzie było źle. W przyszłym tygodniu spodziewam się kabelka "ach i och", to opiszę wrażenia, A jak będziecie grzeczni, to nawet zdjęcia opublikuję. ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

9

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Czy ktoś z szanownych kolegów używał model M1921A czyli 19"? Coś mi w głowie świta, że w przypadku Samsunga lepiej wypadały monitory 17 calowe od 19.

10

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

@Lizard
Z tego co pamiętam, 710MP daje dość rozmyty obraz i korekta "sharpness" tego nie poprawia. Za to działa z VBXE, a 711MP, który generalnie obraz daje lepszy, nie ;)

11

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Jacques, obraz na 710MP nie jest tym, czego oczekiwałem po podłączaniu ekranowanym kablem S-Video. Przewód własnej roboty, bo na tym "ekranowanym" od Lotharka była porażka. O dziwo obraz na Commodore'a 1084S po podłączeniu zarówno przez video, jak i s-video, jest ostry jak żyleta.

Poczekam na VBXE, to sprawdzę jak to wygląda na Samsungu.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

12

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

na tym samsungu z vbxe to też niczego ciekawego nie zobaczysz; miałem to na kwadracie i myślałem że pawia puszczę. Jesteś czueń starej daty i tylko dobry baniak Cię zadowoli.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Świetny obraz z vbxe jest na Atari SC1435 . Wymiarami itd. ten monitor jest genialny do serii XE.

Jako crt-a (taniego) polecam (ja pierdołę polecam sony!) sony 14*kve, obraz żyleta, wręcz genialny '14cali.

Oczywiście crt-ki padają jak muchy.

Led który daje ładny obraz z vbxe to MANTA LED 1901, oczywiście obraz będzie "szarpał" w scrolach.

Ostatnio edytowany przez AS... (2021-08-05 22:55:15)

14

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Z ciut większych to niezły jest Samsung 932MP.
Miałem 710MP, kupiłem 932MP i to są dwa różne światy. Nie sprawdzałem VBXE (bo nie mam), ale podłączam do niego XE, C64, ST i Amigę i obraz jest o niebo lepszy. Nawet nie ma co porównywać.

15

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

AS... napisał/a:

Oczywiście crt-ki padają jak muchy.

tak, przez 30 lat padły mi dwa które można było bez większego problemu naprawić. @As - wystarczy ich regularnie używać, to się aż tak nie psują :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Po doświadczeniach ze swoim Sheisse'ungiem przyjrzałem się monitorom LCD na Lost Party. Okazuje się, że łączenie nowego ze starym nie jest dobrym pomysłem i wolę swoją obłą czternastkę, niż płaską siedemnastkę. ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

17

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Nie "obłą", tylko "krągłą". Lepiej brzmi. :)

18

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Niska jest, więc "obła". ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

19

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Sporo LCD (w tym ten mój 932MP) ma problemy przy scrollach. Pokazywał to Larek w tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=9gmHBFijKSM
gdzieś w okolicach 19:20. U niego scroll wygląda nieźle, a u mnie wygląda to jak twarz mojej fizyczki z technikum. Bardzo nieciekawie, delikatnie rzecz ujmując. Tu faktycznie kineskopy są lepsze. Do tego działają na nich pistolety i pióra świetlne, jest lekkie rozmywanie pikseli... Komu przeszkadzały te kineskopy? ;)

Ostatnio edytowany przez VLX (2021-08-06 14:19:49)

20

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Mi nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie...
Mam 4 do dwóch Atari (xe i falcon).

21

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Moim zdaniem jak retro to koniecznie na kineskopie. Jakieś promieniowanie musi być.
Ja mam Aiwe 14 calową. Bardzo ładny obraz i dobrze pasuje do szarych Atarynek.
Jeśli chodzi o CRT to chyba najbardziej niedoceniony zawsze był europejski Philips.
Jak dla mnie to poziom Sony a może nawet lepszy.
Używałem tego LCD Samsunga 710MP bo wszyscy go polecali i był popularny ale obraz był słaby.

22

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Używam Flatron-a M1921A i obraz jest naprawdę OK. Szczególnie, że możesz podpiąć również audio i VGA...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Lizard - szukaj Phillipsa CM8833-2, albo Commodore 1084s. Będziesz Pan zadowolony.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

Pin napisał/a:

Lizard - szukaj Phillipsa CM8833-2, albo Commodore 1084s. Będziesz Pan zadowolony.

Lizard napisał/a:

O dziwo obraz na Commodore'a 1084S po podłączeniu zarówno przez video, jak i s-video, jest ostry jak żyleta.

Może to nie wynika bezpośrednio z powyższego, ale
https://img.joemonster.org/mg/albums/022020/main_15kultura_w_korpo.jpg
posiadam już tenże monitor. :)

Ostatnio edytowany przez Lizard (2021-08-07 09:57:58)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

25

Odp: [K] Monitor kolorowy do Atari 8-bit

tiaaaaaa
a ja dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :))