Temat: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

Występują:
- 800XL
- VBXE
- Hydra2

Akt pierwszy:
Komputer uruchomiony w trybie standardowym działa poprawnie, obraz wyświetla się świetnie zarówno na standardowym wyjściu Composite jak i na RGB z VBXE. Hydra rozdziela mi ten obraz na TV LG Flatron (po SCART) i upscaler. Żyleta, cud-miód, palce lizać.

Akt drugi:
Włączam tryb VBXE - np. odpalam demo albo w SDX wchodzę w tryb 80 kolumn (po załadowaniu sterownika do VBXE). Na monitorze Composite obraz się wyciemnia prawie do czerni, gdzie nie gdzie majaczą duchy napisów albo innych - tu jest poprawnie. Ale na VBXE zaczyna się dramat bo Hydra zaczynają tracić synchronizację. Zaczyna szukać sygnału, jeździ tam i z powrotem po wejściach i każdorazowo na moment zatrzymuje się na VBXE. Obraz jest przez kilka sekund po czym gaśnie i za jakiś czas znów się pojawia. I tak non stop. Nieużywalne.
Problem nie występuje na żadnym innym komputerze, który jest do takiego zestawu podpinany po RGB - czyli różnego rodzaju Amigi, CPC, JustCPC, Spectrum 128K+2, JustSpeccy128, Karabas. Problem nie występuje też w zwykłych trybach Atari jedynie wyświetlanych po VBXE.

Akt trzeci:
Jeśli ominę Hydrę i wepnę się bezpośrednio we Flatrona użytego w poprzednich przypadkach, obraz jest stabilny i nie ma problemu z utratą synchronizacji. Tylko że ja chcę tę Hydrę, w końcu po coś ona jest. A z innymi kompami nie ma problemu.

Czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem? Ja nie mogę dojrzeć powiązania przyczynowo-skutkowego takiego zachowania. Przy mojej obecnej (niekompletnej) wiedzy jest ono nielogiczne ponieważ obraz w 40 kolumnach w SDX jest super, a na 80-ciu rwie. I jedyne na co mógłbym zwalać winę to to, że do synchronizacji bierze się sygnał Composite z gniazda monitorowego - a na nim w momencie pracy VBXE w swoim trybie nic/niewiele jest..

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-03-18 16:11:31)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

skąd bierzesz synchronizację?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

Próbowałem 3 opcje:
1. Linia Composite z gniazda monitorowego, zgodnie z tym co jest w dokumentacji VBXE odnośnie robienia kabla SCART.
2. Linia Luma z tego samego gniazda.
3. Noga 15 bufora U20, czyli zbuforowany CSync z GTIA.
We wszystkich tych przypadkach zachowanie jest takie samo - w trybach "zwykłych" wszystko jest super, w trybach VBXE się sypie. I to jest dla mnie totalna zagadka.

Nie rozumiem tego bo mam jeszcze 65XE też z VBXE i z tym nie ma problemu tylko tam jest ono wyprowadzone na trochę inny kabel.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

3. -> czyli podłączone pod CD4050?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

@pin: dokładnie, noga 15 CD4050 (w 800XL ta kość ma jakieś inne oznaczenie - ale tak, to ta).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

masz inne "atari" z vbxe na test, albo inne vbxe na podmiankę?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

Mam 65XE z VBXE i ono nie sprawia kłopotu. Tam mam na obudowie wyprowadzony zwykły SCART. Może porównam wersję rdzeni, tu może być jakaś różnica.

Powtórzę - kłopot jest przy kombinacji tego VBXE + Hydra + tryb VBXE bo eliminacja dowolnego z tych elementów przy pozostawieniu pozostałych dwóch nie sprawia problemów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Hydra + VBXE = problemy z synchronizacją

Ku potomności, jakby ktoś kiedyś szukał - Hydra pojechała do Lotharka. Okazało się, że był źle zrobiony sync-fix. Już działa poprawnie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.