Temat: Turbo 2600

Czy ktoś jeszcze używa Turbo 2600 rozpowszechniany kiedyś przez Zakład Elektroniczny SZOK ze Świebodzina. Jakiego interfejsu używacie do wczytywania programów, chodzi mi o sprawdzony schemat.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

2

Odp: Turbo 2600

Cześć!

Jeżeli chodzi o interface dla Turbo 2600, to w/g mojej najlepszej wiedzy pozostaje on przysłowiowym "jednorożcem", wiadomo że niby istnieje ale nikt go chyba obecnie nie posiada w swoich zasobach. Pet/Bit Busters wspominał na tym forum iż widział u znajomego oryginał tego interface w wersji "zewnętrznej", przeznaczonej do użytku z dowolnym magnetofonem.

A paru wątków na tym forum o Turbo 2600 możesz wyczytać iż były podejmowane próby nawiązania kontaktu z ludźmi (konstruktorami) tegoż systemu (właśnie z firmą SZOK ze Świebodzina), jednak każda z tych prób spełzła na niczym.

O ile udało się odzyskać i zarchiwizować większość oprogramowania do obsługi tegoż systemu, to konstrukcja samego interface jest nieznana, a sam interface można uznać na "białego kruka".

Oczywiście w dzisiejszych czasach skonstruowanie takiego interface nie jest jakimś problemem, jednak cały czas liczę że ktoś gdzieś wykopie wersję oryginalną.

Jeden z szanownych kolegów z forum zaprezentował swoją wersję interface, która nie bazuje na filtrach tak jak oryginalna konstrukcja Atari i sugerował że jego wersja interface działa z Turbo 2600. Jak znajdę ten watek to wkleję link.

3

Odp: Turbo 2600

dobra odkopałem ten posty, które napisał "marekk" i w którym pisał że jego interface działał z T2600, wspomina o tym tutaj: post #1, a następnie był uprzejmy załączyć schemat swojej wersji interface, o tutaj: post #2.

pozwolę sobie zacytować te posty również tutaj, aby było w jednym miejscu w całości, bo za każdym razem kiedy ktoś zapyta o Turbo 2600, to szukam tych postów i nigdy znaleźć nie mogę.

marekk napisał/a:

Dawno, dawno temu (1988) zbudowałem interfejs T2600 własnego pomysłu. Działał dobrze z magnetem kasetowym (nie miałem firmowego). Jeśli kogoś to interesuje, to odtworzę schemat. Z grubsza to składał się z następujących części: wzmacniacz-ogranicznik na 741, podwajacz częstotliwości, dekoder na 74123 i 7474.

...

Oto schemat. Trochę wyjaśnień. Interfejs zrobiłem z tego, co miałem w szufladach. Więc jeśli ktoś chciałby takie coś zbudować to niech się za bardzo nie sugeruje doborem elementów. Kondensator oznaczony ? ma prawdopodobnie 330 pF. Diody Ge rosyjskie z serii D2xx, Si dowolne małe krzemowe. Wzmacniacz SFC2741 (μA741), tranzystory nieopisane dowolne NPN małej mocy.


ps1) Dodam że miałem na szybko sklecić ten interface i sprawdzić jego działanie z T2600, jednak przyznaję że do dziś nie znalazłem na to czasu :(
patrzę na datę posta od marekk i nie wierzę, 2018 ?!? mi to się wydawało że tan schemat marekk wrzucił może maksymalnie rok temu, ale że 4 lata?!? Kiedy to minęło?!? Naprawdę nie wiem.

ps2) tutaj Pet/BB wspomina jak wyglądał interfejs dla Turbo 2600 firmy SZOK.

ps3) to jeszcze dorzucę w tym poście link do schematu który udostępnił marekk (tak aby wszystko było już w jednym miejscu z odpowiednim tematem), ponieważ jest to link do obrazka załączonego do posta kolegi marekk, to widać go będzie dopiero po zalogowaniu się na forum:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=4911&download=0

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-22 11:38:32)

4

Odp: Turbo 2600

Turbo 2600 i firma SZOk kojarzy mi sie z Radiokomputerem z 1989 roku.
Oni w tym turbo puszczali cosik

Ostatnio edytowany przez pablozp (2022-03-22 14:35:01)

.

5

Odp: Turbo 2600

mianuję Cię odkrywcą miesiąca :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Turbo 2600

seban napisał/a:

dobra odkopałem ten posty, które napisał "marekk" i w którym pisał że jego interface działał z T2600, wspomina o tym tutaj: post #1, a następnie był uprzejmy załączyć schemat swojej wersji interface, o tutaj: post #2.

pozwolę sobie zacytować te posty również tutaj, aby było w jednym miejscu w całości, bo za każdym razem kiedy ktoś zapyta o Turbo 2600, to szukam tych postów i nigdy znaleźć nie mogę.

marekk napisał/a:

Dawno, dawno temu (1988) zbudowałem interfejs T2600 własnego pomysłu. Działał dobrze z magnetem kasetowym (nie miałem firmowego). Jeśli kogoś to interesuje, to odtworzę schemat. Z grubsza to składał się z następujących części: wzmacniacz-ogranicznik na 741, podwajacz częstotliwości, dekoder na 74123 i 7474.

...

Oto schemat. Trochę wyjaśnień. Interfejs zrobiłem z tego, co miałem w szufladach. Więc jeśli ktoś chciałby takie coś zbudować to niech się za bardzo nie sugeruje doborem elementów. Kondensator oznaczony ? ma prawdopodobnie 330 pF. Diody Ge rosyjskie z serii D2xx, Si dowolne małe krzemowe. Wzmacniacz SFC2741 (μA741), tranzystory nieopisane dowolne NPN małej mocy.


ps1) Dodam że miałem na szybko sklecić ten interface i sprawdzić jego działanie z T2600, jednak przyznaję że do dziś nie znalazłem na to czasu :(
patrzę na datę posta od marekk i nie wierzę, 2018 ?!? mi to się wydawało że tan schemat marekk wrzucił może maksymalnie rok temu, ale że 4 lata?!? Kiedy to minęło?!? Naprawdę nie wiem.

ps2) tutaj Pet/BB wspomina jak wyglądał interfejs dla Turbo 2600 firmy SZOK.

ps3) to jeszcze dorzucę w tym poście link do schematu który udostępnił marekk (tak aby wszystko było już w jednym miejscu z odpowiednim tematem), ponieważ jest to link do obrazka załączonego do posta kolegi marekk, to widać go będzie dopiero po zalogowaniu się na forum:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=4911&download=0

No właśnie chodzi o sprawdzony schemat (wartość kondensatora ? 330pF). Niedawno zmutowałem podobny interfejs, ale też musi być w nim jakiś błąd bo ma problem z czytanie standardowego formatu zapisu a ten interfejs powinien go czytać bez problemu (w tym co zmontowałem kondensator ? ma wartość 33nF).

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2022-03-23 07:32:42)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Turbo 2600

darpajdp napisał/a:

Czy ktoś jeszcze używa Turbo 2600 rozpowszechniany kiedyś przez Zakład Elektroniczny SZOK ze Świebodzina. Jakiego interfejsu używacie do wczytywania programów, chodzi mi o sprawdzony schemat.

Mam gdzieś prawdopodobnie taki moduł, nawet z papierami.

8

Odp: Turbo 2600

Thomy napisał/a:

Mam gdzieś prawdopodobnie taki moduł, nawet z papierami.

Jeżeli tak to byłoby super gdybyś zechciał zrobić foty, skany, udokumentować to... lub jakoś "udostępnić", wypożyczyć, itp. celem archiwizacji i upublicznienia projektu.

Gdybyś rozważał taką możliwość to mogę się zgłosić jako chętny do udokumentowania i rozrysowania wszystkiego, oczywiście w ramach takiej akcji wyniki prac zostałby udostępnione tutaj publicznie na forum.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-23 11:07:13)

9

Odp: Turbo 2600

Nie przypominam sobie żebym go testował, namierze go i zrobię fotki.

10

Odp: Turbo 2600

byłoby super! Dzięki!

11

Odp: Turbo 2600

Znając życie to elementy (układy scalone) będą miały pościerane napisy. Ale chętnie zobaczę jak to wyglądało.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

12

Odp: Turbo 2600

Scalaki czytelne, dostałem to kiedyś od pewnego dziadka z Cieszyna, razem z toną innych skarbów ;).

Post's attachments

IMG_20220323_123822.jpg 901.68 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_123850.jpg 962.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_123928.jpg 1.1 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_124014.jpg 1.25 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_124026.jpg 1.2 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_143439.jpg 1.24 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Turbo 2600

Hej!

Czy jesteś skłony wypożyczyć ten interface do analizy i przerysowania schematu? Oczywiście wszystkie koszty przesyłek, pakowanie, etc. pokryłbym bez wyjątku.

Jeżeli nie chcesz tego wysyłać to czy można będzie Cie poprosić o wykonanie większej ilości dokładnych zdjęć? w szczególności płytki drukowanej (spód/góra) oraz pozostałej części interfejsu (tzn. gniazda przyłączeniowego i kabli do niego idących).

Pierwszy rzut oka na interface pokazuje konstrukcję bardzo podobną do tego co zaproponował marekk, widać układ dekodera FSK bazującego na tej samej zasadzie.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-23 15:37:07)

14

Odp: Turbo 2600

Oczywiście że wypożyczę, nie ma żadnego problemu, jakby nie ten temat to by leżało dalej w archiwum, wyślij mi namiary Seban do Ciebie najlepiej paczkomat.
Mam jeszcze jakiś sotf do tego ponagrywany zaraz poszukam.

15

Odp: Turbo 2600

Jesteś WIELKI! Bardzo ale to bardzo DZIĘKUJĘ !!! Tyle lat czekaliśmy na tę chwilę! Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI !!!

Oczywiście zaraz wysyłam namiary via e-mail.

EDIT: e-mail z namiarami na mnie i paczkomat wysłane!

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-23 15:45:12)

16

Odp: Turbo 2600

Bez przesady Panie kolego, to ja wyrażam swój podziw że chcesz i potrafisz się tym zająć jak archeolog ;).
Jak znajdę tą kasetę to wrzucę fotke, na razie jest missing in action...

17

Odp: Turbo 2600

O ja!!!

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: Turbo 2600

Dwie kasetki znalazłem

Post's attachments

IMG_20220323_162828.jpg 1.13 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_162836.jpg 1.44 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20220323_162845.jpg 1.37 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: Turbo 2600

Odkopałem mój interfejs T2600 i sprawdziłem generatorem, działa. Żeby sprawdzić poprawność schematu złożyłem na płytce stykowej część cyfrową dokładnie wg. rysunku. Działa, kondensator "?" ma rzeczywiście 330pF. W najbliższym czasie postaram się znaleźć magnetofon, jest chyba w piwnicy. Kasety z programami w T2600 mam. Ciekawe ile z nich będzie dobrych. Leżą nieużywane chyba ze 30 lat.
Po tylu latach będę wreszcie mógł porównać mój interfejs z wynalazkiem ze Świebodzina.

Jeśli ktoś myśli, że na emeryturze będzie miał dużo czasu na hobby, to bardzo się myli.

20

Odp: Turbo 2600

Thomy napisał/a:

kasetki znalazłem
--== Zalogowani tylko dostąpią ujrzenia zdjęcia ==--


Tytuły narzędzi zgadzają się z posiadaną przeze mnie kasetą do tego turbo. Została ona dumpnięta już jakiś czas temu przez voya i chyba tu gdzieś kiedyś upubliczniona, a jeżeli nie, to mam .hexy i .casy do porównania po zgraniu tych od Thomy'ego. Mam też kilka kaset z grami i innymi programami tym systemie, oraz w Iron turbo:
Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2022-03-23 19:33:33)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Turbo 2600

Jesteście wielcy!

22

Odp: Turbo 2600

Voy obrabiał audio z mojego dumpa taśmy systemowej do t2600, a pliki wylądowały w archiwum AOL. Taśmę znalazłem gdzieś z rok temu ... w piwnicy ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Turbo 2600

#Przekazano do doręczenia#.
Mam jeszcze piękny moduł z Mielca i jeszcze jeden jakiś, ale to może następnom razom ;).

24

Odp: Turbo 2600

Czekam z niecierpliwością na paczkę! :) Dziś powinna być u mnie w paczkomacie! Dobrze się składa że akurat sobota i niedziela przede mną, to może się uda ogarnąć temat! :)

25

Odp: Turbo 2600

orzeł wylądował...

góra obudowy:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_00_hounsing_top.jpg

spód obudowy...
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_01_hounsing_bot.jpg

Będę raportował progres w kolejnych postach, oczywiście w miarę postępu prac i myśli które mi do głowy przyjdą.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-25 22:18:59)