26

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

i noclick.com wyłączjący klikanie klawiatury

27

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

szymonu napisał/a:

Jedno mnie tylko zastanawia - ten który miałem był do PCMCIA - płytka wchodziła w slot a cała reszta była na zewnątrz - i dał bym sobie rękę odciąć że jak dostałem z Niemiec ten interfejs to działał bez przerabiania PoFo. Pamięć już nie ta - ale nie pamiętam abym modyfikował wtedy PoFo.

Jeśli to jest na pewno ten sam interface to wg. opisu na stronie PCD, trzeba doprowadzić sygnał IOM ze złącza expansion (po prawej stronie) z pinu 19, na odlutowany z płyty głównej trzeci pin złącza kart CCM (sygnał VBB/VPP). Nie jest to sygnał który jest potrzebny do działania kart pamięci SRAM, za to jest (chyba) potrzebny przy programowaniu kart OTP. Nie testowałem działania mojego adaptera z taką prostą przeróbką. Może wystąpić konflikt między 29f010 a kartą CF. W moich PoFo na pinie 3 wystawiam sygnał z 74HC138.

szymonu napisał/a:

czy jak dokonamy tej modyfikacji doprowadzając dodatkowy sygnał to przestanie to działać z strandardowymi kartami Atari?

Nadal będzie obsługiwać takie karty.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

28

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

"Walczę" ostatnio ze skryptami startowymi dla tej karty i zauważyłem że 1.052 ma problem z COPY. Podczas gdy ten sam skrypt .bat w 1.072 kopiuje pliki przez:

COPY \FILE.EXT C:\

ten pierwszy po prostu odmawia z błędem:

Cannot create file.

Ktoś? coś?
Obejściem jest po prostu XCOPY, ale może robię coś nie tak?

n.b. przed wywołaniem skryptu uruchamiam update o wielkości 1664 bajtów i portdiv 1459 bajtów. Są jakieś nowsze?

S.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

29

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Instalacja 74hct138d w Portfolio.

  1. Przed nalutowaniem podgiąć lekko do góry nogi układu 138d: 1, 2, 3, 6 i 7.

  2. Pomiędzy nóżkami 4 i 5 podlutować początek przewodu.

  3. Wygiąć w literę U przewód by dosięgnąć do nogi 8 - po przylutowaniu uformować w taki kształt by mogła pomóc dosięgnąć nogę 10 układu 244.

  4. Wylutować pin 3 złącza kart pamięci. Piny są dość łamliwe i nie udało mi się do tej pory nie złamać tego pinu - łatwiej go po prostu wyciąć szczypcami i wylutować pozostałość z płytki.

  5. Nalutować ukłąd 138d na układ U10 - 74HC244 - jest to układ 20 nóżkowy, więc trzeba nalutować nogę 16 (lekko doginając do dołu) układu 138 do nogi 20 układu 244 (VCC), oraz nogę 8 układu 138d do nogi 10 układu 244. Przyda się tutaj właśnie ten wcześniej uformowany krótki kawałek przewodu.

  6. Odgięte do góry nóżki 1, 2 i 3 (A, B i C) połączyć z CPU - wyprowadzenia 46, 53 i 54 (A13, A14 i A15). Nie jest istotna kolejność. Linia A14 jest także dostępna na złączu rozszerzeń (60 pinowe złącze z prawej strony) - pin 25.

  7. Odgiętą nóżkę 6 połączyć z CPU pin 31 (IO/M) - lub z pinem 19 złącza rozszerzeń.

  8. Odgiętą nóżkę 7 połączyć z pinem 3 złącza kart pamięci.

NB. na dołączonych zdjęciach widać alternatywny sposób przylutowania pinów 8 i 16, ale chyba łatwiej jest wykonać krótkie połączenie jednym kawałkiem srebrzanki zaczynając od pinów 4 i 5 (układu 138) a kończąc na pinie 10 układu 244

Uprzedzając pytania: układ 138d mieści się na układzie U10 (244) po obudową, nie musi być umieszczony bezpośrednio na PCB.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9510
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9511
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9512
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9513

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-27 19:17:35)

Post's attachments

20220803_181502_2.jpg 225.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220803_181517_a.jpg 225.74 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220803_181538_a.jpg 174.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20220803_181548_a.jpg 237.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

30

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Super. Kiedy planujesz wysyłki?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

31

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Za jakieś dwa tygodnie. Jeszcze nie mam potwierdzenia i adresu do jednego chętnego.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

32

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Czy któryś z czwórki ma już uruchomione cf+flash w swoim pofo?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

33

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Przyznam się ze wstydem że ogarniam się po okresie wakacyjnym i karta przeleżała na biurku. Mam postanowienie aby jesienny październik przeznaczyć na ten temat.

34

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Właśnie polutowałem i próbuję uruchomić. Sam interface zdaje się działać, przy uruchomieniu odpalają się rzeczy z jego ROM-dysku (A:) ale walczę z samą kartą CF. Po prostu nie jest znajdowana. Jak duża może być karta i jak duża może być partycja? Na ile jest to wybredne? Próbuję na Pretecu 512MB. Może jakiś szybki manual w tym temacie?

A, jeszcze pozorny drobiazg - wkładamy kartę nadrukiem do góry czy do dołu? Bo slot chyba jest symetryczny.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-09-18 17:10:53)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

35

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Chyba nie jest symetryczny - u mnie wchodzi tylko obrazkiem do góry.

36

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

OK. Ale nadal nie wiem jak się dostać do karty CF. A: widzę, C: widzę, a dostęp do D: powoduje dziwne błędy.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-09-18 19:40:57)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

37

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

[..] dostęp do D: powoduje dziwne błędy.

Opisz te błędy.

Karty CF trzeba "sformatować" żeby jej zawartość była widoczna. Sama karta powinna być rozpoznana (firma i model) podczas startu, tzn. sterownik powinien wylistować wszystkie litery alfabetu które są przydzielone kolejnym 32MB "napędom". Przed ich pierwszym użyciem trzeba utworzyć FAT12 na nich przez:

mkfs d:

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-18 20:00:25)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

38

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

O widzisz, czyli FAT12. Próbowałem na FAT16. Czy partycje da się założyć na PoFo? Jeśli nie, to ile ich mogę założyć? W sensie, czy 4 główne, czy "po DOS-owemu", czyli pierwsza partycja główna, do tego partycja rozszerzona i na niej logiczne?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

39

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Ale najpierw muszę to PoFo naprawić bo właśnie zaczął mi wyświetlać "Divide by zero error" po włączeniu zasilania :-/

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

40

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Nie ma tam czegoś takiego jak tablica partycji. Sterownik na "ślepo" odczytuje i zapisuje obszary o wielkościach 32MB, jeden za drugim. Poczytaj jak udało mi się dostać do tych "partycji" pod linux'em w wątku.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

41

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

OK. Rozumiem.
U mnie karta nie jest rozpoznawana. Sterownik przy ładowaniu pisze, że "CompactFlash not found."
Jakaś rada może? Na co zwrócić uwagę?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

42

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

"CompactFlash not found."

Może być coś nie tak z samą kartą, albo układem generującym /CF_CS na HC138.

perinoid napisał/a:

Jakaś rada może? Na co zwrócić uwagę?

Komunikat którego oczekujesz jest na 59 sekundzie filmiku który Wam wszystkim wysyłałem:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9658

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-18 23:16:40)

Post's attachments

Screenshot from 2022-09-18 21-36-58.png 142.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

43

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

sq7bti napisał/a:
perinoid napisał/a:

[..] dostęp do D: powoduje dziwne błędy.

Opisz te błędy.

Generalnie próba dostępu do dysku D: skutkuje błędem z komunikatem dotyczącym dysku... B:. Na przykład:

a:\>mkfs d:

Not ready error reading drive b:
Abort, Retry, Ignore?

To samo dotyczy dowolnej innej operacji na takiej partycji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

44

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:
a:\>mkfs d:

Not ready error reading drive b:
Abort, Retry, Ignore?

To samo dotyczy dowolnej innej operacji na takiej partycji.

To akurat jest do przewidzenia, skoro przy starcie (podczas boot'owania) kart nie jest rozpoznawana.

Karty można wyciągać i wkładać przy włączonym PoFo, ale żeby zmieniona karta była rozpoznana przez sterownik POFOCF.SYS PoFo MUSI być zresetowany. Jest na dysku A: w pamięci FLASH programik s-reset.com właśnie do tego, albo po prostu przez ctrl-alt-del.

Tak przy okazji: jak ciasno wkładasz ten adapter do złącza? W moich wystarczyły 3 warstwy taśmy kaptopnowej. Jeżeli zbyt łatwo to może doklej jeszcze jedną warstwę.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

45

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Rozebrałem, pomierzyłem jeszcze 3 razy - niestety, karta CF nie jest wykrywana.

Co do grubości - dołożyłem jeszcze 3 warstwy do tych twoich. Połączenia są poprawne, zmierzyłem miernikiem.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że karta 512MB jest po prostu za duża. Niestety, to najmniejsza jaką mam (próbowałem na połówkach innych producentów - to samo). Postaram się nabyć mniejszą i wtedy się okaże.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-09-27 12:06:53)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

46

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

dołożyłem jeszcze 3 warstwy do tych twoich.

Połączenia powinny być OK, bo na tych samych liniach jest podłączona pamięć FLASH, a tutaj nie masz żadnego problemu z odczytem (co możesz też sprawdzić programem CCMIMAGE). Różnica jest w liniach /CE - ta wygenerowana przez HC138 jest dla CF.
Poszukałbym może karty innego producenta - może rzeczywiście jest za duża i w jakiś dziwny sposób obsługuje protokół PIO (może trzeba przeciąć jedną (44 - /RE) ścieżkę jak piszą tutaj - tak tylko gdybam).

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-18 22:15:35)

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

47

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Zamówiłem karty 64MB i 128MB, może one będą się lepiej sprawować. Dam znać jak przyjdą i je przetestuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

48

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Karty przyszły. 64MB i 128MB od Cisco. Sytuacja na PoFo - bez zmian, czyli nie wykrywa mi kart.

Proszę o info, co mam dalej sprawdzać. Bo definitywnie coś nie jest w porządku, skoro tak się zachowuje. Może jednak kolejność przylutowania kabelków do pinów adresowych ma znaczenie? @sq7bti, czy mógłbyś napisać, jak masz u siebie?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

49

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

perinoid napisał/a:

Może jednak kolejność przylutowania kabelków do pinów adresowych ma znaczenie? @sq7bti, czy mógłbyś napisać, jak masz u siebie?

Funkcja logiczna jaką realizuje x138 jest symetryczna względem tych trzech wejść adresowych (datasheet):

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9671

Podeślij mi zdjęcia modyfikacji z układem. Może coś tam jest źle podłączone? sprawdziłeś czy do właściwych pinów podłączyłeś?

Ja podczas lutowania (zrobiłem taką modyfikację już w 3 sztukach), przycinałem kabelki już dolutowane od HCT138 i wybierałem taką kombinację do podlutowania do CPU jak mi było wygodnie z ich długością - trudno przyciąć na dokładnie taką samą długość takie krótkie przewody. Dlatego nawet nie wiem w jakiej kombinacji mam je przylutowane - który do którego pinu - ważne że wszystkie są i każdy do innego.

Ostatnio edytowany przez sq7bti (2022-09-20 23:06:32)

Post's attachments

Screenshot from 2022-09-20 23-59-01.png 31.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

50

Odp: CF+Flash dla Atari PoFo

Na szybko wrzucam takie zdjęcie, inne muszę zrobić.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9675

Post's attachments

20220922_125400.jpg 987.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.