Temat: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Podnoszę temat. Wiem że Sophia raczej nie ma sobie równych, ale też wiem dobrze że nie ma na nią co liczyć w najbliższym czasie ze względu na braki komponentów. No właśnie... Jeśli nie Sophia, to co? Miło by było podyskutować i poczytać wszelakie za i przeciw.

2

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Obrazu z Sophi nie widzialem nie umiem porownac ale obraz z VBXE wedlug mnie jest doskonaly.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Poprawnie zamontowane VBXE daje bardzo dobry obraz.
Medusa jest urządzeniem do czegoś zupełnie innego jak Sophia czy VBXE. Nie nadaje się do zestawienia.

Dodam, że Sophia nie jest idealna bo nie umie poprawnie pokazać wszystkiego co umie zrobić Atari - np. tryby z przeplotem.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-12 06:41:08)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

z tego co wyczytałem, na Sophi demo Tight-ów "Total Daze" nie działa prawidłowo

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

No dobra, ale jeśli nie Sophia to co? Lotharkowe VBXL/VBXE? Nie ma innej alternatywy?

6

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Nie ma. Ewentualnie pudrowanie trupa przez UAV i zabawy z kondensatorami - to może dać nieźle efekty ale po pierwsze, nie musi a po drugie, to żmudna robota. Zresztą, widzę że już Ci to kkrys robił i mimo to szukasz lepszego rozwiązania.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-12 09:24:06)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

perinoid napisał/a:

Dodam, że Sophia nie jest idealna bo nie umie poprawnie pokazać wszystkiego co umie zrobić Atari - np. tryby z przeplotem.

A konkretnie jakaś produkcja? Możesz zapodać przykłady? Chętnie sprawdzę ;)

tebe napisał/a:

z tego co wyczytałem, na Sophi demo Tight-ów "Total Daze" nie działa prawidłowo

Chętnie sprawdzę i dam znać czy u mnie też nie działa prawidłowo.

Co do VBXE czy Sophi2 czy czegokolwiek... jak będziesz mieć ciulowy kabel to też nie będzie idealnie choć w przypadku kabla DVI-HDMI (czy HDMI z przejściówką DVI-HDMI) to raczej mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie źle działać. VBXE to scart z tego co wiem więc tu może być różnie.

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

8

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Na SV Acid Maker pokazywał mi jakiś testowy firmware do Medusy, który dawał z GTIA jakość porównywalną z VBXE. Więc przetwornik sygnału, który opuści już Atari też nie jest bez znaczenia.
Ja osobiście uważam, że lepsze jest wrogiem dobrego i jakbym chciał mieć żyletę, to odpaliłbym emulator. W niedoskonałościach sygnału z prawdziwego Atari jest urok.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2022-10-12 10:26:05)

9

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

perinoid napisał/a:

Nie ma. Ewentualnie pudrowanie trupa przez UAV i zabawy z kondensatorami - to może dać nieźle efekty ale po pierwsze, nie musi a po drugie, to żmudna robota. Zresztą, widzę że już Ci to kkrys robił i mimo to szukasz lepszego rozwiązania.

perinoid napisał/a:

Nie ma. Ewentualnie pudrowanie trupa przez UAV i zabawy z kondensatorami - to może dać nieźle efekty ale po pierwsze, nie musi a po drugie, to żmudna robota. Zresztą, widzę że już Ci to kkrys robił i mimo to szukasz lepszego rozwiązania.

kkrys trochę upudrował trupa, wurzucił modulator, wstawił tam jakąś swoją płyteczkę, przejrzał dokładnie płytę, porobił co w mocy etc Przyłożył się jak do swojego własnego, ale to u niego norma, a nie przypadek... tyle że CRT- jest baaaardzo ok, a na LCD jak to na LCD- jest znaczna poprawa, aczkolwiek człowiek chciałby więcej i więcej... Taka już ludzka natura.. Dlatego zacząłem ten wątek. Emulator- odpada, bo nie trawię. Nie po to się kupuje starą Atarynkę by używać potem emulatora dla dobrego obrazu. Ja powiem więcej- kupiłem kiedyś C64 Maxi i ... sprzedałem, bo jakiś taki bezduszny dla mnie to sprzęt. Nie mogłem się jakoś do niego przekonać. Prawdziwego C64 pewnie bym zostawił, a potem ... narzekał na jakość obrazu, hehehe.

Ostatnio edytowany przez Charlie Runkle (2022-10-12 10:36:20)

10

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

sprawdź jeszcze na innym zasilaczu, bo to też bywa przyczyna czasem. No, ale na LCD nie spodziewaj się cudów...

Sikor umarł...

11

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Z mojej strony głos na VBXE. Sophia (poza tym, co napisał @perinoid) daje... za dobry obraz. Po prostu moje wrażenie jest takie, że oglądam piksele ostre jak maczeta (#PDK) - mi nie pasuje taki obraz, ale dla kogoś innego może to być zaleta.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

nie sposób dogodzić każdemu

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Sophia (co już było powiedziane) nie wyświetli prawidłowo trybów z przeplotem (wszystkie RIP, TIP, CIN itp), więc wszystkie produkcje w których używane są te tryby nie będą wyglądały dobrze (tzn. samo wyświetlanie tych grafik). VBXE wyświetli to całkowicie poprawnie ALE - warunek konieczny - musi być ustawiony rdzeń GTIA emu 1.06 (np.), bo na rdzeniu FX wspomniane tryby będą wyglądały jak na Sophii.

Temat ten mam w zasadzie całkowicie "zautomatyzowany" i opracowany pod Sparta DOS X, czyli jeśli uruchamiam program wymagający GTIA emu to przed uruchomieniem programu jeśli mamy aktywny FX to automatem odpalany jest GTIA emu. No i wszystko gra ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-10-12 17:59:20)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Cześć,

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowego wyświetlacza niejako "dedykowanego" dla sprzętu z epoki, czyli standardowego monitora CRT - najlepiej kolorowego, choć ja w początkach przez wiele lat korzystałem z zielonobarwnego Neptuna 156 :) i było super. Do konkretnego sprzętu CRT należy wykonać wszystkie możliwe poprawki toru video i powinno być bardzo dobrze. Wyświetlacze LCD nie nadają się do starego sprzętu. Po prostu. Dlatego kupujcie na zapas stare tv, monitory (dopóki jeszcze są tanie), żeby móc czuć cały czas prawdziwą, a nie plastikową rzeczywistość.

Pozdrawiam

P.S. Żałuję, że nie zostawiłem sobie ze trzech monitorów Hercules do PC. teraz to już chyba słabo osiągalny sprzęt.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

15

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

tOri napisał/a:

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowego wyświetlacza niejako "dedykowanego" dla sprzętu z epoki, czyli standardowego monitora CRT

Polecam połączenie VBXE i Atari SC1435, Commodore 1084, lub Philips CM8833(I/II).

Uwaga tylko na VBXE1 (jeśli ktoś z Was to jeszcze ma) i SC1435/Philips - bez dodatkowego zabezpieczenia w vbxe pali się dac.

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-10-12 21:26:26)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

@TMK: nie zadziała TotalDaze, bo problem jest w samym demie, w tym co wpisuje do rejestru gtia a co sophia interpretuje jako chęć do programowania/ustawiania palety czy czegoś tam. Musiałby być rdzeń do sophii bez tych udogodnień. Ot, taki ficzer. A wiem, że nie działa, bo mam.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

17

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Hej,

Pin napisał/a:
tOri napisał/a:

Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowego wyświetlacza niejako "dedykowanego" dla sprzętu z epoki, czyli standardowego monitora CRT

Polecam połączenie VBXE i Atari SC1435, Commodore 1084, lub Philips CM8833(I/II).

Uwaga tylko na VBXE1 (jeśli ktoś z Was to jeszcze ma) i SC1435/Philips - bez dodatkowego zabezpieczenia w vbxe pali się dac.

Dokładnie tak. Jeśli komuś uda się zdobyć któryś z wymienionych - jest w domu :) Miłe Pin, że dorzuciłeś cenne uwagi.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

18

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Ja czekam spokojnie na vbxe 3 z display port (czy co tam będzie podane full cyfra plus stereo).


A swoją drogą vbxe 2.1 z sc1435 jest zajebiste, tak samo jak z różnymi crt i lcd (led).
Tylko czas też mieć i cyfrę.

19

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Jesteś pewien, że będzie? Serio serio?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

jak się chłopaki nie dogadają, to będzie jak u Kononowicza.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

tzn.. co będzie?
W Googlach "występuję" że jutro kanonowicz będzie w sprawie dla reporter-a.
@Pin, ?

22

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

@As - przestań pić alkohol, to będziesz kumał co się dzieje :)

Przy okazji zrobiłem zrzut i takie mikro porównanie na czym polega problem w "emulacji błędów pal" i jej braku. Zrzut z realnego hardware (130xe/vbxe)

proszę monitorki przełączyć sobie w 50FPS!!!!

Pierwsze wyświetlenie obrazka w trybie CIN - VBXE / FX core (odpowiednik jeśli chodzi o wyświetlanie Sophii).
Drugie wyświetlenie obrazka w trybie CIN - VBXE / GTIA emu core (czyli odpowiednik bardziej tego, co fizycznie wychodzi z gniazda monitorowego)

Widoczna różnica w nasyceniu kolorów. To samo będzie się tyczyło filmików odpalanych z AVG / SIDE.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Triggered

Ostatnio edytowany przez drygol (2022-10-13 09:23:03)

24

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

im mniej wiesz tym jesteś bardziej szczęśliwy :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

25

Odp: Jakość obrazu- Sophia/VBXE/Medusa/inne wynalazki...

Pin napisał/a:

@As - przestań pić alkohol, to będziesz kumał co się dzieje :)

Pin, Lamusie, Co Ty masz z tym alco?
Randka mi się dziś udała!
Daruje sobie :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2022-10-13 02:49:10)