Temat: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Cześć,

zakupiłem niedawno zestaw XC12 przerobiony pod KSO oraz cartdridge. Magnetofon działa w normalu, kręci, przewija itd. Ma dodatkowy przewód, który wpinam do portu Joya 2.

Natomiast postępując zgodnie z instrukcją ładowania KSO:
- wciskam R, pojawia się R>
- Wpisuję D: *
- Słychać kilka tonów, naciskam PLAY
- Wciskam spację

Niestety w tym miejscu się zacinam, bo magnetofon nie kręci.
Coś robię nie tak?
Z góry przepraszam za banały ale dopiero zaczynam zabawę z 8 bitowcami Atari ;)

2

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Jaki soft na carcie? (zdjęcie, albo jakieś informacje jak się przedstawia menu carta po uruchomieniu).

3

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Zajrzyj tutaj Po d: minimum 3 gwiazdki!. Pod schematami jest opis  obsługi KSO.

Ostatnio edytowany przez jer (2022-12-08 19:14:57)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Cześć,

sprawdziłem dziś jeszcze raz magnetofon. Zapisuje i odczytuje w normalu bezbłędnie ;)

wklejam zdjęcia carta oraz ekranu.

Wpisuję  D:***, Return
wciskam Play na magnetofonie i następnie spacja

Nic się nie dzieje, ekran jest niebieski a taśma się nie kręci :(

Post's attachments

IMG_8494.jpg 99.61 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_8495.jpg 99.55 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

kso.jpg 81.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Bodajże w wątku @seban-a są loadery, trzeba poszukać loadera w normalu, który wczytuje system Turbo. Jest możliwe, że masz cartridge uszkodzony lub od innej wersji turbo, organoleptycznie:
1. Wgrać system turbo z normalu
2. Spróbować wgrać dowolny plik w turbo
3. Jak się nie powiedzie - zmieniamy loader i wracamy do pkt 1, jak się powiedzie - sprawdzamy, które turbo i takiego cartridge-a używamy.
Inny test:
1. Wejść do Basica z cartridge-a (Opcja B - KSO & Basic)
2. Wpisać krótki program testowy, na przykład:

10 ?"Atari najlepszy jest ;) "
20 G.10

3. Zapisać na taśmie: SAVE "D:TEST.BAS", oczywiście włączyć zapis w magnetofonie
4. Cofnąć taśmę, może być dalej niż początek sygnału - to nie normal
5. Zrestartować komputer, ponownie wejść do KSO&Basic
6. Spróbować wczytać: LOAD "D***
7. Jak ruszy magnetofon - powinien się pojawić tytuł.
W ten sposób może się uda, wtedy będziemy sie martwić co dalej. Napisz też skąd jesteś, może ktoś mieszka w pobliżu i uda się coś wykombinować.

Sikor umarł...

6

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

na oko soft dobry, wzab2t12 też mam. ja bym obstawiał, że coś się może 'odlutowało' w interfejsie.
aale czemu 'ekran jest niebieski' to nie wiem. jak nie podłączony kabelek do 2go portu joya to ekran czarny, podłaczony -biały(j.szary).
może więc faktycznie coś nie tak z tym cartem. byłoby ten magnet sprawdzić z innym cartem. jam masz np ultimate carta albo sica to możesz loader z xexa, znaleziony tu w innym wątku sebana, wgrać i sprawdzić. to działa bo też robiłem sobie taki multi-turbo-carty.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2022-12-11 14:46:03)

7

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Skłaniałbym się ku przekonaniu, że kabel łączący port joysticka z magnetofonem nie działa poprawnie. Jeśli normalny system działa, to na pewno działa sygnał SIO MOTOR CTRL.

System KSO Turbo wykorzystuje jeden z przewodów podłączonych do portu joysticka do sterowania silnikiem. Ten przewód wydaje się być odłączony.

O ile oczywiście loader KSO Turbo nie jest uszkodzony/zabugowany. To jest mało prawdopodobne.

8

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Tak jak już pisali wcześniej koledzy, cart i soft są poprawne jeżeli chodzi o pracę z interface który masz w magnetofonie (podłączany do drugiego portu joysticka).

Tak jak pisze Baktra w przypadku KSO Turbo 2000, silnikiem dodatkowo steruje się (oprócz portu SIO), jednym z sygnałów z drugiego portu joysticka, na schemacie JER-a widać tranzystor QA który jest podłączony do pinów 7 (+5V) oraz 2 (BACK1, bit #5 układu PIA) ... te dwa połączenia są konieczne do tego aby tranzystor QA mógł wystawić sygnał +5V który po pierwsze zasili płytkę interfejsu turbo (a dokładnej układ 4069) a także wysteruje linię MOTOR_CONTROL włączając tym samym silnik magnetofonu gdy pracuje on w systemie turbo.

Należałoby sprawdzić poprawność tychże połączeń, a jeżeli one są OK, to trzeba by zweryfikować czy ów tranzystor sterujący jest sprawny.

9

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

marmazzaa napisał/a:

Nic się nie dzieje, ekran jest niebieski a taśma się nie kręci :(

A to jest zastanawiające, oryginalnie ekran powinien być szary, być może to modyfikacja softu, albo jakieś uszkodzenie zawartości EPROM, jeżeli przekłamaniu uległa zawartość pamięci EPROM (i stąd niebieski kolor) mogło się również zdarzyć że fragment kodu odpowiedzialny za sterowanie silnikiem uległ uszkodzeniu. Ale to dość mało prawdopodobne aby takie przekłamania nie uszkodziły na tyle kodu żeby się wszystko nie zawiesiło. Zobacz czy z tej pętli (z niebieskim ekranem) da się wyjść wciskając OPTION+SELECT+START.

10

Odp: XC12 + K.S.O. 2000 nie kręci taśmą w turbo

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno, możesz z poziomu BASIC-a (bez carta turbo) wpisać:

POKE 54018,56:POKE 54016,96:POKE 54018,60:POKE 54016,0

to powinno włączyć silnik magnetofonu w przypadku poprawnego działania interfejsu KSO Turbo 2000 (taśma powinna się zacząć kręcić po wciśnięciu PLAY)