1

Temat: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Hej wszystkim

Mam pytanie do Szanownej Rzeszy Atarowców Korzystających z Atari (skrótu nie podam, bo się wstydzę) o to, czy ma i używa sprzętu z TOS w wersji poniżej 1.04. Z tego co się orientuję, temat dotyczy Mega ST i naprawdę starszych wersji ST.

Chodzi mi konkretnie o problem ze zmianą nazwy katalogu, która występuje w tych wersjach TOS. Chciałbym wiedzieć, ile osób ma szansę napotkać taki problem - czy jest totalnie marginalny i nikt o nim nie wie, czy też powoduje bezsenność jakiejś części Szanownej Rzeszy Atarowców Korzystającej z Atari.

Ankietę ustawiłem na 7 dni, tyle chyba wystarczy.

Ostatnio edytowany przez VLX (2022-12-13 12:06:15)

2

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Ja w starych ST powymieniałem TOS-y na nowe. Wydaje mi się, że współcześnie chyba większość osób tak postępuje?

3

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Ja nie wymieniłem TOSa w żadnym z moich Atari.
W epoce, gdy spędzałem sporo czasu z kompem, przydałyby mi się 2.06. Teraz nie mam takiej potrzeby. Myślę ewentualnie o rozszerzeniu ROM do czterech systemów do wyboru.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

A masz w jakimś < 1.04? I jeśli tak, to czy używasz go do czegoś więcej niż odpalanie demek czy gier?

5

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Mq napisał/a:

Ja w starych ST powymieniałem TOS-y na nowe. Wydaje mi się, że współcześnie chyba większość osób tak postępuje?

Ale po co, do dopalania gierek wystarczy i 1.02 :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2022-12-14 13:51:50)

6

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

A to nie można na emulatorze sprawdzić tego problemu z folderem?
PS: 1.0 to ma tyle problemów, że bez patchy lepiej nie dotykać bo dziwadła się dzieją różnorakie...

/l\tari

7

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Ja we wszystkich swoich maszynach ST/ STE MEST, TT i F030 a mam ich kilkanaście powymieniałem Tos'y na najwyższe możliwe bez dokładania dodatkowej logiki, czyli :
.
ST/ STF/ STFM, Mega ST  - Tos 1.04
STE/ MSTE   - Tos 2.06
TT030 - Tos 3,06
F030 - TOS 4.04

Po to wychodziły nowsze wersje Tosów żeby je montować. 
Miały poprawione wiele błędów swoich poprzedników, dodane były dodatkowe rozszerzenia i funkcjonalności.
Zmniejszane były ograniczenia przy ustawianiu partycji na dyskach i na pewno pozwalają na bardziej sprawną pracę z urządzeniami typu SatanDisk  Ultrasatan,  ASCI CF itp.
Moim zdaniem warto zainstalować najwyższy możliwy Tos w Atarkach.

8

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

A i do niektórych najwyższych (np. 1.04, 1.62, ) są jeszcze dodatkowe patche software'owe: http://www.avtandil.narod.ru/tose.html

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

VLX napisał/a:

A masz w jakimś < 1.04? I jeśli tak, to czy używasz go do czegoś więcej niż odpalanie demek czy gier?

na pewno Mega ST mam 1.02, jest tam sporo softu po poprzednim właścicielu, przeklikałem je, obejrzałem demosy i na razie tyle.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

dynamike2010 napisał/a:

A to nie można na emulatorze sprawdzić tego problemu z folderem?

To już zostało uczynione.

Atari-User napisał/a:

ST/ STF/ STFM, Mega ST  - Tos 1.04

Być może źle pamiętam, ale 2.06 można było wsadzić także do zwykłego ST(FM).

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

11

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

@Lizard
Tos 2.06 do zwykłego ST/ STF/ Mega ST  bez dodatkowej elektroniki nie zainstalujesz.
Musi być jeszcze odpowiedni GAL i jeszcze ze dwa inne scalaki.
Ale do tych maszyn Tos'a 2.06, nie ma potrzeby montować, chociaż są takie rozszerzenia i nawet w dwóch swoich STF mam, Tos 2.06,
Ale 2.06  już do tych maszyn nic lepszego nie wnosi niż Tos 1.04.

No może to że, umożliwia bootowanie systemu z dysków IDE, ale z kolei, montaż dysków IDE w tych maszynach jest też dość skomplikowane, i są to raczej pojedyncze egzemplarze z 4Mb ram, z podwójnym Tosem 1.04<> 2.06 i wewnętrznym kontrolerem IDE. Robione raczej pod Cubase lub Calamusa

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2022-12-14 20:05:12)

12

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

zwykłemu użytkownikowi 2.06 daje fajną opcję - własne programów ikony na pulpicie, no i jest też możliwość ustalenia własnych kolorów okien.
Tak jak zostało wspomniane, w zwykłym ST TOS 2.06 wymaga drobnej elektroniki, bo jest umiejscowiony w innym obszarze adresowym niż TOS 1.0/1.2/1.4 ($Exxxxx vs $FCxxxx/FDxxxx)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Cyprian napisał/a:

zwykłemu użytkownikowi 2.06 daje fajną opcję - własne programów ikony na pulpicie

I skróty klawiaturowe do uruchamiania programów. :)


W ankiecie chodzi mi głównie o to, czy w programie, gdzie jest możliwość zmiany nazwy katalogu, warto bawić się w dodawanie obejścia dla TOS < 1.04, czyli założenie nowego katalogu z nową nazwą, przeniesienie do niego zawartości ze starego i usunięcie starego katalogu. Nie wiem, czy ktoś w ogóle by z tego korzystał - stąd moje zainteresowanie.

14

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Atari-User napisał/a:

@Lizard
Tos 2.06 do zwykłego ST/ STF/ Mega ST  bez dodatkowej elektroniki nie zainstalujesz.
Musi być jeszcze odpowiedni GAL i jeszcze ze dwa inne scalaki.
Ale do tych maszyn Tos'a 2.06, nie ma potrzeby montować, chociaż są takie rozszerzenia i nawet w dwóch swoich STF mam, Tos 2.06,
Ale 2.06  już do tych maszyn nic lepszego nie wnosi niż Tos 1.04.

No może to że, umożliwia bootowanie systemu z dysków IDE, ale z kolei, montaż dysków IDE w tych maszynach jest też dość skomplikowane, i są to raczej pojedyncze egzemplarze z 4Mb ram, z podwójnym Tosem 1.04<> 2.06 i wewnętrznym kontrolerem IDE. Robione raczej pod Cubase lub Calamusa

Dzięki za wyjaśnienie. Przypomniałem sobie, :-) że miałem kiedyś STFM z podwójnym TOS-em, IDE i 4 MB RAM-u. TOS-u 1.04 używałem do gier i dem, które nie gadały z 2.06.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

15

Odp: Pytanie do wszystkich - dotyczy wersji TOS

Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie i za informacje w wątku. :)