Temat: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Ekipo, mam pytanie dotyczące płyty procesorowej ze starej wersji Atari 800. Chodzi o wersję jeszcze z prockiem 6502B. Jak wiadomo, procek ten nie ma linii HALT, pin 35 jest niepodłączony (również na płytce wisi w powietrzu) oraz linia R/W jest na pinie 34. Dramatis personae: A800 Dely'ego. W kompie tym padł procek. No niestety, nie przeżył czyszczenia i odmówił dalszej współpracy. Shit happens. Podczas, gdy Dely szuka proca, ja postanowiłem spróbować zastosować Sally zamiast tego 6502B. Różnica między tymi procami to aktywna linia HALT na pinie 35 oraz linia R/W przeniesiona na pin 36. Wyszło, że żeby użyć tego proca muszę na płycie procesorowej zmostkować piny 34 i 36 (trywialne bo pin 36 nie jest do niczego podpięty a pin 34 w Sally nie jest wykorzystywany) oraz trzeba podciągnąć HALT do VCC bo sygnał jest aktywny w stanie niskim. No i zrobiłem tak jak widać na fotce.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10308
Włożyłem sally - i to działa. Ale zastanawia mnie to podciągnięcie HALT do VCC - czy można zostawić jak jest, czyli "na krótko", czy jednak należałoby użyć np. rezystora 1kOhm. Schemat serii XE mówi, że linia HALT łączy wszystkie wykorzystujące je czipy "na krótko" - zakładam, ze Antic trzyma go na poziomie 5V i zmija do masy gdy potrzebuje.

Post's attachments

332902044_2476472202507080_1641219643523620939_n.jpg 214.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Tutaj stryker coś kombinował w temacie zamiany 6502 na 6502C a jer podpowiadał (ale w wersji ntsc):
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 11#p171111

Co do procka to chyba łatwiej będzie znaleźć wersję 6502A.
Zdaje się, że jedyna różnica pomiędzy nimi to, że 6502A jest do 2 MHz a 6502B do 3MHz.

http://atariki.krap.pl/index.php/6502

"Komputery serii 400/800 są wyposażone w układ 6502A lub 6502B. Są to "szybsze", czyli przystosowane do pracy z szybszym zegarem, wersje 6502. Zwykły 6502 może działać z częstotliwością do 1 MHz, wersja A do 2 MHz, a wersja B do 3 MHz (zob. H. Kruszyński, K. Kulpa, Mikroprocesor 6502 i jego rodzina, NOT, Warszawa 1989, str. 43)"

Ostatnio edytowany przez Pawex (2023-02-28 02:50:48)

3

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Dzięki za link do wątku. Tak, to ten sam problem (też chodzi o NTSC) chociaż chciałem go rozwiązać prościej. Dlatego nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie. Może jeszcze chłopaki się tu wypowiedzą.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Hej!

To będzie z cyklu "nie znam się to się wypowiem" (bo specjalista od techniki N-MOS to ze mnie żaden) ... Teoretycznie wejście NMOS w CPU powinno mieć wysoką impedancję więc podłączenie tego bezpośrednio do +5V nie powinno stanowić problemu, w środku struktury krzemowej natrafi to na bramkę tranzystora, po drodze bedą jeszcze dioda/ diody (w zależności od zastosowanej technologii - przyznaję nie przyglądałem się nigdy dokładniej wejściom 6502, ale inni z forum pewnie mają więcej wiedzy w tym temacie) "pasożytnicze" prowadzące do VCC i GND, te dioda/diody pełnią również rolę "zabezpieczenia" wejścia (tzn. clamp diode) przed uszkodzeniem delikatnej bramki tranzystora wejściowego NMOS. Ja zawsze dla bezpieczeństwa podciągam tego typu wejścia nie bezpośrednio w właśnie przez rezystor, niczemu ten rezystor przeszkadzał nie będzie w niektórych nieprzewidywalnych sytuacjach (awaria zasilacza?) może uratować sprawę.

To tak jak z pozostawianiem nie podłączonych wejść TTL w powietrzu, niby wisząca noga w powietrzu w przypadku TTL wymusza stan "1", ale do dobrego nawyku należy aby podłaczyć takie niewykorzystane wejścia bramek TTL do GND lub VCC.

Podsumowując... ja bym ten rezystor dołożył, jeżeli nie masz miejsca na przewlekanego to może być jakiś mały SMD (w rozmiarze 0805 czy nawet 1206) od spodu PCB.

perinoid napisał/a:

zakładam, ze Antic trzyma go na poziomie 5V i zmija do masy gdy potrzebuje.

ANTIC ma wyście również typu NMOS, tzn. gdy ANTIC wystawia "1", to ona się pojawia nie "bezpośrednio", ale przez górny "rezystor", który to jest zrobiony tak naprawdę z tranzystora (zobacz dokument poniżej), dlatego w rzeczywistości nie możemy mówić o bezpośrednim podpięciu HALT do +5V przez ANTIC-a. Upraszczając sprawę to "1" jest osiągana przez to że wyście typu NMOS cały czas ma tzw. "pull-up" (zrobiony z tranzystora, który pełni rolę rezystora podciągającego do +5V/VCC) a "0" jest osiągane przez włączenie dolnego tranzystora, który to zwiera wyjście do masy (GND).

EDIT: lektura dla dociekliwych: MOSFET digital circuits

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-28 09:52:34)

5

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Dzięki. Miejsca jest w cholerę. Podmienię ten skrót na 1kR.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Daj 10k.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Dałem 10K i jest OK. Dzięki chłopaki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

W związku z tym, że sprawa dotyczy mojego sprzętu, to mam pytanie, czy ktoś (najlepiej z Warszawy, żeby nie narażać na przesyłki) miałby zbędny 6502C, którego byłby w stanie się pozbyć w zamian za wynagrodzenie pieniężne? :) O 6502B nawet nie pytam :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

A to jest jakiś problem z 6502? W wersji 2MHz (A) mam kilka sztuk w szufladzie.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

10

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Jeśli pójdzie na te ~1.77MHz w NTSC to nie ma żadnego. Byle się nie grzał za bardzo - wersje B niby były projektowane na 3MHz wiec z zapasem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Wersje A były na 2 MHz, więc wciąż z zapasem wobec 1.77 MHz... ale przecież WDC nadal te procesory produkuje (a przynajmniej do niedawna produkował) i 65C02 są dostępne "od ręki":
https://www.mouser.pl/ProductDetail/Wes … KH5w%3D%3D

To SALLY jest o wiele większym problemem, niż "goły" 6502.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

6502c to nie to samo co 65c02 !

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: Aplikacja 6502C w miejsce 6502B

Candle podpowiedział, że Lotharek ma i już sprawa załatwiona. Dzięki chłopaki!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.