1

Temat: Atari 800 incognito + inne pytania

Mam parę pytań. Mam nadzieję, że ktoś z większą wiedzą pomoże.

1. Czy jest mozliwosc zainstalowania INCOGNITO bez uszkadzania fizycznie obudowy? (nie zalezy mi na przycisku zmiany dyskietek).

2. Czy 800 z 48kb pamieci bez incognito będzie dzialac z SIDE2/3 lub AVGCART / Ultimate? Czy gry będą chodzić?

3. Czy lepszym wyjściem będzie zakup sdrive max / sio2sd / sio2pc?

4. czy potrzebny jest do pracy z sio2sd wsadzony cart w 800 z basicem?

5. Czy wyjście video w 800 ma taki sam pinout jak w 800xl?

6. czy złącze zasilania atari 800/1050/1200 to 5.5/2.5mm czy 5.5/2.1mm?

Dzięki za pomoc.

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-09 20:19:35)

2

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad. 4 Raczej nie, chyba że wczytywany program wymaga włączonego Basica.
Ad. 5 Wg Atariki 800 i 800XL pod tym względem se nie różnią. Różnią się między sobą egzemplarze 800XL.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

3

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad.1. Tak totalnie bez modyfikacji nie wyjdzie bo instalacja wymaga przeprowadzenia taśmy sygnałowej do gniazda na płycie. Ze względu na konstrukcję komputera konieczne jest w tym celu zmodyfikowanie obudowy - ale to dotyczy części, której się nie ogląda. Tym niemniej, trzeba zrobić otwór. Ja to zrobiłem zgodnie z filmowym manualem FJC - wymaga to wypiłowania niewielkiej szczeliny na granicy obudowy i metalowej osłony. I to wszystko.
Ad.2. A800 z 48KB RAM nie jest w pełni kompatybilne z serią XL/XE. To tak trochę poza pytaniem. Side2/3 i AVG nie użyjesz - ale to z przyczyn fizycznych, po prostu nie da się wcisnąć tych cartów w gniazdo. Pomijam, że są zbyt wysokie - są też za szerokie. Ultimate wchodzi ale nie pamiętam, czy działa na 48K. Na pewno działa UNO bo to testowałem.
Ad.3. Zależy co chcesz robić.
Ad.4. Cart z Basikiem jest potrzebny wyłącznie wtedy, gdy chcesz pracować z Basikiem. Jeśli masz soft binarny to cart musisz wyciągnąć.
Ad.5. Ma lepszy bo ma taki sam jak seria XE - czyli oprócz Composite ma jeszcze S-Video.
Ad.6. 5.5/2.1.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-03-09 22:05:02)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

perinoid napisał/a:

Ad.1. Tak totalnie bez modyfikacji nie wyjdzie bo instalacja wymaga przeprowadzenia taśmy sygnałowej do gniazda na płycie. Ze względu na konstrukcję komputera konieczne jest w tym celu zmodyfikowanie obudowy - ale to dotyczy części, której się nie ogląda. Tym niemniej, trzeba zrobić otwór. Ja to zrobiłem zgodnie z filmowym manualem FJC - wymaga to wypiłowania niewielkiej szczeliny na granicy obudowy i metalowej osłony. I to wszystko.
Ad.2. A800 z 48KB RAM nie jest w pełni kompatybilne z serią XL/XE. To tak trochę poza pytaniem. Side2/3 i AVG nie użyjesz - ale to z przyczyn fizycznych, po prostu nie da się wcisnąć tych cartów w gniazdo. Pomijam, że są zbyt wysokie - są też za szerokie. Ultimate wchodzi ale nie pamiętam, czy działa na 48K. Na pewno działa UNO bo to testowałem.
Ad.3. Zależy co chcesz robić.
Ad.4. Cart z Basikiem jest potrzebny wyłącznie wtedy, gdy chcesz pracować z Basikiem. Jeśli masz soft binarny to cart musisz wyciągnąć.
Ad.5. Ma lepszy bo ma taki sam jak seria XE - czyli oprócz Composite ma jeszcze S-Video.
Ad.6. 5.5/2.1.

Dzięki wielkie za odp. Dopytam odnośnie tych punktów ponownie.

ad.1 Czyli nie ma absolutnie opcji. Gdzieś na około itp itd. Narazie chce tego uniknąć. Stan jest gabinetowy.
ad.2 Czy taki unocart potrafi zjeść ram z tych 48? Mam taki cart z allegro 10in1 gier i niestety na 800 on nie wstaje. Dziala na 800xl.
ad.3 Chcę grac tylko w gry. Nic więcej nie mnie interesuje raczej.
ad.4 Czyli do grania z sio2sd sdrive cart z basicem nie jest mi niezbedny.
ad.5 Svideo tak to wiem tylko czy wyprowadzenia sa identyczne. Czy moj kabel od 800xl podejdzie.
ad.6 Niektore strony podaja 2.5 i trochę mnie to zbiło z tropu. Dorwałem przed chwilą kabel 2.1mm i on nie wchodzi. Czyli jednak 5.5/2.5mm

Czy jest moze ktoś z dolnegoślaska kto dałby radę to zainstalować?

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-09 22:47:40)

5

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad.1. Nie ma. Na pewno.
Ad.2. Carty na płytkach @ccwrc (a pewnie o takim mówisz) nie wstają ale to dlatego, że loader nie jest kompatybilny z 800-ką. CHłopak nie ma dostępu do 800-ki, żeby to poprawić. UNO czy Ultimate nie zjadają pamięci przy starcie - to jest kwestia tego, czy loader się uruchomi na tym configu. W tych wszystkich przypadkach problemem nie jest pamięć tylko trochę odmienny ROM.
Ad.3. No to dowolne rozwiazanie które tu podałeś cię zadowoli. Z dokładnością do kompatybilności danej gry z A800 (patrz wyżej).
Ad.4. Jest zbędny.
Ad.5. Tak, wyprowadzenia są identyczne.
Ad.6. Wchodzi wtyczka nominalnie na 2.1 (ta sama wtyczka do gniazda 2.5 nie pasuje). Ja używam własnoręcznie zrobionego zasilacza z wtyczką, która pasuje i do 2.1, i do 2.5 więc jakby mi to ryba ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

perinoid napisał/a:

Ad.1. Nie ma. Na pewno.
Ad.2. Carty na płytkach @ccwrc (a pewnie o takim mówisz) nie wstają ale to dlatego, że loader nie jest kompatybilny z 800-ką. CHłopak nie ma dostępu do 800-ki, żeby to poprawić. UNO czy Ultimate nie zjadają pamięci przy starcie - to jest kwestia tego, czy loader się uruchomi na tym configu. W tych wszystkich przypadkach problemem nie jest pamięć tylko trochę odmienny ROM.
Ad.3. No to dowolne rozwiazanie które tu podałeś cię zadowoli. Z dokładnością do kompatybilności danej gry z A800 (patrz wyżej).
Ad.4. Jest zbędny.
Ad.5. Tak, wyprowadzenia są identyczne.
Ad.6. Wchodzi wtyczka nominalnie na 2.1 (ta sama wtyczka do gniazda 2.5 nie pasuje). Ja używam własnoręcznie zrobionego zasilacza z wtyczką, która pasuje i do 2.1, i do 2.5 więc jakby mi to ryba ;-)

ad.1 nadzieja umarła ale to przemyślę
ad.2 tak to chyba to. Na 600xl z 16kb ramu tez nie wstalo.(zdaje sie z tego ogloszania https://www.olx.pl/d/oferta/atari-800xl … xnhh.html)
ad.3 Chodzi mi głownie o rive raid, robbo, boulder dash, fred i pare innych
ad.4 dzieki
ad.5 dzieki
ad.6 znalazlem taki zasilacz 1300mA 9v AC polskiej produkcji na trafie https://tomanek.net.pl/tomanek-tm1300-9 … nnego.html

7. czy SIO2xx / SDRIVE MAX zadziała na złączu SIO bez dodatkowego zasilania?

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-09 23:27:40)

7

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad. 2 Tak, to te carty.
Ad. 3. Większość klasyków pójdzie. Ale tych amerykańskich. Polskie były tworzone na XL/XE więc tu nie wiem, trzeba by sprawdzić.
Ad.6. A nie lepiej taki mocniejszy? https://taniestruny.pl/efekty-i-akcesor … 9v-ac-2-1a
Ad.7. SIO2SD - bez problemu. SDrive Max lepiej działa na własnym zewnętrznym zasilaniu. Nie wiem jak jest z wersją zasilaną że SIO bo nie mam.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

perinoid napisał/a:

Ad. 2 Tak, to te carty.
Ad. 3. Większość klasyków pójdzie. Ale tych amerykańskich. Polskie były tworzone na XL/XE więc tu nie wiem, trzeba by sprawdzić.
Ad.6. A nie lepiej taki mocniejszy? https://taniestruny.pl/efekty-i-akcesor … 9v-ac-2-1a
Ad.7. SIO2SD - bez problemu. SDrive Max lepiej działa na własnym zewnętrznym zasilaniu. Nie wiem jak jest z wersją zasilaną że SIO bo nie mam.

ad 3. Czyli tutaj nic się raczej nie zrobi.
ad 6. Dzięki za link. Wygląda fajnie. Tamten już zamówiłem ale faktycznie ten prawie x2 mocniejszy. Masz taki?
ad 7. Dzięki! Czy sio2sd i sdrive max to jest praktycznie to samo urzadzenie tylko jeden ma ekran?
8. Czy to ze mam wersję NTSC cokolwiek zmienia (zauwazalna predkosc gry?)
9. Czy masz stację 810 do kopmpletu?

9

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad.6. Nie mam takiego ale chyba @Dely taki kupował ostatnio. Ja sobie robię sam.
Ad.7. Nie, to nie jest to samo. I mają inne możliwości - sdrive max umie więcej.
Ad.8. Tak, zmienia. Ogólnie gry albo chodzą szybciej albo wyglądają inaczej (chodzi o zależności czasowe i liczbę cykli zegara dostępnych w określonych przedziałach czasu) - popatrz np. na Bubble Shooter I porównaj wersję PAL i NTSC.
Ad.9. Tak, ja mam.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

perinoid napisał/a:

Ad.6. Nie mam takiego ale chyba @Dely taki kupował ostatnio. Ja sobie robię sam.
Ad.7. Nie, to nie jest to samo. I mają inne możliwości - sdrive max umie więcej.
Ad.8. Tak, zmienia. Ogólnie gry albo chodzą szybciej albo wyglądają inaczej (chodzi o zależności czasowe i liczbę cykli zegara dostępnych w określonych przedziałach czasu) - popatrz np. na Bubble Shooter I porównaj wersję PAL i NTSC.
Ad.9. Tak, ja mam.

ad6. ok dzieki.
ad7. czy to więcej dla takiego amatora jak ja ktory gra w gry ma sens? (w kontekscie wyzszej ceny) Czy lepiej kupić UNOCART?
ad8. czy ta zmiana predkosci jest zauwazalna (jak to ocenić procentowo?) czy w real uzytkowaniu raczej jest to niezauwazalne? Czy to oznacza ze gry takie jak np river raid mialy rozne wersje? Czy np my w EU przywyczailismy sie do wolniejszego dzialania amerykanskich gier i przyjelismy jako normę?
ad.9 - Czy masz jakieś zalecenie przed 1 uruchomieniem takiej stacji po 30 latach? :) Wiadomo nasmarowanie prowadnic itp. Czy w tym modelu jest coś podstępnego? :) thnx!

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-10 09:34:18)

11

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Ad.7. Prawie wszystko uruchomisz ze SIO2SD a ono jest chyba najtańsze. Uno by Ci się przydało wyłącznie do uruchamiania obrazów cartów (CRT) a bez tego można żyć.
Ad.8. Stare gry były w jednej wersji bo nie potrzebowały aż tyle mocy, żeby liczyć na palcach cykle zegara i je racjonować. Różnica w prędkości działania albo nie jest zauważalna albo taka jak różnica częstotliwości odświeżania obrazu czyli 50:60.
Ad.9. Wyczyścić, nasmarował, użyć mocnego zasilacza. I nie przestraszyć się po uruchomieniu - to cholerstwo jest głośne jak... ;-) I trzeba pamiętać, że 810 czyta wyłącznie dyski SD 90KB.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

ad7 . aa unocart chyba 'nie umie' obrazów atr. ja zaczynałem od sio2sd. prosty jest i do używania jako wgrywadełko gier/dem wystarcza. wystarczy też sdrivemicro (bez ekranu, bez obsługi cas'ów), chyba najtańsze co może temu służyć. Ale jak 'szaleć' to z avgcartem. Ostatnimi czasy najczęściej korzystam albo sdrivemicro albo avgcarta.

13

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Tylko AVG nie wchodzi do 800-ki. Nie zmieści się.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

ad.1 nie przypominam sobie żebym u siebie psuł obudowę....

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Jak poprowadziłeś taśmę z Incognito do gniazda na płycie?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

stryker napisał/a:

ad.1 nie przypominam sobie żebym u siebie psuł obudowę....

Proszę rozwiń bo ja zrezygnowałem z tego pomysłu bo padło tutaj stwierdzenie, że się nie da. Jeśli się da to proszę rozwiń myśl.

Co do SIO zdecydowałem się na SIO2PC lub Sdrivemicro .

PS. Czy ktoś wie czy 800 miała tak lśniącą fabrycznie klawiaturę jak 1200xl?

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-03-10 12:10:42)

17

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

W weekend postaram się podesłać zdjęcie jak to jest u mnie zrobione.

"wszystko się kiedyś kończy......."

18

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

stryker napisał/a:

W weekend postaram się podesłać zdjęcie jak to jest u mnie zrobione.

cos czuje ze incognito jeszcze nie czas porzucać :D

19

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

perinoid napisał/a:

Tylko AVG nie wchodzi do 800-ki. Nie zmieści się.

Cześć. Kupiłem ten zasilacz. Po zmierzeniu mam na mierniku 12V AC bez obciążenia. Czy to nie overkill? Jak robisz swoje zasilacze to jakie masz napięcie bez obciążenia?

20

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

stryker napisał/a:

ad.1 nie przypominam sobie żebym u siebie psuł obudowę....

perinoid napisał/a:

Jak poprowadziłeś taśmę z Incognito do gniazda na płycie?

Jeżeli dobrze pamiętam, to robiłem zgodnie z instrukcją. Teraz już tylko na archive.org:
https://web.archive.org/web/20180718071 … 80/node/21

Żeby zobaczyć zdjęcia, trzeba klikać czerwone ikonki X. Ale chyba chodzi Wam o to:
incognito

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Czyli musiałeś zrobić to wycięcie bo normalnie to go nie ma. Zresztą na tej fotce jest napisane, że to trzeba wyciąć. Rozumiem, że @sviru nie chce jakiejkolwiek ingerencji w plastik i metal - dlatego o Incognito musi zapomnieć. Chyba, że zrobi samodzielnie połączenie na pojedynczych przewodach i je jakoś przeprowadzi bo taśmy nie przeciagnie. Ale to będzie pajęcza robota.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

http://stryjek.pigwa.net/inco_01.jpg
http://stryjek.pigwa.net/inco_02.jpg

"wszystko się kiedyś kończy......."

23

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Tak mam ją. Żeby ta taśma przeszła jak widać, trzeba wypiłować szczelinę głębokości raptem 1mm - ale trzeba. Inaczej nie przechodzi bo nie ma miejsca.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

Nie mam nic cięte.


http://stryjek.pigwa.net/inco_03.jpg
http://stryjek.pigwa.net/inco_04.jpg
http://stryjek.pigwa.net/inco_05.jpg

"wszystko się kiedyś kończy......."

25

Odp: Atari 800 incognito + inne pytania

U siebie musiałem piłować.

Prawdę powiedziawszy zastanawiam się, jak ty to tam masz wciśnięte. To jest fotka kompa @dely'ego (nieprzerabianego) i szpara ma mniej niż pół mm, o wiele za mało żeby przecisnąć taśmę.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10356

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-03-11 23:00:42)

Post's attachments

20230311_225546.jpg 322.52 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.