Temat: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Mam problem z kopią gier. Chcę z wczytanego do kopiera Atari zapisać na dysku atr pliki z kasety. Kopier z catriga obsługuje tylko odczyt i zapis z normal c: i kasety turbo d: Używam AspeQt i SiotoPC. O ile z wczytaniem z kasety nie mam problemu, nie mogę nic zapisać w ApeQt. Robiąc zapis na normal na komputerze idą sektory ale w stacji SIO2PC nic się nie dzieje. Czy robię coś nie tak? Czy to wina kopiera. Dodam że pliki gry w ATR z komputera PC normalnie się wczytują na Atarynkę (czyli po stronie PC wszystko jest prawidłowo). Możecie polecić jakiś kopier który obsłuży kasety turbo 2000, stacje dysków i tryb normal w formacie atr?

2

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

1. ATR masz odbezpieczony?
2. Kopier musisz wczytać z dowolnego DOS-a, nie mam pod ręką, ale jeśli idzie o Turbo 2000 - szukaj kopiera obsługującego handler "T:".
3. Co znaczy "Basic"? Tytuł sugeruje kopiowanie z Turbo 2000 w Basicu do NORMAL w basicu, a to jest banalne. W opisie piszesz o dyskietce (wirtualnej, ale zawsze), więc patrz punkt 2.
Skąd jesteś? Może ktoś na miejscu pomoże ogarnąć temat?

Sikor umarł...

3

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Wczytałem Kopiarka.tur z dyskietki co ma pliki do turbo 2000 pod dosem MyDos. Do tego momentu jest OK. Tylko jak wyjmę sio2pc i podłącze magnetofon to on mi nie wystartuje w kopiarce... Możecie udostępnić jakiegoś kopiera co obsługuje c: d: t: tylko z jakąś instrukcją... Jestem między Siedlcami a Łukowem.

Dobra. Jakoś poszedłem do przodu. Możecie mi powiedzieć jak jest w Kopiarce z komendami. T:*** prosi o potwierdzenie pliku T/N jak wybiorę tak, to pobeble i błąd 138. Magnetofon zatrzymany i nie idzie.Z jedną * idzie poza zapis gry. Tak samo jest jak podam nazwę pliku po T:

Ostatnio edytowany przez klopeks (2023-05-14 17:40:18)

4

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Error 138 oznacza brak gotowości urządzenia... w typ wypadku prawdopodobnie stacji dysków/sio2pc ... jeżeli dobrze się domyślam to program kopiujący którego używasz odczytuje blok danych w turbo 2000, po czym próbuje zapisać tenże blok do pliku na urządzeniu D:, a więc aby poprawnie skopiować zbiór w formacie Turbo 2000 muszą być podłączone do SIO oba urządzenia jednocześnie (tzn. magnetofon i stacja dysków [lub jej emulator w postaci SIO2PC]). Ew. jeżeli masz Atari z rozszerzoną pamięcią to możesz kopiować plik z magnetofonu do RAMDYSK-u zakładanego przez MyDOS. Ram-dysk (jeżeli posiadasz ext ram i włączoną opcję tworzenia ram-dysku w MyDOS) będzie widoczny jako stacja D8:

Jeżeli nie posiadasz dodatkowej pamięci, musisz podpiąć jednocześnie i magnetofon i sio2pc czy tam stację dysków.

5

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

@Seban a mógłbyś wyciągnąć sam handler np. z Kopiarki?

Jak już chyba nieraz pisałam miałem ten sam problem - oryginalne narzędzia pana Zabołotnego niestety wymagają podłączenia jednocześnie stacji (lub odpowiednika SIO2PC/SD/itp.) wraz z magnetofonem dla KSO. Ja zrobiłem kiedyś drobną zmianę w Kopiarce, tak by się nie uruchamiała i używałem jej jako handlera pod DOS-em. Ponieważ programy w Basic-u przeważnie są niewielkie kopiowałem je na RAM (wymagany dodatkowy programik) w 65XE i stamtąd na ATR przez SIO2PC. Niestety Kopiarka z moją modyfikacją może zostać nadpisana i znika po naciśnięciu Reset. Także większe pliki zawieszają Atari.

Minusem używania handlera (bez podłączenia magnetu razem ze stacją) z małym "RAM-dyskiem" jest konieczność przełączania przewodu SIO po każdym odczycie / zapisie. Przy niewielkiej liczbie plików można wytrzymać, ale pamiętam, że przy kopiowaniu całej kasety to już mnie solidnie palce bolały i tylko przytrzymywałem wtyczki nie wkładając do końca.

Przy kopiowaniu zabezpieczonych plików (zmodyfikowanym copier-em) zapisywałem je w normalu na taśmę i potem z DOS-a na "dyskietkę" - a można tak kopiować wszystko, co też robiłem w przypadku większych plików (lub dzieliłem je na części).

Od jakiegoś czasu (dobrych kilka lat) myślę, żeby podłączyć przewody razem - SIO2SD z magnetofonem do jego wtyczki (lub do wtyczki SIO2PC), kupiłem nawet gniazda od Sikora (oczywiście gniazda SIO ;)) żeby to zrobić elegancko, ale ciągle myślę, że i tak przydałby się osobny handler dla DOS-a.

Zaletą oryginalnego rozwiązania jest możliwość kopiowania bardzo długich plików (większych niż pamięć Atari), gdyż dane są kopiowane po jednym bloku na raz (odczyt bloku i zapis bloku).

Generalnie handlarze używali wygodnych narzędzi do kopiowania Stacja -> Turbo, a użytkownik dostawał tylko narzędzia do kopiowania Turbo <-> Turbo <-> Normal, bez możliwości współpracy z DOS-em. Co o ile pamiętam umożliwia tylko "Kopiarka".

[Przepraszam jeżeli się po kimś powtarzam, ale na razie nie czytałem powyższych odpowiedzi.]

6

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Kopier z kartridża obsługuje Turbo KSO "D: *" (odczyt) / "D: NAZWA10ZN" (odczyt/zapis) i Normal "C:".
Przy czym określenie Normal oznacza zapis na magnetofonie, tylko, że w standardowy - powolny sposób.
Tobie chodzi o zapis na wirtualną dyskietkę ATR przez SIO2PC, które emuluje stacje dyskietek.
Dostęp do dyskietki ATR-a przez D: jest możliwy z poziomu DOS-a.
Kopier i inne programy do KSO używają D: jako handlera Turbo KSO, co pozwala używać Turbo KSO prawie jak stacji dyskietek.
Przy czym przełączenie urządzenia nie zmienia działania danego handlera, więc po podłączeniu np. SIO2PC D: dalej odwołuje się do Turbo KSO, a nie stacji, więc nie ma możliwości zapisu na dyskietkę (ATR).
Modyfikacja programów - zmiana D: na np. T: zmienia tylko literę, niestety DOS jest "wyłączany", więc wolna litera D: nie będzie działała.
Program Kopiarka jest jedynym, który działa z poziomu DOS i pozostawia handler D: z DOSa, a turbo KSO jest widoczne w nim jako T:.
Jednak podobnie jak inne programy do Turbo KSO wymaga podłączenia jednocześnie stacji (np. SIO2PC) i magnetofonu z Turbo KSO (w ten sposób umożliwia kopiowanie bardzo dużych plików, przy użyciu bufora o wielkości 1 bloku).

Do kompletu brakuje jednak osobnego handlera, który umożliwiałby pracę jednocześnie z Turbo KSO i stacją dyskietek (np. SIO2PC) z poziomu DOS-a, Basic-a i innych programów.
Bez odrębnego handlera, a z kartridżem Turbo KSO z Basic-a odczyt i zapis jest możliwy w Turbo KSO / Normalu (magnetofon). Z DOS-em na dyskietkę (SIO2PC) / Normal (magnetofon).
Więc jak pisałem można wczytany plik w Turbo KSO D: *, zapisać w Normalu C: na taśmie, a potem z poziomu DOSa skopiować zapisany plik z Normalu C: na dyskietkę D: (tym razem będzie to odnośnik do Stacji dyskietek, czyli np. SIO2PC i pliku ATR).
Jest to jednak sposób dość pracochłonny i praktycznie jeżeli nie musimy zapisywać z poziomu jakiegoś programu,
a chcemy skopiować coś wcześniej zapisanego, to można to zrobić przy pomocy programu Kopiarka i rozgałązki SIO.
Wyjątkiem są pliki zabezpieczone do których przerobiłem oryginalny kopier (odczytany plik możemy zapisać w Turbo KSO lub Normalu do dalszego skopiowania na dyskietkę)

Tu m.in. instrukcja:
https://atarionline.pl/forum/comments.p … e=1#Item_0
Jest też paczka od Sebana, jest tam jakiś handler, który trzeba by było sprawdzić pod DOS-em.
Edit: Sprawdziłem po MyDOSem i niestety się zawiesza, może pod innym zadziała?

Jeżeli masz sprawny magnetofon możesz też spróbować zgrać kasetę do wave-a i spróbować odczytać na PC przy użyciu Narzędzia Turbo Decoder od Baktry.

Ja dla wygody czasami używałem, jednak ponieważ jest to automat, to niektóre pliki mogą zostać pominięte.

Tu rozgałązka SIO:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16154

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-04-23 10:50:40)

7

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Czyli wszystko rozbija się o to że nikt nie zdeasemblował obrazu cartridge od T2000/Blizzard/AST by wyjąć z niego procedury obsługi magnetofonu w turbo by napisać handler T: który można by załadować z poziomu dowolnego DOS-a i mieć dostępny w systemie.

8

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Już chciałem odwrócić cały ten proces po prostu kopier z catriga i turbo kaseta -> normal kaseta a poźniej na jakimś innym kopierze, normal kaseta -> plik bas na dyskietkę . Mam grę w Basicu na taśmie - Kentucky Derby (tylko wersja jest po polsku nigdzie jej w sieci nie widziałem), kupiłem nawet czystą kasetę żeby ją sobie przerzucić na ATRa. ale teraz wywala mi błędy przy odczycie z taśmy i już chyba kasetę szlag trafił, ma ktoś może tą grę po polsku?

9

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Zagadaj do KasetMistrza Sebana, może będzie w stanie pomóc i zgrać plik.

___
Press play on tape...

10

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Cześć!

Chwilę czasu to zajęło, ale udało się ten plik finalnie odzyskać, co prawda wymagało to ręcznego poprawiania pliku WAV i edycję uszkodzonych fragmentów, a co za tym idzie zgadywanie uszkodzonych 0,1 ale takie coś było tylko w ostatnim rekordzie danych, a sama gra ma tylko 3 rekordy w systemie turbo 2000, gdyby była dłuższa a problematycznych miejsc było więcej to bym się nie podjął w ręczne poprawianie/odzyskiwanie danych, niemniej jednak tym razem się udało.

W załączniku dodaję archiwum z plikami w formacie BAS, LST, CAS, WAV i XEX. Pliki CAS i WAV są zapisane formacie Turbo 2000, można je wczytać z poziomu emulatora który wspiera emulację Turbo 2000/KSO Turbo 2000 lub nagrać sobie plik WAV na kastę i wczytać z magnetofonu ;P

Obecnie najszybszy sposób aby uruchomić tę grę to odpalenie pliku XEX z archiwum. Plik XEX został wygenerowany narzędziem Fandala BAS2XEX.

Nie ma co przedłużać, to chyba wszystko co miałem do "napisania" w tej sprawie. W załączniku archiwum.

Post's attachments

kentucky_derby_pl.zip 60.26 kb, liczba pobrań: 7 (od 2023-05-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Kopiowanie z Turbo 2000 (Basic) do Normal

Dzięki Seban. Co można napisać - "MISTRZOSTWO". Myślałem że już nie ma nadziei. A jednak się udało... haha