26

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

He he, pamięć wirtualna na 65816? Chyba wystąpił ci segmentation fault. ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

27

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

To kwestia podłączenia MMU :p

Zresztą, wirtual i MMU na 65c816 dzisiaj jest mniej więcej tak samo prawdopodobny, jak na Motoroli 68k 20 lat temu.

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

A ty, jak instalujesz sobie w Atari rozszerzenie RAM-u, to odpowiadasz najpierw na pytania, na co zamierzasz tę pamięć wykorzystać?

Myślałem że masz jakiś ciekawy pomysł, stąd te 16MB  :rolleyes:

Segment TEXT jest przeznaczony na kod (modyfikowany czy nie)

Ale przecież czytam w artykule: "This doesn't allow self-modifying code in this segment." Gościu co wymyślił ten format chciał aby można było współdzielić kod, dlatego zabrania się jego modyfikacji.
Zgadzam się z Lizardem, że podział na kod/dane/puste miejsce można zastosować na poziomie asemblera. W binarce na razie wystarczyłoby umieszczenie segmentów w oddzielnych blokach.

Przecież nikt ci nie zabrania korzystania z binariów Sparty X

Powtarzam, mi chodzi o rozszerzenie rozwiązań ze Sparty, a nie o istnienie dwóch równoległych formatów.

Relokacja jest transparentna dla programu, on nic o niej nie wie.  A poza tym relokacji podlegają jedynie adresy wewnętrzne programu (bo tylko to ma sens)

Program nic o niej nie wie, ale inny program może będzie musiał wiedzieć. Przykład: procedury obsługi urządzenia (rezydentne). Jakiś inny program będzie musiał je zainstalować, np. wpisać adresy do HATABS. On nie musi być rezydentem. Dlatego poprawić należy dwa programy względem siebie. Nie wiem jak to załatwić w Twojej propozycji (chyba że scalić w jeden, ale wtedy niepotrzebnie zajmujemy pamięć).

29

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Myślałem że masz jakiś ciekawy pomysł, stąd te 16MB  :rolleyes:

Pomysł polega na tym, że skoro już mamy więcej niż 64k pamięci, oraz życzymy sobie (Laoo np.) żeby był możliwy podział pliku binarnego na segment TEXT, DATA, BSS itp., to żeby rozmiaru tych segmentów sztucznie nie ograniczać.

O ile mi wiadomo, Atari ST na przykład zostało zaprojektowane na 4 MB pamięci. Jednak format pliku binarnego DRI (ten od plików PRG) pozwala teoretycznie na zbudowanie pliku o wielkości do 4 GB. Czy ewentualne pytanie do projektanta tego formatu, na co zamierza wykorzystać te 4 GB, albo czy ma na to jakiś pomysł, uznałbyś za sensowne?

Segment TEXT jest przeznaczony na kod (modyfikowany czy nie)

Ale przecież czytam w artykule: "This doesn't allow self-modifying code in this segment."

Zgadza się, ale ani ten artykuł Biblia, ani gość jest wynalazcą podziału na TEXT/DATA/BSS.

Gościu co wymyślił ten format chciał aby można było współdzielić kod, dlatego zabrania się jego modyfikacji.

No a do tego wystarczy przecież flaga w nagłówku (jak w Atari ST pod MiNT-em: shared text bit). Modyfikacji kodu nie trzeba zabraniać. Poza tym shared text ma sens jedynie w systemie z multitaskingiem, a do tego jeszcze trochę nam zostało.

M.in. dlatego nie bardzo chciałem implementować format pisany w artykule, po tekście widać, że facet jest teoretykiem.

Zgadzam się z Lizardem, że podział na kod/dane/puste miejsce można zastosować na poziomie asemblera. W binarce na razie wystarczyłoby umieszczenie segmentów w oddzielnych blokach.

No ale przecież to właśnie przewiduje przewiduje projekt. Zauważ, że dyskutujemy o formacie pliku binarnego, a nie o tym, w jaki sposób ma go produkować kompilator. Lizard dał ci przykład użycia dyrektyw .text, .data i .bss tak jak to jest robione na innych komputerach, na przykład na Atari ST, żeby daleko nie szukać. Problem w tym, że MAE czy MAC/65 takich dyrektyw nie mają.

Powtarzam, mi chodzi o rozszerzenie rozwiązań ze Sparty, a nie o istnienie dwóch równoległych formatów.

No na SpartaDOS-ie świat się nie kończy.

Program nic o niej nie wie, ale inny program może będzie musiał wiedzieć. Przykład: procedury obsługi urządzenia (rezydentne). Jakiś inny program będzie musiał je zainstalować, np. wpisać adresy do HATABS. On nie musi być rezydentem. Dlatego poprawić należy dwa programy względem siebie. Nie wiem jak to załatwić w Twojej propozycji (chyba że scalić w jeden, ale wtedy niepotrzebnie zajmujemy pamięć).

Rozwiązuje się to w ten sposób, że TSR ma tylko segment TEXT, a procedurę instalacyjną na końcu. Ładujesz go do pamięci, a przy wyjściu mówisz systemowi, że część zajętą przez procedurę instalacyjną należy zwolnić.

W SDX natomiast masz dwa segmenty w jednym pliku, z tego jeden relokowalny, a drugi nie. Ten drugi ładujesz na stronę szóstą albo piątą i szóstą i on steruje instalowaniem. Tyle że dwóch stron może zabraknąć na installer, albo mogą być zajęte na coś innego - i co wtedy?

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Naszly mnie takie luzne przemyslenia. Jak dziala program mkrel.com? Czy na wejsciu przyjmuje on standardowy atarowski plik ladowalny (naglowek $ffff) ? Rozumiem, ze jego zadaniem jest odjecie od kazdego absolutnego odwolania wewnatrz programu adresu jego poczatku oraz skojarzenia z tym adresem fixupa. Ale nie wyobrazam sobie jak znalezc wszystkie takie odwolania oraz jak nie potraktowac tym odwolania, ktore nie powinno byc zrelokowane lub wrecz bylby to fragment danych, ktory przypadkiem wyglada jak odwolanie. Istnieja rzeczywiscie takie problemy, czy moze mysle zbyt pesymistycznie? Moge pisac glupoty, ale wydaje mi sie, ze tak naprawde nie mamy na atari porzadnego supportu dla plikow relokowalnych, a programy urelokowalniajace absolutny kod sa tylko jakas zastepcza metoda radzenia sobie z problemem w ograniczonym zakresie. Widze tu pewien konkretny problem techniczny zwiazany z efektywnym generowanie relokowalnego kodu i nie widze uniwersalnego rozwiazania, gdyz jedyny asembler jaki znam, ktory generuje prawdziwy kod relokowalny to wspomniany przeze mnie wyzej ca65, ale jest to cross-assembler, a na prawdziwym atari niczego takiego nie znam. Koknretnie pewien impas widze w tym, ze proponowany format moze byc zbyt obszerny przy generowaniu relokowalnego kodu z programow pierwotnie absolutnych (bo piszac w ten sposob pewne trudnosci moze sprawic pelne wykorzystanie dobrodziejstw wielu segmentow), a rownoczesnie zbyt skromny przy pisaniu programow w ca65, ktory daje o wiele wieksze mozliwosci.
Przepraszam, za zasmiecenie topiku postem, z ktorego nic nie wynika, ale czulem potrzebe podzielenia sie moimi "watpliwosciami" ;)

31

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

no to juz wiem co mam dodac do asemblera, DATA, TEXT, BSS :) i pewnie REL aby zasygnalizowac ze piszemy relokowalny

Nowy format pliku binarnego ?  Jak dotad jedynie Sparta udostepnia inny format plikow binarnych i potrafi go odczytac. Powstaje pytanie co bylo pierwsze kura czy jajko ? Najpierw powstaje format pliku binarnego a potem DOS, OS, czy może to niezbyt własciwa kolejnosc ?

Przyklad Lizarda:

    .text 
    lda vfname 
    ldx vfname+1 
    jsr fopen 

    .data 
vfname .rw fname         ; relocatable word ;) 
fname  .by "D:nazwa.ext" 

    .text 
fopen sta $0314 
    stx $0315  

Jesli blok TEXT (jeden za drugim) zostanie umieszczony pod $2000, a blok DATA pod $9000, dodatkowo 'vfname' zostanie zmodyfikowane bo jest typu .rw  to czy rozkazy w bloku TEXT odwolujace sie do 'vfname' tez zostana zmodyfikowane, powinny byc bo inaczej ten przyklad nie zadziala.

A czy nie prosciej byloby zalozyc, ze relokowalne sa wszystkie odwolania w obszarze bloku. Zakladamy ze program relokowalny miesci sie poza obszarem strony zerowej i w pewnych granicach pamieci, np. $0400-$BFFF
Jesli adresujemy w obrebie programu to te rozkazy beda poddane relokacji, poza w/w zdefiniowanym obszarem nie beda poddawane relokacji (w koncu nie mozemy dopuscic aby program ladowal sie np. na caly stos czy w inne obszary ktore potrzebuje OS do dzialania)

    rel    ; informacja dla asemblera, ze teraz leci relokowalny kod i zeby zaczal go kontrolowac

    lda vfname      ; relokowac bo adresowanie w obrebie programu
    ldx vfname+1  ; relokowac bo adresowanie w obrebie programu
    jsr fopen         ; relokowac bo adresowanie w obrebie programu

vfname adr(fname)   ; relokowac, bo to adres adr() czy tez .rw

fname  .by "D:nazwa.ext"   ; nie relokowac, bo zaden rozkaz
              ; nie odwoluje sie do 'fname', rozkazy typu adr i .rw nie sa brane pod uwage

fopen sta $0314                  ; nie relokowac bo adresowanie poza programem
    stx $0315                   ; nie relokowac bo adresowanie poza programem

Asembler domyslnie zasembluje od najmniejszego dozwolonego obszaru ($400), koniec sam okresli po asemblacji, jesli jakis tryb adresowania odwola sie ponizej $400 i powyzej dlugosci programu nie bedzie relokowalny, pojawi sie ostrzezenie. Ofsety do bajtow ktore maja zostac poddane relokacji zostana umieszczone w tablicy na koncu wczytywanego bloku razem z informacja czy modyfikowane jest 16bit czy 24bit.

OS zacznie czytac taki plik, odczyta naglowek, w ktorym bedzie informacja o dlugosci bloku i jego rodzaju w tym przypadku blok relokowalny. Na podstawie dlugosci bloku zarezerwuje obszar pamieci zaczynajacy sie od MEMLO, wczyta tam blok. OS zacznie czytac nastepny blok ktory jest tablica ofsetow. Procedury OS zaczna modyfikowac wczytany blok na podstawie tablicy ofsetow. W tablicy ofsetow powinna znalezc sie informacja czy ofset wskazuje na wartosc typu 16bit czy 24bit.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

32

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

mkrel.com wymaga jako danych wejściowych dwóch kopii tego samego pliku binarnego skompilowanych pod różne adresy. Jest to jedyna metoda na znalezienie wszystkich wewnętrzych referencji, o ile ich położenie nie jest znane skądinąd. A nie jest :)

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

esli blok TEXT (jeden za drugim) zostanie umieszczony pod $2000, a blok DATA pod $9000, dodatkowo 'vfname' zostanie zmodyfikowane bo jest typu .rw  to czy rozkazy w bloku TEXT odwolujace sie do 'vfname' tez zostana zmodyfikowane, powinny byc bo inaczej ten przyklad nie zadziala.

Akurat z tego punktu widzenia przykład Lizarda nie jest najszczęśliwszy. Co ma robić kompilator: kompilator ma skompilować wszystko tak, jakby było pod adres $0000 (lub ewentualnie $000000). Po czym ma wygenerować listę fixupów, czyli offsetów do słów i długich słów wewnątrz programu, do wartości których nalezy po załadowaniu pliku dodać adres ładowania.

Koniec, kropka.

Napisałem poprzednio, że relokacja ma być transparentna dla programu. Rozwinę to teraz: dla programisty też. Ciebie, jak programisty, nie obchodzi pod jaki adres system operacyjny załaduje program, który piszesz, oraz w jaki to sposób zrobi. Żadnych specjalnych dyrektyw w kodzie źródłowym, dzielących dane na "relokowalne" i "nierelokowalne" ma nie być.

Po prostu relokowalne jest wszystko (i tylko to) co jest zdefiniowane jako adresy wewnętrzne programu. Czyli:

fopen kod
    kod
    kod
    rts

...

    jsr fopen

deklaruje etykietę 'fopen' jako adres wewnętrzny, czyli tym samym argument jsr podlega relokacji. Ale:

cio = $e456
...
    jsr cio

deklaruje etykietę 'cio' jako adres absolutny, czyli tym samym argument jsr nie podlega relokacji (a w kodzie wynikowym asembler ma wstawić literalnie $20,$56,$e4 i nie generować fixupa).

Ale programista o tym ma nie myśleć.

Być może są jakieś przeszkody żeby tak zrobić, ale przeszkody są po to, żeby o nich dyskutować (i je usuwać ;-)).

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

mkrel.com wymaga jako danych wejściowych dwóch kopii tego samego pliku binarnego skompilowanych pod różne adresy.

Bardzo sprytne!  :D Nie wpadlem na to.

35

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

No na SpartaDOS-ie świat się nie kończy.

Nie mówię o pisaniu pod Spartę, tylko użycie formatu tego DOSa (a raczej koncepcji relokowania) także dla innych systemów.
Wydaje się, że załatwia on w tej chwili większość problemów.

Ładujesz go do pamięci, a przy wyjściu mówisz systemowi, że część zajętą przez procedurę instalacyjną należy zwolnić.

Nie rozumiem, tzn. programista ma o to zadbać?

W SDX natomiast masz dwa segmenty w jednym pliku, z tego jeden relokowalny, a drugi nie.

Zgadza się, tak się w tej chwili najczęściej robi, ale można też użyć obu relokowalnych, np. nie używając flagi INSTALL tylko ustawiając samemu MEMLO. Wtedy odpada problem szóstej strony, o którym piszesz.

Laoo: podzielam Twoje wątpliwości.
Draco, cały czas wydaje mi się, że próbujesz dostosować format do możliwości jakie daje MAE, czyli narzędzia produkującego format pliku na podstawie kodu binarnego. To znacznie ogranicza.
Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie nowego asemblera, który wiedziałby o relokacji. Wtedy można byłoby uwzględnić wiele nowych rzeczy. Tylko kto go napisze?

jedyny asembler jaki znam, ktory generuje prawdziwy kod relokowalny to wspomniany przeze mnie wyzej ca65, ale jest to cross-assembler, a na prawdziwym atari niczego takiego nie znam.

Takim asemblerem na Atari jest chyba w tej chwili Fast Assembler, produkuje kod relokowalny w formacie Sparty X.

36

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Draco, cały czas wydaje mi się, że próbujesz dostosować format do możliwości jakie daje MAE.

Nie bardzo widzę, na jakiej podstawie może ci się tak wydawać.

Do możliwości jakie daje MAE (MAC/65, QA, cokolwiek) dostosowany jest program mkrel.com. Nie byłby on potrzebny, gdyby asembler od razu generował kod docelowy.

KMK
? HEX$(6670358)

37

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Nie mówię o pisaniu pod Spartę, tylko użycie formatu tego DOSa (a raczej koncepcji relokowania) także dla innych systemów. Wydaje się, że załatwia on w tej chwili większość problemów.

No ale ja nie mam ochoty używac formatu Sparty dla Sysinfo (bo wymagałoby to zmian w kodzie programu), a jeśli mam go - format Sparty - i tak modyfikować, to wolę coś takiego zdefiniować od nowa.

W końcu stary loader nowego formatu i tak nie będzie rozpoznawał, czy ten format będzie zupełnie nowy, czy będzie modyfikacja któregoś ze starych.

Ładujesz go do pamięci, a przy wyjściu mówisz systemowi, że część zajętą przez procedurę instalacyjną należy zwolnić.

Nie rozumiem, tzn. programista ma o to zadbać?

No pewnie, że programista. A pod SDX flagę INSTALL duch święty ustawia? :D

Zgadza się, tak się w tej chwili najczęściej robi, ale można też użyć obu relokowalnych, np. nie używając flagi INSTALL tylko ustawiając samemu MEMLO. Wtedy odpada problem szóstej strony, o którym piszesz.

Masz rację. Ale rozbudowa loadera tylko w tym celu to jednak overkill.

Laoo: podzielam Twoje wątpliwości.

Jakoś nie widzę, żeby Laoo miał jakieś wątpliwości - przynajmniej ze mną się nimi nie podzielił.

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Analiza zwykłego kodu maszynowego i na tej podstawie relokacja nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Daje stosunkowo ubogie możliwości w porównaniu do sytuacji, gdy asembler wie, że ma utworzyć kod relokowalny i sprawdza ew. konflikty oraz dostarcza dodatkowych możliwości programiście.

Poza tym problem relokowalności wydaje mi się tylko jednym z elementów więszej całości jakim byłby pewnie system operacyjny, który mógłby obsługiwać programy relokowalne, np. umożliwiał komunikację pomiędzy nimi. W tej chwili tylko SDX potrafi to zrobić (za pomocą symboli).
Może lepiej więc byłoby się zastanowić PO CO chcemy nowy format i czy napiszemy nowego OSa (oczywiście wielozadaniowego), asemblera a wtedy zastanówmy się jaki format binarki. Jeżeli tylko chcemy relokować, to wystarczy do tego i "Relokator" z Tajemnic Atari (też analizuje kod binarny) :D

Jakoś nie widzę, żeby Laoo miał jakieś wątpliwości - przynajmniej ze mną się nimi nie podzielił

Chodzi mi o "wątpliwości" laoo z końca pierwszej strony. Dopiero niedawno je przeczytałem...

39

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

O wlasnie. Nawiazujac do poprzedniej wypowiedzi truba juz chyba potrafie nazwac o co mi chodzilo i sprecyzowac moje "watpliwosci", jako bardziej "ideowe". Ostrzegam, ze bede fantazjowal ;) Relokowalny format binarny, to super pomysl, tylko trzeba zadac sobie pytanie o potrzebe takiego formatu. Normalnie dla standardowego ATARI OS wydaje mi sie on malo przydatny, gdyz pomijajac przypadki instalowania roznych rezydentnych nakladek w pamieci atari na raz przebywa i tak tylko jeden program i nie musi on dzielic zasobow z zadnym innym, przez co nie ma konfliktow adresowych. Relokacja wydaje sie jednak niezbedna dopiero przy wielozadaniowosci, lub przynajmniej przy powaznym wsparciu dla rezydowania w pamieci wielu programow przez system operacyjny. Prawdziwy multitasking na atari wydaje sie szalenie trudny do uzyskania, ale w przypadku 65c816 i duzej ilosci pamieci ta druga opcja jest jak najbardziej mozliwa. Dosc mile sa wizje wspierania przez atarowski OS odpowiednika windowsowego Alt+TAB, aby moc uruchomic sobie kilka narzedzi rownoczesnie i przelaczac sie pomiedzy nimi. I to wg. mnie ma sens. Tylko do tego potrzebny jest SILNY system operacyjny. Jezeli juz bysmy taki mieli, to dlaczego plik relokowalny musialby byc taki ubogi? Dlaczego by nie wprowadzic np. koncepcji zmiennych systemowych, czyli symboli, ktore normalnie w asemblowanym kodzie bylyby deklarowane jako zewnetrzne i podczas ladowania system (loader) przypisywalby im konkretne wartosci jak np. rozmiar dodatkowej pamieci, rodzaj procesora, czy chociazby numer banku (wartosc PORTB) przydzielona programowi gdy potrzebuje on dodatkowej pamieci. Wiem, ze troche zagalopowalem sie teraz z fantazjowaniem, ale wg mnie relokowanie ma najwiekszy sens przy obecnosci rozbudowanego srodowiska systemowego, ktore w polaczeniu z duzym potencjalem formatu pliku dawaloby wielkie mozliwosci.
Nie chce byc oczywiscie jednostronny i zdaje sobie sprawe, juz przy standardowym OSie jezeli nie pisze sie dema, to fajnie byloby zwrocic uwage na wartosc MEMLO i dopiero od niej ustawic program. Wlasnie ze wzgledu na rezydenty. Do takich celow proponowany przec Draco format w zupelnosci wystarcza i nawet nie musimy zawracac sobie glowy jakimis segmentami DATA czy BSS, bo ich przydatnosc wydaje sie wtedy watpliwa.

40

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Czy nikt jeszcze nie napisał takiego Alt-TABa dla 65816?
Nowy procek daje tu spore możliwości. Kiedyś powstał system wielozadaniowy na Atari dla zwykłego 6502 i to z podziałem czasu (MTOS), to pewnie zwykłe przełączanie zadań byłoby proste do zrobienia, biorąc pod uwagę architekturę 65816, a nawet dla 6502.
Można by mieć odpalonych np. kilka konsoli SDX (jak w linuchu) i tylko się między nimi przełączać.
Tylko że Atari nie ma klawisza Alt i pewnie nie da się tego zrobić ;)

41

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

No faktycznie... o tym ALTcie nie pomyslalem, to powaznie komplikuje sytuacje  ;) Wiem, ze to nie to samo, ale gdyby tak zastosowac Control+Tab ?  Ew. jakas kombinacja z klawiszami funkcyjnymi. Zawsze tez mozna wywiercic w obudowie nowa dziure (jedna wiecej nie zrobi roznicy) i dorobic jakis specjalny przycisk do przelaczania taskow. Moglby byc nawet obslugiwany sprzetowo przez jakis uklad, ktory wysylalby procesorowi przerwanie NMI, co skutecznie pozwalaloby na killowanie zawieszonych procesow  ;) (jakby jeszcze dodac jakis MMU to byloby gites)

42

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Jestem za nową dziurą. Koniecznie z gustownym opisem, proponuję żeby zajął się tym STRYKER. Robi miodzio napisy np. dla SIO2IDE takie:
http://atariarea.histeria.pl/sio2ide/img/th_s1.jpg 8)

43

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Analiza zwykłego kodu maszynowego i na tej podstawie relokacja nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Daje stosunkowo ubogie możliwości w porównaniu do sytuacji, gdy asembler wie, że ma utworzyć kod relokowalny i sprawdza ew. konflikty oraz dostarcza dodatkowych możliwości programiście.

Chłop swoje, czort swoje. Trub, czy możesz mi logicznie wytłumaczyć, skąd ci się wzięła uporczywie przez ciebie lansowana koncepcja, że proponowany przez mnie format pliku relokowalnego nie może być, bądź też ma nie być tworzony przez kompilator?

Jeśli mi nie odpowiesz na to pytanie, tak żeby odpowiedź miała ręce i nogi, to kończę dyskutowanie z tobą; bo jak dotąd ja ci mówię A, a ty wyciągasz z tego wniosek, że nie A, tylko B. W ten sposób możemy gadać długo i bezowocnie, szkoda czasu.

Poza tym problem relokowalności wydaje mi się tylko jednym z elementów więszej całości jakim byłby pewnie system operacyjny,

Tak jest, ale o systemie może podyskutujemy kiedy indziej, żeby nie rozwadniać.

który mógłby obsługiwać programy relokowalne, np. umożliwiał komunikację pomiędzy nimi. W tej chwili tylko SDX potrafi to zrobić (za pomocą symboli).

To chyba mylisz komunikację między programami z obsługą wywołań systemu. W SDX jest to przyznaję rozwiązane bardzo pomysłowo, ale niewiele ma to wspólnego z tematem.

Może lepiej więc byłoby się zastanowić PO CO chcemy nowy format i czy napiszemy nowego OSa (oczywiście wielozadaniowego), asemblera a wtedy zastanówmy się jaki format binarki.

Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poprzednich postach wątku. Po co chcemy nowy format:

1) mnie jest potrzebny format relokowalny, żeby uzyskać maksimum wolnej pamięci dla SysInfo;

2) format SDX się nie nadaje do tego celu (adresy dzielone);

3) przy okazji format można lepiej zdefiniować i szerzej wykorzystać; dlatego w ogóle poddałem to pod dyskusję.

Relokatora z TA możesz sobie uzywać sam, jeśli cię to satysfakcjonuje.

KMK
? HEX$(6670358)

44

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Jezeli juz bysmy taki mieli, to dlaczego plik relokowalny musialby byc taki ubogi?Dlaczego by nie wprowadzic np. koncepcji zmiennych systemowych, czyli symboli, ktore normalnie w asemblowanym kodzie bylyby deklarowane jako zewnetrzne i podczas ladowania system (loader) przypisywalby im konkretne wartosci jak np. rozmiar dodatkowej pamieci, rodzaj procesora, czy chociazby numer banku

Bazując na poprzedniej dyskusji wprowadziłem do nagłówka nowe pola definiujące nowe bloki danych. Między innymi jest tam blok dla symboli zewnętrznych. Tak więc to jest załatwione. W ogóle wprowadziłem do pierwotnej propozycji dużo zmian, i mogę je tu przedstawić, o ile jesteś ciekaw.

Wiem, ze troche zagalopowalem sie teraz z fantazjowaniem, ale wg mnie relokowanie ma najwiekszy sens przy obecnosci rozbudowanego srodowiska systemowego, ktore w polaczeniu z duzym potencjalem formatu pliku dawaloby wielkie mozliwosci.

Z tym rozbudowanym środowiskiem trochę przesadziłeś. Powiedzmy, że relokacja jest niezbędna jeśli OS ma mieć jakiś mający ręce i nogi system zarządzania pamięcią: czyli funkcje malloc() i mfree(). Przejście z 6502 na 65c816 jest chyba dobrą okazją do wprowadzenia takiego mechanizmu dla pamięci powyżej $00FFFF (dla tego co poniżej nie ma to chyba sensu ze względu na kompatybilność).

Brak malloc()/mfree() zamyka możliwość wprowadzenia multitaskingu raz na zawsze, ze względu na konflikty.

Do takich celow proponowany przec Draco format w zupelnosci wystarcza i nawet nie musimy zawracac sobie glowy jakimis segmentami DATA czy BSS, bo ich przydatnosc wydaje sie wtedy watpliwa.

Niemniej format uzupełniłem o te segmenty :D

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

W ogóle wprowadziłem do pierwotnej propozycji dużo zmian, i mogę je tu przedstawić, o ile jesteś ciekaw.

ja jestem, jakby co. :>
nie odzywam sie, ale za to pilnie slucham...

--
= krap.pl =

46

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Spokojnie Drac030. Po pierwsze loader plików relokowalnych już dawno był potrzebny i chwała Ci za to, że go napisałeś wraz z narzędziem do przygotowywania takich plików.
Moje wątpliwości dotyczą właśnie formatu, który proponujesz. Twoja pierwotna propozycja mi wydaje się zbyt uboga w porównaniu do formatu użytego w SDX. Sam piszesz, że dodałeś do niej nowe rzeczy już w trakcie trwania tego wątku, np. symbole. O to mi chodziło, dlatego mógłbyś to nieco szerzej opisać (jak nie dla mnie to może dla laoo albo krapa :) ).

skąd ci się wzięła uporczywie przez ciebie lansowana koncepcja, że proponowany przez mnie format pliku relokowalnego nie może być, bądź też ma nie być tworzony przez kompilator?
...przy okazji format można lepiej zdefiniować i szerzej wykorzystać; dlatego w ogóle poddałem to pod dyskusję.

No właśnie, a jeżeli będzie już tworzona przez kompilator, to może warto się zastanowić, czy nie wykorzystać tego do bardziej zaawansowanych celów niż sama relokacja.  Chodzi mi tu o dwie rzeczy: współpracę między załadowanymi programami oraz zarządzenie pamięcią. To pierwsze już (jak piszesz) jest w postaci symboli.
Jeżeli mamy >64kB pamięci, to może też rozwiązać odwieczny problem wykorzystania dodatkowych banków w taki sposób, aby to loader, a nie program decydował, które banki należy przydzielić? A może przy 65816 nie dałoby się umieszczać pewne programy z innym PBR, tak aby miały do dyspozycji więcej ramu? (popraw mnie jak się tego nie da zrobić). Albo wyrównanie kodu do granicy strony, ale nie po to, by załatwić dzielone adresy, ale np. by precyzyjnie liczyć cykle? Ładować dane obrazu tak, aby nie wstrzelić się w granicę 4KB?
Tych rzeczy nie trzeba teraz implementować, ale warto znaleźć dla nich miejsce w nowym formacie, tak aby w miarę upływu czasu nie wywracać wszystkiego do góry nogami.

Jeśli mi nie odpowiesz na to pytanie, tak żeby odpowiedź miała ręce i nogi, to kończę dyskutowanie z tobą;

A szkoda, bo najlepsza dyskusja się dopiero pojawia się na trzeciej stronie ;)

To chyba mylisz komunikację między programami z obsługą wywołań systemu. W SDX jest to przyznaję rozwiązane bardzo pomysłowo, ale niewiele ma to wspólnego z tematem.

Nie mylę, bo możesz napisać dwa programy relokowalne, załadować je równocześnie i wzajemnie wywoływać funkcje za pomocą nowych symboli.
Może nie do końca to komunikacja w stylu semaforów i kolejek komunikatów, ale jak na Atarkę całkiem fajna.
Zobacz przykład nadajnika i odbiornika z dokumentacji Fast Assemblera.
Ja w ten sposób zabrałem się za pisanie nowego sterownika do XEP-80 pod Spartę. Niestety z braku czasu projekt śpi. Składa się z trzech relokowalnych programów (sterowników), ładowanych w miarę potrzeby: jeden to podstawowa obsługa XEPa, drugi to obsługa konsoli, trzeci drukarki XEPowej. Można też dopisać czwarty sterownik S:. Za pomocą symboli programy wywołują wzajemnie swoje funkcje. Użytkownik ładuje tylko to czego potrzebuje. Chciałbym, żeby taka możliwość była w nowym formacie, bo jak na razie taka struktura jest możliwa tylko w SDX.

47

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Do nagłówka wprowadziłem następujące nowe pola:

- długość segmentu TEXT (to pole było i poprzednio, zmiana nazwy tylko)
- długość segmentu DATA;
- długość segmentu BSS;
- wielkość stosu;
- wielkość segmentu zawierającego symbole zewnętrzne;

Obecnie nagłówek wygląda tak:

- bajty 0-3: REL1
- bajty 4-5: flagi

Flagi obecnie są takie:

$0001 - LWD - 32-bitowe słowa w nagłówku (w przeciwnym razie 16-bitowe); danie 32 bitów zamiast 24 upraszcza loader.
$0002 - TSR - wiadomo;
$0004 - EXE - uruchomić program od offsetu wskazanego w nagłówku (w przeciwnym wypadku: nie uruchamiać; patrz dalej;
$0008 - INI - to samo, tylko że oczekuje się, że program wróci przez RTS oddając przy tym status wykonania (kod błędu albo $01); jeśli oba bity są ustawione, to najpierw wykonuje się INIT, a potem EXEC.
$0010 - STK - zaalokować stos o wielkości wykazanej w nagłówku; teraz mnie naszły wątpliwości, czy ta flaga jest w ogóle potrzebna.
$0020 - ZPG - zaalokować oddzielną stronę zerową dla programu;
$0040 - APG - wyrównać adres ładowania w górę do granicy stron;
$0080 - ABK - wyrównać adres ładowania w górę do granicy banków;

W starszym bajcie trzy bity kodują rodzaj pamięci, do którego należy załadować program. Powinno wystarczyć. Reszta na razie zarezerwowana.

Dalej nagłówek leci tak (słowami 16- albo 32-bitowymi, j/w):

słowo 0: długość segmentu TEXT
słowo 1: długość segmentu DATA
słowo 2: długość segmentu BSS
słowo 3: wielkość stosu
słowo 4: długość segmentu XREF
słowo 5: długość segmentu FIXUP
słowo 6: offset EXEC
słowo 7: offset INIT

bajt: wielkość opcjonalnego tekstu + tekst opcjonalny o tej wielkości.

Segment FIXUP (lista fixupów): pierwsze słowo (16 bitów) koduje format, dalej dane wyglądają w zależności od formatu. Format $0000: szesnastobitowe offsety bezwzględne licząc od początku pliku, i dla 16-bitowych adresów (co wystarcza jeśli program ma <= 64k i używa włącznie 16-bitowego adresowania wewnątrz siebie).

Segment XREF: future definition ;-) wyobrażam sobie to tak, że najpierw idzie typ symbolu, potem wielkość nazwy symbolu, potem onaż, a potem offsety w pliku binarnym, gdzie należy wstawić właściwy adres tudzież wartość. Ale to na razie zostawmy na przyszłość.

Na specjalne życzenie truba, który chce, żeby program składał się nie tylko z oddzielnych segmentów na kod i dane, ale wręcz z oddzielnie ładowanych i uruchamianych porcji kodu, można dać nastepujące zastrzeżenie co do loadera: program ten po załadowaniu pierwszego nagłówka i wszystkich wykazanych w nim segmentów, oraz ewentualnym zainicjowaniu ich, ma powtarzać te czynności w pętli aż do EOF, chyba że program zażąda przerwania tej pętli - tak jak to się obecnie dzieje, przez np. skok jmp (dosvec) z segmentu INIT, zamiast powrotu przez RTS.

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

No właśnie, a jeżeli będzie już tworzona przez kompilator, to może warto się zastanowić, czy nie wykorzystać tego do bardziej zaawansowanych celów niż sama relokacja. Chodzi mi tu o dwie rzeczy: współpracę między załadowanymi programami oraz zarządzenie pamięcią. To pierwsze już (jak piszesz) jest w postaci symboli.

To już jest up to you, do czego co wykorzystasz.

Jeżeli mamy >64kB pamięci, to może też rozwiązać odwieczny problem wykorzystania dodatkowych banków w taki sposób, aby to loader, a nie program decydował, które banki należy przydzielić?

To chyba oczywiste: jeśli nie ma adresu ładowania wykazanego w nagłówku, to loader decyduje. Zauważ, że preselekcja rodzaju pamięci w nagłówku - zdaje się że napisałem coś o tym poprzednim razem - ma mieć charakter sugestii, a nie wiążącej decyzji. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że jesli flaga sygnalizuje żeby program załadować do RAM-u powyżej 64k, to loader ma to zrobić, o ile ta pamięć istnieje i jest w niej miejsce. W przeciwnym razie ma spróbować wpakowac program do pamięci podstawowej i poddać się dopiero, kiedy to też się nie uda.

Zresztą to nie jest mój wynalazek, tak to jest zrobione na Atari ST.

A może przy 65816 nie dałoby się umieszczać pewne programy z innym PBR, tak aby miały do dyspozycji więcej ramu? (popraw mnie jak się tego nie da zrobić).

Da się, ale nie wiem, czy to jest potrzebne. To znaczy w przypadku naprawdę dużych programów, kiedy masz np. segment TEXT 64k, to wiadomo, że segmenty DATA i BSS znajdą się w innym banku. Wtedy można założyć, że loader ustawia - automatycznie - bank kodu na ten, gdzie jest TEXT, a bank danych na ten, gdzie jest DATA/BSS. Alternatywą jest pełne adresowanie (będzie wolniej), które i tak będzie konieczne w przypadku programów jeszcze większych...

Albo wyrównanie kodu do granicy strony, ale nie po to, by załatwić dzielone adresy, ale np. by precyzyjnie liczyć cykle?

Wybacz, ale rozważania PO CO kazać wyrównywać adresy do granicy stron naprawdę trochę wybiegają poza główny nurt tej dyskusji (oględnie mówiąc). Wystarczy, że może się to przydać - a już konkretnie komu do czego, to nie nasza sprawa w tej chwili.

To chyba mylisz komunikację między programami z obsługą wywołań systemu. W SDX jest to przyznaję rozwiązane bardzo pomysłowo, ale niewiele ma to wspólnego z tematem.

Nie mylę, bo możesz napisać dwa programy relokowalne, załadować je równocześnie i wzajemnie wywoływać funkcje za pomocą nowych symboli.

Ale to będzie jeden program, bo nie mamy multitaskingu. Jeśli jeden program wykorzystuje drugi jako zestaw podprogramów do wywołania, to trudno doprawdy nazwać to komunikacją pomiędzy programami.

KMK
? HEX$(6670358)

49

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Wyobrażam sobie to w ten sposób, że jesli flaga sygnalizuje żeby program załadować do RAM-u powyżej 64k, to loader ma to zrobić, o ile ta pamięć istnieje i jest w niej miejsce.

Zastanawiam się nad programami dla 6502, które korzystają z dodatkowej bankowanej pamięci (PORTB). Gdyby loader wiedział o tym, ktore banki są do dyspozycji i przydzielał (na sugestię) bloki pamięci rozszerzonej, a program używał tych przydzielonych banków to nie trzeba byłoby wybierać banków, nie ma napisywania ramdysku itp.

Na specjalne życzenie truba...

dzięki :D

...który chce, żeby program składał się nie tylko z oddzielnych segmentów na kod i dane, ale wręcz z oddzielnie ładowanych i uruchamianych porcji kodu,

Nie do końca o to mi chodziło, ale nowy sposób ładowania w pętli daje rzeczywiście nowe możliwości, np. umieszczanie porcji programu w różnych rodzajach pamięci.

Ale to będzie jeden program, bo nie mamy multitaskingu. Jeśli jeden program wykorzystuje drugi jako zestaw podprogramów do wywołania, to trudno doprawdy nazwać to komunikacją pomiędzy programami.

Chodzi Ci chyba o komunikację między procesami - tego faktycznie nie ma. Ale w przypadku SDX jeden program może udostępniać funkcje innym, zewnętrznym programom. Ich programiści nie muszą wcześniej wiedzieć pod jaki adres skoczyć, co w przypadku relokacji jest ważne. Wystarczy, że znają nazwę funkcji. Dlatego mówimy o komunikacji między programami, a nie procesami. A samo wywoływanie funkcji często jest elementem komunikacji między procesami. RPC, jeden z pierwszych mechanizmów tego typu to nic innego jak takie wywoływanie. Nie ma co porównywać, ale idea jest podobna. Mechaniżm symboli w SDX do złudzenia przypomina natomiast biblioteki DLL, które firma M. wprowadziła dobrych kilka lat później :lol:

rozważania PO CO kazać wyrównywać adresy do granicy stron naprawdę trochę wybiegają poza główny nurt tej dyskusji

Jeżeli loader przydziela pamięć, to może się okazać, że istnieją dodatkowe warunki tego przydziału. Spróbuj np. uruchomić TD.COM z bardzo niskim memlo. Kaszana w połowie linii bierze się stąd, że pamięć obrazu została przydzielona na granicy 4kB, bo Sparta wszystko ładuje jak leci pod memlo. Jest to jedna z rzeczy, których nie trzeba teraz uwzględniać, ale można by zostawić dla niej miejsce, jeżeli chcemy by format był uniwersalny.

50

Odp: A może by tak nowy format pliku binarnego ...

Zastanawiam się nad programami dla 6502, które korzystają z dodatkowej bankowanej pamięci (PORTB). Gdyby loader wiedział o tym, ktore banki są do dyspozycji i przydzielał (na sugestię) bloki pamięci rozszerzonej, a program używał tych przydzielonych banków to nie trzeba byłoby wybierać banków, nie ma napisywania ramdysku itp.

No ja to szczerze mówiąc widzę tak, że w momencie, kiedy dostaniesz x megabajtów pamięci liniowej, adresowalnej wprost, jeszcze w dodatku szybkiej, wtedy rozszerzenia starego typu po prostu przestaną być potrzebne. Może się będzie od biedy wykorzystywać tę pamięć na buforowanie zapisu na twardziel, ale innych zastosowań nie widzę.

Ergo, nie ma sie co gimnastykować i dawać w nowym formacie binarnym jakiegoś szczególnego supportu dla bankowanej pamięci. Jeśli o mnie chodzi - umówmy się, że najwyższą fazą rozwoju systemów operacyjnych zamkniętych w 64 kilobajtach jest SpartaDOS X - która ma dla bankowanej pamięci support prawie perfekcyjny - i ... zostawmy to po prostu tak jak jest.

Mój komputer, odkąd mam twardy dysk, ma 176 kilobajtów niepotrzebnej pamięci. Jest 64k podstawowe plus Sparta X zajmuje jeden bank pamięci, co daje razem 80k. Reszta się leży odłogiem.

Nie do końca o to mi chodziło, ale nowy sposób ładowania w pętli daje rzeczywiście nowe możliwości, np. umieszczanie porcji programu w różnych rodzajach pamięci.

Nie jest on taki znowu nowy, pliki $FFFF są ładowane dokładnie tak samo. Ale przyznaję ci rację, że to jest wynalazek wart zachowania.

Chodzi Ci chyba o komunikację między procesami - tego faktycznie nie ma. Ale w przypadku SDX jeden program może udostępniać funkcje innym, zewnętrznym programom. Ich programiści nie muszą wcześniej wiedzieć pod jaki adres skoczyć, co w przypadku relokacji jest ważne.

Tak jest, wiem o tym, jest to załatwione za pomoca symboli. Weź jednak pod uwagę, że symbole są trudne do zachowania - w tej roli - na 65c816, gdzie JSR "krótki" (16-bitowy) i JSR "długi" (24-bitowy) to są dwa oddzielne rozkazy, wymagające w dodatku różnych rozkazów RTS przy powrocie.

Dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem dla systemu operacyjnego itp. jest wołanie funkcji przez przerwanie programowe (COP).

Mechaniżm symboli w SDX do złudzenia przypomina natomiast biblioteki DLL, które firma M. wprowadziła dobrych kilka lat później :lol:

Może Bill The Great kupił sobie 800XL. Idea plug&play też się pojawiła dobre 12 lat po tym, jak Atari Inc. wymyśliło "nowe urządzenia".

Jeżeli loader przydziela pamięć, to może się okazać, że istnieją dodatkowe warunki tego przydziału.

Tak jest, może się tak okazać. Ja zakładam jednak optymistycznie, że nawet Antic - z jego czterokilowym ograniczeniem - kiedyś wyjdzie z użycia. Dlatego nie uważam, żeby miało sens dostosowywanie formatu binariów do Antica akurat. Ostatecznie można to łatwo rozwiązać programowo. Jak kiedyś na Falconie potrzebowałem bloku pamięci z wyrównaniem do granicy 64 kilobajtów, to obeszło się bez supportu systemowego, wystarczyło że system w ogóle był w stanie zaalokować blok pamięci, dalej poradziłem sobie sam.

KMK
? HEX$(6670358)