Temat: ROM dla 65c816

Wersja atarowskiego ROM-u dla komputerów z 65c816 jest dostępna pod tym adresem:

http://82.210.159.30/xlos.zip

To jest wersja alpha, czyli do przetestowania i zgłoszenia mi błędów. Release notes są dostępne gdzieś tu:

http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=2368

Wspomnę tylko, że archiwum zawiera dwa pliki. Oba nadają się do zaprogramowania EPROM-u i użycia zamiast oryginalnego systemu, ale xlos2.bin nadaje się bardziej (jest nowszy).

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: ROM dla 65c816

Draco - pytanie; bo tak ciekawość męczy mnie od wczoraj - a Epromik najwcześniej jak się okazuje wypale może w połowie tygodnia;- znasz jakikolwiek emul Atarki z 65c816 - oczywiście nie chodzi o UltraXE - który jak wiadomo wykrzaczył się na romie... (zreszta nie tylko - bo testy wykazały większą ilość problemów,, :D ):D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: ROM dla 65c816

Nie znam  :(

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: ROM dla 65c816

.. ale powiadasz, że nie powinno być szczególnych problemów z kompatybilnością ?? :D:D:D:D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: ROM dla 65c816

Z kompatybilnością czego z czym?  8O

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: ROM dla 65c816

Pewnie Atari z tym w obudowie Atari. :)

Pinek: obawiam się, że już nie przejdzie numer tupu: ldxy #text, jsr putline.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: ROM dla 65c816

A to akurat na pewno nie przejdzie  :D

Pin: na twoim miejscu zostawiłbym sobie gdzieś prztyczek pod którym miałbys oryginalny system. Ja tak mam: wywaliłem QMEG-a 3.2, a na to miejsce dałem mój ROM. Jak dotąd nie zauważyłem, żeby jakiś program nie działał, ale oczywiście trzeba przetestować np. gierki ...

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: ROM dla 65c816

.. wiem, bo mam takowy "pśtyczek" - tylko, że nie pamiętam w jakiej kolejności mam na eprom powrzucać pliki.. a jeszcze zamieszanie z xegs, z wywaloną gierką i wszystkimi romami z kompa na jednej kości...

.. Lizard wie, o co chodzi.

http://80.55.132.110/~pinokio/atari.jpg


Ale to dalej ATARI - :D:D:D:D

(ten kondensator - obok gniazda carta - to oryginalny kondensator. Tyle widać)  :twisted:  :twisted:  :twisted:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: ROM dla 65c816

A nie masz jeszcze ROM Changera? Rewelacyjna sprawa, wrzucenie nowego romu trwa tyle, co wczytanie go z dyskietki + wpisanie 2 instrukcji poke spod dosu?

10

Odp: ROM dla 65c816

wiem - tylko nie wiem, czy się zmieści  :oops:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: ROM dla 65c816

A nie masz jeszcze ROM Changera? Rewelacyjna sprawa, wrzucenie nowego romu trwa tyle, co wczytanie go z dyskietki + wpisanie 2 instrukcji poke spod dosu?

Mnie by się coś takiego bardzo przydało, ale zdaje się, że nie ma takiego odważnego, który zdecydowałby się tknąć tę plątaninę kabli, która pokrywa płytę w moim 65xe.

[ Dodano: 14.11.2004 11:42:41 ]

Wersja atarowskiego ROM-u dla komputerów z 65c816 jest dostępna pod tym adresem:

http://82.210.159.30/xlos.zip

To jest wersja alpha, czyli do przetestowania i zgłoszenia mi błędów.

Archiwum przepakowałem, wywaliłem starszą wersję, za to dodałem bojowe pliki tekstowe, tj. specs.txt, CHANGELOG oraz przede wszystkim known_bugs.txt, bo już takowe (a raczej takowy, liczba pojedyncza) zauważyłem.

Nowa wersja, 1.91, pewnie w przyszły weekend, o ile Simius będzie miał trochę czasu na programowanie EPROM-a  8)

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: ROM dla 65c816

.. .a jaki bug ?? - bo nie wiem, czy lecieć z tym co jest, czy czekać na wersję poprawioną.. ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: ROM dla 65c816

Ty się nie pytaj jaki bug, ty się pytaj kiedy service pack. :->

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

14

Odp: ROM dla 65c816

Kiedy service pack ??  :twisted: - bo w moim kompie - tak jak mówiłem - nie jest to takie proste. Więc dpatego pytam o ten service pack.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: ROM dla 65c816

Spoko, bug dotyczy obsługi rozkazu COP #$00, kropnąłem się o jeden bajt stosu  :?  Ponieważ tego przerwania nic nie używa, więc to nie problem.

Serwis pak polega na poprawieniu bajtu pod adresem $CB0A (offset $0B0A od początku ROM-u) z wartości $0B na $0C, oraz sumy kontrolnej pod adresem $C000-1 z $9D03 na $9D04.

Po tym zabiegu handler powinien działać i można się bawić w pisanie tekstu po ekranie opisanym w specyfce sposobem. Ale nie radzę w ten sposób wywoływać DOS-u  8) Jeszcze nie w tej wersji ROM-u.

Oczywiście normalnym trybem (tj. bez użycia COP #$00, a przez tablicę skoków) wszystko powinno działać normalnie.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: ROM dla 65c816

Spox - THX!! (SP1 :D)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: ROM dla 65c816

Draco: na bazie jakiego OS-a pisałeś ten nowy? BB 1.02 czy BB 1.03?  :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

18

Odp: ROM dla 65c816

1.02, a bo co? 1.03 się wcale nie różni zresztą (selftestem przeważnie).

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: ROM dla 65c816

Tak z ciekawości :) ... Jakieś poprawki do 1.02 są bodajże w niewydanych OS-ach dla 1450XLD i 1400XL (taki sam numer wersji - BB 2.03, tylko datą się różnią  8) ); jest też arabski BB 1.3B (ale to chyba rozwinięcie 1.03  :) ).

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

20

Odp: ROM dla 65c816

Umm, dzięki, oblukam. Ale wolałbym jakąś konkretną listę błędów. Parę już poprawiłem, ale to kosmetyka w gruncie rzeczy.

[ Dodano: 17.11.2004 19:17:30 ]
PS. Ma ktoś jakiś disasembler 6502 działający pod Unixem?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: ROM dla 65c816

... romik będę miał na początku przyszłego tygodnia - więc testy.. jeszcze muszę się chwile wstrzymać... :cry:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: ROM dla 65c816

d65 powinien śmigać - są źródełka...  :D i jakiś dis6502. Co do tematu http://atariarea.histeria.pl/forum/view … highlight= , to mogę ci podesłać na maila firmowy datasheet PBI (by Atari ;) w PDF-ie) - właśnie jego fragmenty są w docku do Atari 1090...  :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

23

Odp: ROM dla 65c816

... romik będę miał na początku przyszłego tygodnia - więc testy.. jeszcze muszę się chwile wstrzymać... :cry:

Do początku przyszłego tygodnia to będzie nowa wersja (mam nadzieję).

[ Dodano: 18.11.2004 07:08:06 ]
Voy: ROM-ka odpaliłem pod emulatorem A800 (1.3.3), i nawet działa, ale jak się da "Enter monitor" to emul wychodzi z siebie i wraca do shella. Ki diabeł?

[ Dodano: 18.11.2004 07:09:05 ]
A datashita oczywiście poproszę :-)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: ROM dla 65c816

Docek już poszedł...  :D

Może w emulcu domyślnie dodali obsługę tylko oficjalnych OS-ów :?: Ja z kolei robię na amigowym porcie Atari800 1.2.4 w SDL pod WarpOS dla PowerPC bez wkompilowanego monitora i jak wciskam F8, to z się wyłazi ;) ... Wersja 1.3.3 wyszła tylko na AmigaOS 4.0 (dla AmigaOne) i MorphOS (dla Pegasosa)  :cry: . Wszystkie te 3 systemy u mnie jednak chodzą bez problemu. Żeby było śmieszniej, emul swój zestaw znaków w menu bierze z ROMu, co przy wersji arabskiej wygląda kosmicznie, hehe :lol: ...

Szukam drugiej wersji ROMu dla 1200XL z końca grudnia 1982 (tą pierwszą - z października - mam)  :) .

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

25

Odp: ROM dla 65c816

No BSD to chyba jest "oficjalny" OS? :D

Nie chcę się tu wyrażać niecenzuralnie, ale ten cały A800 1.3.3 pozostawia to i owo do życzenia. Na szczęście nie muszę go używać, póki działa monitor. A po przekompilowaniu źrodła jakoś tajemniczo zaczął (dziwne, bo poprzednią binarkę też ja kompilowałem).

make distclean kasuje skrypt configure. Gratulujemy. :?

Ten cały ROM od 1450XLD wart jest poanalizowania. Nawet pobieżne spojrzenie na tablicę skoków ujawnia, że część procedur jest w innych miejscach, a to oznacza modyfikacje - ciekawe jakie. Przydałoby się odpalić SysInfo.

Co ten 1450XLD miał mieć na pokładzie? Syntezer mowy?

KMK
? HEX$(6670358)