176

Odp: ROM dla 65c816

Tam, gdzie i poprzednie.

KMK
? HEX$(6670358)

177

Odp: ROM dla 65c816

.. heh - Draco - ja jeszcze proponuje zapytać Magnusa, dlaczego na twoim OS nie działa żadna z częci THE TOP... ;-

Eeeee..., bo w OS dla modeli XL/XE pod adresem 50251/$C44B znajdowała się tablica wektorów przerwań (dla 512-549/$200-$225), a w nowym OS jej tam nie ma  :(

178

Odp: ROM dla 65c816

Ups. No to mogiła, ta tablica nawet nie jest przesunięta, ale jej w bezpośrednio dostepnym ROM-ie nie ma wcale, bo z braku miejsca sporo rzeczy, które są potrzebne tylko przy resecie, poupychałem na miejscu SELF TEST-u.

KMK
? HEX$(6670358)

179

Odp: ROM dla 65c816

Magnus;- dlatego poczekam sobie jeszcze na update OS'a :D -

Draco;- twój Last Starfighter faktycznie z '816 działa - Thx! Dziwi mnie tylko to, że mam plik, który działa na 6502 (600XL/64k up), a nie działa na XEGS z 65c816 ADP i XE/XL OS.. dziwne toto. Odpale SIO (2mm :D ) to ci podeśle plik do testów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

180

Odp: ROM dla 65c816

Magnus;- dlatego poczekam sobie jeszcze na update OS'a

No raczej dema chyba :) Ta tablica nie wróci pod stary adres, nie ma tam na nią miejsca - sam zresztą chciałeś, żeby wycisnąć z tych 16k co się da, no to właśnie to robię. :P

Draco;- twój Last Starfighter faktycznie z '816 działa - Thx! Dziwi mnie tylko to, że mam plik, który działa na 6502 (600XL/64k up), a nie działa na XEGS z 65c816 ADP i XE/XL OS.. dziwne toto.

Ja w tym programie niczego nie dotykałem, zawsze działał po prostu. Pewnie masz fajlówkę zrobioną przez kogoś innego, kto dorzucił trochę kodu z nielegalnymi rozkazami. Na tej zasadzie zresztą podejrzewam, że testując inne wersje kraków (no pun intended :lol: ), albo oryginały, wiele gierek, które mają na mojej liście śliczne NO, dałoby się przesunąć do kategorii "OK". Bo zdaje się, że duży procent problemów z uruchomieniem tego czy owego jest powodowany przez wszelakiej maści czołówki i depakery dodane przez panów supplierów.

Tak w ogóle, to mam kilka gierek spakowanych i chętnie bym je wymienił na wersje nie spakowane - przy twardym dysku to jest bezsens, takie coś wczytuje się sekundę, a potem decrunchuje minutę ...

KMK
? HEX$(6670358)

181

Odp: ROM dla 65c816

No to ja mam coś na dokładkę  :D . Parę dni temu pewien koleś z forum AtariAge podesłał Pasiowi fajne archiwum... A w środeczku zaczepiste rzeczy: docki do karty Turbo-816 firmy DataQue, asemblerek (firmowy!) dla 65816 i dwa romki (Turbo-OS 1.00M i Turbo-OS 1.311 - ten drugi to wersja niepatchowana - łatana jest na http://www.magelair.com  :) . W załączniczkach to archiwum i drugie z przerobionymi na grzyba textami  :D .
Turbo-816 Pasiu zrekonstruował jakieś 3 lata temu - kto był na LL2002, to pamięta, hehe...  :D Draco: jest rozpiska lokacji używanych przez Turbo-OS  8)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

182

Odp: ROM dla 65c816

Wiem, mam te ROM-y i rozpiskę od jakiegoś czasu. ROM v. 1.0 działa dobrze, ROM 1.311 się wywala, więc nie ma nawet co go instalować.

Jeśli idzie o to, czy zamierzam skorzystać z ichniej dokumentacji, uzgodnić mapę pamięci, zaimplementować te funkcje, które Turbo-816 ROM ma - to nie zamierzam. Mam na zrobienie takiego systemu inny pomysł, który już niemal zrealizowałem. Niestety nie da się zrobić na raz jednego i drugiego, bo brakuje miejsca na zmienne systemowe w RAM-ie, na kod w ROM-ie itd.

Poza tym, nawet gdyby miejsce było, autor Turbo-816 OS-a poszedł w kierunku, którego ja od początku chciałem uniknąć - to znaczy zaimplementował dodatkową tablicę skoków JSL. A co ja na temat tablicy skoków myślę, to patrz http://drac030.krap.pl.

No i w przeciwieństwie do autora Turbo-816 OS-a nie zamierzam powtarzać błędu autora QMEG-a, który wywalił obsługę nowych urządzeń, bo wydawało mu się, że jest zbędna. Z Turbo-816 OS twardy dysk wprawdzie chodzi bezproblemowo, ale cała masa procedur, które obsługują moduł 1090XL, została usunięta. Ja je zachowałem, bo jestem zdania, że jak się rozgryzie w końcu, o co w nich chodzi, mogą się przydać tak samo, jak się przydały inne procedury, dzięki którym można było bezboleśnie podpiąć do systemu twardy dysk.

Taka drobna różnica pomiędzy Turbo-816 OS a moim:

jeśli program działający w trybie natywnym zechce skorzystać z pakietu FP, to zastosowanie Turbo-816 OS daje pozorny zysk, bo procedury zmiennoprzecinkowe są szybsze (zapewne kosztem generatora znaków, nowych urządzeń, albo czegoś). Ale za to w moim ROM-ie jest mechanizm, dzięki któremu pakiet matematyczny - i w ogóle wszystkie funkcje ROM-u - można zastąpić programem załadowanym z dysku, który podczepia się pod jeden wektor. Przeto jeśli komuś zależałoby na superszybkim pakiecie FP, to można go mieć - a w Turbo 816 OS nie.

KMK
? HEX$(6670358)

183

Odp: ROM dla 65c816

..a wracając do "kraków" gierek -  :twisted: - to musze przyjżeć się temu, obok czego widnieje NO - bo; jak widać na przykładzie LastStarfighter'a- w zależności od wersji okazuje się, że program raz działa, raz nie.. - więc może okazać się, że niedziałających pozycji jest nieco mniej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

184

Odp: ROM dla 65c816

Tak, tak, proszę sprawdzać. Ja nie jestem gracz (nawet joya nie mam, ale chyba sobie kupię), gierek mam mało, w tym większość starych, itd. Więc jak coś trzeba przesunąć z kategorii "NO" do "OK", albo odwrotnie - bo np. gierka początkowo chodzi, co widziałem, a potem się wiesza, czego już nie zauważyłem - to proszę raportować.

Tak przy okazji (ale trochę już offtopic), napisałem nowy loader gierkowo-demkowy do formatu SpartaDOS-u; z twardziela systemu KMK/JŻ ładuje programy tak na oko ze trzy razy szybciej niż XDIR  8)

KMK
? HEX$(6670358)

185

Odp: ROM dla 65c816

to poprosze o źródła

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

186

Odp: ROM dla 65c816

Źródła czego i po co?

KMK
? HEX$(6670358)

187

Odp: ROM dla 65c816

Tebe chcialby zrodla tego loadera.... a w porownaniu z Micro Sparta Dos jak on sobie radzi? Tez jest szybszy? Tak z ciekawosci pytam tylko, bo chyba procedury odczytu w MSDos sa dosc optymalnie napisane (pomijajac ze rozne szeregowe dopalacze stacji obsluguja).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

188

Odp: ROM dla 65c816

Aha, loadera ... tak bez obejrzenia binarki, jak działa i czy w ogóle?  8O

Jak wypada w porównaniu do MicroSpartaDOS nie wiem, bo dotąd używałem tylko Profowego XDIR-a. Spora różnica szybkości wynika chyba stąd, że Prof nie użył bursta (a jeśli nie użył, to cud w ogóle, że XDIR się wyrabia na przeplot turbo przy odczycie ze stacji).

KMK
? HEX$(6670358)

189

Odp: ROM dla 65c816

A mozesz przetestowac ?
Nie mialem okazji sprawdzic tego jeszcze z KMK - moze wcale nie dziala, kto wie ?? Bo trochu zesmy z Pirxem grzebali swrodku, a nawet dosc duzo...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

190

Odp: ROM dla 65c816

a ten loader draco gdzies wystawisz, zeby go obadac?

--
= krap.pl =

191

Odp: ROM dla 65c816

Pecuś: OK.

krap: tak, razem z innym urobkiem z tego tygodnia, ja znajdę trochę czasu na kopiowanie do peceta.

KMK
? HEX$(6670358)