51

Odp: LEPIX

Pytanie do koderów/elektroników:
czy ANTIC ma dostęp do rozszerzonej pamięci w standardowych rozszerzeniach? Innymi słowy, czy mogę trzymać obrazek w extra ramie? wtedy prośba ANJiego byłaby mniej więcej banalna :)

: 404. Stopka not found

52

Odp: LEPIX

Dziwię się, że wyjeżdża pan tutaj z czymś takim. ;)

Co rozmumiesz przez "standardowe rozszerzenia"? Jeśli PortB, to Antic jak najbardziej ma dostęp do rozszerzonej pamięci. Jeśli rozszerzenie nie wykorzystuje bitu 5 PortB (130XE, Compy Shop), to dostęp Antica jest niezależny od procesora. W przeciwnym wypadku przełączenie banku dla CPU powoduje, że GPU :) również "się przełącza". Z tego co zauważyłem, to większość ma rozszerzenia używające bitu dostęp Antica, więc jeśli przyjdzie Ci do głowy korzystanie z dodatkowej pamięci, to kasuj zarówno bity 4 jak i 5.

BTW. Przez te p********e rozszerzenia z bitem Antica posiadacze takowych p**********h rozszerzeń mogą być stratni o połowę pamięci. No, ale mnie to nie dotyczy. :mrgreen:

[ Dodano: 19.12.2004 03:22:08 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

53

Odp: LEPIX

Eru: już się pojawiły rysunki na stronce. Pewnie moje proxy "se zapamiętało" puste linki...  8)

Aha, gwoli ścisłości - rysunek Replay'a ma tytuł "LODOS".

Greetz! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

54

Odp: LEPIX

Ale sie Lizard rozpisal. Ja ujme to w jednym zdaniu: jak nie chcesz miec maili itp z tekstem "u mnie cos sie wali i nie dziala" to lepiej nie uzywaj XMSu do wyswietlania grafy.

55

Odp: LEPIX

E, tam. Przesadzasz. We wszystkich rozszerzeniach Antic ma dostęp do dodatkowych banków, tylko różnie jest to realizowane. Ja tam nie widzę problemu w wyświetlaniu grafiki z rozszerzonj pamięci.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

56

Odp: LEPIX

Ojjj, macie problemy - po prostu trza dorobić jakąś róló wybieraczkę banków i tylko przenosić aktualnie obrabiany obrazek do normalnej pamięci. A w Trzmielu jak to było? Prawdopodobnie wystarczy użyć 2 banki pamięci dodatkowej bez fixowania z ANTIC'iem i już, nie?

I Ty zostaniesz big endianem...

57

Odp: LEPIX

Iiii tam, ja myślałem mieć po prostu N (2?) buforów, jeden w zwykłej pamięci, drugi w rozszerzonej, i user mógłby się przełączać i wszystkie operacje by się wykonywały na aktualnym.
Dodało by się opcję 'kopiuj aktualny bufor do bufora X', 'rysuj buforem X' i już :) I ofkorz, I/O i wszystko inne jest na aktualnym buforze.
Więc jeśli każde rozszerzenie to wspiera, to cacy.

: 404. Stopka not found

58

Odp: LEPIX

Lizard> We wszystkich rozszerzeniach Antic ma dostęp do dodatkowych banków

Nie w rozszerzeniach Jeta!!

59

Odp: LEPIX

Właśnie, ale to jest usterka w montażu - antic zawsze widzi tylko podstawowy ram. Lizard wie, bo mi pisałe testera do tego. Właśnie podobny problem ma Fandal, któremu kompa robił Datri.

Każdy może to sprawdzić, jeśli komuś nie działa intro Recycle (goraud!!!) i (prawdoopdobnie) Time Keeper, to jest właśnie taka usterka. A propos, jeśli ktoś ma takie właśnie objawy, to fajnie, gdyby dał mi znać, chcę napisać testerek wykrywający tego buga, a nie mam kompa z taką usterką, żeby sprawdzić. (A może ktoś będzie chętny do napisania? :))

Eru: zlej to generalnie. Nie można kwękać nad każdym źle rozszerzonym, czy uszkodzonym kompem. Inaczej nie możnaby w demach używać trybów gtia, bo jest dużo kompów z walniętym owym scalakiem.

60

Odp: LEPIX

Lizard> We wszystkich rozszerzeniach Antic ma dostęp do dodatkowych banków

Nie w rozszerzeniach Jeta!!

Właśnie, ale to jest usterka w montażu - antic zawsze widzi tylko podstawowy ram. Lizard wie, bo mi pisałe testera do tego

Faktycznie, pisałem taki testerek i zupełnie o tym zapomniałem. Jest to jednak usterka, więc nie powinno się brać pod uwagę.

Uwzględniając jednak to badzieiaste rozszerzenie, należy trzymać obrabiany obrazek w podstawowej pamięci. Są teraz dwa wyjścia, albo tracimy 16 kB pamięci, albo komplikujemy nieco sprawę i swapujemy pomiędzy bankiem a pamięcią podstawową. To, na szczęście, nie moje zmartwienie. ;)

[ Dodano: 20.12.2004 03:25:29 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

61

Odp: LEPIX

Moze i usterka, ale przekonaj o tym Jeta...

A tak powaznie, to jestem za trzymaniem w dodatkowej obrazka, skoro ma to przyspieszyc dzialanie (choc nie twierdze, ze bede Lepixa uzywal... ;) )

62

Odp: LEPIX

OK. Spróbuję zrobić tak, że obrazek nr 0 będzie zawsze w normalnej pamięci, a dodatkowy (dodatkowe?) w rozszerzonej. Wtedy podstawowa funkcjonalność będzie u wszystkich.

Ale to potrwa, bo święta idą i nie będę miał czasu...
Hehe, większość ludzi ma odwrotnie, co? :)

: 404. Stopka not found

63

Odp: LEPIX

Moze i usterka, ale przekonaj o tym Jeta...

A czym argumentuje brak usterki?

[ Dodano: 20.12.2004 12:22:25 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

64

Odp: LEPIX

Świetny programik!  :) Zoom naprawdę robi wrażenie. Tylko te nieszczęsne *.xex w atr, po chwili dopiero zauważyłem dlaczego mi się nie odpala pod SDX po wpisaniu nazwy bez rozszerzenia.  :? Wiem, można sobie zmienić rozszerzenie, ale w atarowym obrazie dyskietki powinny chyba być atarowskie rozszerzenia, może jakieś *.com  ;) Poza tym będzie obsługa RIP'a i TIP'a? Jak tak to już będzie świetna rzecz  :) P.S. Nie jestem grafikiem, ale programik mi się bardzo spodobał  ;)

65

Odp: LEPIX

Poza tym będzie obsługa RIP'a i TIP'a?

Sam sobie napisz. ;) Lepix jest OS i ma budowę modułową.

[ Dodano: 20.12.2004 12:44:53 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

66

Odp: LEPIX

TIP będzie.
RIP myślałem, że to jakaś magia, a to raptem HIP z dowolnymi kolorami w GTIA 80.
No panowie, przecież taką funkcjonalność miał mój pierwszy HIP converter :)
Bez jaj, od razu nowy format graficzny?
Także spoko, RIP będzie. Kiedyś :D
Albo po prostu przerobię moduł HIP żeby obsługiwał kolory jak RIP i wczytywał i zapisywał zarówno HIPy jak i RIPy.

[ Dodano: Pon Gru 20, 2004 5:55 pm ]
Przy okazji, chodzi mi od dłuższego czasu po głowie zunifikowany format zapisu grafiki dla malucha. RIP i TIP próbują, ale to wciąż za mało. Ale to pewnie nie ma sensu.

: 404. Stopka not found

67

Odp: LEPIX

Przy okazji, chodzi mi od dłuższego czasu po głowie zunifikowany format zapisu grafiki dla malucha. RIP i TIP próbują, ale to wciąż za mało. Ale to pewnie nie ma sensu.

Moim zdaniem chyba nie warto. Od tylu lat wszyscy sa przyzwyczajeni do istnienia wielu formatow plikow i jakos nikt sie nie obrusza....

68

Odp: LEPIX

Za 11 godzin mam samolot, potem przez parę tygodni będę raczej mało dostępny, więc chciałbym prosić Was wszystkich o pomoc w 2 kwestiach:

myszka - wrzuciłem do CVSa wersję eksperymentalną, prawie żywcem ze starego kodu Jaskiera. Działa toto na emulgatorze raczej fatalnie. Może w rzeczywistości myszki nie są takie szybkie i sprawdzanie co VBL starcza? Jak ktoś ma ochotę, rzućcie okiem.

RIP - w opisie Rocky pisze, że znacznik kompresji jest '00 00' kiedy we wszystkich RIPach jakie znalazłem było to '00 01' i zdecydowanie wygląda, że jakaś kompresja jest stosowana. Prosiłem TeBe o info, ale on jest dosyć zajęty, więc może ktoś inny wie coś na ten temat?

Wesołych Świąt! :)
eru

: 404. Stopka not found

69

Odp: LEPIX

Eru, sle Ci juz trzeciego maila, bo dwa poprzednie (z zalacznikiem) sie odbily (oczywiscie komentarz w zwrocie mial sie nijak do faktycznego stanu rzeczy). Mam nadzieje, ze ten juz doszedl.

70

Odp: LEPIX

Doszedł :) Dzięki :)

: 404. Stopka not found

71

Odp: LEPIX

myszka - wrzuciłem do CVSa wersję eksperymentalną, prawie żywcem ze starego kodu Jaskiera. Działa toto na emulgatorze raczej fatalnie. Może w rzeczywistości myszki nie są takie szybkie i sprawdzanie co VBL starcza? Jak ktoś ma ochotę, rzućcie okiem.

Elo! Posdzedł kompilat sorsa z CVS'a z użyciem wine[pod lnx]. Jak lata na realatari? Hmm... chyba nie bardzo :( Testy poszły z użyciem dżoja [tu wszstko jak należy], myszy estekoskiej [kursor chaotycznie porusza się po ekranie w obrębie kilku kilkunastu pixeli od żądanej lokacji, precyzja na minimalu, kapota :(] podobnie z użyciem trackaballa [chaotik]. Różne rzeczy też dzieją się w przypadku zmiany portu. W drugim najczęściej nie działa przycisk [myszka trakbal]. To tak na szybkiego, jesszcze jutro gruntowniej przebadamy. Pozdro i uwaga na klątwy z red lajta :)

Odp: LEPIX

Witam....

Bo mysz (Amiga,ST) musi być "próbkowana" jak najczęściej...  Im częściej tym lepiej - bo większa dokładność (precyzja)...
Wynika to z budowy myszy, a dokładnie z zastosowania transoptorów szczelinowych do detekcji ruchu...

pozdrowienia

73

Odp: LEPIX

Lizard> A czym argumentuje brak usterki?

Hmm, a skad wiesz, ze w ogole argumentuje?  :lol:

74

Odp: LEPIX

well,
how about implementing MCS and GED into future Lepix painting program ?!? -Andreas.

75

Odp: LEPIX

Bo mysz (Amiga,ST) musi być "próbkowana" jak najczęściej...  Im częściej tym lepiej - bo większa dokładność (precyzja)...
Wynika to z budowy myszy, a dokładnie z zastosowania transoptorów szczelinowych do detekcji ruchu...

Na PC próbkowanie myszy jest koło 85Hz, więc na atari 50Hz powinno wystarczyć. Miałem kiedyś w ręku myszkę z przełącznikiem st/amiga i wszystko było o.k. Może przyczyna leży w użytych tablicach? Obsługa myszy st i amigi różni się tylko o użycie 2 tablic 4-ro bajtowych. Jeżeli eru wsadził tylko tablice do amigi a wy testujecie myszą od st, to działać to nie będzie.

Aby odpackować teksty trzeba najpierw odpackować  program do ich odpackowywania - Energy #1