Temat: stacja XFD601/602

Hmm co to za stacja ma ktos jej fotki ?
http://atariarea.histeria.pl/wywiady.ph … d&id=9

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: stacja XFD601/602

Mając okazję przebywania w mieszkanku imć pana J.Ż. :D miałem okazję widzieć coś - co wyglądało jak podwójna stacja SN-360; lecz - podejżewam, że była to poprawiona wersja XF551. Mogę się mylić, więc niech najlepiej wypowie się na ten temat autor - lub Drac030 / LZD. Podejżewam, że o to właśnie chodzi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: stacja XFD601/602

Nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie powiem. ;p A na SillyVenture byłem nietrzeźwy. :mrgreen:

[ Dodano: 25.12.2004 16:22:21 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: stacja XFD601/602

z tegoż samego powodu zapewne dlatego cię nie widziałem  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: Ale wracając do tematu. Czy przypadkiem przy tej okazji nie powstały przypadkiem poprawione romy do Xf551 ???? chodzi mi o pacz pt.: "TOMS" dla XF551 - ale moge się mylić. Czy ktoś testował wspomniany wynalazek ?? z czego pamiętam miał to w stacji chyba Pasiu...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: stacja XFD601/602

Zdjęcia nie mam. Parametry techniczne są następujące:

Obsługiwane gęstości: SD,ED,DD,DSDD
Protokół transmisji: normalny, TopDrive, Synchromesh, UltraSpeed
Prędkość transmisji - 19,2kb/s (AUDF3 = $28) i 69kb/s (AUDF3 = $06) lub 82kb/s (AUDF3 = $04) - wybierane zworą.
Prędkość obrotowa - 360rpm
Rozpoznawane rozkazy:

$21 - Format Disk
$22 - Format Enhanced
$3F - Get Hi-speed Index
$42 - Get Command Buffer
$4E - Read PERCOM
$4F - Write PERCOM
$50 - Put Sector
$52 - Read Sector
$53 - Read Status
$57 - Write/verify Sector

Formatowanie z przeplotem standardowym lub ustawianym przez użytkownika w DAUX2
Hardware: uC: 80C50; FDC: WD1770/1772; RAM: 6116; ROM: 27C128
Stacja dwukieszeniowa (XF602B) widziana jest przez system jako dwa oddzielne napędy - D1 i D2 lub D2 i D3 (ustawiane zworą)

Tyle wystarczy?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

6

Odp: stacja XFD601/602

Prędkość obrotowa - 360rpm

KE? To są takie napędy? A skąd masz te dane? Z danych producenta napędu? Jeśli zmierzone software'owo to na pewno są błędne. Stacje atarowskie mają 280, napędy pecetowe 300 rpm.

[ Dodano: Nie Gru 26, 2004 00:00:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

7

Odp: stacja XFD601/602

A na SillyVenture byłem nietrzeźwy.

z tegoż samego powodu zapewne dlatego cię nie widziałem

Ale Ciebie nie było na SV.

Simus: zdradź nam co robi komenda Get Command Buffer ($42), bo nigdy się z nią nie spotkałem.

[ Dodano: 27.12.2004 21:06:56 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

8

Odp: stacja XFD601/602

Prędkość obrotowa - 360rpm

KE? To są takie napędy? A skąd masz te dane? Z danych producenta napędu? Jeśli zmierzone software'owo to na pewno są błędne. Stacje atarowskie mają 280, napędy pecetowe 300 rpm.

Jak piszę, że 360 to 360. Ja, wójt, Wam to mówię, to wierzcie. Silniki napędów pecetowych mają standardowo dwie prędkości - 300 i 360rpm. Ta druga prędkość jest wykorzystywana do gęstych dyskietek (1,2MB).

Simus: zdradź nam co robi komenda Get Command Buffer ($42), bo nigdy się z nią nie spotkałem.

To historia ostatnich 32 wywołań na łączu szeregowym. Wszystkich wywołań - nie tylko do stacji.

[ Dodano: Wto Gru 28, 2004 6:23 pm ]
Po sprawdzeniu w dokumentacji małe uzupełnienie zestawu rozkazów:

$54 - Read Address (6 bajtów: numer scieżki, numer strony, numer sektora, rozmiar sektora, 2 bajty CRC)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: stacja XFD601/602

To historia ostatnich 32 wywołań na łączu szeregowym. Wszystkich wywołań - nie tylko do stacji.

Razem z dodatkowymi parametrami takimi jak długość bufora, kierunek transmisji, itp.? Fajna featura, tylko czy do czegoś się może przydać?

$54 - Read Address (6 bajtów: numer scieżki, numer strony, numer sektora, rozmiar sektora, 2 bajty CRC)

Wnioskuję, że chodzi o adres ostatniego sektora, na jakim wykonana została operacja. Ale czy chodzi o operację zakończoną sukcesem, czy w ogoóle ostanią?

Może więcej się nie chwal, co tam jeszcze siedzi, bo Cię zasypie pytaniami. ;)

[ Dodano: 28.12.2004 18:48:37 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: stacja XFD601/602

Razem z dodatkowymi parametrami takimi jak długość bufora, kierunek transmisji, itp.? Fajna featura, tylko czy do czegoś się może przydać?

Nie. Każdy wpis zawiera 4 bajty - dokładnie te same, jakie są wysyłane do urządzenia zewnetrznego przez komputer, czyli: DDEV, DCMD,DAUX1,DAUX2.

Wnioskuję, że chodzi o adres ostatniego sektora, na jakim wykonana została operacja. Ale czy chodzi o operację zakończoną sukcesem, czy w ogoóle ostanią?

Chodzi o adres pierwszego sektora, jaki się napatoczy pod głowicę po odebraniu przez stację rozkazu. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

11

Odp: stacja XFD601/602

Mam zdjątka XFD602. Nie wiem skąd mi się znalazły na twardzielu :).

12

Odp: stacja XFD601/602

a czemu takie coś nietrafiło do seryjnej produkcji ?

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

13

Odp: stacja XFD601/602

instrukcja: http://robo.erd2.webd.pl/dlafemu/xfd602b/

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: stacja XFD601/602

Posiadam stację o której mowa. xfd601a

Ostatnio edytowany przez guma (2009-11-29 20:03:06)

15

Odp: stacja XFD601/602

http://atariki.krap.pl/index.php/XFD601

Zdjęcia "wnętrza" stacji: http://unimor.info/xfd/ 
Czy ktoś prócz gumy i Simiusa posiada jeszcze w/w stacje ? ;-)
Romu nigdzie niema, schematu tez...
Pisałem do Simiusa ale coś nie za bardzo jest chętny aby się podzielić "dokumentacją" ... szkoda :/

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: stacja XFD601/602

A nieprawda. Brak czasu a brak chęci to dwie zupełnie różne sprawy. Akurat z zawartością ROM-u kłopotu nie ma żadnego, bo można go zawsze odczytać z istniejących stacji. Póki co, odnalazłem także na dysku źródła dość świeżej daty, bo z 2007 roku, w wersji zawierającej dodatkowy, dodany z bieżącej potrzeby, rozkaz ($58), odczytujący po kolei numery wszystkich sektorów na bieżącej ścieżce i wysyłający je do komputera w postaci 156-bajtowego bloku. Wersja powstała w celu zidentyfikowania przeplotów tworzonych przez różne stacje i nigdy nie była wypuszczona.
Schemat, o ile sobie dobrze przypominam, jest zrysowany z natury na stronie Jer-a.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

17

Odp: stacja XFD601/602

A także zawartość romu :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

18

Odp: stacja XFD601/602

Jest do wersji xfd 601 ;-) a xfd602 ? Schemat jest w 100% oki ?
Jer z czyjej stacji go robiles ?;-)
Iczy do tej stacji mozna wstawic naped 3,5 cala ?

Ostatnio edytowany przez stryker (2011-07-02 12:43:50)

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: stacja XFD601/602

602 to podwójna 601. Zmiany w schemacie pewnie są niewielkie - wg. mnie jeden bit poru 80C50 steruje wyborem napędu, ale mogę się mylić.
Schemat robiłem ze stacji gumy.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

20

Odp: stacja XFD601/602

A ile powstało łącznie egzemplarzy tej stacji????

21

Odp: stacja XFD601/602

Około czterdziestu.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

22

Odp: stacja XFD601/602

Wpadło mi dzisiaj w łapy to:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/XFD601_1.jpg
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/XFD601_2.jpg
Wewnątrz bez zarzutu. Z zewnątrz - przydałby się lakiernik bo lakier odłazi, ale to inna bajka ;-) Wyczyściłem, przesmarowałem, odpaliłem. Dyskietki, które sama sformatuje, czyta bezproblemowo. Dyskietki z innych stacji, które mam - to już tak różnie. Próbowałem wczytać dyskietki DS/DD nagrane na SN-360 - niestety, nic z tego, nie chciało nawet zacząć. Czy ta stacja może wymagać regulacji? A może np. format zapisu dwustronnego jest inny niż w SN-360?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.