1

Temat: Gal - apel :)

W zwiazku z duzym zainteresowaniem moim projektem plytki z rozszerzeniem SimmExp By Pasiu/SSG apeluje:

"Kto wypali mi gala?"  :D

Niestety do opublikowania ostatecznej wersyi tej plytki potrzebuje gala (i to pewnie nie jednego, bo plytek powstanie wiecej - dla ludu). W swojej miescinie nikogo kto bylby gotow smazyc scalaki bylem nie znalazlem  :?

Anybody?  ;)

2

Odp: Gal - apel :)

palacza galow ma Pasiu ;D no i ja ...takiego jak na tym schemacie: http://gdansk-orunia.eu.org/pc/gal.pdf ( z malymi poprawkami Pasia...zaznaczam ze jeszcze go nie testowalem ;D )

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Gal - apel :)

a co to jest GAL ?

Gal Anonim ? Galowie ? Asterix i Obelix ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Gal - apel :)

http://www.latticesemi.com/lit/docs/dat … l/20v8.pdf

I takie pytanko po ile chodza u was GALE 20V8B ?? ;>

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Gal - apel :)

Heh Stryker - dlatego wlasnie apeluje, bowiem nawet o gale u mnie ciezko. Az dziwne, bo przeciez Poznan wcale taki maly nie jest...  :rolleyes:

GalBlast... Hmm  :twisted:

6

Odp: Gal - apel :)

aha ja kupowalem 10 Gali jakies 1,5 roku temu w tej firmie
http://www.maritex.com.pl/easyshop/easy … goria=2031 teraz cena troche spadla...
Gala maja tez chyba tu:
http://mselektronik.gdynia.pl/listtest.php?grupa=GAL

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Gal - apel :)

a jak by jakis szanowny kolega umial wyciagac programy z "gali" ,
to ja byl bym bardzo wdzieczny za wszystkie informacje  ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

8

Odp: Gal - apel :)

tzn. sa one zabezpieczone ?? :> czy nie ?  bo jezeli to pierwsze to raczej nikle szanse...

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Gal - apel :)

no zabezpieczone

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

10

Odp: Gal - apel :)

a tak z czystej ciekawosci, do czego sluzy ten uklad GAL ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: Gal - apel :)

W zwiazku z duzym zainteresowaniem moim projektem plytki z rozszerzeniem SimmExp By Pasiu/SSG apeluje:

"Kto wypali mi gala?"  :D

Niestety do opublikowania ostatecznej wersyi tej plytki potrzebuje gala (i to pewnie nie jednego, bo plytek powstanie wiecej - dla ludu). W swojej miescinie nikogo kto bylby gotow smazyc scalaki bylem nie znalazlem  :?

Anybody?  ;)

Ja mam obecnie programator GALi do Falcona. Moge wypalić, ale on łapie tylko Lattice'a i to wersje A albo bez literki ...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Gal - apel :)

Cześć!

Tak na szybko... GAL to taka programowalna struktura logiczna. Wyobraź sobie że musisz wykoać jakąś prostą operację logiczną na kilku bitach, np. Y=(A or B)  and (C or D)

W normalnym przypadku musiałbyś zastosować parę ukłądów scalonych aby osiągnąć zamierzony efekt. I teraz z pomocą przychodzą programowlane struktury logiczne takie jak np. GAL'e.  Takiego GAL'a możesz sobie zaprogramować tak aby wykonywał potrzebne tobie działania. Taki GAL ma określoną ilość wejśc i wyjść. Pisząc program dla GAL'a kożystasz z jakiegoś języka programowania (np. CUPL). Piszesz po prostu równania które operują na określonej przez ciebie ilości argumentów wejsciowych a wynik działania takiej funkcji możesz przekierować na odpwiednie wyjście.

Co to oznacza w praktyce... to że zamiast 15 układów scalonych zawierających bramki możesz wsadzić jednego gala.... wszystko robi się małe i wydajne.

Po skompilowaniu programu powstaje plik którym naleźy zaprogramować GAL'a i gotowe ;)

ufff... to było w bardzo dużym uproszczeniu i skrócie ;)

pozdrawiam
Seban

Odp: Gal - apel :)

a tak z czystej ciekawosci, do czego sluzy ten uklad GAL ?

modchip do Sega Saturn  ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

14

Odp: Gal - apel :)

dzieki Seban

sprytny uklad, wiecej takich i wyjdzie z tego CPU ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: Gal - apel :)

CPU można zrobić na FPGA. Chyba są nawet darmowe tzw. "kory" do zaprogramowania np. Intela 8051 czy takich tam.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Gal - apel :)

CPU można zrobić na FPGA. Chyba są nawet darmowe tzw. "kory" do zaprogramowania np. Intela 8051 czy takich tam.

no tak, ale różnica między GAL'em, a nowoczesnym FPGA jest taka jak między 6502 a Athlonem 64  ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

17

Odp: Gal - apel :)

FPGA programuje sie w podobny sposob jak GAL'a ?

jest jakies przykladowe oprogramowanie do FPGA, zamieniajace je w CPU ?

czy mozna z tego FPGA zrobic np. uklad MARIA ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

18

Odp: Gal - apel :)

Programuje sie w podobny sposob.

Przykladowy "procesor" T65 (co Ci to mowi ;) ??)..

Teoretycznie to mozna w jednej, odpowiednio pojemnej, takiej kosci zrobic cale Atari - i bedzie ono wiernym odpowiednikiem oryginalu, wraz z przebiegami czasowymi sygnalow na I/O :-). Tak wlasnie powstal ten znany z Joya projekt C64. A core 6502 znane pod nazwa Free-6502 mozna bylo taktowac na niektorych typach FPGA ponad 160MHz...

Tylko ta cena........

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: Gal - apel :)

no niezle, 160MHz, to mamy jeszcze duzy zapas mocy na przyszle dopalki :)

za klikadziesiat lat moze stanieje takie FPGA

hmm, skoro zmiescili cale C64 w FPGA, czyli uklad graficzny tez mozna tym symulowac, a wiec MARIE tez da rade, tylko trzebaby napisac program MARII, a moze od razu ATI R360 :D

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

20

Odp: Gal - apel :)

jaki jest koszt tego FPGA?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: Gal - apel :)

jaki jest koszt tego FPGA?

Koszty są naprawde niewielkie... tylko po pierwsze to są "BARDZO powierzchniowe" układy, więc w domu nie da rady polutować transformatorem...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

22

Odp: Gal - apel :)

Stryker - a zrobiles sobie ow wypalacz sam? Zastanawiam sie czy nie zmontowac sobie takiego ustrojstwa... Albo zgwalcic kogos kto mi zmontuje  :twisted:

Btw. tak na oko kiedy planujesz uruchomienie wypalarni? Pytam, bo gdy zabiore sie za montaz tego ustrojstwa, to SimmEXP znow zostanie odlozony, a tego bysmy nie chcieli  :D

23

Odp: Gal - apel :)

Stryker - a zrobiles sobie ow wypalacz sam?

Tak na plytce drukowanej :) sprawdzil i przetestowal mi to sam Pasiu :D

Btw. tak na oko kiedy planujesz uruchomienie wypalarni?

??? :rolleyes:

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: Gal - apel :)

BeWu: I co tam, zamontowałeś i potestowałeś już może conieco w kwestii SIMMEXP na Twojej płytce?

25

Odp: Gal - apel :)

sqward: fcpga kosztuje od 80 do 250zl
nie demonizuj
co do samych gali sa takie programowalne po ISP - do tego programator tanszy.. za to sama kostka jest nieco drozsza
gale - przynajmniej wiekszosc - daje sie skasowac i nagrac ponownie, wiec nie ma problemu z wydlubaniem ich z plyt od jakis zabytkowych grzybow czy innych ustrojstw
problem w tym, ze w wiekszosci grzybow byly stosowane pal'e ktore byly jednokrotnego zapisu

przechodze na tumiwisizm