1

Temat: "Pisze" vs "jest napisane"

Według aktualnie obowiązujących zasad języka polskiego forma "pisze" jest równie poprawna jak "jest napisane".

Dely, podaj proszę źródło, za jakim tak twierdzisz. Kiedy zmieniono tą zasadę? Ledwie 2-3 tygodnie temu prof. Bralczyk zdecydowanie twierdził, że forma "pisze" jest absolutnie niedopuszczalna.
Ponadto wydaje mi się to mało prawdopodobne, zważywszy konserwatyzm stosownych gremiów (a tego akurat najwięksi liberałowie nie trawią). Mogę wszakże sie mylić, dlatego proszę o stosowne "podparcie" się kompetentnym źródłem...

Wracając do tematu: dopiero co był ten temat wałkowany wte i wewte! FIN

[ Dodano: Nie Kwi 10, 2005 22:14  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

2

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Cytat:   
Według aktualnie obowiązujących zasad języka polskiego forma "pisze" jest równie poprawna jak "jest napisane".

Dely, podaj proszę źródło, za jakim tak twierdzisz. Kiedy zmieniono tą zasadę? Ledwie 2-3 tygodnie temu prof. Bralczyk zdecydowanie twierdził, że forma "pisze" jest absolutnie niedopuszczalna.

Niestety, Dely ma rację. Jacyś mądrzy od języka stwierdzili, że z przyzwyczajeniami ludzkimi nie ma co walczyć i postanowili uznać formę "pisze" za poprawną. Źródła nie podam, ale też nad tym boleję. Podobie jak "poszłem" i pochodne. :(

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

3

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Dely, podaj proszę źródło, za jakim tak twierdzisz. Kiedy zmieniono tą zasadę? Ledwie 2-3 tygodnie temu prof. Bralczyk zdecydowanie twierdził, że forma "pisze" jest absolutnie niedopuszczalna.

Może troszeczkę za daleko się posunąłem pisząc, że to są obowiązujące zasady, bowiem na stronie Rady Języka Polskiego stoi jak byk, że forma "pisze" jest niedopuszczalna - nie wiem czy to jest kwestia braku aktualizacji, czy też braku odpowiedniej uchwały.

Natomiast źródłem mojej wypowiedzi był nie kto inny, jak prof. Miodek, który na antenie TVP3 w swoim wykładzie stwierdził, że należy już uznawać formę "piszę" jako poprawną. Co ciekawe snuł również rozważania nad zaakceptowaniem wyrażenia "poszłem"!!!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Profesor Miodek jest oczywiście kompetentny i medialny, ale chyba zaczyna być za bardzo do przodu ...

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

należy już uznawać formę "piszę" jako poprawną

No ale napisał "należy uznawać", a nie "jest uznana". Jesteś pewien, że on miał na myśli oficjalne stanowisko RJP, a nie przedstawiał własną opinię na tem temat?
Szanuję Miodka, ale jest przez innych znawców powszechnie krytykowany właśnie za zbytnie uleganie powszechnym trendom i "usualizację" języka. Z pewnością kiedyś dojdzie do legalizacji "pisze" oraz "poszłem, pierłem i żygłem", ale to chyba jeszcze nie teraz.

Dopóki Rada nie uchwali zmian, prywatna opinia Miodka nic naprawdę nie znaczy. Strona wygląda na całkiem aktualną, więc coś źle słyszeliście chyba. Obawiam się, że wprowadzacie ludzi w błąd.

[ Dodano: Sob Kwi 16, 2005 10:50  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

6

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

gdyby nie uzus jezykowy i wchodzenie pewnych 'vulgaris' form do jezyka przyjetego przez ogol mówilibysmy dzisiaj po lacinie. :)

ps. nie znam sie do konca :) - filologiem jestem w 2/3  :)

7

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Forma "poszłem" jest tworzona przez analogię do "poszłam". Usankcjonowanie jej usuwa (pozorną) niekonsekwencję w zestawieniu "poszedłem<>poszłam", ale za to zaraz tworzy następną, bo jeśli "poszłem" i "poszłeś", to co zrobił on? "poszł"?

Tak więc z dwojga złego lepiej chyba utrzymywać już "poszedłem" jako normę, tym bardziej, że nie jest to norma sztuczna, ale zwykła dla milionów ludzi forma tego czasownika. Ale profesorowie polonistyki też się muszą jakoś lansować.

O czym to w ogóle mówiliśmy w tym wątku?

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Forma "poszłem" jest tworzona przez analogię do "poszłam". Usankcjonowanie jej usuwa (pozorną) niekonsekwencję w zestawieniu "poszedłem<>poszłam"...

jesli forma "poszłem<>poszedłam" jest poprawna to czemu nie stosowac analogicznej  "poszlismy<> poszedłyśmy" :D

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

jesli forma "poszłem<>poszedłam" jest poprawna to czemu nie stosowac analogicznej  "poszlismy<> poszedłyśmy" :D

Słucham, że co?

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

No ale napisał "należy uznawać", a nie "jest uznana". Jesteś pewien, że on miał na myśli oficjalne stanowisko RJP, a nie przedstawiał własną opinię na tem temat?

Niestety pewien nie jestem. Postaram się to sprawdzić u lepiej poinformowanej osoby, jaką z pewnością jest moja teściowa - w "cywilu" dyplomowana polonistka - na pewno jest bardziej na czasie.

Szanuję Miodka, ale jest przez innych znawców powszechnie krytykowany właśnie za zbytnie uleganie powszechnym trendom i "usualizację" języka.

Chciałeś napisać, z pewnością, ze chodzi Ci o zbyt szybkie uleganie trendom ;) Jakby wszyscy dbający o obowiązywanie "standardów" byli tak ortodoksyjni to, jak to ujął myszey, mówilibyśmy po łacinie do dnia dzisiejszego.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

W kwestii standardów, cokolwiek inną rzeczą jest uleganie naporowi rzeczywistości, cokolwiek natomiast inną forsowanie zmiany standardów pod byle pretekstem celem wylansowania się.

Kiedyś był taki usus - moim zdaniem prawidłowy - że normę zmieniało się kilkadziesiąt lat po tym, jak zmarł ostatni człek, w mowie którego ona występowała naturalnie. Teraz natomiast ogólny lans skłania niektórych do forsowania zmiany normy na pięćdziesiąt lat wcześniej, zanim zejdą ostatnie dinozaury, które tak mówią.

To jest chore.

[ Dodano: 17.04.2005 16:02:09 ]
PS. I odpieprzcie się od łaciny, gdyby się kurczowo trzymano norm, mówilibyśmy w polszczyźnie szesnastowiecznej (bo wcześniej żadnych norm języka polskiego nie było).

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Moje wszelkie zrodla polonistyczne (takze te z domu) mowia, ze nic sie nie zmienilo. I to bylo dobre...

13

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

wyglada ze za cale zamieszanie odpowiedzialny jest p. Miodek...
tez gdzies o tym slyszalem/ogladalem, ale sprawa nadal rozbija sie
o to ze najprawdopodobniej byla to jedynie JEGO OSOBISTA wypowiedz

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

wyglada ze za cale zamieszanie odpowiedzialny jest p. Miodek...

  no i ja ;-)

Stryjek: nie "pisze" lecz "jest napisane"

a tak wogole to ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

?owszem, zgadza się, a co bardziej wprawni przyswajają tekst całymi zdaniami, albo linijkami (nawet po kilka jednocześnie ;)).

O czy to był ten temat? Dely, może przenieś tą dyskusję do bałaganu, bo dygresja nieco przekroczyła granice?

[ Dodano: Sob Kwi 16, 2005 21:00  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

16

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Wierzcie lub nie, ale stryjkowy obrazek przeczytalem bez problemow. Chyba prawde tam pisze (znaczy ten Eric pisze...)!

Voting na balagan: raz!

17

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

ale wam sie nudziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...............................

18

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

jesli forma "poszłem<>poszedłam" jest poprawna to czemu nie stosowac analogicznej  "poszlismy<> poszedłyśmy" :D

Słucham, że co?

oczywiscie chodzilo mi o "poszłem<>poszłam".
Jesli forma "poszłem" miala by byc uznana za prawidlowa to czemu nie uznac rowniez formy "poszedłam" (lm. poszedłyśmy)

czyli zamiast/obok układu:
   poszedłem -- poszłam
stosowac:
   poszłem -- poszedłam

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

19

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

Stosujmy analogie dalej:
1. Ja nosze kalosze
2. Ty nosisz kalosisz
3. On nosi kalosi

1. My nosimy kalosimy
2. Wy nosicie kalosicie
3. Oni nosza kalosza

: )

A ludzie (oraz 'ludzie')  i tak bede mowic jak chca... tu sie nie ma co martwic, ze ktos mowi 'pisalo' to jeszcze rozumiem o co chodzi, ale jak mi jeden 'ziomek' na moje tlumaczenia odpowiedzial, ze 'trawi obczajke' to ja moglem tylko powiedziec 'CO?!?'

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

20

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

... ale jak mi jeden 'ziomek' na moje tlumaczenia odpowiedzial, ze 'trawi obczajke' to ja moglem tylko powiedziec 'CO?!?'

ok 'kąsam intrygę' ;)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

jesli forma "poszłem<>poszedłam" jest poprawna to czemu nie stosowac analogicznej  "poszlismy<> poszedłyśmy" :D

Słucham, że co?

oczywiscie chodzilo mi o "poszłem<>poszłam".
Jesli forma "poszłem" miala by byc uznana za prawidlowa ...

Tego nie twierdzę. Twiedzę tylko, że ci, co mówią "poszłem", tworzą tę formę na zasadzie analogii do "poszłam" (i na ogół są to dzieci, które wzorują się na mowie matki). To, że forma jest analogiczna, nie czyni jej jeszcze poprawną.

Chciałem tylko zauważyć, że stosowanie (i uznanie za prawidłową) takiej analogii ma w ogóle jakiś sens, jeśli ma to usunąć nieregularność odmiany. W przypadku "poszłem" tak nie jest, bo gdyby przyjąć "poszłem/poszłeś" za formy prawidłowe, to wciąż pozostanie nieregularna forma 3. os.lp. "poszedł". A przy odmianie "poszedłem/poszedłeś/poszedł" jest o tyle lepiej, że odmiany w obrębie rodzajów są regularne.

Innymi słowy, uznanie formy "poszłem" za prawidłową pozornie porządkuje odmianę, w rzeczywistości zaś wprowadza dodatkowe zamieszanie.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

"kąsam intrygę" LOL  :mrgreen:

23

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

kminisz zajawe?

24

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

btw, w internecie pisze, ze wyszl nowy firefox 1.0.3 i ze jest leprzy od poprzednich B)
sami sprubujcie!

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

25

Odp: "Pisze" vs "jest napisane"

W końcu wyszet Stolen; bardzo zajefajna gra.Idem zatem pograc sobie w ten tytół...I to by było wszytko w kwesji  podsómowania...a Bralczyk to siem często myli...a Mr.Honey to sie lansuje... :?

gep/lamers^dial