26

Odp: Atari + C64

Hmm... A tak na dobra sprawe to czy DD z jakiegos *nixa nie zalatwilo by sprawy. W sumie chodzi o sektorowy odczyt dysku. Mozna przeca walnac kopiwoanie pierwszych 300 MB dysku. Zalapia sie wszystkie dane z 16x16 mega partycji KMK/JZ IDE...

27

Odp: Atari + C64

Zalapia sie wszystkie dane z 16x16 mega partycji KMK/JZ IDE...


hehe - kto wie jak długo. Bo jeśli powstanie nowy filesystem - pod kątem KMK / SDX - to dużo może się w temacie zmienić. np. partycje bez ograniczenia pojemności. Może więc lepiej chwilowo wstrzymać się z pisaniem rzeczy do odczytu dysków KMK na grzybie - no chyba, że Epi skończy FAT16/32 dla KMK w postaci pliku SYS - to sprawe wymiany danych załatwiło by raz, a dobrze - a ułatwieniem może stać się fakt, że bez problemu można na jeden dysk wrzucić partycje KMK i FAT'a tak - by grzyb atarkowe partycje widział jako "spoza" DOS .. lub oczywiście jako master slave. Cóż - ster trzeba przecież z czegoś odpalić :) .

...Choć można by powiedzieć, że jest to też i dobre i złe rozwiązanie, bo po głębszym (kilku :)) przemyśleniu optymalnym pomysłem jest jednak nowy filesystem;- hmmm.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

28

Odp: Atari + C64

Wiem, ze trwaja prace nad przekroczeniem ograniczen partycji, ale ja mowie o rozwiazaniu na dzien dzisiejszy: komenda DD jest chyba we wszystkich *nixach, wiec nie trzeba niczego pisac. Ale to czy DD sie nada do kopniecia tak jak napisalem powyzej to juz musi sie jakis *nixowiec wypowiedziec. Mikey? ;)

29

Odp: Atari + C64

czemu ja?

dd nada sie bardzo dobrze do zrobienia wiernej kopii dysku i przechowania jej w pliku na pece. Jako opcja 'szybki backup calego dysku na wypadek awarii' nadaje sie znakomicie.
Podepniesz sobie dysk z KMK-i jako drugi dysk ide, po czym robisz cos w rodzaju
dd if=/dev/hdb of=moj_cenny_imydz_dysku i wszystko.

Zeby zrobic to samo z poszczegolnymi partycjami, nalezaloby znac ich offsety od poczatku dysku i dokladne rozmiary. Nie wiem jak wyglada w KMK tablica partycji ani sposob organizacji takiej partycji wiec nic wiecej nie moge napisac. Gdybym to wiedzial to mozna by bylo w sumie rzezbic jakies narzedzie przy pomocy dd i paru gnu-utilow.

Inna opcja to napisac sterowniki do filesystemow spotykanych na atarowskich HD (glownie sparta i mydos) oraz nauczyc kernel czytac i rozumiec partycje KMK (tez trzeba narzezbic sterownik) a to juz nietrywialne i nie wiem czy by sie komukolwiek chcialo, skoro unixopodobne to takie niszowe systemy w polskich domach. :) Zaleta tego rozwiazania bylaby taka ze mozna by taki dysk obslugiwac natywnie na pece a wiec zamontowac, kopiowac, kasowac itp itp ...

No i chyba tyle,

30

Odp: Atari + C64

czemu ja?

A bo mi zawsze chodzisz po glowie jak mysle o jakis Linuxach itpd... :)

No wiec jeszcze sklerozy nie mam co do dzialania dd. Wiec jak widac cos mozna z tym wyrzezbic. No i moim zdaniem wiecej nie trzeba na dzien dzisiejszy bo moze juz za chwileczke juz za momencik piatek z pankracym bedzie sie krecic, tzn. powstanie ster do FATa dla Sparty...

31

Odp: Atari + C64

na ster fata nie ma bata ;)
pytanie tylko czy zalozenie patrycji fat na dysku atari nie zniszczy juz obecnych w formatach mydos/sparta

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

32

Odp: Atari + C64

No z tego co pisze Pinek to ma byc na dysku dla KMK jedna partycja w formacie natywnym KMK/JZ IDE coby z niej odpalic ster do FATa i jedna lub wiecej partycji FAT na ktorej to sie trzyma reszte badziewia. Wydaje mi sie, ze trzeba bedzie zakladac partycje FAT na Atari. A moze inna kombinacja: na grzybie zakladamy dwie partycje - jedna 16 MB [jak sie da taka mala, ale chyba w FAT12/FAT16 sie da]) a druga na reszte dysku. Nastepnie juz pod Atarka zakladamy od poczatku dysku partycje KMK (dla stera do FATa), ktora laduje sie na miejsce pierwszej malej partycji FAT. Tylko nie wiem jak z MBRem bedzie, bo moze pojsc w kosmos i ster FATa nie znajdzie drugiej partycji... :(
Ale wymyslilem kombinacje ;) W sumie to Epij moglby cos napisac na temat rozwoju projektu (np. w Fabryce).