1

Temat: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

Witam,
Właśnie zmontowałem spartęx, wlutowałem pajęczynę, sprawdziłem 6 razy. opaliłem, załadował się, pokazał No Extended Ram :(
Poczytałem, pomęczyłem dely'ego, i nic. Opiszę efekty, może ktoś wpadnie na pomysł, gdzie szukać.
1. mam epromek od strykera, 4xos, 2 qmegi, oryg OS i jakieś cudo jeszcze - ma to wpływ na całość? mogę wrócić do eproma z qmeg i org Os.
2. nalutowałem eproma ze spartą, na tamtego, dolutowałem pajęczynę do płytki z galem
3. wszystko zlutowałem zgodnie z opisem
4. posiadam rozszerzonko 1MB zmontowane przez Pasia, wylutowałem i wlutowałem MMU z odgiętymi nogami - do tegoż też są kable do gala od 1MB.

teraz efekty.
1. odpalam kompa z włączonym qmegiem, ale bez select'a, zaczyna ładować się sparta, bo dysk ze sio2ide jeszcze nei zaskoczył. ładuje się w sekundę dosłownie, po cichu, nie wyświetla infa, że nie ma sweet sixteen, nic o ramie, nic. pokazuje nagłówek sparta by FTE, prompt
MEM pokazuje, że są 63 banki
jak dam DIR listuje zawartość volumenu FTE a nie zamapowanego atr'a. dopiero jak dam D1: i potem dir, to listuje atr'a.
2. jak odpalę z selectem, jest qmeg, dam shitft+inv, zaczyna pierdzieć, ale nie ładuje nic z "karta". po chwili wraca do qmega. jeśli zdąży już załapać hdd, to jest Error: No DOS.
3. Jak odpalę z option przy przełącznikach ustawionych na standardowy OS, ładuje się sparta, dość długo, coś tam śwista, pierdzi, etc. zaczytuje coś z dyskietki, ale chyba za późno, bo już pojawia się info o braku sweet sixteen i No Extended Ram. Nie ładuje config.sys.
Jak dam po tym reset, to zaczyna ładować z dysku, pojawia się winietka dosa, odpala chyba config, bo zmienia się prompt z D1: na A::> (SET PROMPT=$L:$P>).
MEM pokazuje 0 banks.
działają komendy - więc CAR: działa, MENU, etc. można zakładać katalogi, uruchamiać... no właśnie, jak odpalę QA, to zjebana jest klawia :( a odpalam przez X QA). Miast Return jest M, kursorami nie da się nawidować po menu, etc.

gdzie szukać przyczyn takich zachowań?
1. kable to MMU i to Cart? - to już posprawdzałem, wygląda okey.
2. inne kable? - hmm... przejrzałem też. czy sygnały A4 do A7 muszę brać z Antica? Nie mogę z eproma?
pomocy.

Ostatnio edytowany przez sun (2005-07-03 21:06:30)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

2

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

Jaka wersja Qmega? Bo o ile wiem, każda jakoś nie lubi się z SDX. Pinokio kiedyś testował zagadnienie, ale na pewno już nic nie pamięta (korniki).
Obawiam się, że ktoś musi samodzielnie rozgryźć zagadnienie i znaleźć środki zaradcze.
Gratuluję, ochotniku, powodzenia. }:>

3

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

Ad 3: przy zwykłym systemie jak odpalasz Spartę z wciśniętym OPTION, to tym samym wymuszasz użycie standardowego CONFIG.SYS (zaszytego w ROM-ie). Nie wciskaj OPTION.

Ad QA: czy ty jesteś pewien, że to jest zwykły system?

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

są to 2 qmegi 4.3 (Gumi) i 4.04.
co do QA, dla pewności przelutuję eproma z 1 qmegiem - zawsze to mniej możliwości przełączania i większa pewność co się testuje.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

5

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

Ad 2. Nagraj na dysk INIDOS.SYS, zrób BOOT INIDOS.SYS i napisz co się dzieje.
Co do QMEGa, to proponuję zostawić 4.04, który działa z SDX bez większych problemów.

6

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

rozumiem, że powinno to działać tak:

1. odpalam kompa z selectem - startuje qmeg np. 4.04
2. jako d1 mam zamałpowany atr w formacie sparty z config.sys na nim i innymi rzeczami
3. daję shift+inv - powinien się załadować dos z eproma i zaczesać config.sys z d1

bredzę?

testy z INITDOS.SYS wieczorem, jak wrócę.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

7

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

shift+inv jak najbardziej, tylko że QMEG sam nie potrafi odpalić karta z SDX i trzeba mu pomóc INIDOSem.
i pamiętaj, że MEM podaje ile banków zostało, a nie ile jest - i zwykle jest to 4 ;)

8

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

aaaa...... no więc właśnie, nie wiedziałem o tym i nie mogłem nic ciekawego znaleźć w głowie dely'ego :)
hm, jak odpalę na emulcu sdx z włączonym 1mb ram, to mem pokazuje 63 banki. tyle też powinno pokazać podejrzewam na true atari.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

9

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

o ile nie masz w CONFIGu RAMDISK.SYSa - bo z option domyślnie się ładuje i wychodzą te 4 banki :)

10

Odp: wewnętrzna SpartaX+Qmegi+nie działa tak jak powinna

no..... trub, wielkie dzięki za pomoc. śmiga wszystko tak jak powinno - tak myślę :) z qmegiem 4.04.
tak więc jestem posiadaczem działającej spartyx.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)