26

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Pin napisał/a:

Więc u mnie wszystko jest OK - chodzi oczywiście o konfig z dyskami master/slave. Z czego sobie przypominam problemy u Epij'ego wynikać mogą z faktu zmiksowania partycji KMK/Atari z partycją w formacie grzyba- grzyb trzyma tablice gdzie indziej niż Atarka, a z czego wiem Epij zrobił to tak, by w chwili podłączenia twardysku do pieca partycje Atari zostały zidentyfikowane jako spoza dos. Może tu tkwi problem. W sprawie szczegółów - musi się wypowiedzieć autor; bo mi - "tak się wydaje"; a to za mało :):)

EDITED_2:

Jak sie okazało; był to raczej bug nowego fdisk'a. Został usunięty - a KMKDIAG jest ok. :)

bzdury na kółkach. mój efdisk niczego jeszcze nie zapisuje, nawet w tablicy w ramie, a tamten syf w kmkdiag wyskoczył przypadkiem i to jeszcze w trakcie testowania pierwszego dysku. z góry uprzedzam, żeby się nie burzyć, że każdy pisze swojego fdiska, bo to ma być prog będący częścią pakieciku rp3 i jemu dedykowany.
inna sprawa, że to nie jest taki duży problem, żeby kmkdiag mógł napisać, że mbr dosa nazywa się np ms-dos, a nie unknown, bo to chyba nie jest jakieś szczególne zjawisko. (jeszcze inna, że oba mogą współistniec na jednym dysku - więcej, w jednym sektorze ;))

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

27

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

I to był ten "fatal" error? Że MBR format unknown? No wiesz ... :P

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

nie. unknown był swoją drogą, jak już diag poszedł w całości.
a tamten error był jak odpalałem po raz pierwszy - może wina jest po stronie niezbyt stabilnej atary od pinokia - wystapil jeszcze przed jakimkolwiek dzialaniem na mbr. i pokazal komunikat duzymi literami i gwiazdkami, ze cos mu nie pasuje, ale nie bede go tu cytowal, bo nie nauczylem sie na pamiec. ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

29

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Szkoda, bo to akurat ważne (to znaczy, przy którym teście wystąpił błąd). A tak, nie pozostaje mi nic innego, jak ten "raport" po prostu zignorować, bo nic nie wiem :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-09-02 18:29:42)

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

FDISK II v.2.2:

http://drac030.krap.pl/fdisk2.arc

Wprowadziłem zmiany postulowane przez Lewisa ;)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-09-06 21:45:15)

KMK
? HEX$(6670358)

31

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

IDE BIOS v.1.10:
http://drac030.krap.pl/hdb110.arc

Soft (m.in. FDISK II v.2.3):
http://drac030.krap.pl/utilities-disk.tar.gz

Manual (po angielsku):
http://drac030.krap.pl/KMKJZ-manual.pdf

BIOS ma dwie dość istotne poprawki, a poza tym występuje w dwóch wersjach:

- HDB110.ROM: wersja "normalna", obsługuje wszystkie typy dysków (z Caviarem włącznie)
- HDB110NC.ROM: wersja "non-Caviar" ;), nie obsługuje Caviarów, ale za to robi zimnego reboota po naciśnięciu SELECT+RESET.

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Drobna poprawka w IDE BIOS-ie 1.10 (z tego powodu oznaczony jako 1.10a) - dotyczy tylko obsługi klawisza Break, pozostałe działanie bez zmian: http://drac030.krap.pl/hdb110a.arc

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

ja tak moze nie w temacie...ale zastanawiam sie czy dla KMK bedzie klopot we wpolpracy z dyskiem z notebooka z zalozonym haslem ? idzie je kupic na allegro po niskich cenach...moze Draco sie wypowie (albo ktos inny) czy ma z tym jakies doświadczenia ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

34

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

alp: KMK to osoba, a jesli mowisz interfejsie - uzywaj KMK/JŻ

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

35

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

alp napisał/a:

ja tak moze nie w temacie...ale zastanawiam sie czy dla KMK bedzie klopot we wpolpracy z dyskiem z notebooka z zalozonym haslem ? idzie je kupic na allegro po niskich cenach...moze Draco sie wypowie (albo ktos inny) czy ma z tym jakies doświadczenia ??

Ja nie mam. Musiałbym zdobyć taki dysk i sprawdzić. Czy to jest jakiś konkretny typ dysku?

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

W sumie dobre pytanie: to zalezy czy zabezpieczenie siedzi w dysku czy w BIOSie kompa. Stawialbym na to pierwsze: i tu moze byc problem, bo kontroler dysku (elektronika dysku) moze zadac hasla od BIOSu startujacego go komputera, a KMK/JZ raczej nie jest przygotowany na takie pytanko... ;) Nic jednak nie stoi na przeszkodzie zeby zaimplementowac taka funkcjonalnosc i napisac soft do rozwalania hasel (jakies lowlevel programowanie eproma dysku :)). I potem oszalejemy u bedziemy sprzedawac rozwiazanie BCM... :)

37

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

lewiS napisał/a:

kontroler dysku (elektronika dysku) moze zadac hasla od BIOSu startujacego go komputera, a KMK/JZ raczej nie jest przygotowany na takie pytanko...

W jaki sposób? Dysk jest "bierny", reaguje tylko na komendy płynące z komputera, sam natomiast z siebie niczego nie żąda (no i słusznie, to wymagałoby wywołania jakiegoś przerwania). Może zahasłowanie dysku jest jakoś sygnalizowane w idencie albo rejestrach, trzeba siąść i poczytać doce, ale ja chwilowo nie mam na to czasu.

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Draco: Lewis ma rację. Niektóre dyski, szczególnie do laptopów właśnie, były zabezpieczane hasłem. Co do obejścia - raczej się nie da obejść, bo zabezpieczenie było robione w fabryce i każdy dysk miał przypisane hasło fabrycznie, więc raczej się go zmienić nie dało... Za to dysk wysyła żądanie do kompa, aby zastartować - więc to trzeba by zaimplementować (oczywiście znając hasło).

Sikor umarł...

39

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Niekoniecznie w fabryce (niektore laptopy maja mozliwosc ustawienia hasla w BIOSie) co nie zmienia faktu, ze po przelozeniu takiego dysku do zwyklego pieca (ktory to raczej takich mechanizmow jak obsluga hasla dysku nie ma) nie raczy on dzialac...

40

Odp: Update'y softu do KMK/JŻ IDE

Chyba sobie sami odpowiedzieliście :P

Sikor, wiem co mówię, zastanów się łaskawie, jak dysk może czegoś "zażądać" od komputera bez wiedzy o tym, co komputer właśnie robi.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-04-15 16:55:56)

KMK
? HEX$(6670358)