1

Temat: AST turbo - raz jeszcze

hej!

Ponawiam pytanie... już kiedyś was o to męczyłem... czy ktoś ma magnetofon z zamontowanym turbo AST.
Od bardzo długiego czasu poszukuję schematu tego Turbo. Chodzi o część która znajdowała się w magnetofonie.
Charakterystyczna cecha tego turbo to dodatkowy kabel poprowadzony (1 żyła) od megnetofonu do wtyczki SIO.
Czy ktoś dysponuje takim magnetofonem?

Kiedyś bardzo rzadko pojawiały się na Allegro. Jednak zawsze mi taki magnetofon jakis nawiedzony sprzątał z przed nosa :)

Jeżeli ktokolwiek wiedział, ktokolwiek wie... POMOCY! :D

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

2

Odp: AST turbo - raz jeszcze

ja ostatnio nabyłem magnetofon, który ma dwa kable, jeden 'normalny' drugi wpina się tam gdzie joya. o to chodzi ?

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

3

Odp: AST turbo - raz jeszcze

turbo2000?
o ile pamientam to byly tez kable do zwyklych magnetofonow podpinane (bez SIO)
pod port joya

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

4

Odp: AST turbo - raz jeszcze

hej!

niestety nie... ten co się wpina w gniazdo joy'a to turbo KSO 2000
w AST musi iśc kabel z magnetofonu do tej samej wtyczki od manetofonu.
najczęściej jest on owinięty wokół oryginalnego kabla i podłączony do jakiegoś pinu we wtyczce SIO.

XC-11 oraz magnetofony 1010 nie wymagały dodatkowego kabla bo miały kompletne gniazda SIO (znaczy kabel łączący magnet z kompem miał wszystkie kable). Niestety XC-12 miały tylko tyle kabli ile było potrzeba do obsługi magnetofonu.

A że turbo AST samo przełączało magnetofon na "tryb turbo" (poprzez dodatkowy sygnał w gniedzie SIO) stąd potrzeba poprowadzenia dodatkowego kabla.

Mówiąc AST mam na myśli tzw. ATARI SUPER TURBO.

nie chodzi mi o:

turbo KSO 2000, przez port JOY'a.
turbo 2000F, nie ma żadych dodatkowych kabli, jednak posiadało przełącznik turbo/normal w magnetofonie
turbo Blizzard, które dobrze zostało udokumentowane przez Zenon'a/Dial (i dzięki mu wielkie za To, kawał wspaniałej roboty!)


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2005-09-23 12:40:11)

5

Odp: AST turbo - raz jeszcze

seban napisał/a:

Niestety XC-12 miały tylko tyle kabli ile było potrzeba do obsługi magnetofonu.

Ja miałem XC-12 i AST i dodatkowego kabelka na zewnątrz nie było. Szkoda, że nie wiedziałem, że to taka rzadkość, nie sprzedawałbym magnetofonu :)

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: AST turbo - raz jeszcze

heh... no wielka szkoda.

może Ci wymienili cały kabel SIO, który miał więcej przewodów w środku :D
a moze była jakas nowsza wersja już bez kabla? ( "no kabel edition" ;-) )

Seban

7

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Ja miałem AST w XC-12 również bez dodatkowego kabelka (oplatanego czy też joystickowego). Pamiętam jak dziś te tłumy (wylewające się aż na zewnątrz bloku) w małym pokoiku Studia AS (późniejszy Mirage) i p. Mazura (późniejszy wielki BOSS polskiego rynku gier) nagrywającego gierki ludziom na kasety ;)

Pamiętam, że na montaż AST czekałem 2 tygodnie :) A później Tato mi kupił Multicartridge! To był dopiero wypas!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: AST turbo - raz jeszcze

do ast byl kardridge ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Sebanm, pewnie niewiele Ci to pomoże, ale zobacz tu: http://ftp.atari.art.pl/stuff/mirror/ww … pl/ast.htm

Sikor umarł...

10

Odp: AST turbo - raz jeszcze

xxl napisał/a:

do ast byl kardridge ?

tak, z tego co wiem było kilka rodzajów.

Seban

11

Odp: AST turbo - raz jeszcze

xxl napisał/a:

do ast byl kardridge ?

Były dwa rodzaje. Pierwszy sprzedawany od razu po "premierze" ubogi z kilkoma loaderami, oraz szeroko reklamowany Multicartridge zawierający wszystkie loadery, tracer, monitor, patch na Basic oraz tester głowicy. Przy okazji robił fajne "bzzzzzzzzzium" jak się go włączało.

Multicartridge kosztował kupę szmalcu i musiałem aż do gwiazdki czekać aż Św. Mikołaj poprzez pośrednika w osobie mojego tatusia mi go przyniesie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: AST turbo - raz jeszcze

powiem tak: robie tournee po polsce (wymuszenia/characze itp.):

dzis: krakow-wroclaw
jutro: wroclaw-plock
pojutrze: plock-kielce

mam magnet ast wyglada jak nowy, kardridge do niego i kilkanascie kaset - glownie oryginaly (nie w ast) moge wymienic na powiedzmy hmm cos do atari :-) jesli nie masz nic na wymiane to dostaniesz free :-) w sobote bede w plocku - najblizej wawy; mozesz podjechac. jesli masz to gdzies to trudno ;-) znacie trase ktos chce sprzet niech da znac do 16:30 zgadamy sie na tel.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Mnie się wydaje, że w jednym z magnetofonów miałem cóś takiego, jednak sprawdzić będę mógł dopiero koło wtorku

Żyję bo Bóg tak chciał.

14

Odp: AST turbo - raz jeszcze

hej!

bardzo chętnie... napaliłem się na ten magnet jak szczerbaty na suchary :) na wymiane nie mam niestety nic ciekawego, moge tylko zaoferować kaskę. myślę że się dogadamy. Niestety jutro muszę siedzieć w pracy nie mam szans na ruszenie się jutro gdzieś poza robotę :( może udałoby Ci się wysłać to jakoś pocztą/kurierem. Pokrywam koszty transportu w 100%.

a co robisz w poniedziałek? czy będziesz może jeszcze w okolicach kielc?

pozdrawiam serdecznie
Seban

15

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Ja mialem  taki magnet z dodatkowym kabelkiem - w Lodzi byl to chyba jeden z glownych standardow. I teraz tez mi sie taki przyplatal z Allegro. Najpewniej AST wlasnie. Nie sprzedam bo mam jeden, ale moge Ci cos sprobowac skopiowac, jesli o to Ci chodzi. mam tez carta z mnostwem copierow do roznych systemow turbo (ale nie robi zadnego bzzzzzzzzzium wiec nie jest to chyba multicart ;)). Te rozne kopiery i loadery sa pokazane na jednym ekranie chyba w 4 ramkach 2x2 o ile dobrze pamietam...
Wieczorem zrobie zdjecie monitora jak wpadnie kumpel z cyfrzakiem, to Wam w poniedzialek pokaze.

16

Odp: AST turbo - raz jeszcze

xxl napisał/a:

characze

Nie pisze się "characze", tylko "charczę" :P

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: AST turbo - raz jeszcze

dely napisał/a:

Przy okazji robił fajne "bzzzzzzzzzium" jak się go włączało.

No 'bziuuum' bylo róló! :>
Mialbym jeszcze ten kartridz ale kiedys go rozebralem zeby zobaczyc co jest w srodku i niestety zepsulem :>

18

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Takie turbo bylo bardzo popularne na Dolnym Slasku, a szczegolnie we Wrocku. To bylo Turbo 2000 i montowal je na poczatku koles o xywce Brodaty (robil to w DH Feniks przy rynku wroclawskim). Wersje do XC12 i XCA12 mialy dodatkowy kabel opleciony wzdluz oryginalnego wchodzacy do wtyczki SIO. Ja mialem cos takiego tyle ze ja mialem XC11 wiec kabla nie bylo. Trzeba by ludzi w Wrocka lub okolic popytac o to.

19

Odp: AST turbo - raz jeszcze

seban: ja mam taki magnetofon o jaki Ci chodzi, niestety wtyczka jest obcieta, poniewaz byla potrzebna do SIO2PC :)ale reszta eletroniki jest ok.  Dodatkowo mialem tez kartridz ale sprzedalem go Waldiemu. A swoja droga to ten system byl niezly bo potrafil wczytywac takze programy zapisane jako "Turbo 2000 wroclawskie"  cokolwiek by to nie znaczylo :)

20

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Ja mam magnet "AST-compatible" XCA12. Chyba oryginalnie przeróbka była pod Turbo 2000, ale AST też działa (schemat był w jakiejś polskiej gazecie). Mam też loadery na taśmie. Magnet nie ma żadnych dodatkowych kabli, tylko "wajche" do zmiany trybu turbo/normal. Co do samego układu, to raczej nie proponuje go kopiować ode mnie, bo jest to "wariacja na temat" i dlatego tryb normal coś nie do końca działa.

I'm not so bad, once you get to know me.

21

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Hej!

Vidol jeżeli jesteś chętny pozbyć się tego magnetofonu to bardzo chętnie bym go odkupił, brak wtyczki zupełnie mi nie przeszkadza :D

pozdrawiam
Seban

22

Odp: AST turbo - raz jeszcze

seban: no problem magnet lezy u mnie w szafie i tylko miejsce zajmuje, chetnie sie go pozbede.

23

Odp: AST turbo - raz jeszcze

Panowie mam pytanie, czy do turbo KSO 2000 z wtyczka do joya był potrzebny cartrige ???

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

24

Odp: AST turbo - raz jeszcze

tak

25

Odp: AST turbo - raz jeszcze

a bez cartriga i nie podłączając do portu joya mam zwykły magnet, hyh ???

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D