1

Temat: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Witam...
Najpierw zapodaje link a później pytanko...

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69564399

Czy taki zestwik gierek dla małego ataraka można uznać za produkt ORYGINALNY?? Kto się zajmował/zajmuje składaniem takich zestawów i na jakiej zasadzie jest to robione? Czy potrzebny jest do tego jakiś specjalistyczny sprzęt żeby sobie robić takie zestawy na kardridżach?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki...

2

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Oryginał?
Istniały firmy które produkowały kartridże, pewnie jeszcze istnieją
Co potrzeba.
Programator pamięci EPROM, lub EEPROM, lub PROM
Kod wynikowy do zaprogramowania pamięci
Schemat kartridża
Części elektroniczne by to zrobić
Nieco znać się na elektronice, programowaniu etc....

Zasada jest taka. Piszesz program, wymyślasz kartridż, programujesz pamięć danymi, odpalasz. Ale może też być robione na zasadzie: robię kopię oryginału czyli..... (kradnę?) .  Tego nie powiedziałem

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2005-11-01 17:29:27)

3

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Hmmm...no na oryginał to mi raczej nie wygląda...bardziej to wygląda na jakąś domową robótkę...pytam bo jestem kolekcjonerem gier...no i nie wiem czy podciągnąć taki zestaw pod oryginały czy raczej nie...z tego co widze to raczej nie...:/

4

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Carty które widzisz na allegro były produkowane nagminnie w latach 90 przez różnego rodzaju firmy handlujące softem. U mnie w Łodzi tego typy rzeczy robiła np. firma UM. Późniejszy producent Ram-Carta.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

5

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Ja może na konfekcji się nie znam, ale to mi wygląda na 100-procentowego pirata.

Natomiast z ceną to chyba ktoś nieźle pofantazjował...

I'm not so bad, once you get to know me.

6

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

pirat - oczywiście. W Krakowie na giełdzie takich zestawów było do za... ten tego.. - dużo w każdym bądź razie. Chętnie odkupie to za 20 zeta :) - fajny zestaw; w sumie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Nie ktoś, tylko kupujący... :lol:

Początkowa cena chyba była koło złocisza.

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

No ja obserwuje allegro codziennie od 4 lat...i zapewniam, ze jak tylko pojawia się taki produkt i są na nim (jak w podanym przypadku) dobre, klasyczne gry to schodzi on błyskawicznie w takich właśnie cenach...i nikt się nikogo nie pyta czy to fantazja:)...poważnie...takie składanki mają ostre branie...zresztą wystarczy popatrzeć na tę aukcję jak się zabijali...:]

9

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Hm... Istnieje prosty sposób by samemu robić takie składaki dla siebie za niższe pieniądze.
Znudzi się zestaw gier? Wprogramować  (samemu) można inne.
W tym celu powstał cart/programator "BEATKA" Szukać w SERIOUSie. Polecam.
Dowolna gra na pewno nie uruchomi się na BEATCE, ale sporo gier tak.
Jednorazowy wydatek około 30PLN i można poszaleć. Ale bez przesady. BEATKA też ma swoje ograniczenia

10

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Możesz przybliżyć na czym to polega? Na jakiej zasadzie się to robi i gdzie można takie cudo nabyć? To by był wypas...porobić swoje zestawy na kartach...potem tylko w slot atarynki i do boju!!! byłby czad...

11

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Nabyć można u mnie
Tu czytaj, jak dobrze pamiętam #14 lub #15 magazynu http://www.serious-dial.atari.pl/
Kart zbudowany na pamięci EEPROM, podstawowa wersja to 8kB rozszerzona 16kB
Wkładasz do gniazda, uruchamiasz program programatora i programujesz grę do EEPROM, potem przełączasz na normalny kart
i większość gier odpala. Jak się znudzi to wprogramowujesz inną i koło się zamyka.
W zasadzie jest to na jedną grę, ale np. po zastosowaniu innego oprogramowania i większej pamięci można mieć więcej.
Nieco lepszym rozwiązaniem jest RAM-CART lub DOUBLE RAM-CART bo oprogramowanie już jest i pamięć ma większą.
Ale na początek polecam BEATKĘ

12

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Te carty to oczywiscie piraty. Jedynie carty-skladanki wydawane przez firme Atrax sa bardziej znane, choc tez oczywiscie sa to piraty.
Co do cen - sprzedawca wystawial je kilka razy za 40zl i nie bylo ZADNEGO chetnego. Potem wystawil od 1zl i jak widac kilka sprzedal, choc wiekszosc nie przekroczyla ceny minimalnej - ludzie chciali dac od 16 do 25zl...
Przez ostatnie pare lat te carty rzeczywiscie schodzily za 20-40zl zaleznie od zestawu.

Fajne jak ktos lubi pograc - kolekcjonerska wartosc zadna.

13

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Ja bym chetnie nabyl RAM-CARTA 128kB (a moze sa wieksze?) w przyzwoitej cenie kilkudziesieciu zl.
Mialem kiedys takeigo z łodzkiej firmy UM i bardzo sobie chwalilem. Mowimy oczywiscie o carcie z pamiecia podtrzymywanym bateryjka, ktory widoczny jest jako stacja i ma odpowiednie kopiery itd.. Jest bezpieczniejsze i szybsze niz dyskietka i latwiejsze do zabrania niz hdd...
No lubilem ten drobiazg, szczegolnie do programowania pod Basic XL jak nie mialem stacji.
Lutowac tego nie mam ostatnio czasu - zrobisz Zenon? Podaj cene. Albo moge sie zamienic na kilka popularnych cartow (oryginalnych) do Atari...

14

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Eee to już lepiej zrobić sobie Maxflasha 1 lub 8MB
http://www.atarimax.com/flashcart/

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

nosty!
Jest RAM-CART 1MB na pamięci SRAM, czyli podtrzymywanej bateryjką. Opis w jednym z magazynów SERIOUS
Działa na zasadzie czterech DOUBLE RAM-CARTÓW przełączanych klawiszami Ataryny.
Lub na zasadzie ośmiu normalnych 128kB RAM-CARTów, też podobnie przełączanych
Zrobić, zrobię, tylko cena zwali Cię z nóg. Pamięci są drogie. W okolicy jedna to ponad 70PLN a potrzebne są dwie.
Zdobywać z niepewnych źródeł to ryzyko, z prostego powodu. Walnięta jedna komórka, walnięty cały cart.
Maxflash i owszem nieco taniej wychodzi, tylko że do tego nie mam schematu więc.....

16

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Hmmm... no rzeczywiscie. A podaj jaki to typ tych pamieci jest potrzebny?

Na Multicarta to bym sie skusil jakby bylo 5 chetnych zeby taniej wszlo, tylko musze popatrzec na specyfikacje softu dokladniej.

17

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Pamięci SRAM 512kB x8 producent dowolny
Moje mają oznaczenie K6T4008C1B firmy SAMSUNG
C1B stanowi, że mają normalny rozkład wyprowadzeń a nie mini, mini.

18

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Zenon/Dial napisał/a:

Maxflash i owszem nieco taniej wychodzi, tylko że do tego nie mam schematu więc.....

Niestety w sieci go nie znajdziesz, a sami autorzy hmmm chyba tak łatwo go nie dadzą sądząc po popularności tej zabawki...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

19

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Ja mam swojego "twardziela" na pamięci EEPROM i jestem zadowolony.
Ale zerknąłbym z ciekawości na schemat jak inni to rozpracowali.
Słowem, tęsknię za giełdą komputerową w Domu Kultury huty BAILDON

20

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Zenon: - poskładaj sobie lepiej KMK :) - będziesz bardziej zadowolony. SDX masz - z czego pamiętam, więc niewiele Ci potrzeba. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Zenon: Znalazlem K6T4008C1B DIP za okolo 40zl (pewnie netto) w sieci. Ale to chyba jakas wyjatkowo droga wersja. Nie mam teraz czasu patrzec po PDFach ale inne pamieci SRAM 512k x8 DIP nawet Samsunga kosztuja <20zl (SR624008LLP70) a smd nawet w okolicach 10zl!
Szukales zamiennikow?

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Apropos 5 chętnych to też bym się skusił.
                        RYSIEK_M

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

23

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Nie moge sie doczytac ale te Maxflashe (http://www.atarimax.com/flashcart/) chyba nie maja w standardzie softu, ktory by umozliwial wykorzystywanie ich jak standardowej stacji dyskow? Jeslsi pozwalaja tylko wgrywac/odpalac gry, to jest to zabawka. No ale jakby sie 5 znalazlo to na wersje 8Mb bym sie skusil, jak powiedzialem.
Tyle ze "naszego" zwyklego RAMCART'a 128kB, ktory udaje stacje tez bym chcial :)

24

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Z tego co się doczytałem to właśnie potrafi udawać stację.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Dely - wez i pokaz mi palcem gdzie to jest w dokumentacji?

Ja wyczytalem tylko ze mozna tam wrzucic ATR'a tak by sie uruchamialy z niego programy.
Gry trzeba konwertowac zeby sie uruchamialy z tego carta. Jakby udawal D1 np to uruchamialo by sie wszystko.

Nasze RAMCARTy byly/sa na pamieciach SRAM, a tamten jest na FLASH. Jakos niewygodnie chyba robic ramcarta z zapisem pojedynczych bajtow w locie na FLASHu? Nie wiem czy one nie maja tez ograniczen ilosci zapisow w ciagu swego zycia...