26

Odp: Pytanko do Linux Mastah

eru - nie zupelnie - o ile mysql (nie mylic z mssql ;) ) rzeczywiscie sprawa sie ma jak opisales, o tyle kojaze conajmniej trzy firmy (bo do tylu o pogwalcenie gpl pisalem) ktore ,,maja'' wlasna wersje postgresql (siegajaca poza patche zawarte w http://www.enterprisedb.com/)...

faktem pozostaje, ze wiekszosc userow tych baz podsyla jedynie informacje o bug-ach, ale sami nie przysylaja poprawek - czyli grono piszacych, latajacych, miesci sie w murach okreslonych przez eru - czyli pierwotni developerzy...

mimo to nawet microshit docenia jako betatesterow tzw. ,,community''. jako przyklad np. uczelnie sa niemal niewyczerpanym zrodlem (640kb powinno starczyc kazdemu :) ) napalonych/pelnych energii beta testerow.
znajdzcie mi lepsza grupe wiekowa najaktywniejszych developerow niz studenci (ci zawsze sa pelni werwy - nim dorosna :D )

btw. eru: co do swapa - zarowno linux, jak i pozostale systemy unixo-wygladajace/unixowe przy niklym obciazeniu, staraja sie (z)cache-owac (jak to napisac po polsku czy angielsku - po 5,5l piwach nie umiem) nieuzywane obszary pamieci w swapie lub systemowych buforach (nadal w czesci tzw. long way pamieci), ze to tak ujme, ,,profilaktycznie',' przez co zmniejszaja nazut zwiazany z wyzuceniem do swapa tych obszarow, ktore w czasie niedoborow, okazuja sie fizycznie zbedne (czyli kazdy segment, lub nawet obszar segmentu (w wypadku wiekszosci nowych systmow operacyjnych), ktory od dluzszego czasu nie byly tykany zadna operacja - zarowno typu 'r' jaki i 'w').

jesli cos nie jasno - moze wytlumacze rano jak na kacu do pracy wroce ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-11-03 23:36:12)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

27

Odp: Pytanko do Linux Mastah

hihi. Lizard, jestem pewien, że zrobiłem więcej dla OSS niż Ty :)
Lubię open-source, tylko Mikuś mnie zaskoczył swoją wypowiedzią.
Ale już wszystko wyjaśnione, i możemy znów wszyscy być w wielkiej atarowskiej rodzinie z naszymi codziennymi problemami i niecodziennymi pomysłami :)

Jellonek: ja rozumiem, tylko zastanawia mnie co przez 15minut zajęło 1.5g? przecież nie apache + mysql?

Ostatnio edytowany przez eru (2005-11-04 02:00:47)

: 404. Stopka not found

28

Odp: Pytanko do Linux Mastah

Co do bazdanych. No to ja sie nie znam tak szczerze na bazach, ale tak patrze po tym co maja poinstalowane klienci naszego datacenter no i wyglada to tak ze w sumie przewaza mysql i to na unixy i windowsy. Pozniej jest ms sql, a postgresa no to spotykam tak sporadycznie.

29

Odp: Pytanko do Linux Mastah

windows tez nie jest za specjalnym systemem operacyjnym, a jednak jest najczesciej zainstalowanym...

argument w stylu: zryj gowno, miliony much nie moga sie mylic...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

30

Odp: Pytanko do Linux Mastah

jellonek napisał/a:

windows tez nie jest za specjalnym systemem operacyjnym, a jednak jest najczesciej zainstalowanym...

W sumie masz racje, chociaz ja uzywam MS jako stacji roboczej, to jako servera to raczej nigdy bym nie uzyl, chyba ze jako localnego w fimie, ale nie jako server internetowy.

Co razu jak mi sie otwiera ticket z systemu Whatsdown w stylu "HTTP_DOWN + adres IP" to na 90% jest to serwer windowsowy no i zazwyczaj sie to sprawdza. Czasami  nawet z chlopakami zakladalismy sie  czy to windek czy unix, no ale teraz to nikt nie obstawia ze to unix, no i nie ma co sie zakladac :)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2005-11-04 09:28:26)

31

Odp: Pytanko do Linux Mastah

update:
httpd restart powoduje calkowite zwolnienie pamieci, czyli de facto apache+php+sql wcina wszystko. pootymalizowalem sporo, co ciekawe padl wlasnie rekord userow/sek. i serv zyje, ale niewiele mu brakuje. kazde info dalej mile widziane.

co do OT OO vs CO - soft musi byc przede wszystkim dobry oraz spelniac swoje zalozenia; czasami uzywa sie CO, czasami OO, wszystko zalezy od sytuacjic zy konkretnego problemu/wdrozenia.ne?

co do M$SQL - niestety w firme mamy siec subiektow i o ile same M$SQL jest luz - zreszta 90% klientow gier mmorpg na tym stoi i mase textow i porad o m$sql jest na tej strone, o ktorej tu pisze ; O, tak osoby odpowiedzialne za subiekta powinny zostac powieszone ; upgrade na nowsza wersje bez errorw, zwalenia bazy czy poprostu calkowitej niemozliwowsci (blad bazy) graniczy z cudem; roboty co niemiara. bleh. przechodzimy na soft comarchu. ops, tez OT zaczynam robic.

32

Odp: Pytanko do Linux Mastah

nie wiem czy wiesz, ale wlasnie zdradzasz tajemnice handlowe ;)

jesli httpd restart powoduje calkowite zwolnienie pamieci - szukaj jakichs mem leakow...
pierwszy winny to na 95% zle napisany php

mysql nie ma tu nic do rzeczy skoro to restart http zwalnia ta pamiec...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep