1

Temat: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Oto jest pytanie. Serwis www.numion.com pod Opera 8.51 + SunJava pokazuje mi download speed o polowe mniejsza niz ten sam serwis odpalony  Internet Explorerze.
Sprawdzilem jeszcze jakis inny serwis (CNETowy) i podobnie - co jest i komu wierzyc??
Zastanawialem sie nad zwiekszeniem przepustowosci i nagle sie okazuje ze mam juz wyzsza - tak twierdzi moj operator (3 lata temu podpisywalem umowe na o polowe nizsza i nic nie slyszalem o zwiekszeniu przepstowosci wiec mam podstawy do takich rozwazan...).

Moze ktos z Was poda mi jakas wiarygodna (w miare) metode pomiaru - moze jakis FTP podpiety do POLPAKu z ktorego moglbym jakis dlugi plik pociagnac i obserwowac transfer (jakims jeszcze innym niz przegladarki softem). No sam nie wiem.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

2

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

IE nie jest odpowiednim narzedziem do testu, zreszta Firefox rowniez ze wzgledu na sciaganie w tle lub uforowanie danych.
TOTAL COMMANDER mogl by dac miarodajniejsze wyniki - mozesz nim sciagnac z FTP jak i WWW

jakbys dal testowego linka to jutro w pracy moglbym sprawdzic - mamy dobre lacze

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Wget dla windows:
http://www.interlog.com/~tcharron/wgetwin.html

FTP z tpnetu, pociagnij 'se' jakies iso, np to.
ftp://ftp.tpnet.pl/d8/Mandrakelinux/off … 1.i586.iso

Generalnie numiony wszelakie i dsl.cz to bzdura.

4

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Najlepszy jest portal WWW.DSL.CZ, trzeba kliknąć w "predkościomierz" i za momemt pokarze się prędkoość. Wielokrotnie testowałem ten portal na różnych łączach, i wskazywane wyniki mieściły się w granicach błędu. Pozdro.

Zajec/sword ;)

5

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

www.dsl.cz bajki pokazuje. Wg. tego mam lacze 2Mb/s i to prawie za kazdym sprawdzaniem. A to totalna bzdura... Testowalem wiele takich stron z testerami i jak na razie to najbardziej realne wyniki pokazuje wlasnie www.numion.com

6

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Hmm, zawsze można gdzieś pinga rzucić z wielokrotnym powtórzeniem, ale to też lipa, gdyż wejście!=wyjście...

Sikor umarł...

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

http://www.abeltronica.com/PagRec/uk/01/ (i numion się chowa)

8

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

To co podales to jest prawie to samo co www.dsl.cz Wg. tego dalej mam tam 2Mb/s co na moim osiedlowym laczu jest marzeniem oraz nie potwierdza sie przy downloadzie czekolwiek z netu.
http://img32.imageshack.us/img32/9365/test3ej.jpg

I prosze mi nie mowic, ze numion.com sie chowa. Tam takich bajek nie podaja :P

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: A co ty masz za łącze i kto jest dostawcą...

10

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Ciekawe jak toto dziala zeby bylo obiektywnie?
Skasowalem przed kazdym testem zawartosc temporary.
Zrobilem testy wszystkimi trzema:

abeltronica:      4622Kbit/s
www.dsl.cz:      5976Kbit/s
numion:          11505Kbit/s

Czyli rzeczywiscie numion podal 2x wiecej niz pozostale serwisy.
Tyle ze nie za bardzo wiem, czy moje lacze jest blizsze wynikom numiona czy pozostalym testom...

11

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Zielony: 160 kb/s, siec osiedlowa, dostawca jest Adex. Zapewne nic to nie powie :)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Niektórzy dostawcy (szczególnie sieci osiedlowe) mają zapisy w umowie, że w momencie otwierania strony 2-4 Mb/s, później prędkość spada do 512kb/s. Ale to by trzeba było poczytać umowę i spytać dostawcę... I może stąd te 2Mb...

Mazi: A jakaś strona "internatowa", bo znaleźć nie mogę...

Ostatnio edytowany przez zielony/waxsoft/bc (2006-01-24 13:39:32)

13

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Łoj chyba nie u mnie :) Powtarzam, numion nigdy takich bajecznych wynikow nie podawal. Pozatym na moim netMeterze /programik do mierzenia transferow/ niegdy takiego wyniku nie mialem, nawet w momencie otwierania strony. Zreszta dopoki nie zaczniemy czegos sciagac z www, ftp to sie raczej obiektywnie nie przekonamy co i ile mamy :)

14

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

nosty napisał/a:

abeltronica:      4622Kbit/s
www.dsl.cz:      5976Kbit/s
numion:          11505Kbit/s

Czyli rzeczywiscie numion podal 2x wiecej niz pozostale serwisy.
Tyle ze nie za bardzo wiem, czy moje lacze jest blizsze wynikom numiona czy pozostalym testom...

Nosty - ustaw w numionie world, a będziesz miał podobne wyniki. Numion defaultowo obsługuje region (w nowej wersji speedmetera, która jest teraz) z którego jest wywołane mierzenie. W opcjach wybierz świat - przy tepsie na przykład świat chodzi od 2 do 4 razy wolniej niż polska ;(

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-01-24 13:46:43)

Sikor umarł...

15

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Ja poprostu wczoraj pozasysalem troche dlugich plikow z serwerow FTP u niemcow (przez Total Commandera), no i faktycznie mam transfer o jakim informowal mnie operator.
Numion wywolany z IE pokazuje prawidlowo te predkosci (256 w obie strony, a numion podaje okolo 240/238), za to z pod Opery mam w numionie 115/236 :) - i co ciekawe sa to wyniki powtarzalne (oczywiscie z lekkim bledem).
FTP ciagnal w granicach 30-36kb/s i tak samo szybko wysylal, czyli operator nie klamie (co mnie bardzo cieszy).
Dzieki wszystkim - teraz jestem w firmie i numion mi ponad 4Mbps pokazuje ;) i tak jest, ale w domu potestuje wszystkie te pomysly - choc juz nie ma po co.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: Ale Twój dostawca ma szybsze łącze niż Ty. On wszak ma sieć i wielu jak Ty userów. Jeśli dzierżawi on jakieś łącze, powiedzmy 2Mb, to na serwerze jest lokalny bufor i na ten bufor, różnego rodzaju programy do mierzenia przepustowości neta, wrzucają dane! Stąd wynik 2Mb (bo dane wchodzą na serwer)! Później z bufora dane te przesyła Ci dostawca przy okazji limitując je do wysokości łącza za które płacisz abonament (160 Kb w Twoim przypadku). Ot cała sztuczka.

pozdrawiam

Edit: Po prostu zmierzyłeś łącze jakie posiada Twój dostawca :P

Ostatnio edytowany przez zielony/waxsoft/bc (2006-01-24 14:12:38)

17

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Co do dzierzawy łacza to sie zgadza. Wiec moze masz racje ale w tylko w przypadku http://www.abeltronica.com/PagRec/uk/01/  oraz www.dsl.cz . Numion pokazuje w miare rzeczywiste wartosci. Dlatego napisalem, ze oba powyzsze bajki mi pokazuja :)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Test dsl.cz i abeltronica polega na próbie przesłania pliku (pojednczego ciągu danych) do użytkownika a test numiaona, na ciągłych prośbach o screeny do różnego rodzaju portali które musi wyświetla przeglądarka :P (czyli muszą zostać przesłane do komputera finalnego - do Ciebie)...

19

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Zielony: Masz 100% rację o ile Mazi ma adresację prywatną na swoim kompie, tj. stoi za NATem. ..
a portal DSL w wiekszosc przypadków testowałem na laczach symetrycznych i z adresacją publiczną - wtedy podawał wyniki dobre (w zakresach dopuszczalnego bledu).
pozdro.

Zajec/sword ;)

20

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

No i wszystko jasne. Wrocilismy do punktu wyjscia :P (co i dlaczego daje rozne wyniki)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: No przeca Ci napisałem w post #18

22

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Ja osobiście, gdy chcę sprawdzić przepustowość łącza, to wchodzę na stronkę: noc.gts.pl i ściągam jeden z plików. Jest test dość miarodajny niezależnie od ISP-a.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-01-24 17:24:03)

23

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mac: a czemu niezalezny?

Zeby bylo do tematu: http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

Moje wyniki z powyzszego przy laczu 2mbps/256kbps (w tle chodzi emule):

Direction                        Actual Speed             True Speed (estimated)
Downstream     1762 Kbps (220.3 KB/sec)        1902 Kbps (inc. overheads)
Upstream          205 Kbps (25.6 KB/sec)         221 Kbps (inc. overheads)

24

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Zielony: Jeszcze jedno, potestowalem przed chwila http://www.abeltronica.com/PagRec/uk/01/ z wlaczonym NetMeterem /programik, o ktorym wspominalem wczesniej/ i pokazuje mi on ze transfer na moim kompie podczas wykonywania testu jest rzedu 380-400 KB/s wiec cos mi sie tu nie zgadza:

Później z bufora dane te przesyła Ci dostawca przy okazji limitując je do wysokości łącza za które płacisz abonament (160 Kb w Twoim przypadku)

Dzieje sie tak zapewne dlatego, ze cala ta moja siec to istna partyzantka. Jaki "provider" taki net :|

p.s. Dodac musze, ze normalne wyniki rozniez mam! Jednak jest przewaga bajek :)

Pozdrawiam

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Ja bym to zrobil tak: sprawdzil tracert, jaki jest najblizszy router, pingowal go duzymi pingami (np 65kb) i na jakims netmeterze sprawdzal transfer. Jak transfer jest b. duzy, (np 100MB/sec) to znaczy ze na tym jeszcze nie przycinaja i testuje transfer do nastepnego routera ta sama metoda az da to jakies wyniki.

Moze jakis spec od sieci wypowie sie co do tej metody?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio