26

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Adam: Jak dla mnie twoja metoda jest bezsensu, bo co ty własciwie chcesz mierzyc ?, duza czesc routerow ICMP traktuje z najnizszym priorytetem, tak wiec prowadzone w tle pomiary mogą całkiem nieźle wychodzić, a gdy transmisją przypchasz lacze, poprostu bedziesz mial straty na pingu ?, i jesli jestes z tego w stanie cos wywnioskowac - to gratuluje :)

Zajec/sword ;)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: Teraz to naprawdę nie wiem ;P . Jeśli Twoj dostawca ma dynamiczny przydział pasma (a mieć musi ;) nawet jeśli to partyzant). To ewentualnie mogło by tłymaczyć te różnice. Napisałem mogło, bo nie wiemy jakie łącza on dzierżawi, ilu użyszkodników korzystało w tym czasie z netu (i w jaki sposób - www, torrent, emule ;) ) no i jaka jest pojemność bufora na serwerze...
Ale wracając do mojej poprzedniej wypowiedzi: Załóżmy, że bufor ma 500 kB (to są założenia, tu podkreślam ;) ). Załóżmy, że www.abeltronica przy teście wysyła do Ciebie 400 kB, w związku z tym, że bufor ma większą pojemność niż dane które na niego wchodzą, wówczas nie zachodzi konieczność negocjacji zmianu transferu z serwisem  www.abeltronica... Skoro nie zachodzi taka konieczność - to zmierzona będzie prędkość z jaką dane wchodziły na bufor serwera (wartość dynamicznego przydziału na użytkowników). Oczywiście gdy www.abeltronica wykonuje swój test, Twój dostawca już limitując wysyła zawartość bufora do Ciebie (160kb/s).
I test numiona polegający na zalewaniu Twojego kompa obrazkami ;P. Zakładając, że test będzie trwał minutę... W jakimś momencie nastąpi przepełnienie bufora, mimo tego, że dostawca wysyłał do Ciebie jego zawartość (dane szybciej wchodzą niż wychodzą). Wówczas serwery dostawcy i numiona będą musiały dogadać się ze sobą by zmniejszyć transfer... Po tym czasie dane z serwisu numiona wchodzą na bufor serwera z prędkością z jaką dostawca przesyła je do Ciebie (bo bufor jest pełny) - czyli 160kb/s.
Stąd takie różnice jeśli chodzi o te netmiarki...

Adam: ping x.x.x.x -l 65500 -t      Jaką wartość bufora transmisji ustawisz, taką będziesz miał odpowiedź. Kolejny  ping jest wysyłany w momencie gdy wraca poprzedni lub upłynie limit czasu. Innymi słowy dla -l 65500 (wart. maksymalna) uzyskasz UL/DL na poziomie 65.5 kB/s - czyli metoda zła ;)

28

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

W zasadzie, to juz na glowne pytanie odpowiedz znam :) ... ale....
Jak wyjasnicie rozniece w pomiarach przez IE i Opere. Oba programy stosuja te sama maszyne Javy (Sun) i na tym samym laczu z POWTARZALNOSCIA godna lepszej sprawy podaja calkowicie rozne wyniki:
Opera: in-128/out-256
IE in-256/out-256
..... oto jest pytanie... :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Pecus: Niestety nie mam zainstalowanej JavySux :P i jestem zbyt zielony ;) by jednoznacznie stwierdzić co może być ewentualną przyczyną i jaki jest jej (javy) "wkład' w działanie w/w browserów.

30

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Zielony: Chodzi o to, ze dalej nie wiem skad te 380-400 kB/s na moim kompie skoro mam ustawione przez dostawce 160kb/s. Pewno www.abeltronica wykonuje jakies dziwne sztuczki z ich softem do rozdzielania transferow ;)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: Bo to jest test ale na serwer dostawcy a nie Twój komputer. :) (dane mieszczą się w buforze i nie ma konieczności renegocjacji wielkości transferu)

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mariusz Zając napisał/a:

Adam: Jak dla mnie twoja metoda jest bezsensu, bo co ty własciwie chcesz mierzyc ?, duza czesc routerow ICMP traktuje z najnizszym priorytetem, tak wiec prowadzone w tle pomiary mogą całkiem nieźle wychodzić, a gdy transmisją przypchasz lacze, poprostu bedziesz mial straty na pingu ?, i jesli jestes z tego w stanie cos wywnioskowac - to gratuluje :)

Jak testuje lacze to nic innego po nim nie transferuje i wtedy jest szansa na wiarygodny wynik....

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

33

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Zielony: Ale NetMeter pokazuje predkosci przychodzace i wychodzace z mojego kompa a nie z serwera dostawcy. Juz to podkreslalem w poprzednich postach.

34

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

grubshy.csk.pl/128.txt oraz grubshy.csk.pl/256.txt (moge dorobic inne w razie zapotrzebowania)

Wg moich obserwacji wcale nie mniej wiarygodne, niz cokolwiek 'numionopodobnego'.

A na powaznie, to jesli wiesz przez czyje lacza wychodzisz (jesli nie wiesz po to sa wszelakie tracerouty), wejsc na strone w stylu noc.gts.pl (przyklad dla wychodzacych, przez gts) i zobaczyc ile wycisniesz sciagajac pliki.

Ostatnio edytowany przez grubshy (2006-01-25 19:16:21)

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: CZekaj bo się chyba nie rozumiemy... NetMeter pokazał Ci te 380-400 kB/s?

36

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Tak, NetMeter mi tyle pokazywal a co pokazywal sait www.abeltronica  zamiescilem w poscie #8.

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Mazi: No... I moja teoria legła w gruzach. Cały czas myślałem, że NetMeter Ci pokazuje owe 160kb/s. I teraz to nie wiem. Może Twój dostawca jakieś testy robi... Diabli wiedzą... Zielony jestem ;)!

38

Odp: Jak zmierzyc przepustowosc lacza (w miare wiarygodnie).

Moim skromnym zdaniem, to te wszystkie testy ze stron internetowych to i tak nie pokazuja prawdy, a to dlatego ze wszystko zalezy od tego jak jest podlaczony taki server do sieci. Czyli co z tego ze ma sie 2 Mbit lacza, jak server na ktorym jest taki speedometer ma np. 512 Kbit.

W sumie to chyba najlepszym testem jest zciaganie plikow i to na dodatek z najblizszego naszej sieci servera z dobra przepustowoscia (np. server ISP  z ktorym ma bezposrednie polaczenie nasz ISP).

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-01-26 16:50:58)