1

Temat: help wanted :)

kolezanka dostala zadanie na zaliczenie od jakiegos smutnego typa i nie moze sobie poradzic, bo chlop sie zaczyna dopytywac o szczegoly komputerowe ... a ona za bardzo nie wie jak sciemniac, bo nie siedzi w komputerach tak jak my :) mam do Was prosbe wobec tego (szczegolnie do tych ktorzy pracuja jako admini lub inni sieciowcy) o pomoc.

prosba polega glownie na tym abyscie powymyslali troche odpowiedzi na temat jakiejs wirtulanej firmy (inaczej mowiac trzeba troche posciemniac, ale tak zeby typ sie nie obcial), a ona dorzuci sobie to do tego co juz ma. generalnie czlowiekowi chodzi o informacje o strukturze konkretnej firmy, ja jej podalem garsc info akurat o PCFie, ale szczegolow ujawniec nie mam zamiaru bo to tajne/poufne. ponizej te pytania:


"ad.3
opisać typy systemów używanych do działalności gospodarczej (dane dotyczące płac, zatrudnienia, kosztów) i do wykonywania dzialalnosci firmy

ad.4
przykładowe dokumenty i jakie mają pola (alfanumeryczne/tekstowe/datowe/numeryczne/logiczne)

ad.5
ilość serwerów, jaka wersja linux? czy to linux czy inny OS ? jaki router? jak wbudowany? infrastuktura sieci (lokalna czy rozległa)

ad.6
cos o stronie internetowej, w jakis posób uzyskała PCF dostęp?( jakies płatności itd...) i w jaki sposb uzyskuje sie dostepn, jak sie rejestruje, jak wygladaja platnosci za takie ustroistwo itd.

ad.7 (na ten punkt najwięcej pierdół i pitolenia) kto i na jakich nośnikach robi backupy? gdzie sie dan pzrechowuje? kto jest za to odpowiedzialny? jak to jest składowane? czym jest zabezpieczony serwer? czy coś więcej niż firewall i antywirus ? jaki ten firewall i antywir (nazwa + wersja)?

dzieqwa z góry :)"


no i podesle pannie linke, coby sie tu zalogowala i ew. dopytala Was o mega szczegoly.

dajcie rade chopy, bo jak nie dacie to panna nie dostanie zaliczenia i jej nie dopuszcza do egzaminu i bedzie torba i bedzie sie smucic jak ja na party przyciagne i nie bedzie chciala z Wami mustaka pic, ani bluntow palic :)

(btw. to moja wokalistka, ta ze zdjec na http://room101.mp3.wp.pl , wiec mega prosze o pomoc dla fajnej kobiety)

2

Odp: help wanted :)

dane o ktore typ prosi sa dosc mocno zwiazane z przeroznymi tajemnicami firmowymi (czasem nawet handlowymi) i NIE POWINIEN o to prosci.
wyglada na to ze probuje za pomoca studentow zrobic ankiete do jakiejs swojej pracy naukowej co jest poprostu czystym chamstwem...

ad. 3: jako programy do prowadzenia dzialalnosci w polsce moga byc uzywane np. cala gama oprogramowania firm Insert, Anica, Safo i innych np. SAP :D zlezy czy firma kilku osobowa czy kilukutysieczno osobowa... (polecam pogooglac)
ad. 4: facet ocipial - nie wezmie se jakis kwit RW, tudziez fakture i sam spojrzy...
ad. 5: wszystko zalezy od wielkosci firmy... przyklady: aix, hpux, solaris, winda, linux, frebsda, netware...
ad. 6: jak w p. 5, albo bedzie stalo w jakiejs hostujacej firmie (jesli klient maluczki), albo we wlasnej serwerowni - w dugim wypadku pewnie typa zainteresuje na jakim laczu - w polsce dominantem jest telepies...
ad. 7: glownie stosuje sie tasmy (200-400 giga), ale jesli malutka firma to i czasem na dvd/cd niektorzy robia zzuty; odpowiedzialny za to jest albo jakis informatyk, albo dzial obslugi technicznej, albo wyspecjalizowany dzial obslugi infrastruktury sieciowej; skladowane w szafach ;) ; o jakie zabezpieczenia chodzi (fizyczne: przed niepowolanym dostepem (serwerownia pod kluczem ;) ), przed awariami UPSy, redundancja; logiczne: dostep tylko z zaufanej sieci, tudziez jej segmentow, do okreslonych portow, itp. itd.); firewall najlepiej jesli na siskaczu, w ostatecznosci linux@iptables/freebsd@ipf (zadko, ale wystepuja tez - inne systemy z rodziny xBSD, lub nawet NOVELL :]); antyvir -> cos co sie integruje z serwerem poczty...

Ostatnio edytowany przez jellonek (2006-02-01 12:04:08)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: help wanted :)

No a gdzie to zdjecie ??

Ja tu sie zgadzam z wypowiedzia przedmowcy. Wiele pytan dotyczy tajemnic firmy i dziwne ze sie pyta o takie sprawy.
A reszta to wszystko "zalezy jak lezy". Zalezy jak duza firma i ile ma kasy i raczej pod to dobiera sie odpowiednie rozwiaznia.

4

Odp: help wanted :)

no i wlasnie chodzi o podanie przykladowych rozwiazan, a nie opisywanie jakiejs istniejacej firmy. inaczej mowiac chodzi o to zeby zasypac pacjenta szczegolami technicznymi i stworzyc wrazenie ze dziewczyna jarzy  temat. dlatego zwracam sie do Was z prosba o pomoc :)

zdjecia pod linkiem :)

Ostatnio edytowany przez cedyn (2006-02-01 19:16:29)

5

Odp: help wanted :)

Te pytania wyglądają na coś takiego jakby nauczycielowi się znudziło wlewanie oliwy do tępych umysłów i chciał rozkręcić biznesa. No ale zabrał się za to jak przedszkolak :D

Ja bym był ostrożny w przekazywaniu takich informacji - nawet jeśli są do zdobycia, to mogą być problemy.

I'm not so bad, once you get to know me.

6

Odp: help wanted :)

A może pomieszać wszystko i zrobić z tego jedno.
Kiedys pisałem coś podobnego ale o procesie produkcji korbowodów do silnika okrętowego.
Praca była taka. Rysunek korbowodu, ale pozmieniałem wymiary, opis technologiczny wykonania  był podebrany z innych korbowodów. Warunki odbioru technicznego jeszcze z innych  itd, itp. Zaliczenie było a kto chce niech się czepia że zdradziłem jakieś tajemnice. Szukaj wiatru w polu. Tu (chyba) da się zrobic podobnie. Jak facet kuty to sie zorientuje że coś nie tak i nie zaliczy :( a jak pierdoła to zaliczy. Trzeba ryzykować.

7

Odp: help wanted :)

zenon dobrze prawisz ... o to wlasnie chodzi i tlumacze to po raz trzeci ... mam nadzieje ze ostatni. wiec plz ... pochwalcie sie wiedza i walnijcie odpowiedzi na te pytanka biorac pod uwage nieistniejaca firme :)

mamy tu takich mega hackerow i adminow (nie bede z nicka wymienial, ale jeden mial fajna koszulka z litania antyspamowa na party, a drugi lubi paletki od ping-ponga :) ) wiec kurde ... pokazcie ze jestescie mega. chyba ze nikt sie nie chce podzielic kawalekim wiedzy, to juz nie marudze :)

Ostatnio edytowany przez cedyn (2006-02-02 12:13:37)

8

Odp: help wanted :)

piotrv napisał/a:

Te pytania wyglądają na coś takiego jakby nauczycielowi się znudziło wlewanie oliwy do tępych umysłów i chciał rozkręcić biznesa. No ale zabrał się za to jak przedszkolak

Widać, że nie studiowałeś. Takie rzeczy są na porządku dziennym.

Cedyń: Wydaje mi się, że ktoś u mnie na roku pisał coś podobnego, zapytam się i dam znać, ew. podeślę tą pracę.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: help wanted :)

dely jestes sweet ... ale to jest potrzebne na juz, bo jutro trzeba typowi wyslac mailem

10

Odp: help wanted :)

Oups, to nie wiem czy do jutra zdążę. W każdym razie się postaram.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: help wanted :)

cedyn napisał/a:

mamy tu takich mega hackerow i adminow (nie bede z nicka wymienial, ale jeden mial fajna koszulka z litania antyspamowa na party, a drugi lubi paletki od ping-ponga :) ) wiec kurde ... pokazcie ze jestescie mega.

Nawet sie domyslam o kogo chodzi :)
Ale tak serio - to zagadnienia ktore podales sa tak obszerne i tak strasznie moga sie roznic w implementacjach
ze to jest conajmniej robota na pare dni (samo opisanie tego jakos rzeczowo) Tak wiec sorry winetou, ale tyle czasu to podejrzewam ze zaden 'mastah' nie ma :) No chyba ze ktos ma gotowca, ja niestety nie mam.

ps. poza tym osobiscie mam awersje do 'tworzenia dokumentacji' i slabe 'interpersonal skills' :)

12

Odp: help wanted :)

I rybki nie potrafisz zrobić ;)

Cedyń, wysłałem SMS do podejrzanej o popełnienie takiej pracy osoby, zobaczymy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: help wanted :)

dobra ... to wait mode on :)

a mysza to len ... pare hasel moglbys rzucic, ale spox ... moze kiero przyjdzie damie z pomoca :)

14

Odp: help wanted :)

ced: polec kolezance taka strone jak studenci.pl, ew. sam ja przejzyj... na bank znajdziesz odpowiedzi na te pytania :)

s.