26

Odp: SIO2USB

rs232 jest wspanialy i zdecydowanie jestem za jego zachowaniem. niestety swiat domowych komputerow toczy sie w innym kierunku i rzeczywiscie w przeciagu kilku lat klasycznych comow moze zabraknac. podoba mi sie pomysl delyego na dorzucenie sie do zrobienia prototypu sio2usb. dzis koszt takiego interfejsu bedzie wysoki, ale przeciez wszelki sprzet usb tanieje w oczach. jutro moze okazac sie, ze jednak drozej wyjdzie zakup pci/pcmcia z rs232 niz kabelka sio2usb. oczywiscie to tylko przypuszczenia, ale obserwujac tendencje rynkowe trudno wyrokowac inne rozwiazanie.
pytanie kto bylby w stanie zrobic taki interfejs i soft do niego. mozemy zrobic sciepe, ale gdyby okazalo sie, ze nie ma elektronika/koderow do tego zadania, to cala dyskusja bedzie bezcelowa.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

27

Odp: SIO2USB

Ej, a skąd wiecie, że to będzie 100+ PLN? Całe SIO2IDE z Atmelem, robocizną i supportem u Piguły kosztuje 100 zł. Sądzę, że stopień skomplikowania SIO2USB nie będzie przewyższał SIO2IDE.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

28

Odp: SIO2USB

dely napisał/a:

... za >100 PLN :)

czyli za tyle za ile ty chcesz zrobic sio2usb ;)

29

Odp: SIO2USB

A skad to wiesz? Axe ma racje.

A tak a propos softu: jakby sie udalo zrobic dzialajaca na 100% przejsciowke COM2USB to sprawa softu znika. Jesli mialby byc to nowy projekt, gdyby sie dalo zrobic emulacje COMa (chociazby na COM8, tez by APE/SIO2BSD etc dzialalo).

30

Odp: SIO2USB

lewis: rzecz w tym, ze cos tkiego jak 100% compatible com2usb wymaga obsugi przez kazdy system, a obawiam sie bedzie to najtrudniejsze do zrealizowania. no chyba ze sprzet bedzie 'inteligentny', co prawdopodobnie bedzie kosztowalo wiecej wysilku niz napisanie driverow.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

31

Odp: SIO2USB

lewiS napisał/a:

A skad to wiesz? Axe ma racje.

Nie wiem ja i nie wiesz ty. Wiem jednak ze USB to nie 2 druty eresa ktore programuje sie 10 linijkami w asmie. Widziales kiedys jakikolwiek sterownik urzadzenia USB albo chociaz dokumentacje standardu USB dla urzadzen szeregowych?
Wogole nie wiem czemu ten ton, ja wam dobrze zycze, robcie sobie nawet sio2elektrownia_atomowa. Mam tylko 2 pytania:
- kto to oprogramuje.
- ile bedzie kosztowac.

lewiS napisał/a:

A tak a propos softu: jakby sie udalo zrobic dzialajaca na 100% przejsciowke COM2USB to sprawa softu znika. Jesli mialby byc to nowy projekt, gdyby sie dalo zrobic emulacje COMa (chociazby na COM8, tez by APE/SIO2BSD etc dzialalo).

Temat jest _nie_ o przejsciowce poniewaz _wiekszosc_ takowych przejsciowek _nie_dziala_ kompatybilnie na tyle aby pociagnac tak prymitywny protokol jak rs232 i sio. Po to dely zalozyl ten topik.  Powtarzam dla tych niepismiennych jeszcze raz: USB _jest_ fajne i wygodne i robcie sobie co dusza zapragnie. Natomiast trendowi lobotomizacji pecetow z eresow mowie stanowcze 'nie' a fanom USB2SIO zycze samozaparcia ....

32

Odp: SIO2USB

http://83.16.164.130/~pigula/atari/sio2usb/

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-04-18 23:27:46)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

33

Odp: SIO2USB

mikey napisał/a:

...Natomiast trendowi lobotomizacji pecetow z eresow mowie stanowcze 'nie'....

Muszę cię zmartwić, ale chyba twój ?protest? raczej większych efektów nie przyniesie ;)
Z drugiej strony nie żyjemy w Japonii i starszy (używany) sprzęt będzie zawsze dostępny,
a takie kontrolery co jakiś czas się pojawiają.
Co do sio2usb ? jeśli jest wykonalne, to czemu nie? Tylko poszerzy możliwości Atari :)

34

Odp: SIO2USB

5eba napisał/a:

Muszę cię zmartwić, ale chyba twój ?protest? raczej większych efektów nie przyniesie ;)

Doceniam dowcip, ale uwierz mi, ja doskonale zdaje sobie sprawe ze w tej materii jestem w mniejszosci ...

35

Odp: SIO2USB

co do czytnikow barcode - podpinane sa zazwyczaj pod klawiature, pod ps/2
co do drukarek fiskalnych (mecze sie z tym co jakis czas) - WYLACZNIE rs232

mikey - nie wierze ze przez najblizsze 5 lat rs232 zniknie - nie realne...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

36

Odp: SIO2USB

5eba napisał/a:

Muszę cię zmartwić, ale chyba twój ?protest? raczej większych efektów nie przyniesie ;)

Nawet jak ja się do niego przyłączę? (Co niniejszym czynię :) )

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

37

Odp: SIO2USB

Mikey: nie mowie, ze COM jest be, bo tez lubie ten interfejs. Nie jestem programista, wiec nie ogladam zrodel roznych sterownikow. Jesli chodzi o ton: sorki, jesli odebrales to jako atak na twoja osobe, nie mialem tego na celu. Po prostu uwazam, ze warto podjac probe jesli jest mozliwe wykonanie sio2usb w miare tanio. Jesli nie, poczekajmy pare lat, bedzie taniej.

Przylaczam sie takze do protestu, bo COM jest spox i nie ma sensu go wywalac, komu to przeszkadza. Jak sie okazuje, niektorym pomaga.

Jello: http://www.libertycomputers.com/shop.html, a jest to jedna z popularniejszych drukarek fiskalnych OIW.

38

Odp: SIO2USB

tylko nikt nie zauwaza widze podstawowego problemu - protokul rs232 to nie jest tak zupelnie natywny jezyk dla atari
ani sio nie jest natywnym jezykiem dla rs232
tam gdzie nie ma dostepu do zywego sprzetu i nie mozna sobie pomachac kazda noga portu osobno sa marne szanse na dobra realizacje transmisji
jesli wiec sio2usb to z jakims procesorem translatujacym nadchodzace dane z rs232 na sio i nie ape a nowe oprogramowanie

przechodze na tumiwisizm

39

Odp: SIO2USB

Candle napisał/a:

tylko nikt nie zauwaza widze podstawowego problemu - protokul rs232 to nie jest tak zupelnie natywny jezyk dla atari
ani sio nie jest natywnym jezykiem dla rs232

Ale jednak bardziej natywny niz USB nie uwazasz?

Candle napisał/a:

tam gdzie nie ma dostepu do zywego sprzetu i nie mozna sobie pomachac kazda noga portu osobno sa marne szanse na dobra realizacje transmisji
jesli wiec sio2usb to z jakims procesorem translatujacym nadchodzace dane z rs232 na sio i nie ape a nowe oprogramowanie

Dokladnie, wiec koszt bedzie wiekszy no i 'kto to oprogramuje?', dokladnie jak twierdzilem tam wyzej ...

40

Odp: SIO2USB

koszt nie bedzie wiekszy, a na pytanie "kto to oprogramuje?" pewnie dlugo nie bedzie trzeba czekac
kwestia wiekszej czy mniejszej natywnosci jest dla mnie nie jasna albo cos jest, albo nie jest, bez odcieni szarosci

przechodze na tumiwisizm

41

Odp: SIO2USB

uwazam, ze lepiej juz kupić sobie kontroler COM w postaci karty, niz je****ć sie z USB - bo na tym to dopiero bedzie sie to walic :)

- domniemam, ze problemow z tym bedzie zdecydowanie wiecej, niż z COM :D - poza tym - nie daje wiary, by czynny uzytkownik ATARI kupil sobie grzyba w TESCO :) - .. jak karty do nintendo - 168 in 1 !! - a na plycie: msx, gfx, USB, lan, tralalala itd. - uniwersalny sprzet do wszystkiego :P
hheheh...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: SIO2USB

Candle napisał/a:

kwestia wiekszej czy mniejszej natywnosci jest dla mnie nie jasna albo cos jest, albo nie jest, bez odcieni szarosci

Czepiasz sie slowka. Chodzi mi o to ze protokol szeregowej transmisji zastosowany w RS232 jest o wiele bardziej podobny do SIO niz protokol transmisji szeregowej w USB co upraszcza konstrukcje i software.

43

Odp: SIO2USB

mikey napisał/a:

Chodzi mi o to ze protokol szeregowej transmisji zastosowany w RS232 jest o wiele bardziej podobny do SIO niz protokol transmisji szeregowej w USB

Polaryzowalbym ;) Niskopoziomowo USB jest blizsze SIO niz RS232.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

44

Odp: SIO2USB

Jestem (już od dawna) za SIO2USB. Nie ma sensu kupować dodatkowych interfaceów, kart i przejściówek. Proste rozwiązania sa najlepsze.
Ja mam notebooka, PC-ta dawno się pozbyłem i żadnego COM'a nie mam i miec nie chcę, bo nie ma to już żadnego sensu.

45

Odp: SIO2USB

A może w innym kierunku: może czas wreszcie na LAN w Atarce?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

46

Odp: SIO2USB

Pecus napisał/a:

Polaryzowalbym ;) Niskopoziomowo USB jest blizsze SIO niz RS232.

Ue? Jak może być USB bliższe, skoro SIO to w zasadzie *jest* RS-232, na tyle przynajmniej, że da się mniej więcej wprost podpiąć wyjście do wejścia i na odwrót, a będzie działać? Podepniecie tak USB?

KMK
? HEX$(6670358)

47

Odp: SIO2USB

draco: może pecusiowi chodziło o to, że w przeciwieństwie do RS232, który jest intefejsem 1:1 (p2p) magistrale USB i SIO dopuszczają podłaczenie i pracę wielu urządzeń do tej samej linii. W wypadku SIO2PC PC emuluje protokół SIO. Jednak paradoksalnie właśnie SIO2PC jest prostsze w realizacji niż SIO2USB, m.in. dlatego, że w RS232 możemy ustawić identyczne prędokości co w SIO, a kwestia ramki to jest sprawa czysto programowa, więc wystarczy dopasowanie poziomów napięć. W wypadku USB pojedyńcza ramka jest wysyłana ze stałą prędkością, nieosiągalną przez SIO, stąd konieczność stosowania dodatkowych buforów i innej logiki konwertującej.

48

Odp: SIO2USB

drac030: sio jest z racji konstrukcji synchroniczne, natomiast rs223 nie - to ze linie clock in i clock out nie sa wykozystywane przez sio2pc nie oznacza ze ich nie ma
powiem wiecej - gdyby byly, nie mielibysmy problemow typu "boot error" bo ape nie zalapal synchro z atarka...
dla chcacych: mozna podlaczyc sio do portu lpt uzywajac kilku przewodow - nic wiecej nie wydaje mi sie konieczne - nie patrze w zadne schematy wiec moze okazac sie koniecznym zastosowanie jakiegos bufora, ale mysle ze sie obejdzie
oprogramowanie czegos takiego na pc nie bylo by problemem - przynajmniej dla standardowych szybkosci transmisji
nie mam zadnej dokumentacji do atarowskich turbo - dysponuje jedynie specyfikacja sio z lat 70

przechodze na tumiwisizm

49

Odp: SIO2USB

Candle napisał/a:

drac030: sio jest z racji konstrukcji synchroniczne, natomiast rs223 nie - to ze linie clock in i clock out nie sa wykozystywane przez sio2pc nie oznacza ze ich nie ma
powiem wiecej - gdyby byly, nie mielibysmy problemow typu "boot error" bo ape nie zalapal synchro z atarka...

Tych linii nawet prawdziwe urządzenia SIO nie wykoRZystują, a przynajmniej nie wszystkie. Jak tu już kiedyś Pecuś zeznawał, stacje TOMS Multi np. w ogóle ignoruja linie zegara, a jednak synchronizują się z komendami perfekcyjnie (to jak je potem wykonują to inna sprawa). "Synchroniczność" SIO nie potrzebuje linii CLOCK, wystarczy, że urządzenia po obu stronach kabla są zaprogramowane na tę samą - albo zbliżoną +/- 5% - baudrate.

Z moich doświadczeń wynika, że jedyne, co bywa naprawdę potrzebne do synchronizacji - ale nie z ramką bitów przesyłaną przez SIO, tylko z blokiem komendy - to linia COMMAND: a ciekawym, jak ją kto podepnie przez USB.

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: SIO2USB

lpt<>usb
ponadto rozwiazanie wylacznie na usb wymaga procesora by zapewnic wlasciwe czasy odpowiedzi na poszczegolne zdazenia na magistrali sio

przechodze na tumiwisizm