1

Temat: Atari XEGS .....

... właśnie; i jest mały problem. Kupiłem ostatnio na Allegro XEGS, niestety po od-zipowaniu przesyłki niebawem okazało się, iż konsola jest zdechnięta ... cóż wiedziony ciekawością rozkręciłem owo cudeńko i co widzę? Hmmm, a raczej co czuję ... gorąco. Nie, nie, wszystko wyglądało dobrze, lecz RAM jakby coś za bardzo się grzał; po włączeniu kompa - kilka sek. i parzy. Hmm sprawa prosta, wymiana ramu .... i jak się niebawem okazało - pomogło, konsola powstała. Ale to nie koniec, bo co zobaczyłem ... ? Czarno-biały screen. Cóż powody mogą być niby dwa: NTSC, lub jakieś uszkodzenie. SysInfo(KMK) wykazało pal, więc pierwsza możliwość teoretycznie odpada (teoretycznie pod warunlkiem, że owy soft poprawnie rozpoznaje NTSC), więc pozostaje możliwość druga ... no właśnie!! Co to może być? Czarno-biały obraz jest jak i na monitorowym, tak i na wyjściu z modulatora, przyczym wykluczam błędne działanie potencjometru 500k (z czego pamiętam), lub jego niewłaściwe ustawienie, co czasem się zdarza. GTIA jest ok. f**k;---)
Co o tym myślicie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Atari XEGS .....

Czarno-biały screen. Co o tym myślicie?

SECAM? Były takie przeróbki swego czasu.

3

Odp: Atari XEGS .....

Jesli SECAM, to chyba tez nie ma dzwieku.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

Odp: Atari XEGS .....

A moze Secam francuski ?
;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

5

Odp: Atari XEGS .....

... jeśli bliżej przyjżeć się quartz'owi jednoznacznie wynika, iż jest to ewidentnie v. pal; wymieniłem jeszcze 74LS74, tranzystorek z nim sprzężony i kilka innych drobniejszych badziewi - lecz nie bardzo mi to pomogło. Hmmm; Pasiu, jesteś tam?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Atari XEGS .....

Hmmm... ciężka sprawa... do generacji koloru służy jeszcze sygnał phi1 (O1) wychodzący z trzewi CPU. Znajdź nogę, na której on występuje (bo zapomniałem) i idź scieżką aż do małego kondensatora. Za nim (w sensie elektrycznym, nie położeniowym  :) ) gdzieś powinien być tranzystor oraz potencjometr (który mówiłeś, że sprawdzałeś). Wymień tranzystor... Jeśli to nic nie pomoże, sprawdź ścieżki, czy nigdzie nie ma przerw.

7

Odp: Atari XEGS .....

.... chwila ... moment .... i ... ale o tym za chwileczkę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Atari XEGS .....

... eeeee i jedna wielka koopa.. .. Pasiu, kyba będziesz miał next XEGS do zgrzebania ... co ty na to??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Atari XEGS .....

Pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić przy braku koloru, kiedy proste środki (kręcenie potencjometrem) zawodzą, to synchronizacja sygnałów 3,54MHz i 4,43MHz. Najlepiej przy użyciu dwukanałowego oscyloskopu.
Na każde 4 cykle pierwszego ma przypadać 5 stabilnych fazowo cykli drugiego.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.