Temat: SID rulez!

witam kolegów atarowców! ;)

ostatnio po latach zacząłem ponownie fascynować się kompami 8 bitowymi, a w szczególności C64, którego jestem posiadaczem i pamiętam od szczenięcych lat. czytam więc fora i przeszukuję net szukając wspomnień.
wielokrotnie pojawiają się opinie, że wasz POKEY lepszy jest niż SID. ściągnąłem więc trochę muzyczek *.sap, playera i jakoś nie przekonuje mnie to brzmienie. poza tym, że stereo i fajne efekty związane z przesłuchem między kanałami to generalnie bryndza. od razu mówię, że nie wnikam w możliwości techniczne i nie jestem programistą. nie interesują mnie cyferki i inne pierdoły. liczy się efekt końcowy. jeśli macie do zaprezentowania coś co może konkurować z tym:

http://87.230.1.191/tmb/Blibb_Blobb_Episode_004.mp3

http://blibbblobb.blogspot.com/

to bardzo chętnie posłucham.

Episod4 to kawałki naszego rodzimego Randy'ego.
Są też dostępne w necie jako pliki *.sid

Polecam szczególnie fragment od pozycji 12:14 /potężny bas  - warto sprawdzić na dobrym zestawie audio/
oraz od 23:08 /filtry/

Jakoś nie sądze aby Atarynki mogły wygenerować lepsze techniawki.
Oczywiście mówimy o czystej syntezie, a nie digitkach i samplowaniu.

Jak zancie jakieś linki do czegoś o powinno skopać SID'a to poproszę :)

dobryser

2

Odp: SID rulez!

jak przesłuchacie powyższe to tu jest jeszcze coolowy kawałeczek warty uwagi:


http://sid.oth4.com/series/02/mp3/Reed_ … n_6581.mp3

dobryser

3

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

nie wnikam w możliwości techniczne i nie jestem programistą. nie interesują mnie cyferki i inne pierdoły. liczy się efekt końcowy.

w takim razie sprowadzasz sprawe wylacznie do gustu. jezeli ktos wda sie z toba w dyskusje, to jedynym jej owocem bedzie klotnia w stylu rozwazan nad wyzszoscia swiat bozego narodzenia nad wielkanoca. totalnie bez sensu...

ps. czy chodzi o ser spodlaski? ;)

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

4

Odp: SID rulez!

To są pewnie pierwsze oznaki niedawnego upadku polskich portali poświęconych C-64 :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-07 22:29:19)

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: SID rulez!

AXE/SSG napisał/a:
dobryser napisał/a:

nie wnikam w możliwości techniczne i nie jestem programistą. nie interesują mnie cyferki i inne pierdoły. liczy się efekt końcowy.

w takim razie sprowadzasz sprawe wylacznie do gustu. jezeli ktos wda sie z toba w dyskusje, to jedynym jej owocem bedzie klotnia w stylu rozwazan nad wyzszoscia swiat bozego narodzenia nad wielkanoca.

nie zupełnie! chodzi mo o to aby dać sobie spokój ze szczegółowym opisywaniem specyfikacji scalaków i przekrzykiwaniem się cyferkami.

proszę zwyczajnie o przykłady pojechanych techniawek, które zabrzmią choć trochę jak podawany przykład.
chcę usłyszeć na własne, a nie cudze ucho czy faktycznie coś takiego jest możliwe na POKEY'u.

nikogo nie zamierzam odwodzić od własnego gustu i wpajać na siłę że A jest ciekawsze niż B.
chcę sam subiektywnie ocenić coś do czego podacie mi linka, a czego póki co nie widzę.

przyznasz jednak chyba, że przytoczony fragment brzmi naprawdę nieźle i pomińmy w tym momencie stylistykę, bo wiadomo, że jeden lubi budyń, a drugi jak mu nogi śmierdzą ;-)

nie zamierzam się z nikim kłócić! skąd taki wniosek?

6

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:

To są pewnie pierwsze oznaki niedawnego upadku polskich portali poświęconych C-64 :P

zamiast przypuszczać zapodałbyś link do jakichś kawałków w których POKEY pokazuje maks swoich możliwości. ja naprawdę chcę tego posłuchać, bo nigdy nie miałem okazji. potem przejdę do demek, ale póki co "muzykuję".

dobryser

7

Odp: SID rulez!

Temat jest stary jak świat i jeżeli rzecz ma być postawiona tak: "jeśli macie do zaprezentowania coś co może konkurować z tym", to proponuję od razu zamknąć ten temat, gdyż, jak słusznie zauważyli przedmówcy, DGNED. Te układy są po prostu INNE i każdy znajduje w nich coś innego.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

zamiast przypuszczać zapodałbyś link do jakichś kawałków w których POKEY pokazuje maks swoich możliwości.

Nie wiem, czy to maks, ale proszę bardzo: http://atariki.krap.pl/index.php/SID_Player

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: SID rulez!

Czy SID potrafi coś podobnego do AURORA.MOD? ;)

10

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

zamiast przypuszczać zapodałbyś link do jakichś kawałków w których POKEY pokazuje maks swoich możliwości.

Nie wiem, czy to maks, ale proszę bardzo: http://atariki.krap.pl/index.php/SID_Player

:) chyba nie będzie mi dane tego posłuchać, ale coś mi się wydaje, że "emulować i odtwarzać" nie bardzo będzie się równało z "brzmieć", bo niby jak układ który sam z siebie pryka, ma generować POTĘŻNY SIDowy basik?? dajcie spokój...

11

Odp: SID rulez!

Vasco/Tristesse napisał/a:

Czy SID potrafi coś podobnego do AURORA.MOD? ;)

a czy to synteza?? bo ja piszę o generowaniu, a nie odtwarzaniu na przetwornikach pociętych sampelków ułożonych w "muzykę".

12

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

niby jak układ który sam z siebie pryka, ma generować POTĘŻNY SIDowy basik?? dajcie spokój...

Sam napisałeś wyżej, że szczegóły techniczne cię nie interesują. :P

A co do "potężnego basiku" (zwanego przez innych pierdzeniem), masz zamiar zignorować kolegów, którzy ci powyżej napisali, że to jest kwestia gustu? Bo jeśli tak, to znaczy, że poprawnie cię tu obczuto i że przyszedłeś tu celem wywołania flejma po tym, jak zabrakło emu64.pl. Nie wiem, czy ci się to uda :P Ale próbuj, rezultaty obejrzę jutro ...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-07 23:20:28)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: SID rulez!

epi napisał/a:

Temat jest stary jak świat i jeżeli rzecz ma być postawiona tak: "jeśli macie do zaprezentowania coś co może konkurować z tym", to proponuję od razu zamknąć ten temat, gdyż, jak słusznie zauważyli przedmówcy, DGNED. Te układy są po prostu INNE i każdy znajduje w nich coś innego.

...konkurować w sensie brzmieniowego poweru.

właśnie po to tu piszę, aby ktoś przedstawił mi linki do czegoś co można uznać za reprezentatywne dla POKEYa.
nie będę przecież słuchał wszystkiego co można znaleźć w necie.

co więc jest szczególnego /pomijam stereo/ w Pokey'u co przemawia na niekorzyść SID'a?
słucham cały czas różnych kawałków niejakiego "Bewu" i jakoś nie słyszę dźwięków których SID nie mógłby wygenerować. stylistycznie chyba drum&bass'owej techniawki się na POKEYu zrobić nie da. ...proszę o linki!

14

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

niby jak układ który sam z siebie pryka, ma generować POTĘŻNY SIDowy basik?? dajcie spokój...

Sam napisałeś wyżej, że szczegóły techniczne cię nie interesują. :P

no nie, pewnie ze nie! brzmienie mnie interesuje!

drac030 napisał/a:

A co do "potężnego basiku" (zwanego przez innych pierdzeniem), masz zamiar zignorować kolegów, którzy ci powyżej napisali, że to jest kwestia gustu?

w żadnym wypadku. chcę aby ktoś mi w końcu podał linki do tej lepszej POKEY'owej muzyki.
nie twierdzę, że to akurat wy tak głosicie, ale jest sporo takich opinii.
...a czy kwestią gustu jest słuchanie basu, którego nie ma?
nie fajnie byłoby jakby był?? nie lepiej? ...brzmieniowo?
bo fajnie byłoby jakby SID miał jeszcze jeden generator i stereo.
pytam poważnie i odpowiedzcie szczerze.
przecież jak ktoś nie chce go używać /basu/to zrobi muzę bez basu, proste!
a kiedy będzie potrzebny to się przyda.
jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma ;-) i kombinuje z emulowaniem SID'a z nadzieją, że POKEY zagra inaczej.
ta POKEYowa muzyka stylistycznie jest taka jak jest bo inna być nie może.
na c64 można by taką robić. tylko po co skoro można robić i taką i inną. przykłady na samym początku.

drac030 napisał/a:

Bo jeśli tak, to znaczy, że poprawnie cię tu obczuto i że przyszedłeś tu celem wywołania flejma po tym, jak zabrakło emu64.pl. Nie wiem, czy ci się to uda :P Ale próbuj, rezultaty obejrzę jutro ...

ha, żebym jeszcze wiedział co to emu64.pl.
ja parę dni temu zniosłem C64 ze strychu. leżał chyba kilkanście lat. i działa :) dopiero zacząłem obczajać net pod kątem stron o 8-bitowcach. nie wiem co się stało, ale jakoś tak zapragnąłem sobie przypomnieć.

przy okazji -  nie zauważyłeś, że nikomu nie przyszło do głowy pisać emulatora POKEY'a dla SID'a? :-P

15

Odp: SID rulez!

SID jest OK i POKEY jest OK. Tak samo jak OK jest ABBA i ICH TROJE. Ale co z tego? Kwestia gustu, ot co...
(zeby nie bylo - na powaznie lubie oba, i AY'a tez. wszystko ma swoje plusy i minusy a punkt slyszenia zalezy od punktu lezenia...)

16

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

niby jak układ który sam z siebie pryka, ma generować POTĘŻNY SIDowy basik?? dajcie spokój...

A co do "potężnego basiku" (zwanego przez innych pierdzeniem), masz zamiar zignorować kolegów, którzy ci powyżej napisali, że to jest kwestia gustu? ...

dodam jeszcze właściwe porównanie - to, że słuchanie muzyki bez basu jest kwestią gustu, brzmi tak samo absuradalnie, jakbym napisał że oglądanie obrazków w 16 kolorach C64 jest również kwestią gustu. co tu dużo pisać, wygląda to nędznie, bo jakżeby inaczej. i gust nie ma tu nic do rzeczy.

gust może dotyczyć stylistyki i brzmienia, ale nie braków w brzmieniu.
to tak jakby twierdzić "dobrze, że POKEY nie może ryknąć basem, tak jest lepiej i nam się to podoba".

17

Odp: SID rulez!

Azbest napisał/a:

SID jest OK i POKEY jest OK. Tak samo jak OK jest ABBA i ICH TROJE. Ale co z tego? Kwestia gustu, ot co...

takie porównania są nieadekwatne...

tu chodzi o to co może a czego nie może POKEY. słyszę, że wiele nie może
i zwalanie tego na "kwestię gustu" jest śmieszne.
czy pecetowcy słuchając PC speakera twierdzili, że to "kwestia gustu"?!?
wyeliminuj z TV kolor czerwony i zapytaj czy komuś się to podoba.
pewnie znajdzie się ktoś  kto stwierdzi: "to nie ma znaczenia - kwestia gustu"

Azbest napisał/a:

(zeby nie bylo - na powaznie lubie oba, i AY'a tez. wszystko ma swoje plusy i minusy a punkt slyszenia zalezy od punktu lezenia...)

no więc jakie plusy ma ten POKEY? chcę się naprawdę dowiedzieć!
bo słyszę tylko, że gra, ale nie porywa. chyba, że słucham niewłaściwych kawałków - p-r-o-s-z-ę więc o linki do tych właściwych :))

18

Odp: SID rulez!

xxl napisał/a:

fakt, scena c64 padla... no to powspominajmy troszke, zapodaj cos z demek na c64, zapalimy swieczke ;-)

poczekaj jak zacznę przeglądać te wasze atarowe dema. też nie widziałem, więc bardzo jestem ciekawy jak wyglądają. kto wie, może sobie wtedy kupię atarynkę. póki co zapodaj link do jakiegoś emulatora atari. pooglądamy :))

19

Odp: SID rulez!

http://atariarea.krap.pl/asma/

p.s.
demo Bash ma fajna muze http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=5200

Ostatnio edytowany przez tebe (2006-08-08 00:45:26)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

20

Odp: SID rulez!

xxl napisał/a:

sid jest cool, na tyle cool, ze mamy na atari emulator sida i tez jest cool.

chłopaki na wsiach też emulują sportowe wózki na VW Golfach i maluchach. kompleksy...? :)

21

Odp: SID rulez!

nareszcie jakies konkrety.
to jeszcze powiedz mi jaki emulator pociągnąć
i ew. jak obsłużyć bo chcę tylko odpalić to demo,
a kompletnie nie wiem "jak to się robi z Atari".

22

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

no nie, pewnie ze nie! brzmienie mnie interesuje!

To po co pytasz "jak?".

... ciach linki koledzy podali ...

przy okazji -  nie zauważyłeś, że nikomu nie przyszło do głowy pisać emulatora POKEY'a dla SID'a? :-P

Po prostu się nie da. Jak sam bystrze zauwazyłeś, Pokey ma jeden kanał więcej, i żeby to jeszcze był jedyny powód.

chłopaki na wsiach też emulują sportowe wózki na VW Golfach i maluchach. kompleksy...?

Nie znasz tego programu, nie wiesz, jak gra, ale zdanie masz z góry wyrobione. Brawo, brawo, widzę, że od początku miałem co do ciebie rację.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 00:57:47)

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

no nie, pewnie ze nie! brzmienie mnie interesuje!

To po co pytasz "jak?".

wiesz co to pytanie retoryczne?

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

przy okazji -  nie zauważyłeś, że nikomu nie przyszło do głowy pisać emulatora POKEY'a dla SID'a? :-P

Po prostu się nie da. Jak sam bystrze zauwazyłeś, Pokey ma jeden kanał więcej, i żeby to jeszcze był jedyny powód.

po prostu ...nie ma potrzeby :)

....obejrzałem już demo Bash "z fajną muzą" ... hehee...żarty chyba
czy wy pociągneliście to co Wam zaproponowałem i posłuchaliście?
sloń wam na ucho nadepnął? to chyba naprawdę jakieś kompleksy.

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

chłopaki na wsiach też emulują sportowe wózki na VW Golfach i maluchach. kompleksy...?

Nie znasz tego programu, nie wiesz, jak gra, ale zdanie masz z góry wyrobione. Brawo, brawo, widzę, że od początku miałem co do ciebie rację.

jak układ który nie generuje basu, może go wygenerować softowym emulowaniem? /pytanie retoryczne/
abstrahuję od sprzętu, filozoficznie - jak? uważasz, że zagra jak SID???
w ciemno można wydedukować, że NIE. sam nie potrafi, a przez emulację mu się uda...

24

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

jak układ który nie generuje basu, może go wygenerować softowym emulowaniem? /pytanie retoryczne/ abstrahuję od sprzętu, filozoficznie - jak? uważasz, że zagra jak SID???

Ja nie musze "uważać", ani dedukować, ani filozofii przywoływać, bo ja wiem, jak gra SID, i wiem też, jak gra ten program. I to nie ja jeden tutaj.

SID-a zaemulowano na Pokeyu, całkiem udatnie. Na pytanie "jak to możliwe", żeby można było odtwarzać SID-y na Pokeyu pewnie parę osób stąd mogłoby odpowiedzieć, ale po co się mają trudzić, skoro cię nie interesują szczegóły techniczne :P Natomiast takimi tekstami świetnie zdradzasz cel i zamiar, z jakim tu przyszedłeś, brawo, brawo. Uwielbiam sytuacje, kiedy się okazuje, że intuicja mnie nie zawiodła :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 01:49:12)

KMK
? HEX$(6670358)

25

Odp: SID rulez!

czy wy pociągneliście to co Wam zaproponowałem i posłuchaliście?

Ja posłuchałem. Takie sobie typowe, sztampowe, sidowe popierdywanie. W HVSC są o wiele fajniejsze kawałki.

KMK
? HEX$(6670358)