Temat: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Na początek objaśnienie tytułowego numeru wersji. Ustaliliśmy z Trubem - a ściślej, Trub ustalił, a ja się zgodziłem - że "release version" naszych robótek w kwestii ulepszenia SpartaDOS X będzie miała numer 4.40, gdyż 4.3x jest "spalony" przez alfy i bety, które nam się wypsnęły na różnych stadiach rozwoju.

Tak czy owak, wracając do tematu, SpartaDOS X 4.40 będzie mieć (już ma) multum bajerów, na przykład śliczny Config Selector (c) by Trub, zintegrowany z kernelem, który zasysa konfigi z podkatalogu. Bezpośredni dostęp do 15 dysków. Oraz - tadam! - zmodyfikowany filesystem obsługujący dyski z sektorami 512-bajtowymi.

No i właśnie ten filesystem jest powodem mojego posta, gdyż został zakodowany już w stopniu pozwalającym na zapisywanie i odczytywanie plików z partycji mającej wielkość 32 MB (65535 sektorów po 512 bajtów). Właśnie przeprowadziłem test polegający na przekopiowaniu na taki dysk paru binarek i odpaleniu ich stamtąd - wszystko standardowymi poleceniami COMMAND.COM - i się odpaliły  :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-09-10 00:49:58)

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

no to gratulacje

Ostatnio edytowany przez tebe (2006-09-10 00:36:20)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

To kiedy można będzie nabyć tą spartę metodą kupna - przy takim konfigu zaczynam się powoli do niej przekonywać ;)

Sikor umarł...

4

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Frasun chłopaki!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

no to gdzie romulusy? na tej stronie jeszcze nima...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

6

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

jellonek: ROM-ów jeszcze nie ma, bo jeszcze to i owo zostało do zrobienia. Jak będą, to to wyraźnie zostanie ogłoszone z podaniem linków, coby sobie każdy mógł zassać.

sikor: nabyć drogą kupna? Obawiam się, że będą dostępne tylko pliki do zaprogramowania kartów (np. Maxflasha).

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Paaaanowie.... zróbcie wersję czysto software-ową (ładowaną z pamięci masowej typu HDD/dyskietka, nie wymagającej dodatkowych ROMów), to także zostanę Spartaninem :)

8

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

no wlasnie. to nie jest glupi pomysl. Dlaczego sdx w dobie kmk/idea nie moze siedziec na dysku ? zawsze upgrade latwiejszy - wrzucam nowe pliki do katalogu i po sprawie..a tak - pieprzyc sie z eepromami...Popieram idea przeniesienia sdx na wersje file`owa !

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Myślę o wersji software'owej, ale tylko na PF7 albo Warpa. Z 64k pamięci + rozszerzenia w bankach, raczej się nie da (= więcej pieprzenia niż to warto). Chyba 100x łatwiej jest założyć sobie karta z flaszem zamiast EPROM-u.

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

taki np. Windows potrafi byc w wersji filowej :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

-ale my chce dobry system, windołwsa to każdy ma

12

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Co do sprzętu, to nowy SDX w PEŁNEJ wersji będzie można zainstalować na:
- intSDX 128kB, czyli lekko zmodyfikowanej przez Pasia jego wewnętrznej Sparcie (opis modyfikacji na mojej stronce)
- kartridżu SDX AtraX z małą przeróbką na 128kB (wg Zenona/Dial, chętnym podeślę opis)
- kartridżu Atarimax Maxflash 1MB
- kartridżu Atarimax Maxflash 8MB
Modyfikacja intSDX i AtraXa nie wpływa na działanie epromów z dotychczasowymi wersjami SDX.

Wersję LITE (okrojoną do 64kB) będzie można zainstalować na zwykłym sprzęcie bez przeróbek (np. AtraX, intSDX ).

Dzięki Jadowi wiemy także jak zmodyfikować intSDX, aby możliwe było programowanie kości flash (upgrade systemu SDX) z poziomu Atarki (opis + program flaszujący mogę podesłać wszystkim zainteresowanym).

Aby ukoić nerwy zszargane oczekiwaniem na oficjalny release SDX 4.4 proponuję więc niecierpliwcom zająć się póki co:
a.) oszczędzaniem na części do przeróbki intSDX lub AtraXa na wersję 128kB - koszt części: ok. 1zł (+ 1zł extra na wersję flaszowalną intSDX)
b.) organizowaniem $29 na kupno Maxflasha (SALE - ENDS 09/30/2006 ;))
c.) grą w bierki.

13

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

A jak tak w kwesti zapytania. Oplaca sie kupic tego Atarimax Maxflash 1MB ???

14

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

trub napisał/a:

- kartridżu SDX AtraX z małą przeróbką na 128kB (wg Zenona/Dial, chętnym podeślę opis)
.

poprosze :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Hmm... To ja też poproszę.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

hmmm.... i ja i ja też poproszę :)

pozdrawiam
Seban

17

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Hmm,, to może tak po prostu ten opis gdzieś umieścić... Bo ja też poproszę ;)

Sikor umarł...

18

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

atariki?

wiem ze "pasia stolowka", oraz trubowisko tez sie do tego nadaja, ale nie lepiej by bylo wszelkie informacje trzymac w atariki? lub chocby linki do nich?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

19

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

tajemnica, panie, tajemnica....

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2006-09-11 21:30:51)

20

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

opis na strone będzie... ale na razie rozdaję go emailem :)

21

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

lol - 512B / sect?? - a jakie to szybkie ?? - podobnie jak po sektorach 512 z KMK  ??????

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Z dotychczasowych pomiarów: zapis do pliku 52 kilobajty na sekundę. Odczyt z tegoż 62,5. RATEHD: 82 kB/s, czyli narzut filesystemu jest w okolicach 25%.

Dla porównania na partycji z sektorami 256-bajtowymi, ten sam test: zapis 16,8 kB/s, odczyt 37.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

To co Draco podaje, to KMK/Idea z kartą CF.
A LDW z TOMSem Turbo wyrabia w trybie 512bps ok. 2kB/sek ;)

Monsoft napisał/a:

A jak tak w kwesti zapytania. Oplaca sie kupic tego Atarimax Maxflash 1MB ???

Mi się przydaje - mogę sobie zaprogramować romy np. Basic XE, Diamond GOS, Action itp. i używać bez emulca :)

24

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

trub napisał/a:

A LDW z TOMSem Turbo wyrabia w trybie 512bps ok. 2kB/sek

512bps to dokladnie 1/16 kB/sek, ale pewnie chodzilo ci o 2kb/sektor :]

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: SpartaDOS X v.4.40 - niezłe wieści z frontu

Chodziło mu o bps = bytes per sector :P Nie trolluj.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-09-12 22:10:49)

KMK
? HEX$(6670358)