Temat: Liczby ujemne w asseblerze

Czy ktoś z szanownych forumowiczów, może mi w ładny i przejrzysty sposób wyjaśnić przeliczanie liczb ujemnych na szesnastkowe (interesują mnie zagadnienie dla liczb maksymalnie 16bitowych).

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

2

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

Hej!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_uzupe% … dw%C3%B3ch

czy to wystarczy... czy wiedza zbyt encyklopedyczna?

pozdrawiam
Seban

3

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

OMFG! Połowy tej wiedzy (mnożenie i dzielenie) to nawet bym nie pomyślał, że może istnieć!

Jeśli chodzi o samo zrozumienie idei U2, to wydaje mi się, że zamiast myśleć o b7 jako mającym wagę -128 wygodniej myśleć, że wielokrotności 256 nie występują w obrębie bajtu. W związku z tym bajt $FF to młodszy bajt liczby 255, 511, 767, ale równie dobrze -1 (255-256). Dopóki wykonujesz + i - na bajtach, wielokrotności 256 nie mają znaczenia, np. 3+255=258=256+2 ale też 3+(-1)=2.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

0xf - pewnie na trzezwo bym tego co napisales tez nie zrozumial :)
kod uzupelnieniowy do 2 to podstawa, ktora mi sie zdawalo juz w technikum uczyli (przynajmniej na kierunkach elektronicznych ;) )
fajna zaleta kodu uzupelnieniowego do 2 jest to ze dodanie liczby ujemnej zapisanej w tym kodzie do liczby dodatniej - przy uzyciu zwyklej arytmetyki - daje poprawny wynik w tymze kodzie (glupie add wystarcza ;) )

edited:
ogolnie (przy liczbach 8mio bitowych), to warto zapamietac ze zmiana znaku to inwersja bitow + inc
dla wiekszej ilosci bitow jeno nalezy pamietac o przeniesieniu...
tak wiec odejmowanie - to czyste dodawanie + (inwersja bitow + inc) drugiego czynnika

Ostatnio edytowany przez jellonek (2006-09-12 21:06:31)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

jellonek napisał/a:

kod uzupelnieniowy do 2 to podstawa, ktora mi sie zdawalo juz w technikum uczyli (przynajmniej na kierunkach elektronicznych ;) )

No, w moim HUMANISTYCZNYM liceum, w mojej BIOL-CHEM klasie, tez uczyli. Ba, nawet algebre Boole'a.
Wtedy kląłem na to straszliwie, a teraz moge jelonkowi odbic piłeczke jak mi mówi TY HUMANISTO ;) :P

Swoja droga Pigula, no-offence, ale ty juz prawie inzynier jestes, albo nawet inzynier..... dobrzy inzynierowie wiedza takie rzeczy, a jak nie wiedza to wiedza gdzie szukac.

6

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

mikey - no przyznaje - szczena przywarla mi do gleby... btw. ktore liceum? zamoy?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

Kopernik

8

Odp: Liczby ujemne w asseblerze

seban napisał/a:

czy to wystarczy... czy wiedza zbyt encyklopedyczna?

pozdrawiam
Seban

Dzięki Seban o to właśnie mi chodziło!

Mikey - owszem miałem parę systemów liczbowych w szkole średniej, ale to stare czasy - a jak wiesz programowaniem się nie zajmuję!!! O ile hexa i binarny jeszcze pamiętam i przeliczać umiem to zapomniałem jak przewala się liczby ujemne...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim