Temat: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zamienie cart z Atari LOGO na jeden z poszukiwanych przeze mnie cartow czyli Action lub Asembler.

2

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Action mogę zrobić

3

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial napisał/a:

Action mogę zrobić

zrobić ??
ale mnie zaskoczyłeś :)
Z tego co wiem cart z Action jest chyba jednym z najbardziej zaawansowanych cartów na małe Atari (a może nawet na Atari).

Jaki jest koszt takiej "roboty" ? może sobie taki kiedyś zamówię u Ciebie - można ?

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

4

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Skąd masz te informacje? Kart do ACTION jest taki sam jak dla BASIC XE różni się tylko zawartością EPROM-ki. Wystarczy zastosować EPROM 27128 i dodać przełącznik. Gotowe.  Masz jedno i drugie .Koszt? Co łaska. Poszperaj po SRIOUS-ach tam jest schemat, + reszta.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2006-09-29 14:22:53)

5

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial napisał/a:

Skąd masz te informacje? Kart do ACTION jest taki sam jak dla BASIC XE różni się tylko zawartością EPROM-ki.

Ja się nie znam, słyszałem jednak w (bardzo!) dawnych czasach od niejakiego Arka Łukszo, że jest to wyjątkowo sprytny cart. Dla mnie może on być taki sam - jednak ten typ robi coś czego nie robią inne.

Zenon/Dial napisał/a:

Wystarczy zastosować EPROM 27128 i dodać przełącznik. Gotowe. Koszt? Co łaska. Poszperaj po SRIOUS-ach tam jest schemat, + reszta.

To fajnie że to takie proste.
Co do kosztu to ja oczywiście nie należę do sknerusów gdy kogoś o coś proszę.
I oczywiście poszperam.
A pewnego dnia się do Ciebie zgłoszę.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

6

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

:) SPARTA DOS X jest bardziej zakręcona, a ten kart, zabawa.... Sprytność tego karta polega chyba na tym że linie danych i zdresowe są pokrzyżowane, ale jest też model (tożsamy w działaniu) bez tego pokrzyżowania.
O.K. zatem czekam na zamówinie a w międzyczasie go zrobię.

7

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Tak właśnie sobie łączyłem: SPARTA DOS X + ACTION - mało kto z moich znajomych atarowców coś podobnego widywał :)

Zenon/Dial napisał/a:

:) SPARTA DOS X jest bardziej zakręcona, a ten kart, zabawa.... Sprytność tego karta polega chyba na tym że linie danych i zdresowe są pokrzyżowane, ale jest też model (tożsamy w działaniu) bez tego pokrzyżowania.

Z tego co pamiętam to była wersja plikowa Aciton, która się do niczego nie nadawała (coś w rodzaju wersji demo). Natomiast cart z action: zawierał więcej danych oraz zajmował mniej miejsca w pamięci operacyjnej (chyba mu się jakieś banki przełączały przy wychodzeniu z edytora).

A już kompletnym kosmosem było to jak kiedyś dostałem do testów (w tamtych bardzo dawnych czasach) carta zrobionego przez jakiegoś majsterkowicza i okazało się ze ten ktoś zapisał w carcie tą DZIWNĄ wersję plikową...

Zenon/Dial napisał/a:

O.K. zatem czekam na zamówinie a w międzyczasie go zrobię.

Ale się szybko rwiesz do czynu. Zaskoczyłeś mnie.
Może kasy potrzebujesz (po tym moim wyznaniu). Ale to ustalimy przez e-mail :)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

8

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Tdc napisał/a:

Z tego co wiem cart z Action jest chyba jednym z najbardziej zaawansowanych cartów na małe Atari (a może nawet na Atari).

Pomylilo ci sie ze sparta x.

9

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Kasy nie potrzebuję (choć każdy grosz <kłos>) na wagę złota. Po prostu lubię lutować. Sama przyjemność. Lepiej mieć gotowy w zapasie, sprawdzony, przetestowany, niż potem dziczyć. O.K. Klient nasz pan.

10

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

mikey: nie pomyliło mi się, dobrze pamiętam że chodziło wtedy o Action, bo Sparty wtedy jeszcze nie miałem (dopiero po kilku latach dostałem ją od KMK).
Oczywiście nie chciałem tu detronizować carta ze spartą - bo to był naprawdę wspaniały produkt.

Ale jak to jest:
- czy cart z Action! przełączał banki ?
- a czy cart ze spartą robił coś podobnego ?

Zenon/Dial napisał/a:

Kasy nie potrzebuję (choć każdy grosz <kłos>) na wagę złota.

To szkoda że na robieniu cartów z Action nie da się zarobić :(

Pamiętam jak kiedyś Draco wrócił z jakieś imprezy i mówił że takie carty chodzą w cenie złota :)

A z tą wagą złota to nie ma co przesadzać - w końcu pieniądz to nie wszystko :)

Zenon/Dial napisał/a:

Po prostu lubię lutować. Sama przyjemność.

Ot i to własnie rozumiem, co prawda wielbicielem lutownicy to ja nie jestem, ale jednak przyjemność zrobienia czegoś z niczego to jedna z najfajniejszych przyjemności w życiu !

Zenon/Dial napisał/a:

Lepiej mieć gotowy w zapasie, sprawdzony, przetestowany

Ot i rozsądne podejście. Wielu mogłoby się od Ciebie uczyć !

Musisz jeszcze pamiętać że takie traktowanie klienta jest bezcenne !

... jak sobie pomyślę jak fachową poradę można otrzymać w hipermarketach... ostatnio mam już taką zabawę: nic nie kupuję ale jak już gdzieś jestem to zaraz zapytam się o to co mnie interesuje - czasami można być świadkiem fantastycznych mądrości (np. o dublowaniu się systemów THX we wzmacniaczu, karcie dźwiękowej i głośnikach i wiele innych !).

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-09-29 15:52:00)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

11

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

nie chodzi o pokazywanie ze jeden kart jest gorszy od drugiego :)
Tylko o to ze mowisz ze zakrecony kart, a tak naprawde jedynym zakreconym jest sparta bo nie dosc ze banki dziwnie przelacza to jeszcze 'szyfruje' adresy. Action przelaczal banki w normalny sposob afair, to jest sygnalem CS. Ale to niech lepiej Zenon powie bo on jest guru od kartów a ja to tylko dzwonow slucham co bija w kosciele (majac nadzieje ze we wlasciwym)

12

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

mikey napisał/a:

Tylko o to ze mowisz ze zakrecony kart

To nie ja mówiłem że "zakrecony" :P :)

To chyba Dee Dee mówiła "zakręcony" :D

mikey napisał/a:

dzwonow slucham co bija w kosciele

Polecam "Tubular Bells" Mike Oldfield :D

To chyba jednak od tematów religijnych się dziś nie uchronimy :)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

13

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Mówiłes:
"Z tego co wiem cart z Action jest chyba jednym z najbardziej zaawansowanych cartów na małe Atari (a może nawet na Atari)"

14

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Więc to jednak Dee Dee
:D


A poważnie: to zapewne masz rację, ale ja pisałem że "Action jest chyba jednym z najbardziej zaawansowanych cartów" a nie że "jest najbardziej zaawansowanym".

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-09-29 16:56:32)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

15

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Mikey, SPARTA przełączanie banków ma rozwiązane  nie dziwnie a EXTRA. W każdym razie jest szybsze niż w RAM-CART.
Nawiasem mówiąx BASIC XE, XL ma przełączanie tak samo zrobione jak SPARTA
Przełączanie polega na tym że wystawiasz TYLKO adres banku na linie adresowe i już (z dowolną zawartością rejestru A, X, Y). W RAM-CART zrobić trzeba np. tak: LDA #BANK,  STA REJESTR, a w SPARCIE etc... wystarczy STA REJESTR i już. A to szyfrowanie adresów można wyprostować, a tak naprawdę to bez znaczenia. Miło się gawędzi, dziś mam humor, Paulinka dostała +4 z informatyki za systemy liczbowe. (sory, nie na temat ale muszę to napisać) :)

16

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial: Gratulacje ! od razu widać po kim to ma :)
A z Atari Basic jej nie pytają ?? :)
Za moich czasów zadania z matematyki rozwiązywałem sobie w Atari Basic - ale oni jakoś nie chcieli mnie pytać z tego... nieuki jedne :D

Mam jeszcze jedno pytanie po co w Sparcie jakieś przełączanie banków - aż tyle tego softu tam było ? No i w którym momencie to przełączanie nastepowało ? bo w Action! było to dość oczywiste.
(teraz będę offline na jakiś czas - może do jutra - pozdrawiam)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

17

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Jak to po co. Sparta swoją pamięć z oprogramowaniem lokuje w obszerze $A000-$BFFF. Jest to tylko 8kB aby zmieścić większą ilość oprogramowania {pamięć SPARTY to 64kB (128kB)} aby dostać się do tego należy przełączyć.
Oprogramowanie to sobie przełącza. Pytaj koderów w którym miejscu umieszczają rozkazy - PRZEŁĄCZ -
Ale, ale.... nie myśl że Paulinka to moja córa. NOT. To ktoś wyjątkowy, jeszcze będzie głośno o niej. :) Super dzień...

18

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Rozumiem, że Paulinka to A.I. :D

Ostatnio edytowany przez sun (2006-09-29 20:26:28)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

19

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Ten skrót to Atari Informatyk? Postaram się by polubiła JIL
Przypominam, było: Kto chce LOGO za ACTION!

20

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial napisał/a:

Jak to po co. (...) {pamięć SPARTY to 64kB (128kB)}

Aż tyle ???!
No to teraz już wiem o co chodzi !

Zenon/Dial napisał/a:

Oprogramowanie to sobie przełącza. Pytaj koderów w którym miejscu umieszczają rozkazy - PRZEŁĄCZ

No właśnie czekam na odpowiedz :) (np. od Draco)

Zenon/Dial napisał/a:

Ale, ale.... nie myśl że Paulinka to moja córa.

Tak akurat myślałem.
Tym razem ja Ciebie nie zrozumiałem :)

sun napisał/a:

Rozumiem, że Paulinka to A.I. :D

LOL
rotfl

Zenon/Dial napisał/a:

To ktoś wyjątkowy, jeszcze będzie głośno o niej. :) Super dzień...

A czy ta Paulinka nie ma czasami portów do których pasuje np. Sparta Dos X oraz Action ?? :D

Jeśli nie i ta Paulinka to jest kobieta - to wątpię czy będzie o niej głośno. Zwykle kobiety rodzą dzieci i nie bywają sławne.
Są oczywiście wyjątki (które mnie najbardziej interesują (poza sławą telewizyjną ! :-Q)) jednak prawdopodobieństwo zaistnienia takiego wyjątku jest skrajnie małe więc chyba nie ma o czym mówić...
Choć oczywiście ja Tobie życzę aby następną kobietą która się załapie do tego niewielkiego pradopodobieństwa - była właśnie Twoja Paulinka ! :)

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-09-30 13:25:54)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

21

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Tdc napisał/a:
Zenon/Dial napisał/a:

Oprogramowanie to sobie przełącza. Pytaj koderów w którym miejscu umieszczają rozkazy - PRZEŁĄCZ

No właśnie czekam na odpowiedz :) (np. od Draco)

Przeważnie poza obszarem przełączanym.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial napisał/a:

{pamięć SPARTY to 64kB (128kB)}

Właśnie załapałem że to wjęcej niż pecetowy DOS ! (dlatego myślałem że Sparta to znacznie mniej)

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-09-30 14:39:48)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

23

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Jakby tak zdecydować się by rejestr sprzętowy SPARTY umieścić pod adresami  $D580-$D5FF to policz ile byłoby miejsca na oprogramowanie które w tej chwili dogrywa się z dysku.

24

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial napisał/a:

Ten skrót to Atari Informatyk?

Pasuje no nie? Ale dobrze wiesz, że nie to miałem na myśli. :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

25

Odp: Zamienie cart Atari LOGO na cart Asembler lub Action

Zenon/Dial: Jako człowiek rozumny mogę wiele, ale jednak nie chcę robić za: słownik, encyklopedię, kalkulator itp.
Ale rozumiem że mamy tu kilkadziesiąt bajtów a każdy z nich ma po 8 bitów - czyli razem sporo :)

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-09-30 15:51:39)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P