Temat: Porownywanie predkosci

Helo.

Z pewnoscia wielu z was kojarzy strone "Notatnik Fana Starych Komputerow". Jest tam tez dzial benchmark: http://www.e-service.net.pl/sumpirowicz … hmark.html

I tu sie rodzi pytanie - czy rzeczywiscie porownywanie predkosci komputerow poprzez krotki program w Basicu, jest dobra metoda? Np. Atari 130XE strasznie blado wypada w tym zestawieniu. Czyzby byl to tak slaby komputer, czy tylko interpreter Basic'a na Atari byl niedorobiony?

Czy ktos ma pomysl jak inaczej porownac predkosc komputerow 8-bit?

Pozdrawiam

Charlie Cherry

2

Odp: Porownywanie predkosci

Porównywanie szybkości KOMPUTERÓW za pomocą programu w Basicu można zestawić z porównywaniem przyspieszenia takich samych samochodów z różnymi silnikami - bez sensu.

Lepszą metodą (IMO) jest operacja zliczania od 1 do X napisana w asemblerze (jak w porównaniu Atari 8-bit, Portfolio autorstwa Draco w AM), chociaż ta metoda bardziej bada sprawność CPU, a nie całego komputera.

Lepiej może jednak jak się wypowiedzą tru-koderzy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Porownywanie predkosci

Atari BASIC jest niezbyt szybki faktycznie, ale na Atari mamy tez Turbo BASIC XL, który przechodzi ten test w 32,5 sekundy - tym samym umieszczając się w ścisłej czołówce ;)

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Porownywanie predkosci

I jeszcze podobno AdvanBASIC jest fasterniejszy od najfasterniejszych :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Porownywanie predkosci

Ale Advan to chyba kompilator?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-11-07 15:03:08)

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Porownywanie predkosci

A to sorry.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Porownywanie predkosci

Mój zacny kolega, niegdyś atarowiec (obecnie zdrajca hehe żart) postanowił kiedyś stworzyć słownik polsko-angielski + angielsko-polski co sumiennie czynił przepisując długimi zimowymi (a krótszymi letnimi) wieczorami w basic'u linijka po linijce cały słownik stosując proste polecenia if, goto i print... psychopata ;-) Pamietam, że jak był mniej wiecej w połowie "roboty" to program działał juz tak wolno, że jego (i tak dość mocne) morale spadło do zera i projekt wylądował w koszu. Śmiech na sali ale jak widać da się wyskoczyć nie tylko z ciupaską na księżyc hehe.

edit: przepraszam za lekutaśny off...

Ostatnio edytowany przez [e!]MWK (2006-11-07 15:40:37)

8

Odp: Porownywanie predkosci

na 'prędkość komputera' cokolwiek to znaczy, ma wpływ cała architektura, rzekłbym że cpu należy brać pod uwagę na końcu (akurat w przypadku atari CPU jest dość żwawe i wydajne) Program w basicu sie do tego nie nadaje absolutnie, chociażby ze względu na różnice implementacyjne na róznych 'komputerach osmiobitowych' 
Najprostszy test który byłby w miarę miarodajny to: wyliczenie jakiejś liczby rzeczywistej, wypisanie jej na ekran a potem zapisanie wyniku na dysk :)
To oczywiscie taki zarcik, ale mam nadzieje ze kąsasz intrygę ;)

9

Odp: Porownywanie predkosci

Fraktal - chyba byłby dobrym rozwiązaniem. Widziałem na grzyba takiego testa i był on swego czasu dla mnie bardzo miarodajny zwłaszcz, że był w asm.

I jeszcze jeden był fajny program, który mnie pasjonował (porównywałem zawsze 286 z 486 sx) był pspice. Zadawało się układ który liczyło się pół semestru a one waliły wszystkie wyniki w parę sekund.
Oczywiście spisywałem wyniki i prowadziłem obliczenia ręczne pod konkretny wynik.

Oczywiście pspice to dygresja

Ostatnio edytowany przez mirusvf (2006-11-07 17:01:44)

Żyję bo Bóg tak chciał.

10

Odp: Porownywanie predkosci

najuczciwsza metoda:

- bierzemy dwa komputery, których szybkość chcemy porównać
- puszaczamy je z 10 piętra
- ten, który najszybciej przypierdoli w glebe wygrywa :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Porownywanie predkosci

yoo , Odra Powaaa !!!

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

12

Odp: Porownywanie predkosci

tebe: gratuluję nieznajomości podstawowych praw fizyki znanych już od 16.-17. wieku. Jak ty się chłopie uchowałeś? ;P

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Porownywanie predkosci

WielkoPolska Panie;)

gep/lamers^dial

14

Odp: Porownywanie predkosci

epi-: zawsze mogą być minimalne różnice z powodu różnych oporów powietrza każdego z komputerów, wynikających z kształtu itp ;) a raczej trudno o budynek 10-cio piętrowy będący w próżni ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-11-07 22:20:41)

15

Odp: Porownywanie predkosci

E tam, pierdzielisz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_int … o_spadania :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: Porownywanie predkosci

epi, wiem że sprawdzałeś to z tymi dwoma komputerami, podpowiem Ci że wpływ na spadanie ma ciężar takiego przedmiotu, warunki są zbliżone, no chyba że jeden komputer upuszczałeś od strony zawietrznej a drugi przeciwnie, oznaczało by to że Twój mózg jest w stanie embrionalnym, więc trzeba się nad Tobą tylko litować i modlić abyś nie zapomniał jak się oddycha :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

17

Odp: Porownywanie predkosci

Tak, modlitwa jest tutaj najbardziej istotnym czynnikiem o skuteczności potwierdzonej badaniami naukowymi. To ja jeszcze skoczę na dziesięć zdrowasiek do pieca. Cześć. ;)

Advan poza tym że kompiluje, to jeszcze ma inty. Spryciarz i cziter.

Ostatnio edytowany przez epi (2006-11-07 23:37:40)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

18

Odp: Porownywanie predkosci

Gość dał ciała...
Ten test powinien się zwać: test szybkości wbudowanych interpreterów Basic.
A szkoda, bo gość swoją stroną robi ludziom zamęt w głowach :(

Właściwe test interpreterów jest też nikomu niepotrzebny bo na każdym (chyba) komputerze było wiele różnych interpreterów... o co chodzi ? Nie chcę wiedzieć...

Odnośnie Atari - to największą przewagą małego Atari nad konkurencją jest jego multimedialność - więc to należy testować - tylko jak ? W końcu trudno testować: DLI lub 4 kanały dźwięku na innych komputerach :P

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

19

Odp: Porownywanie predkosci

Oczywistym jest, ze test ni porownuje komputerow, ale szybkosc danych kompilatorow na danym sprzecie. podstawy.
co do samych testow, nalezaloby okreslic co chcemy przetestowac. sam procesor. wydajnosc ukladu graficznego. wydajnosc tworzenia grafiki (ju ztutaj moga byc roznice, ze wzgledu ze na roznych prockach mozna inaczej lepiej, gorzej cos generowac) itd.

20

Odp: Porownywanie predkosci

Że nie wspomnę o odtwarzaniu w czasie rzeczywistym z twardego dysku filmów z 8-bitowym dźwiękiem i sprzętową dekompresją obrazu. ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

21

Odp: Porownywanie predkosci

epi napisał/a:

i sprzętową dekompresją obrazu. ;)

Epi! Chwal się, jak zrobisz - jestem bardzo, bardzo ciekawy (:

A jeśli chodzi o test to oczywiście bardzo szkoda, że nasza ukochana maszynka wypadła blado, ale test wydaje mi się sensowny - odpowiada on na pytanie jak szybko wykona się zamieszczony na stronie program we wbudowanych w testowane komputerki interpreterach Basica.
Prawda jest jaka jest - Atari Basic jest wolniejszy od konkurencji (floating point o wyższej precyzji, itp), ale najlepsze jest to, że prawdopodobnie wygrałby Sinclair ZX80 (ten, co był przed ZX81), tylko kto go ma, żeby sprawdzić???

http://www.5oft.pl/

22

Odp: Porownywanie predkosci

pirx: no już niedługo, coś już pokazywałem na Eaście, fajnie chodzi, tylko muszę pomyśleć nad lepszym algorytmem kompresji. Nie mam niestety możliwości zrzucenia jakiegoś przykładu do diwiksów.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

23

Odp: Porownywanie predkosci

Zawsze można spreparować interpreter basica, aby ten konkretny program chodził szybciej. Nie tędy imho droga jeśli chodzi o testy.

24

Odp: Porownywanie predkosci

laoo/ng napisał/a:

Zawsze można spreparować interpreter basica, aby ten konkretny program chodził szybciej. Nie tędy imho droga jeśli chodzi o testy.

Przyznam się szczerze, że nie rozumiem - jak np. spreparować interpreter Basica zaszyty w ROMie C64, żeby ten konkretny program chodził szybciej?

Może chodziło Ci o to, że można spreparować program, który na danym interpreterze będzie chodził szybciej - to oczywiście jest prawda, ale twarde fakty są takie, że obliczenia wszelakie są w AtariBasicu dość powolne. Przypuszczam, że dość trudno byłoby napisać program we wbudowanym Basicu, który
a. coś by naprawdę liczył
b. zmieniłby drastycznie ranking z tej strony

Pewnie znalazłaby się jakaś funkcja działająca szybciej na Atarce, niż na C64 (może jakiś SIN, albo INT), ale nie sądzę, żeby dało się całkowicie wywrócić kolejność za pomocą innego programu (we wbudowanych Basicach).

Dlatego uważam, że ten benchmark jest dość uczciwy. Nie sądzę, żeby autor tak dobrał obliczenia, żeby "dokopać" Atarce - po prostu tak wyszło.

http://www.5oft.pl/

25

Odp: Porownywanie predkosci

Mniej więcej chodziło mi o to, że zaprezentowany benchmark jest testem danego basica na danej architekturze, a nie testem danej architektury. Ten test dowodzi, że to Atari Basic jest wolny, ale nie mówi za dużo o szybkości samego Atari. Atari Basic jest wolne (poza tym, że jest poprostu wolne ;)), bo ma dokładniejszą reprezentację liczb. Program drukuje jakieś błędy i podejrzewam, że w Atari Basic ten błąd byłby bardzo mały, ale na diagramie jest tylko szybkość. Nie błąd. Test byłby miarodajny, gdyby diagram zawierał także stosunek czasu do błędu. Możliwe, że AB wypadłby wtedy lepiej. Druga sprawa:

sumpirowicz napisał/a:

Mimo częstego braku kompatybilności pomiędzy nimi mają one zazwyczaj jedną wspólną cechę - wbudowany bądź ładowany z dysku lub kasety interpreter Basic.

Skoro dozwolone jest ładowanie basica z dysku dlaczego dla porównania nie pokazano także wyników jakiegoś szybszego basica, a użyto tylko standardowy?

A z preparowaniem basica chodzi mi o mały eksperyment myślowy będący dalszym pociągnięciem tej myśli :)
Skoro można ładować basica z dysku, to "można" (hipotetycznie oczywiście) napisać interpreter, który będzie zoptymalizowany pod kątem mnożenia dwóch takich samych liczb przez siebie, pierwiastkowania i pętli od 1 do 100 i podejrzewam, że taki interpreter dałby atarce pierwsze miejsce zostawiając wszystkie inne platformy w tyle (skoro TBXL już plasuje w czołówce z jego 32,5 s). Taki interpreter mógłby przecież istniej, gdyby jakiemuś inżynierowi bardzo zależało na właśnie takich obliczeniach :). Ten hipotetyczny basic spełniałby założenia testu (istaniałby na danej architekturze i dałoby się go załadować z dysku), ale widzimy, że nie mówiłby prawie nic o prędkości architektury (zgadzałby się co najwyżej mniej więcej rząd wielkości, ale z diagramu widzimy, że wszystkie interpretery radzą sobie w mniej więcej tym samym rzędzie. Lepsze są tylko te 16-to bitowe).

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2006-11-09 18:00:40)