Temat: SPARTA DOS X model: Paulinka

Na razie elektronika, bez oprogramowania
http://www.serious-dial.atari.pl/

2

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Zenon/Dial napisał/a:

Na razie elektronika, bez oprogramowania
http://www.serious-dial.atari.pl/

Podziwiam za cierpliwość przy lutowaniu takiej ilości kabelków!!!!

ps. Zenon naprawdę zrób projekt pcb w protelu a mogę się z Tobą zrzucić na pierwszą partię powiedzmy 50 płytek bo więcej na scenie się nie rozejdzie....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

McMaster zrobi całość. Obiecał na Eaście. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Takie lutowanie uspokaja, a w prototypie pozwala dokonać niezbędnych zmian nie niszcząc płytki. Na "masówkę" oczywiście się nie nadaje. W kolejnym modelu linie danych i adresowe nie będą pokrzyżowane (bo tu są). Dalczego?
Będzie to ukłon dla SPARTA DOS X z pamięcią flash programowanej przez użytkownika.
Projekt w protelu.... muszę się tego nauczyć. Schemat w SERIOUSie (będzie) + reszta.

5

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

jedna uwaga do zegara 'RTC' - Zenon - zrób to - co Pasiu zrobił z moim zegarkiem;- chodzi o manualną blokadę zapisu rejestrów zegara. Chodzi o to, że soft ładując coś w obszar owych rejestrów nagminnie przestawia zegar. Po założeniu blokady - problem "z głowy" :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Zrobił to na przełączniku czy jakoś inaczej? Szczegóły....by było tak samo.

7

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Zenon/Dial napisał/a:

Takie lutowanie uspokaja, a w prototypie pozwala dokonać niezbędnych zmian nie niszcząc płytki. Na "masówkę" oczywiście się nie nadaje.

Zawsze można zrobić na jednej kliszy obie wersje! - a w cartach nie masz sobie równych!
Ciekawe czy ktoś w ogóle posiada w protelu zrobioną pcb do sparty....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

A w czym problem jest taką 'sparte w protelu' narysowac?
Bo ja caly czas nie kumam :) Schematy są, soft jest... czemu to takie trudne?

9

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Nic mi nie wiadomo
Jeśli chodzi o niepokrzyżowane linie danych i adresowe to jest to konieczność. Wynika to z tego że zastosowana pamięć flash wymaga programowania sektorami. Aby zbytnio nie komplikować oprogramowania łatwiej zdecydować się by prowadzic linie danych i adresowe "po ludzku"
Z tego powodu (najpewniej) ostateczna wersja będzie właśnie taka.

10

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

To ja był bym chętny na zakup tego cudeńka! Ile? :)

11

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Na razie jest to w fazie: prototyp, testy, brak oprogramowania. Wypowiedzą się fachowcy od softu to się obaczy. Moduł powędruje na wschód w dobre ręce i z bliska przypatrzy mu się taki jeden od Sparty.

12

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Czekam z niecierpliwością.
Dołączam się też do podziwu wyrażonego przez Pigułę. Zastanawiam się jak można to było wszystko zlutować? Nieprawdopodobne.

13

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Zenon, czy mógłbyś zdradzić jakich to kabelków używasz do robienia połączeń(co to za typ i jaka grubość)?
I ile czasu zajmuje Tobie wykonanie tą metodą kartridża powiedzmy do sparty?
Kiedyś zaprojektowałem w protelu płytkę do sparty(a w sumie to narysowałem schemat bo płytkę to zaprojektował autorouter:D). Była to wersja ze strony p.Soboli. Kartridż nie był 'przelotowy' bo nie było mi to potrzebne. Nie mogę teraz znaleźć finalnej wersji tego projektu, ale płytka wyglądała mniej więcej tak:
www.temp101.republika.pl/atari/sdxcart.jpg
Pamiętam że wykonanie jej (w warunkach domowych) zajmowało około 8h.

14

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

Te kabelki to KYNAR .... S U P E R .... drucik do lutowania. Koniecznie w białej izolacji. Te kolorowe są bardziej wrażliwe na ciepło i zwijają się po podgrzaniu. Grubość drucika około 0.2 (0.25) mm, z izolacją około 0.45mm (pomiar suwmiarką)
Między pinami podstawki precyzyjnej do scalaków zmieszczą się cztery a jak się postarać to pięć. Przez otworek standardowej płytki uniwersalnej można przepchać do trzech drucików. Samo lutowanie zwykłej SPARTY zajmuje mi około 4 godzin. Do tego doliczyć należy czas przygotowania płytki uniwersalnej + obudowa + przygotowanie podstawek pod scalaki + co tam jeszcze.....
Końcówki izolacji KYNARA ściągam obcinaczem do paznokci. Samo lutowanie wygląda tak: ściągnąć izolację z jednego końca kabelka, przylutować,  przeciągnąć go na miejsce docelowe, przyciąć, ściągnąć izolację, przylutować.
A przygotowanie płytki uniwersalnej koniecznie tak: Wypolerować miedź aż do połysku  cieńkim papierem ściernym, przemyć, wysuszyć, pomalować cieńką warstwą kalafoni rozpuszczonej w denaturacie (spirytusie), wysuszyć. Można lutować.
Widać że wskazany przez Ciebie model (płytka) jest zaprojektowana dla SPARTY z pokrzyżowanymi liniami danych i adresowymi.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2006-11-12 21:42:29)

15

Odp: SPARTA DOS X model: Paulinka

mikey napisał/a:

A w czym problem jest taką 'sparte w protelu' narysowac?

Dużo dłubania jest tylko przy samym złączu - bo nie ma gotowca w bibliotekach - aczkolwiek mogę wykorzystać kawałek z przelotki do idea :)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-11-12 23:49:56)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim