Temat: Najlepsza gra 2006 roku

Właściwie powinienem dać tu tylko linka do strony atari.online.pl, gdzie cała idea jest opisana, ale z doświadczenia wiem, że niektórzy czytają tylko to, co jest na forum, więc pozwalam sobie tutaj zamieścić spore fragmenty z tamtego tekstu (mam nadzieję, że admini wybaczą):

"Zamiast tradycyjnego podsumowania roku 2006, proponuję wspólną zabawę w wybór najlepszej gry na 8-bitowe Atari, powstałej w zeszłym roku, która to zabawa, mam nadzieję, przerodzi się w coroczną tradycję. Już od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł wytoczenia konkurencji sławetnemu konkursowi ABBUC-a, w którym zasady są na tyle dziwne, a raczej niejasne, że według mnie nie powinien on być najważniejszym wydarzeniem roku dla twórców gier na całym świecie. Po pierwsze niejasne są reguły przystąpienia do konkursu. Niby zgłoszone prace nie mogą być wcześniej rozpowszechnione, ale nie do końca, jak wskazują poprzednie lata. Niby prace mogą być dowolne w ramach reguł, ale jak wskazywali niektórzy koledzy, niektóre prace wysłane na konkurs nigdy nie ujrzały tam światła dziennego. Po drugie termin nadsyłania prac do 15 sierpnia nie odzwierciedla prawdziwej "produkcji" z danego roku. Po trzecie, komercyjne zasady rządzące konkursem i ABBUC-em, choć godne szacunku, nie każdemu odpowiadają. Wydaje mi się, że w dobie internetu, oprogramowania open source, reguły ABBUC-a pozostawania organizacją dość zamkniętą, tylko dla członków, są przeżytkiem. Społeczność atarowska ma więcej pożytku (i programów) z niezorganizowanych osób poza klubem ABBUC. No i ostatnia sprawa - gry, które wygrywają w konkursie ABBUC-a, nie zawsze są tymi najlepszymi na świecie. Byłoby niesprawiedliwością dziejową doceniać (także finansowo) dzieła przeciętne albo mierne, gdy ze względów formalnych w konkursie nie mogą wziąść udziału gry naprawdę dobre i świetne.

Z powyższych przesłanek wynika tylko jedno - trzeba zorganizować naprawdę ogólnoświatowy, a nawet wszechgalaktyczny konkurs na najlepsze programy na małe Atari za dany rok! A ponieważ każdą sprawę należy zacząć od wykonania pierwszego kroku, postanowiłem rozpocząć taki konkurs na stronie atari.online.pl pod tymczasową nazwą <b>Kaz Kompo 2006</b>. Amatorsko, ale albo teraz albo nigdy! Poniżej zestawiłem wszystkie gry, które wiem, że pojawiły się w 2006 roku. Jest ich 17, a więc jest z czego wybierać. Jeżeli jakikolwiek program pominąłem, proszę o informację. Gry podzielone są według krajów ich powstania, dzięki czemu możemy się zorientować, jak wyglądają społeczności atarowskie na świecie i jak bardzo są aktywne. W przyszłym roku chciałbym, żeby włączyć osoby z tych krajów do głosowania nad najlepszymi programami. Nie ma być to bowiem pokaz naszej dumy narodowej (a jest z czego być dumnym), ale wybór rzeczywiście najlepszej atarowskiej gry na świecie. Wszystko jest pokładane alfabetycznie - zarówno kraje, w których gry powstały, jak i tytuły gier. Dodatkowo udostępniam plik z wszystkimi grami konkursowymi, tak by każdy mógł się z nimi zapoznać.

(...)

W takim razie kilka słów o zasadach, zwanych czasem szumnie regulaminem:

1. W naszym konkursie udział mogą wziąść wszystkie gry opublikowane w roku 2006. Nie ważne czy są to gry komercyjne czy freeware, nagrodzone w innych konkursach czy nie, uruchamiane tylko na 64kB czy 1MB Atarkach. Ważne, że zostały publicznie udostępnione między 1 stycznia, a 31 grudnia zeszłego roku.

2. Głosować może każdy, przysyłając mi maila na mój adres (przez formularz kontaktowy) albo dopisując swój komentarz pod tą nowinką. Najlepiej podać imię i nazwisko głosującego, a ksywę, jeśli jest to osoba dobrze znana w środowisku. Można to także zrobić na forum Atari Area, gdzie te zasady są powtórzone. Głosy od osób  nieznanych będę próbował potwierdzić, a jeśli to się nie uda, nie zostaną uwzględnione w liczeniu. Głosowanie ma być jawne, tak by każdy mógł zobaczyć kto i jak głosuje. Żadnych krętactw, przekrętów, pomyłek i niejasności.

3. Każdy może oddać głos na trzy gry, z tym że należy podać ich kolejność, ponieważ punkty będą przyznawane w ten sposób: za 1 miejsce - 3 punkty, za 2 miejsce - 2 punkty, za 3 miejsce - 1 punkt. Każdy może oddać głos tylko na jedną grę, albo dwie (np. jeżeli uważa, że żadna gra nie zasługuje na pierwsze miejsce), ale należy wskazać, którego miejsca się nie przyznało.
Wszystkie punkty od głosujących zostaną podsumowane i na tej podstawie zostanie ustalony ranking gier. Trzy pierwsze miejsca zostaną nagrodzone.

4. Autorzy lub współautorzy gier biorących udział w konkursie nie mogą głosować na swoje dzieła. Mogą oddać głosy na inne prace lub skorzystać z możliwości nie punktowania danego miejsca.

5. Wszelkie wątpliwości, problemy rozstrzygam ja osobiście. Ma to na celu szybkie i sprawne podejmowanie decyzji.

6. Chciałbym głosowanie zamknąć w niedzielę, 21 stycznia, a 28 stycznia ogłosić wyniki na stronie. Tak więc głosować można do północy 21 stycznia.

7. Wydaje mi się też ważne wspomnieć, że postanowiłem zasponsorować nagrody w tegorocznej edycji konkursu w wysokości <b>207 euro</b>. Nie jest to może dużo w porównaniu z 1000 euro w konkursie ABBUC-a, bo aż 5 razy mniej, ale ja jestem 400 razy mniej liczny niż szacowna ta instytucja, więc początek nie jest chyba zły. Postanowiłem przyznać te pieniądze w następujący sposób:
1 miejsce - 130 euro
2 miejsce - 65 euro
3 miejsce - 12 euro
Nie wykluczam, że znajdą się osoby chętne wesprzeć fundusz nagrodowy, wtedy dokonamy zwiększenia kwot nagród.

8. Pieniądze zostaną wysłane do autora/autorów danej gry, pod warunkiem, że numer konta któregokolwiek z autorów zostanie mi dostarczony do 31 marca 2007 roku. Po tym terminie pieniądze przechodzą na konkurs w następnym roku, zwiększając przyszłoroczną pulę nagród.

Proszę o wyrozumiałość dla tak sformułowanych zasad - nie chciałbym tworzyć ścisłego regulaminu tam, gdzie ma być przede wszystkim dobra zabawa. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mam nadzieję, że pomysł się spodoba i w następnym roku całość będzie lepiej zorganizowana, nagrody będą cenniejsze, rozbudujemy konkurs o najlepsze użytki i demosy, a może i inne kategorie, więcej osób weźmie udział w głosowaniu, a konkurs stanie się naprawdę, całkowicie poważnie, ogólnoświatowy."

Przypominam, że cały tekst zamieszczony jest tutaj.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

2

Odp: Najlepsza gra 2006 roku

Super pomysl .. gratuluje.
Podaj nr konta to wplace mala sumke... Jak dla mnie pomysl godny poparcia

pozdrawiam

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

Odp: Najlepsza gra 2006 roku

Pod nieobecnosc forum AA sprawa rozwijala sie na stronie atari.online.pl, gdzie juz dwie osoby zdeklarowaly wsparcie finansowe. Maly - twoja deklaracja malej sumy takze godna jest pochwaly :) Wyslij maila na moj adres kaz malpa online.pl to podesle Ci numer konta.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/