76

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Zrezygnowałem po prostu ze stosowania wbudowanych procedur jesli jest QMEG - bo w końcu on ma swoje i każdy może je włączyć lub wyłączyć jeśli chce. Tak wiec wbudowane procedury turbo aktywują się tylko jeśli nie ma QMEGa i tylko wtedy ma sens wciskanie Shifta ;)
A wyświetlanie MEMLO zostanie, bo w nowej procedurze ładującej zależy ono od sposobu ułożenia ładowanego pliku na dysku oraz wielkości sektora (hm w pojedynczej gęstości nie testowałem jeszcze ciekawe..... no i tu błąd w kodzie... :) .... już poprawiony, plik w poprzednim poście podmieniony) i może być różne w różnych sytuacjach - a wtedy warto wiedzieć czy nie jest za wysoko (choć raczej nie będzie ;) ).

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-18 22:05:48)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

77

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Super! :) Wielkie dzięki, jutro po pracy potestuję tę poprawioną dla pojedynczej gęstości wersję :)

78

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Testuję już jakieś pół godziny i wszystko wydaje się być ok :) Choć formatu SD nie przetestowałem ;) To będzie już wersja ostateczna w tym majowym podejściu do tematu? :)

79

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Będzie ostateczna jak skończę :) . Ta wersja to ostatnia obsługująca tylko sektory 128 i 256b. Właśnie teraz pracuję nad dokończeniem obsługi większych i nie jest źle.
Tyle tylko ze sam loader się trochę wydłuży (dotychczas liczniki chodziły na 1 bajcie, a konkretnie tylko na rej. X, który w czasie pracy loadera spełnia tylko tę funkcje, a teraz trzeba dodatkowy bajt zwiększać i sprawdzać).
Wersja finalna, ma przerzucać część loadera do bufora magnetofonu i zyskiwać dodatkowe około 100 bajtów w ten sposób. Ale to już jest pikuś...

Format SD już przetestowałem... MEMLO jest wtedy oczywiście 128b niżej ;) i działa. Dodałem też informację o wielkości sektora na ekranie... na razie to jeden znak i to tak dziwnie zrobiony.... Jakieś propozycje jak może to wyglądać i gdzie to info zmieścić ?? Ten znaczek w moim pomyśle jest na pasku statusu przed Dn: i jest to dla sektora:
128b - znak Ctrl-N
256b - znak Ctrl-U
512b - spacja w inverse (czyli pełny kwadrat)
Symbolizuje mi to pojemność sektora, ale to tak na szybko potrzebowałem wiec tak zrobiłem - inne pomysły mile widziane....
Wracam do kodowania.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

80

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

może też być
"s" - single
"d" - double
q - quadruple (albo "i", jak w TOMS 720)

http://www.5oft.pl/

81

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No tak, s/d/q wydaje się być logiczne i odpowiednie :)
A jak umieścić?
może np:

SD1:
DD1:
QD1:
, gdzie:

S/D/Q są nie inwersowane a D1: inwersowane (część paska). Wówczas dość estetycznie to powinno wyglądać i gęstość nie zlewa się z napędem. Albo odwrotnie: S/D/Q są inwersowane a D1: nie inwersowane, wówczas S/D/Q po lewej stronie domknie pasek, który jest przecież inwersją.

Po namyśle:
Po prostu sD1: dD1: albo qD1: na pasku (wszystko inwersją) będzie wyglądać chyba najlepiej, czyli pomysł Pirxa ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-19 21:01:45)

82

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Oj tam kombinujecie :)
Sprawdziłem i jedno i drugie i chyba duże litery bez inversu ładniejsze trochę.
Ale mi chodziło o koncepcje w stylu: "może by tak przesunąć napis MSDOS w prawo i zmniejszyć cośtam..." oczywiście w obrębie linii statusowej. Można życzyć sobie zmiany prezentacji info o QMEGu itp ;)

Aaaaa i proszę nie przyzwyczajać się do numeracji. 4.x to wszystko wersje testowe są.
Za wcześnie cyferki zaczęliśmy dodawać. Finalna wersja to będzie 4.0 po prostu !!!

A i jeszcze uwaga. Wersje testowe mogą mieć wyłączoną funkcje powrotu po błędzie na stacje z której startowały - mogą wracać na D1:. Po prostu blokuję to do testowania pod emulcem i czasem zapomnę prze kompilacja przywrócić :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-19 21:38:12)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

83

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No niech mi sie zgłosi ktoś, kto ma dysk z sektorami 512b :)
Program czeka na przetestowanie, a ja nie mam jak.
Gotowa jest uniwersalna procedura loadera, majaca obslugiwac dowolne dlugosci sektorow. Ze 128 i 256b dziala jak trzeba.... testera potrzebuje!!! :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

84

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dawaj, ja mam same takie dyski :P

KMK
? HEX$(6670358)

85

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

O.K.
Puściłem Ci maila.....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

86

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No to skończyliśmy chyba.
To znaczy wszystkie dotychczasowe testy nowa wersja przeszła bez kłopotów - nosi numer 4.3.
Plik wykonywalny jest tutaj: http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/msdos43.obx (i w załączniku postu).
Będzie też plik ATR z wszystkimi głównymi wersjami, opisem oraz programami do tworzenia pliku z długimi nazwami, ale to jak Pirx skończy pisać.

A co oficjalnie w tej wersji:
1. Nowa metoda wczytywania pliku z dysku w formacie SpartaDOS - oszczędność jednego bufora na sektor mapy pliku.
2. Wyrzucona obsługa przyspieszaczy poza Happy/UltraSpeed (czyli najpopularniejszym) - wbudowana b. szybka procedura podnosi MEMLO o $0100 i może być wyłączona klawiszem Shift w czasie wyboru programu do załadowania (w czasie BOOTowania Shift wyłącza obsługę turbo całkowicie).
3. Dodana obsługa sektorów większych niż 256b (procedura loadera obsługuje dowolną długość sektora, jednak podręczny bufor stosowany w trakcie odczytu listy plików jest ustawiony na 512b - oczywiście jeśli kiedyś będzie taka potrzeba, bufor ten można zwiększyć jednym ruchem - ale w tej chwili to i tak opcja dla kilku osób na świecie ;) a dodatkowe wyliczanie i stosowanie potem wyliczonej dlugosci bufora wymagałoby zbyt wielu modyfikacji kodu).
4. Dynamiczne MEMLO loadera (w zależności od wielkości sektora minimalne MEMLO to: dla SD to $08D3, dla DD - $0953, a dla QD - $0A53).
5. Informacja na ekranie o stanie QMEGa, BASICa, turbo i wielkości sektora. Informacja o MEMLO przed załadowaniem wybranego programu.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-27 01:26:19)

Post's attachments

msdos43.obx 3.14 kb, liczba pobrań: 4 (od 2010-05-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

87

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Załączam pakiecik.
(drobna popraweczka)

Ostatnio edytowany przez pirx (2010-05-27 09:54:57)

Post's attachments

MSDOS43.zip 31.64 kb, liczba pobrań: 14 (od 2010-05-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
http://www.5oft.pl/

88

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Wielkie, wielkie dzięki za Waszą pracę nad wersją 4.x :) I życie stało się prostsze ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-27 07:05:52)

89

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A i jedna uwaga. Obiecywałem, że w wersji końcowej MEMLO będzie jeszcze niższe a nie jest.... po prostu po konsultacjach z drac030 stwierdziłem, że i tak jest baaardzo niskie, a przeniesienie części kodo do bufora magnetofonu, może spowodować wywalanie się niektórych gier na intrach (bo bywa, ze piszą po tym obszarze).
W tej chwili loader zajmuje (wraz z buforami) obszar od $0700 do MEMLO (tego wyświetlonego na ekranie), oraz komórki na stronie zerowej: $24-$29 oraz $3D i $3E (wiec takie, które raczej nie powinny być użyte w intrach).
Ciekaw jestem, jak szybkie jest ładowanie programów na szybkich dyskach. Procedury ładujące są tutaj dość szybkie, więc to nie one powinny być słabym punktem.

No i jeszcze Pirx mi dziś raportował, że czasem są problemy z bootowaniem. To znaczy z wczytaniem MSDOS.COM z dysku zainicjowanego rozkazem BOOT. Wcześniej też miałem taki przypadek.
Pewne jest to, ze nie jest ten problem związany z MSDOS.COM, raczej trafiamy na jakieś ograniczenie bootloadera Sparty. Podesłałem kolegom Spartowcom jakiś czas temu takiego ATRa, może coś odkryją.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

90

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A może ktoś wymyśli jak sensownie "oklawiszować" napędy o numerach 9-15 (właściwie to 9 i 10 da się łatwo zrobić, ale 11-15....)??
Ale tak, żeby nie zmieniać obecnej klawiszologii i żeby dało się klawisze sprawdzać systemowo (standardowe CIO na urządzeniu "K:")....

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-02 08:34:43)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

91

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Shift + 1...5?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

92

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

W zasadzie racja... ale Shift robi co innego (co prawda przy zmianie napędu nie jest sprawdzany)...
No jakoś mi to nie pasi :)

Z Pirxem myśleliśmy o dodatkowym klawiszu np. "Tab" po wciśnięciu którego możnaby wybrać w jakiś sposób napęd.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

93

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Control + 1...5? ;) Taka kombinacja na pewno będzie szybsza niż przejście w tryb wybierania i potem np. wpisywać, itp.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-02 09:17:57)

94

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Control + 1 i 2 odpada, bo to kombinacje wykorzystywane przez OS.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-06-02 10:29:32)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

95

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A ctrl+A..O? Może ciężko przeliczać z cyferek na literki, ale w sumie dodatkowych stacji powyżej 9 tak często się nie używa.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

96

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A shift+ctrl+0..9?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

97

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A po prostu podawać numer stacji szesnastkowo? Czyli 1-F? Nie wiem, czy coś nie jest wykorzystywane, bo nie korzystam póki co z dysków w formacie sparty... I zostaje wtedy jeszcze 0 do wykorzystania :P

Sikor umarł...

98

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dely: Bardzo dobry pomysł!!!
Oczywiście równolegle ze standardową metodą (od 1 do 10 klawiszami 1 - 0, czyli dodatkowo dwa napędy wybierane numerycznie).
Kuna - no nie pomyślałem jakoś wcześniej, że tak można ;)
A przeliczać nic nie trzeba - bedzie tablica w programie i już. Zresztą już wcześniej była taka tablica, bo w wersji 3.3 działały kombinacje cyfra+Shift (wyłączanie turbo przy przechodzeniu na inny napęd), ale że nie miało to sensownego zastosowania - wyrzuciłem.

Sikor: Literki powodują załadowanie odpowiadającego im programu z dysku - tego nie chciałbym zmieniać. Myślałem o wskazywaniu wybranej pozycji belką w Inversie, no ale to wymagałoby przepisania kawału programu na nowo, a do tego Bernasek robił wszystko do bólu systemowo, więc tutaj też trzebaby odrysowywać ekran w ten sposób - nie byłoby to zbyt ładne i szybkie. Bo idea ma pozostać - wszystko kulturalnie przez SIO i CIO.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-02 15:11:34)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

99

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

zastanawia mnie możliwość wykorzystania MSDOS-a, czy MSDOS instaluje jakiś handler, czy po wczytaniu głównego programu będzie można doczytywać inne pliki odwołując się w stylu:

d:>path>folder

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

100

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Nie.
MSDOS to standardowy loader. Jego zadaniem jest załadowanie i uruchomienie programu, przy jak najmniejszej zajętości pamięci. I tyle.
Procedurę wczytywania pliku z dysku w formacie Sparty, możnaby wyciągnąć i stosować w innych programach, ale nie bardzo widzę sens takiego działania. Procedura ta musiałaby zostać obudowana kodem, który jest w MSDOS zamazywany w czasie ładowania. Do tego musiałaby mieć dwa bufory, czyli nie byłaby już taka niewielka. W związku z tym nie stanowiłaby konkurencji dla odpalonej z carta Sparty X.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.