126

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ech... Msini3 to tak naprawde prosty programik w basicu... Zdaje sie ze jest tam ograniczenie do 128 plikow.. taka zmienna tekstowa.... sorry.
Zobacze ile wolnego RAMu sie da jeszcze wyciagnac.

Ale zasadniczo bede przepisywal MSINI na assembler, bo w BASICu sie dosc trudno pisze (a szczegolnie poprawia jak numerow linii brakuje).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

127

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A kwestia niemożliwości zmiany opcji kolorów/turbo? Uruchomiłem teraz MSINI3 dla ATR-a, który ma mniej plików i efekt jest ten sam - nie daje się nic zmienić, hmmm...

128

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Napisz precyzyjniej jak o sie objawia.... bo co jak co, ale edycja tych parametrow powinna dzialac zawsze. Jest poprostu niezalezna od reszty programu. A to pod emulcem czy real Atari?? Bo na real Atari to trzeba Ctrl+szczalka wciskac :) (tak pisze, bo Pirx mial przez chwile ten problem ;) )

A i sciagnij jeszcze raz paczke z poprzedniej strony. Wymienilem tam MSINI3 na wersje widzaca do 256 plikow.
Ze wzgledu na pewne ograniczenia MMG Basic Compilera w trybie Ineger (a tak jest kompilowany MSINI3), w przypadku ilosci plikow wiekszej niz 128 moglo nastapic zamazanie czesci danych i faktycznie dziwne objawy, w poprawce staralem sie to wyeliminowac.

Ale tak naprawde jak bedzie wersja w assemblerze to bedzie najlepiej :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-13 23:09:00)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

129

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Prawdziwe Atari oczywiście :) A.... CTRL + strzałka :D OK, działa ;) I dzięki, dziś wieczorem sprawdzę tę widzącą do 256 plików w katalogu - supeł :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-14 07:00:14)

130

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

OK, MSINI3 już działa świetnie z katalogami gdzie jest więcej  niż 128 plików (a mniej niż 256 ;) ).

Mam drobną uwagę odnośnie ładowania schematów kolorów z pliku .DAT w MSDOS45. Ustawiłem sobie schemat (Atari Basic, ale to nie ma znaczenia) i teraz przy bootowaniu dyskietki z uruchomieniem MSDOS (ustawione BOOT MSDOS.COM z poziomu SDX):

1) zaczyna się ładowanie MSDOS - niebieski ekran (jak basic)
2) ekran robi się na chwilę czarny (to normalne akurat)
3) na chwilę (to jest względne, bo jak w normalu to ta chwila jest całkiem długa) ekran ma standardowy kolor zielony MSDOS
4) dopiero zmienia schemat koloru na wczytany z pliku .DAT

Czy byłaby możliwość sprawdzenia czy jest poprawny schemat kolorów jeszcze podczas momentu gdy ekran jest czarny i wówczas już nie zmienianie na standardową zieleń przed zastosowaniem schematu użytkownika, tylko od razu na ten docelowy? Bo taka troszkę dyskoteka się robi i średnio to pośrednie wyświetlanie zieleni wygląda.
Wiem, może to szczegół, ale skoro już takie wypasy są w MSDOS (zmiana kolorów rządzi), to niech będzie od A-Z idealnie :)


EDIT:
To samo się dzieje gdy np. już mamy wczytany w MSDOS własny schemat koloró, ale przechodzimy do podkatalogu z innym plikiem MSDOS.DAT. Wówczas na chwilę znów ekran robi się zielony by za chwilę zmienić na ten schemat z podkatalogu do którego wchodzimy.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-14 19:53:36)

131

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Good point - trzeba dopisać do todosów na sorsfordżu.

http://www.5oft.pl/

132

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Wiem oczywiscie, ze tak jest... Wynika to trochę z tego, że program napisany jest systemowo.
Na poczatku (także przy zmianie katalogu czy dysku) robi kulturalne GR. 0, co powoduje przywrocenie kolorow systemowych, wiec natychmiast zmienia je na swoje oryginalne. A nie wie wtedy jakie mają być kolory, bo dopiero teraz czyta katalog i jak znajdzie w nim MSDOS.DAT, przechodzi do jego odczytu. Dopiero jak odczyta go w calosci, przechodzi do analizy i wyswietlania i dla oszczędności kodu to tu jest procedura wczytania parametrów.

Metody poprawienia tego widzę, nawet 3.
- zlikwidowanie kolorów domyslnych MSDOSA i pozostawienie systemowych (jakoś mi się to nie podoba)
- bezpośrednio po GR.0 (skoro mamy mignięcie na czarno) wyłączenie ekranu i włączenie go dopiero po wyswietleniu listy plików (też jakoś nie podoba mi się),
- robienie GR. 0 tylko raz na początku programu (bo i tak zawsze przy przerysowaniu jest wysyłany na ekran kod czyszczenia), przy okazji procedurę robiącą GR.0 możnaby przerzucić do bufora na dane - bo potrzebna będzie tylko raz i może potem zostać zamazana - to mi się podoba najbardziej, bo optymalizuje kod, a jak będzie wyglądało??? kto wie. Odpadną mrugnięcia, zmiany kolorów na systemowe, więc i konieczność odtwarzania kolorów MSDOSowych....

Obaczę co się da zrobić :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

133

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Do ewentualnego nowego release'u szukam dodatkowych fajnych schematów barw. Myślę, że ciekawe byłoby przypomnienie starych, dobrych i lubianych programów, które działały w trybie tekstowym (GR.0) lub hi-res (GR.8) i miały niestandardowe kolorki.

Do głowy przychodzi mi First XL-ent, Speedscript, SoftSynth...
Wrzućcie tu propozale, fajnie je będzie umieścić w MSINI4 (?)

(FYI - już jest QMEG i DOS II+/D)

http://www.5oft.pl/

134

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Proponuję dorzucić schemat starego terminala: tło czarne, ramka czarna i znaki w takiej specyficznej lekko rażącej zieleni.

Coś jak tu:
http://farm4.static.flickr.com/3414/3281139507_f56091fa84.jpg

135

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A to akurat nie jest możliwe bez jakiś tricków, którch w loaderze nie da rady zrobić. Też bym chciał...

Powód - literki mają kolor playfieldu, playfield w każdym kolorze poza czarnym (poke 710,0) jest mocno nieczarny :].

http://www.5oft.pl/

136

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A czy kineskop zielonego monitora ma czarne tło ??? - oczywiście nie :) Ma zielonkawe.
08 B0 B0 nie jest takie złe.
Wiecie co... nie ma już co kombinować i optymalizować w MSDOSie. Poprawiłem oczywiście te zmiany kolorów, no i z drugiej strony nie bardzo mi się widzi wydłużanie programu, który zasadniczo ma być jak najkrótszy.
Pozostaje MSINI3 przepisać na assembler a MSDOS 4.6 ( cjoć od 4.5 różni się tylko ładniejszą zmianą kolorów - no i jest dzięki temu trochę szybszy, bo nie robi tak często jak poprzedni otwierania ekranu - w zasadzie to robi tylko raz) uznać za definitywanie zakończony.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

137

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No dobra, daje się jeszcze coś zoptymalizować :) Skróciłem loader o 14 bajtów :) Za to po dodaniu 12 bajtów loader nie będzie - na czas uruchomienia bloku z podanym adresem inicjacji - zostawiał żadnych swoich danych na stronie zerowej.
Ewentualne intra będą ją miały dla siebie w całości.
Chyba tak zrobię, choć zmniejszy to zysk pamięci do 2 bajtów :)

No i jest jeszcze jedna rzecz, którą chcę zmienić. W tej chwili loader przed uruchomieniem wczytanego programu odkłada na stos adres powrotu do SelfTest , czyli jak gra po uruchomieniu chce wracać do DOSa, to dostaje SelfTest. Niby fajnie, ale mam taką jedną grę - a lubię ją - nazywa się Jet Boot Jack :)
Otóż ta gra ma na starcie procedurę modyfikującą wektory skoku po reset na start gry wlasnie i kończącą się RTS. W efekcie po wczytaniu jej MSDOSem mamy SelfTest a po naciśnięciu Reset odpala się gra.
Mam taki koncept, na stos zamiast adresu SelfTest odkładam skok do resetu, a wcześniej wektory ciepłego startu ustawiam na SelfTest właśnie.
Czyli jeśli program zakończy się RTS nic to nie zmieni... ale jeśli wcześniej zmieni wektory resetu, to zadziała tak jakby wcisnął się reset.

Do zrobienia proste, kodu nie wydłuży a Jet Boot Jack się ładnie odpali - a może to nie jedyna taka gra :)
Chyba że ktoś ma uwagi do tej koncepcji ....

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-20 15:02:21)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

138

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ja mam uwagi do tej koncepcji - jest zaj...sta.

http://www.5oft.pl/

139

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

A ja potestuję z czym się da jak się ukaże ;)

140

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dobra. Wszystko zrobione. Przy okazji poprawilem buga powodujacego wylaczanie BASICa mimo, że powinien zostać włączony (i tak był oznaczony na ekranie ;) ).
No i mam ciekawą zagwozdkę. W czasie testów nie odpalila mi sie gra Final Legacy. W poprzednich wersjach sie odpalala, po przelaczniu emulatora na NTSC tez sie odpala, takze w nowej wersji loadera!
Zaczalem analizowac kod tej gry i z pierwszych rozkazow wynika ze odpala sie raczej przypadkiem (dlaczego wiec odpalala sie w poprzednich wersjach MSDOS, a w nowej nie odpala sie wcale??, dlaczego chodzi w NTSC??).
Zastrzegam ze testowalem tylko pod emulatorami....
A oto ten kod z poczatku gry.... a jest to kopia z carta, a ten kawalek kodu odpala sie przed skokiem do obszaru samej gry.

7f86  LDA #$80
7f88  STA $6a  ;RAMTOP
7f8a  LDA #$00
7f8c  TAY
7f8d  TAX
7f8e  STA $0200,X   ; <--- zamazuje wektory przerwan!!!
7f91  INX
7f92  BNE $7f8e
7f94  STA $09  ;BOOT
7f96  STA $244   ;COLDST
7f99  LDA #$3c
7f9b  STA $d302  ;PACTL
7f9e  LDA #$52
7fa0  STA $02fc  ;KBCODES
7fa3  JMP $8000

Jak widać gra na starcie zeruje m.in. wektory przerwań nie blokując przerwań wcześniej!!!
Sprawdziłem, ze wyklada sie wlasnie dlatego ze w miedzyczasie wywoluje sie jakies przerwanie.
Tylko dlaczego w poprzedniej wersji loadera sie nie wywolywalo, i dlaczego nie wywoluje sie w NTSC ???

Tym bardziej ze zmiany w loaderze prawie zadne.

Oczywiście problemy z uruchomieniem tej gry to nie wina loadera (SDLOAD zachowuje sie tak samo jak najnowsza wersja MSDOSa), ale intryguje mnie dlaczego w poprzednich wersjach ta gra sie wczytywała. Troszke sie jedna procedura - uruchamiana po zaladowaniu kolejnego bloku - w loaderze wydluzyla (kosztem innej) i stawiam na to wlasnie + zbieg okoliczności z czasami wykonywania się procedur i wystepowaniem przerwań.

Wlasciwie gra ta chodzi tak samo dobrze (a przy okazji odpala sie zawsze, wiec lepiej) bez wykoniania przedstawionej wyzej procedury - wystarczy po zaladowaniu skok pod $8000 :)


Dodalem w loaderze czekanie az Antic zacznie rysowac ekran (czekanie na linie nr 0) przed skokiem pod adres startu gry i Final Legacy odpala sie zawsze..... wiec byla to kwestia szczescia. Ale zamiast zmieniac loader chyba trzebaby poprawic plik gry :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-21 01:43:44)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

141

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Proponuję dodać kod sprawdzający stan klawisza Caps podczas uruchamiania MSDOS. Przy zablokowanym Caps w SDX funkcja turbo off ulega odwróceniu.

lda $02be      ; SHFLOK
bne no_caps    ; normal startup
sta caps_state ; save caps key state
lda #$40
sta $02be
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

142

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dely a mógłbyś sprecyzować.
Przytrzymanie Shift jest sprawdzane przy pomocy sprawdzenia bitu w SKSTAT, więc Caps nie ma na to wpływu.
Faktem za to jest ze obsługiwane są tylko wielkie litery, więc jak masz aktywny Caps to trzeba wybierać gry  z wciśniętym klawiszem Shift. To zaraz zmienię, będą działały tak wielkie jak i małe litery.... w sumie invers też trzeba by wyeliminować :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

143

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

W międzyczasie poprawiłem rozpoznawanie małych i wielkich liter (czyli Caps) oraz trybu Inverse (można sobie wciskać do woli ;) ), oraz - specjalnie dla naszego kerownictwa - dodałem kulturalne wyjście do DOSa (oczywiście jeśli uruchamiamy spod Sparty), za pomocą kombinacji Shift+Esc.
Może być ????

W zasadzie zdecydowana większość gier chodzi nawet jak MSDOS jest uruchomiony ze SpartyX z włączonym modułem - MSDOS odłącza wtedy moduł... A właściwie to znaleźliśmy tylko 2 niedziałąjące jeśli odpala się je w ten sposób. Tak więc można używać MSDOSa jako loadera normalne spod SpartyX :).

Jak się trochę z Pirxem obrobimy, to zasiądziemy i (mam nadzieję, że w dwa dni max) napiszemy MSINI4 w assemblerze i z obsługą parametrów z linii poleceń Sparty (przynajmniej takie jest założenie, że da się jako parametr podać katalog w którym chcemy edytować plik długich nazw).
Będzie wtedy obsługiwał więcej plików niż 256 - ograniczeniem, będzie pamięć - no i powinien być szybszy niż kompilowany BASIC. Co najważniejsze, jakoś łatwiej nam się poprawia programy assemblerowe niż basicowe :) , więc łatwiej będzie potem coś dopisać do MSINI4.

To tyle z frontu :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-07-13 11:47:32)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

144

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Supeł, jak zwykle - potestujEM :) Zarówno MSDOS jak i MSINI ;)

145

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Nie działa z The Last Starfighter. Po załadowaniu gry dźwięk jest a na obrazie krzaki.

146

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Działa, działa.... :)
Oczywiście to, że nie działał, to wina słabo zrobionego ripa z Cartridge.
Prawda jest taka, że nigdy nie da się zrobić loadera ładującego dobrze wszystkie gry, można się tylko do tego ideału zbliżać. W starszych grach (głównie właśnie w ripach z cartów) jest wiele różnych dziwnych procedur, które czasami tylko przypadkiem działają (zobacz w tym wątku trochę wcześniej co w jednej znalazłem). Trzebaby napisać loader rozpoznający te źle napisane zrobione gry i modyfikujący w każdym przypadku proces uruchomienia, to nierealne.
Ale akurat dla Last Starfighter dało się zrobić to w sposób uniwersalny, mam nadzieję, nie psujący odpalenia jakiejś innej - przypadkowej - gry :)
Wersja MSDOS 4.6 (chyba już ostateczna) jest do pobrania tutaj: http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/msdos46.obx .
Przy okazji dodane jest wyjście do DOSa kombinacją Shift-Esc (jeśli ktoś uruchamiał MSDOSa spod Sparty i chciałby kulturalnie do niej wrócić bez odpalania gry).

MSINI4 się pisze, jest relokowalne, przyjmuje ścieżkę jako parametr i zostawia dużo pamięci na edytowane długie nazwy. Zrobione już wszystko poza samą edycją na ekranie, ale to już jest proste... w miarę :) Jak skończę to będzie wersja 4.6 oficjalnie z całym pakietem.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

147

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

... nie doczytałem i nie sprawdzałem a nie chcę czytać wszystkiego od początku. MSDOS w aktualnej wersji obsługuje ostatecznie sektory 512B?? :) - bo już się pogubiłem ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

148

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Oczywiście że obsługuje, od wersji 4.3 wszystkie nowe wersje obsługują sektory dłuższe niż 256b. I - raz jeszcze przypomnę :) - utrzymują przy tym baaardzo niskie MEMLO, dzieki pozbyciu się bufora na mapę pliku.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

149

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

tak pytam, bo przylazł mi z tym Dely w czasie kompotów i demo na inicie coś nie bardzo chciało trybić. Ostatecznie teraz sprawdzałem - pod SDX zadziałało normalnie. Cóż - muszę to przetestować dziś :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

150

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

U mnie działało :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.