Temat: Covox

A co to za stworek wyrysowany w Atariki. Mysle o Covoxie. Schemat górny błędny...OK. dolny niby dobry i to działa. Pewnie tak, ale jak to wyrysowane jest? Oznaczenie pinów (sygnałów) dochodzących do przetwornika  (drabinka rezystorów) jest błędne. Powinno być 12,13,14,15,16,17,18 a rozpoczyna się 2,3.... połknęło 1 z 12 i 13.
No i należałoby oznaczyć do których pinów układu 74574 dochodzą sygnały D0-D7 a od których odchodzą Q0-Q7.
Ktoś jest władny to poprawić/uzupełnić by potomni nie przeklinali ?

2

Odp: Covox

I dlatego nigdy nie zrobiłem Covox'a - laik taki jak ja nie pokapuje się w tych "drobnych" niedociągnięciach schematu...

Przyłączam się do prośby o poprawki.

3

Odp: Covox

Pisałem o tym w dyskusji sto lat temu. Zenon, znasz się na rzeczy, więc zachęcam do zrobienia dobrego schematu, na tym polega Atariki.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: Covox

Tak, znam się na tym ale nie lubię środowiska które oferuje PC. Wogóle mnie ono nie pociąga. Ostatecznie autorzy projektu powinni zadbać o jego poprawność skoro potem upominają sie o respektowanie  praw autorskich.... dobrze mówię ? To tak więcej żartobliwie napisałem niż z przekory. Zatem czekamy...... Aby zaoszczędzić mi czasu i nerwów, podaj link gdzie o tym pisałeś, bo nie mam ochoty szukać....

5

Odp: Covox

Tutaj znajduje się wspomniana dyskusja.

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: Covox

Ja się nie znam bo prosty człowiek jestem, ale zrobiłem ten kowoks kiedyś wg pierwszego schematu i działał.
Poza oczywistym błędem dotyczącym oznaczeń nóg który jest dość trywialny (źle narysowane, ale numery się zgadzają) to co tam jest nie tak?

ps. a wogóle to kowoks powinien być zakazany :) jak ktoś chce sobie słuchać pierdzących modów w 14kHz to jego uszy powinniśmy chronić :)

Ostatnio edytowany przez mikey (2007-10-09 22:48:47)

7

Odp: Covox

Pajero nie przesadzaj - covox jest banalny.

http://www.xs4all.nl/~ganswijk/chipdir/giicm/74574.txt

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2007-10-10 00:21:47)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: Covox

Covox jest niczym magnetofon kasetowy kilkanaście lat temu - prymitywne i pasywne urządzenie, które funkcjonuje tylko dlatego, że jest proste i tanie a na lepszą alternatywę nie każdy może sobie pozwolić ;) I tak jak kiedyś nie każdy mógł sobie pozwolić na stację dysków (przyczyny finansowe) czy HDD (przyczyny finansowe jak i techniczne) to teraz w przypadku lepszej alternatywy Covoxa ograniczeniem nie są fundusze, lecz właśnie sprawy techniczne - nikt (w tym i ja sam) nie pokwapił się ukończenia i opublikowania projektu np. podłączenia Gravisa do Atarki ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-10-10 08:09:16)

9

Odp: Covox

Mikey napisał ...... Ja się nie znam bo prosty człowiek jestem, ale zrobiłem ten kowoks kiedyś wg pierwszego schematu i działał.
Poza oczywistym błędem dotyczącym oznaczeń nóg który jest dość trywialny (źle narysowane, ale numery się zgadzają) to co tam jest nie tak?

Właśnie o to chodzi że schemat jest dobry, tylko źle opisany i niedokończony.... A Covox jaknajbardziej działa. Moja prośba tyczyła tego by nanieś niezbędne uzupełnienia + poprawić niewłaściwe oznaczenie nóżek. Tyle.... Potomni będą wdzięczni a przy okazji więcej Covoxów (uw?) zagra.

10

Odp: Covox

Dzięsięciu się wypowiedziało a żaden nie poprawił. Bo przecież takie trywialne jak konstrukcja cepa.
No elektronicy, co z wami - koder ma za Was poprawiać ?

11

Odp: Covox

Ja jestem elektronikiem tylko na papierze.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: Covox

A kto to wogóle tam umieścił? Na pierwszym schemacie numeracja jest OK a jest niby zły. a drugi jest dobry a numeracja pokaszaniona. Dajcie chwilę czasu.... zrobię to. Przy okazji odpowiem na każde pytanie.... na dwa na pewno. Jak się nazywam i jaki jest mój stopień wojskowy

13

Odp: Covox

pajero: czyżbyś zapomniał, że w tego typu sprawach wśród atarowców panuje "szwedzkie" podejście do sprawy ? "Szwedzkie" ze względu na końcówkę ".se" (napisz.se, zrob.se, kup.se) no i w tym wypadku: popraw.se ;-)

14

Odp: Covox

Ja pierniczę.... Tu nie chodzi o atarowców, chodzi o potomnych którzy wytkną ten błąd i psy wieszać będą na obecnym pokoleniu leni......

15

Odp: Covox

Zenon/Dial napisał/a:

błąd i psy wieszać będą na obecnym pokoleniu leni......

Patrząc na młodsze pokolenia, sądzę, że zamiast wieszać psy będą się mocno w głowę pukać że ludziom w naszych czasach chciało się cokolwiek zamieszczać, publikować czy o zgrozo - lutować, skoro to nie przynosiło żadnych doraźnych korzyści :P

16

Odp: Covox

pajero napisał/a:

Dzięsięciu się wypowiedziało a żaden nie poprawił. Bo przecież takie trywialne jak konstrukcja cepa.
No elektronicy, co z wami - koder ma za Was poprawiać ?

Pajero - podalem ci linka do wyprowadzeń dla tego ukladu - w jednym z zinów zamieściłem również artka o tym jak go zbudować.
Opis był też na stronie Monsofta - ktoś piszczał, że był niby w nim jakiś błąd (ale sprawdzałem go ze swoim covoxem i wszystko było ok tylko chyba niezbyt jasno opisałem jedno połączenie... teraz już nie pamiętam dokładnie.
Ja na Atariki się nie udzielam.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: Covox

Nie wiem dokladnie czy tam jest ten sam opis co umnie byl, ale mozliwe. Ja tam wiem swoje, ze jak budowalem to jakos nie zauwazylem bledow i wszystko dzialalo. A mozliwe ze byly (musial bym zajrzec do backupu strony), tyle jak sie go robilo to jakos czlowiek nie zwazal na to i laczyl logike+schemat no i zawsze sie udawalo.

Aby polepszyc jakosc dzwieku to mozna uzyc jakiegos ukladu (znaczy sie 4'rech) C/A zamast drabinki rezystorow. Nie mowie tu az o C/A kory byl wykorzystywanych w Amigach, ale pamietam ze za czasow 386 SX kumpel budowal "lepszego" covox'a wlanie na jakis ukladach C/A. U sluchalo sie muzy z gier, miedzy innymi bodajrze byla pierwsza na PC gra firmy Avalon, tylko ze juz nie pamietam nazwy.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2007-10-11 07:11:38)

18

Odp: Covox

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?pid=11136 <-- montowalem to kiedys u siebie i wedlug pasia był błąd... niewiem...sprawdzcie sami

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: Covox

Czyli jak rozumiem - błąd polegał na złym opisie podłączenia wyjść covoxa bezpośrednio do gniazd.
Gniazda chinch łączyłeś pewnie bezpośrednio do pinów 74 (19) a nie do drabinki przez kondensatory..... mała niezamierzona nieścisłość z mojej strony!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2007-10-11 09:31:54)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

20

Odp: Covox

Hmm, nigdy nad tym sie nie zastanawialem jak bydowalem swojego covox'a bo w sumie to czlek wiedzial gdzie sie to podlacza i po co sa te rezystory

21

Odp: Covox

http://izi-creth.w.interia.pl/zenon/forum/Covox2.jpg
Pod tym adresem jest poprawiony/uzupełnony schemat COVOXA. Znawców proszę o przeniesienie go do ATARIKI, bo ja się na tym nie znam + poniższy opis
W czasie montażu COVOXA wykonywać można następujący test, by się upewnić czy wszystko działa prawidłowo.
1. Do wyjścia (pomijając kondensator) podłączyć woltomierz
2. Z poziomu BASICa uruchomić następujący program
10 FOR I=0 TO 255
20 POKE 54784,I
30 FOR K=1 TO 500:NEXT K
40 NEXT I
Napięcie powinno wzrastać od około zera wolt do około 5V równomiernymi skokami
3.W zależności od montowanego kanału w linni 30 programu nalezy zmienić numer komórki (54784, 54785, 54786, 54787)

22

Odp: Covox

Dzięki.

23

Odp: Covox

Ale schemat też należy podmienić, a usunąłeś tylko ten dolny. Schemat nadal jest błędny.... podałem link do poprawionego i uzupełnionego schematu. Podmień go. Dopisałem na nim jak łączyć sygnały D0-D7 do rejestru (niektórzy odwrotnie łączą) i skąd pobierać sygnały. Dorysowane też są "kropeczki" stanowiące o tym że w tym miejscu powinno być połączenie danych elementów

24

Odp: Covox

Prosze mi nie imputować :)
Plik ma taka sama nazwe wiec bierze pewnie z cache przegladarki.
Odswież stronę, ze shiftem i powinno byc OK

Ostatnio edytowany przez mikey (2007-10-13 13:58:40)

25

Odp: Covox

:) mówiłem że się na tym nie znam.... a swoją drogą dlaczego PC robi nie to co ja chcę tylko co sam chce? Zawsze mówiłem że ma po.... lone oprogramowanie. Jak nikt nie zgłasza uwag w temacie schematu to uważam wątek za zamknięty, bo znów mi ktoś przyłoży :)