26

Odp: Kaz Kompo 2007

Mnie motywuje radocha ogółu na coś co robię - pewnie nic odkrywczego...
BangPong to potrzeba chwili by pojawiły się prace w Compo24 (choć póżniej okazało się że były nawet 4). On poprostu jest i tyle. I nie pasuje do otoczenia Kaz Compo - dlatego moja uwaga.
W sumie to powinienem się cieszyć, że Kaz docenia wszystko (jak leci).
Dzięki Kaziu.

27

Odp: Kaz Kompo 2007

ad.1  Też uważam że nagroda powinna być dla najlepszych. Że się będą dublować - i co z tego? W tym roku mamy po prostu specyficzną sytuację. Dwie gry są mocnymi faworytami do pierwszego miejsca. Gdyby Pang! wyszedł w tym roku to myslę że mógłby walczyć z nimi o pierwsze miejsce, ale nie wyszedł. Inna sprawa - system który jest zafałszowuje trochę wyniki, bo część ludzi głosuje nie na najlepsze gry, lecz na te które nie wygrały w ABBUCU. Taka niestety jest ludzka mentalność i nie zmienimy tego (to tak jak z nie głosowaniem na partie o małym poparciu bo szkoda głosu). Dlatego trzeba zmienić system.

No i jeszcze jeden argument. Jeśli ten system zostanie utrzymany to część autorów może być w tym roku w rozterce, bo będą się wahać czy lepiej wystawiać program do ABBUCA licząc na 3-4 miejsce, czy lepiej spróbować zdobyć pierwsze (premiowane) miejsce na Atari-online.


ad.4  Moim zdaniem możliwość głosowania na jedynie 3 gry jest dobra w sytuacji gdy chcemy wyłonić jedynie jedną - najlepszą grę. Gdy premiowane są 3 miejsca głosowanie powinno obejmować conajmniej 5 tytułów.

Inna sprawa gdy chcemy jednak jakoś nagrodzić tych twórców którzy włożyli sporo wysiłku, a na pierwsze miejsca liczyć nie mogą (bo konkurencja zbyt silna). Rozdzielanie pieniędzy na więcej części chyba nie ma sensu, bo fundusze zbyt skromne. Nagrody będą zbyt symboliczne. Myśle że wprowadzenie głosowania metodą od 0 do 10 punktów dla każdego z tytułów jest najlepszym wyjściem. To pokaże faktyczny stan rzeczy - na ile dana gra się podoba i na ile jest gorsza/lepsza od rywali. To też myślę będzie dobrą zachętą dla tych twórców którzy nie zostaną nagrodzeni pieniężnie, bo zobaczą że na ich programy też ktoś głosował, ktoś w nie grał i przyznał im punkty. Tyle że wtedy nie będzie to już wybieranie najlepszej gry roku, lecz coś w rodzaju podsumowującego rok rankingu. Ale to może dobrze :)



pajero napisał/a:

Mnie motywuje radocha ogółu na coś co robię - pewnie nic odkrywczego...
BangPong to potrzeba chwili by pojawiły się prace w Compo24 (choć póżniej okazało się że były nawet 4). On poprostu jest i tyle. I nie pasuje do otoczenia Kaz Compo - dlatego moja uwaga.
W sumie to powinienem się cieszyć, że Kaz docenia wszystko (jak leci).
Dzięki Kaziu.

To tylko kwestia otoczenia. W tym roku powstało kilka świetnych gier. Pomyśl czy gdyby nie było gier z konkursu Abbuca i do tego zabrakło świetnych konwersji XXL-a, to czy wtedy nadal uważałbyś że BangPong nie pasuje do reszty? Zobaczymy jak będzie  w przyszłym roku.

Ostatnio edytowany przez Urborg (2008-01-06 18:48:56)

Odp: Kaz Kompo 2007

Po pierwsze dziekuje za liczne uwagi - to znaczy, ze kogos to w ogole obchodzi.

Po drugie - KK2007 zdecydowanie zagubil swoja idee naczelna i to juz dla mnie jest jasne niestety. Mam nadzieje popracowac nad tym do czasu przyszlorocznej edycji. Chodzilo o czysta, sportowa rywalizacje o tytul najlepszej gry na swiecie. Kwestia autorstwa, pieniedzy byla od poczatku dla mnie drugoplanowa, a okazalo sie ze wzgledu na przyzwyczajenie ludzi do zasad ABBUC-a wszyscy postrzegaja KK jako taki drugi ABBUC-compo. KK to opozycja do ABBUC-compo, co podkreslam w kazdej dyskusji, w zasadach wielokrotnie. Kasa miala byc tylko milym dodatkiem, dajacym nieco ostrosci rywalizacji.

A niestety, kasa stala sie najwazniejsza, tematem numer jeden. Choc jak slusznie zauwazyl Pajero, to nie ona go motywuje do pracy. I mysle, ze malo kogo z tworcow gier na Atari kasa za te gry motywuje... Chodzilo mi wlasnie o wniesienie tej polskiej spontanicznosci, nie-komercyjnosci, a jednoczesnie tworczosci i kreatywnosci na scene miedzynarodowa. Czesciowo sie udalo - dostalem wiele fajnych maili z calego swiata, takze z samego ABBUC-a, od Niemcow, z poparciem i deklaracja wsparcia finansowego w przyszlym roku. Dostalem tlumaczenia na czeski i hiszpanski zasad, chociaz nikogo o nie nie prosilem. Wszystko od hobbystow, za free. I zamierzam dalej przekonywac/tlumaczyc/objasniac. Sa wiec duze szanse, ze do przyszlego roku ludzie dostrzega, ze nie jest to taki zamkniety, lokalny konkurs jak ABBUC.

Po trzecie - wyjscie na miedzynarodowe wody powoduje u niektorych, ze zamiast na najlepsza gre, glosuja "na swoich". I zaczyna sie robic to co sie zrobilo z konursem piosenki organizowanym przez Eurowizje - kazda nacja glosuje na swoich. Tak byc nie moze i nie bedzie.

W zwiazku z powyzszym planuje zmiane zasad (prawdopodobnie od przyszlego roku, ale moze jeszcze w tym), jezeli chodzi o pieniadze. Ludzie zapominaja o glownym celu tego konkursu: nagrodzeniu najlepszych GIER i zaczynaja kombinowac, jakby tu docenic AUTOROW tych gier. Kaz Kompo w zalozeniu jest idea calkowicie sportowej i fair rywalizacji miedzy programami i wybor NAJLEPSZEJ. Dlatego chcialbym zmienic regule: pieniadze nie wygrywaja autorzy, ale gra. A jej autorzy moga jedynie i wylacznie zdecydowac na jaki _publiczny cel charytatywny_ albo _publiczny projekt naukowy_ chca przeznaczyc te pieniadze. I ja tam wysle te pieniadze z nagrody. Ale zanim zmienie regulamin, musze sie skontaktowac ze wspolorganizatorem, Andreasem Kochem. On funduje nagrody rzeczowe.

Jezeli chodzi o pozostale punkty, o ktorych pisaliscie, bedziemy jeszcze dyskutowac, zapodam nowa wersje regulaminu do omowienia tutaj.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

29

Odp: Kaz Kompo 2007

> _publiczny cel charytatywny_ albo _publiczny projekt naukowy_ chca przeznaczyc te pieniadze. I ja tam wysle te pieniadze z nagrody

no nie wiem czy to jest takie fajne, jako srodowisko powinnismy wspierac dzialalnosc, ktora moze zaowocowac korzysciami dla nas wszystkich ;-)

gdyby nagrody i pieniadze przechodzily na konkretny cel..  np.
1. dla kogos, kto udostepni za free sposob podlaczenia sida do atari, lub
2. dla kogos, kto napisze RTS a, albo
3. kto napisze edytor muzyczny dla procedurek pokey2sid.

mysle, ze do tego pomyslu mozna by bylo przekonac atarowcow nie tylko z PL.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

30

Odp: Kaz Kompo 2007

"_publiczny cel charytatywny_ albo _publiczny projekt naukowy_ chca przeznaczyc te pieniadze" - wg mnie to pomylka. Jezeli tak chcesz to lepiej zrezygnuj z nagrody pienieznej.

31

Odp: Kaz Kompo 2007

Ależ dlaczego - Publiczny Projekt Naukowy - Wpływ 10 krat browara na zaburzenia świadomości uczestników Party Głuchołazy 2008.

All I hear is the sound of me falling on the ground

32

Odp: Kaz Kompo 2007

No chyba ze

33

Odp: Kaz Kompo 2007

Tatqoo++
Tez uwazam, ze to dziwna zmiana. Mozna jakis przyklad owego publicznego projektu?

Odp: Kaz Kompo 2007

mazi - rozumiem, ze jestes przeciwny. Ale bardziej interesujace jest: dlaczego? Dobry argument jest lepszy niz sto prostestow :)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

35

Odp: Kaz Kompo 2007

Kaz: chcesz dobry argument - na "nie" oczywiście ? Nie zmienia się zasad podczas trwania konkursu. Trudno. Jest źle i trzeba będzie z tym żyć do następnego konkursu.

Zamknij w tym roku tą sprawę tak jak jest, między jednym a drugim "rozdaniem" ogłoś konkurs / dyskusję na nowe zasady, będzie okey i uczciwie.

Uczciwie oczywiście wobec tych, którzy teraz, na te zasady się zdecydowali. Bo inaczej mi to będzie przypominać konkurs dużego portalu "społecznościowego", na którym można było wygrać samochód pod warunkiem, że osoba, która zwyciężyła zapłaciła wcześniej za niego podatek dochodowy. No i oczywiście plus punkt regulaminu, w którym organizator miał prawo odwołać konkurs w dowolnym momencie, łącznie z wręczaniem nagród...

___
Press play on tape...

36

Odp: Kaz Kompo 2007

Kaz: glosuje na gry a nie na jakies projekty czy cele charytatywne. Oglos takowy konkurs to wtedy bedziemy glosowac na wynalzki pasia lub electrona. Konkurs o grach - nagradzamy gry :)

Odp: Kaz Kompo 2007

W koncu podliczylem glosy w Kaz Kompo 2007 i wyniki tutaj.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/