Temat: Baza danych o scenie Atari

Jak juz wspomnialem w watku z dzialu Ring, nie mamy jednej, solidnej bazy danych sceny Atari. Przez to niektorych wydaje sie, ze takiej sceny nie bylo i nie ma ;)

Rozproszone zrodla (Gury, Fandal, Cube, itd, itp) to tylko same gole programy, ze szczatkowa informacja. Atariki jest dosc fajne jesli chodzi o informacje okoloscenowe, ale wyszukiwanie w niej danych jest raczej nieciekawe. Sadze, ze dedykowana baza danych, w ktorej znajda sie a) programy scenowe, b) linki do wszelkich scenowych informacji, c) same informacje bylaby istotna. Prosze o opinie, czy warto, bo moze sie myle.

Druga sprawa - bede chcial zbudowac taka baze danych w serwisie atari.online.pl. I zaczac bym chcial od sceny polskiej, bo powoli zaczyna ona ginac w mrokach niepamieci. Czy znajdzie sie ktos, kto zechce mi przygotowa szablon takiej bazy (uwaga - jestem w tym zielony, wiec ta osoba powinna troche sie znac na projektowaniu bazy, a nie tylko jej technicznym przygotowaniu) po ustaleniu:
- jak ma to wygladac
- jakie dane maja byc w bazie
- jakie dane moga byc wyszukiwane i w jaki sposob
- jak dane mozna wprowadzac
Trzeba by sie zastanowic jakie dane i w jakiej formie tam umieszczac i jak to ma wygladac od strony uzytkownika (dodawacza informacji). Zainteresownych zapraszam do dyskusji.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

2

Odp: Baza danych o scenie Atari

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=318

poza tym, ostatnio myslelismy o czyms takim z Foxem. Jak wroce do europy postaram sie znalezc nasze spisane pomysly i podrzucic.

: 404. Stopka not found

3

Odp: Baza danych o scenie Atari

format: wiki/wikimedia ?

___
Press play on tape...

Odp: Baza danych o scenie Atari

Dzieki Eru, nie trzeba bedzie wymyslac wszystkiego od nowa. Prosilbym, jezeli to mozliwe, o szybkie podeslanie propozycji na strukture bazy (pola danych), zanim uleci wiekszosc z wiedzy, przez ktora sie przekopalem w ostatnich dniach. Bede mogl przygotowac troche danych do wprowadzenia, zanim jeszcze powstanie sama baza.

Jezeli chodzi o TOSEC - jedyne, co jest w tym dla mnie dobrego, to narzedzie, ktore jest w stanie automatycznie sprawdzic sumy kontrolne nowego, nieznanego pliku i porownac z dotychczasowymi plikami (i przypisuje do nazwy istniejacej w TOSEC). Ja to robie recznie (i ludzie, ktorzy mi pomagaja) i to opoznia wprowadzanie plikow do bazy o lata swietlne.

Wikimedia? Mi chodzi o specjalizowana baze danych, gdzie da sie przeszukiwac w zaawansowany sposob pod katem takich kategorii jak ludzie, produkcje, wydarzenia.

Ogolnie rzecz biorac, od samego gadania nic sie nie wydarzy, czego dowodem watek zapodany przez Eru. Jak ktos chce cos zrobic, to prosze o konkretna pomoc. Przede wszystkim - czy ktos potrafi napisac taka baze?

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

5

Odp: Baza danych o scenie Atari

Krzysztof ! Taka baza istnieje od kilku lat. Chodzi o TOSEC i sekcje DEMOS, UTILS, CAS, za które to jestem odpowiedzialny, GAMES prowadzi niejaki GUCEK. W zasadzie to mogę przekazać pałeczkę dalej ponieważ nie dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu -> busy due to Real Life (TM) jak powiada Grendel ;) Kiedyś być może sprawiało mi to nawet przyjemność, dziś nie widzę w tym najmniejszego sensu -> narobisz się jak wół i nic więcej ... :/

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-01-16 22:48:05)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: Baza danych o scenie Atari

Popieram!

Odp: Baza danych o scenie Atari

Mazi - ale co popierasz? :)

Zrobilem na probe informacje o kilku demkach, z roznych okresow i roznego typu, zeby sprawdzic, jakie dane bylyby przydatne do wyszukiwania. Moje propozycje:

1) pelna nazwa: (nie wymaga komentarza)
2) kraj pochodzenia: (chyba moze byc wiecej niz jeden, ewentualnie wpisywac N/A, jesli nie ma wyraznego kraju pochodzenia, na przyklad przy miedzynarodowej inicjatywie internetowej)
3) miasto/region pochodzenia: (wiem, ze to kontrowersyjny punkt, ale fajnie by bylo moc sprawdzic sobie, kto i w jakiej okolicy dzialal)
4) język dema: (moze byc wiecej niz jeden - np. czesc scrolli po polsku, czesc po angielsku)
5) grupa: (jesli demo sygnowane przez grupe)
6) data publikacji: (moze byc dokladna - dzien, miesiac, rok - albo tylko rok, albo zakres np. najwczesniej 1989, najpozniej 2003 - jezeli trudno okreslic dokladna date powstania)
7) miesjce publikacji: (N/A lub np. Orneta 97)
8) autorzy: wymienic wszystkich, a potem specjalizacja:
kod: (flagi: rip/original)
grafika: (flagi: rip/original)
muzyka: (flagi: rip/original/sample)
inne: (opis)
9) efekty: (kateogrie: kod, grafika, muzyka, scroll)
10) typ: one-file demo, disc-demo, intro, cracktro
11) ewentualne wymagania sprzetowe:
12) inne uwagi: (np. hidden part)

Przyklad jednej fiszki:
----------------------------
nazwa: 1988 Demo 3rd
kraj: Polska
miasto: Bytom
język: angielski
grupa: n/a
data publikacji: 1988
miejsce publikacji: n/a
autorzy: Marek Górecki (EGR General Programming)
kod: Marek Górecki (EGR General Programming)
grafika: Marek Górecki (EGR General Programming)
muzyka: Rob Hubbard (rip)
efekty: kod, grafika, muzyka, scroll
typ: one-file demo
wymagania: N/A
uwagi: N/A
----------------------------

Edit: no i oczywiscie do tego screenshoty plus link do pliku/-ow oraz linki do powiazanych informacji.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-01-19 19:01:48)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

8

Odp: Baza danych o scenie Atari

Popieram powstanie bazy :)

9

Odp: Baza danych o scenie Atari

Oto struktura bazy, którą obmyśliliśmy z Eru:


PK - primary key


Person - ludzie

    * PK: ID
    * FirstName
    * LastName
    * Nick
    * Country
    * PouetID
    * AtarikiID

AltNick - alternatywne nicki

    * PK: Person.ID, Nick


Group - grupy

    * PK: ID
    * Name
    * Abbreviation - np. TQA, SLT
    * PouetID
    * AtarikiID
    * Website

MemberOf - odwzorowanie kto był kiedy członkiem jakiej grupy

    * PK: Group.ID, Person.ID
    * FirstYear
    * LastYear


Product - wiadomo

    * PK: ID
    * Name
    * Year
    * ProductType.ID
    * PouetID
    * AtarikiID
    * Party.ID
    * Place
    * Website
    * RAM
    * Stereo
    * SIO - czy wymagana szeregowa stacja
    * Interlace - czy włączyć Flicker Fixer w emulatorze

ProductFile - pliki powiązane z produktem

    * PK: ID
    * ProductFileType.ID
    * Path
    * Ord (kolejność pokazywania)
    * Description (np. party  version, 1-disk, 2-disk itp)
    * Size

ProductOfGroup - jaka grupa stworzyła jaki produkt

    * PK: Product.ID, Group.ID


PersonRoleInProduct - w jakich rolach dana osoba brała udział w produkcie

    * PK: Product.ID, Person.ID, Nick, PersonRole.ID


ProductType - typy produkcji (demo, 1k, itp)

    * PK: ID
    * Name


PersonRole - rodzaje funkcji osoba może pełnić (grafika, muza, kod itp)

    * PK: ID
    * Name


ProductFileType - czy to XEX, CIN, PNG itp

    * PK: ID
    * Name


Party - np. Quast

    * PK: ID
    * Name

PartyEdition - np Quast 95 i Quast 96

    * PK: Party.ID, Year
    * City
    * Country

PartyReport - relacja z party

    * PK: ID
    * Party.ID
    * Year
    * Person.ID
    * URL - dla WWW
    * Product.ID - dla zinów itp.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: Baza danych o scenie Atari

Pytanie, kto miałby te dane wprowadzać do bazy i jaka byłaby możliwość późniejszej weryfikacji tych danych ? Chodzi o to, czy byłyby osoby, które zajmowały by się zarządzaniem danymi w bazie, czy byłaby to forma "bardziej otwarta", na wzór atariki ?

Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-01-27 20:54:06)

11

Odp: Baza danych o scenie Atari

Wydaje mi się że baza wymaga jeszcze kilku iteracji, bo ma kilka usterek do poprawienia (np produkt łączy się z Party, a nie z PartyEdition), no i wg mnie jest za dużo "PK: ID" i pod tym względem wymagałaby przemodelowania - np w tabelach ProductType, PersonRole, ProductFileType itp można te pole z powodzeniem pominąć (o rozmiar bazy nie ma co się bać, przecież gigabajtów nie zajmie), a w ProductFile PK może być "Product.ID, Ord".
No ale to tylko moja skromna opinia, a i żadnym bazodanowcem nie jestem, przeczytałem tylko kilka książek :]

Jak znajdzie się ochotnik, który zrobi do tego fajny interfejs do wprowadzania i prezentacji danych, to może być super projekt.

Odp: Baza danych o scenie Atari

Brakuje mi trochę w osobach osi czasu, czyli np. ktoś był znany pod jakimś nickiem, a potem go zmienił. Do tego czy używał kilku na raz i gdzie? (czyli w jednej grupie pd jednym nickiem, w innej pod innym). Tyle uwag.

Laoo: oddzielne pole na ID to dobry pomysł nawet gdy tak naprawdę nie jest potrzebne, bo może się przydać - w przyszłości. Co do książek, to owszem mamy tu problem z tym że niektóre pola relacji są nietranzytywnie zależne od klucza głównego ;D, ale teoria teorią, a praktyka praktyką ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Baza danych o scenie Atari

dobrze by bylo gdyby kazdy zarejestrowany mogl zaglosowac na konkretna pozycje - powinno byc widoczne kto i jak glosowal.
rowniez jakis odnosnik do filmiku z dema np na youtube.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: Baza danych o scenie Atari

Ale taki feature to już nie w bazie danych o scenie...

Co by temat za szybko nie umarł, to mam nadzieje, że odrobinę dyskusji sprowokuje kilka błędów, które tu zrobiłem:


http://atari.pawlaszek.pl/baza.png

(zriobione w tym, a pliczek jest tu)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2008-02-02 15:11:29)

15

Odp: Baza danych o scenie Atari

xxl napisał/a:

dobrze by bylo gdyby kazdy zarejestrowany mogl zaglosowac na konkretna pozycje - powinno byc widoczne kto i jak glosowal.
rowniez jakis odnosnik do filmiku z dema np na youtube.

I koniecznie fotki autorów (najlepiej z dziećmi i połówkami) i żeby można było komciać fotki!

(MSPANC)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: Baza danych o scenie Atari

Do tabeli z produkcją dodałbym jakiś pole z uwagami.. np. kombinacja do hidden part

Ala ma kota...