1

Temat: HDD do Apple II GS

Kto z szanownych posiadaczy tego sprzętu potrafi się rozeznać w sprawie oprogramowania interfejsu ze strony http://s.guillard.free.fr/Apple2IDE/Apple2IDE.htm ?
Ja czytam, czytam i niewiele rozumiem, jakieś warstwy, jedna ładowana na szczyt drugiej itd., a ja chciałbym wiedzieć co ma być w ROMie karty, co doładowywane z dysku. Przyznam, że kodowanie nie jest moją mocną stroną, za to mogę logikę wsadzić do GALa, zaprojektować płytkę i zmontować w całość. Mielibyśmy HDD do A2gs bez wydawania krociowych sum. Są chętni?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

2

Odp: HDD do Apple II GS

Ja jestem chętny na taki HDD :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: HDD do Apple II GS

A oprogramujesz go? Bo ja mam już układ próbny z dyskiem 2,5" 240MB, ale trzeba uruchomić to programowo, jak pisałem wyżej.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: HDD do Apple II GS

Chętnie, ale nie umiem :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: HDD do Apple II GS

Czoł(gi)em

Interfejs jest raczej oprogramowany ? te ?warstwy? to po prostu kolejne poziomy skomplikowania bibliotek ? najistotniejszy jest kawałek http://s.guillard.free.fr/Apple2IDE/lwlv-src.txt - to są procedurki czytające / zapisujące na dysk ? cała reszta to obsługa partycji FAT16 na dysku ? sam interfejs to po prostu ?prawidłowo? działająca ?wersja? myide z malucha. ? po wstawieniu do atarki (dopasowanie do szyny +  dekoder adresów) chodziłaby bez problemu.

Nazwy procedur przypominają linuxowe nazwy syscalli obsługi plików.

Ciekawe ile kosztowałby taki interfejs w wersji z galem i bez złącza do gniazda Apple

6

Odp: HDD do Apple II GS

A tutaj cały komplet GSa: http://www.allegro.pl/item299639556_app … mplet.html

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: HDD do Apple II GS

phnx napisał/a:

to są procedurki czytające / zapisujące na dysk ? cała reszta to obsługa partycji FAT16 na dysku

To wiadomo, ale gdzie fizycznie mają być - część w ROMie chyba karty w slocie 7, obsługa partycji na dysku twardym czy na FDD ładowane z batch file, czy "same" się załadują. Nie znam architektury A2GS na tyle, by to oprogramować właściwie, dlatego szukam kogoś, kto to zrobi. Hardware to pestka.

Ciekawe ile kosztowałby taki interfejs w wersji z galem i bez złącza do gniazda Apple

Koszty pomijalnie małe, trzy scalaki i kawałek płytki uniwersalnej to ok 10zł razem z kawałkiem kabla IDE.

Ostatnio edytowany przez jer (2008-01-18 22:34:54)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: HDD do Apple II GS

W sekcji piątej gość przedstawił gotowy program (taki mini system operacyjny) do obsługi tego interfejsu.

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

9

Odp: HDD do Apple II GS

jer napisał/a:

To wiadomo, ale gdzie fizycznie mają być - część w ROMie chyba karty w slocie 7, obsługa partycji na dysku twardym czy na FDD ładowane z batch file, czy "same" się załadują

W jego wersji soft jest ładowany najwyraźniej z ProDosa - ani na prototypie karty ani na schematach nie ma romu ? wygląda na to że ładowane są z FDD i dają dostęp do interaktywnego menu w stylu MyDosa albo Dosa2.5 z malucha ? co słusznie zauważył ilr
A czy z batcha czy z ręki to już twój wybór :)

Sprecyzuj jakich funkcjonalności życzyłbyś sobie w sofcie którego chcesz używać
Można teoretycznie napisać prosty loader pod ProDosa ew. nawet w Basicu główny soft wsadzić w stałe miejsce na dysku i ładować to co akurat jest potrzebne ? nie trzeba dodawać Romów / zajmować wolnych slotów

Do testowania softu powinien wystarczyć KEGS. Procedury odczytania statusu dysku, odczytania/zapisu sektora i oczekiwania na zakończenie operacji powinny być skompilowane pod jakiś jeden sensowny adres i sprawdzone na prawdziwym sprzęcie.

10

Odp: HDD do Apple II GS

phnx napisał/a:

Sprecyzuj jakich funkcjonalności życzyłbyś sobie w sofcie którego chcesz używać

Żeby po włączeniu komputera załadował się GS OS 6.0.1 z twardziela lub CF. Rozumiem, że przedtem trzeba sworzyć partycję, sformatować i poświęcić, żeby nie było wirusów ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: HDD do Apple II GS

No tak jak myślałem takie zwykłe minimum wymagań? teraz na ziemię:
A-    nie da się odpalać gier i programów całodyskowych z takiego (prostego)  interfejsu
B-    nie da się zabootować z takiego (jw.) interfejsu
C-    raczej nie da się załadować części systemu z dyskietki reszty z IDE/ATA

? nie wiem jak zachowuje się przy starcie GS/OS 6.x.x ?  piątka ładuje najpierw ProDos8 potem ładuje ?właściwy? GS/OS ze sztywnego katalogu SYSTEM: z dysku z którego zabootował; blok inicjalizacyjny GS/OS ładuje ?wysokopoziomowe? drivery urządzeń. Więc zmuszenie jabola do  ?bootowania? bezpośrednio z twardziela/CFki  jest upierdliwe (czytaj ? nie da się zrobić bez napisania ?biosu? dla karty ? a to potrafią tylko najstarsi górale)

Taki ?wysokopoziomowy? driver jest i działa ? co prawda z innym rodzajem karty IDE ale to raczej nie problem ? wystarczy dopasować procedury (w sumie adresy portów i kolejność odczytu LO_Byte HI_Byte i inicjalizację ? źródło ma jakieś 64 Kb ale jest raczej dobrze opisane)

http://www.lyons42.com/CFFA/GSDriver/So … sh.aii.txt

I generalnie masz racje

jer napisał/a:

... że przedtem trzeba sworzyć partycję, sformatować i poświęcić, żeby nie było wirusów ;)

12

Odp: HDD do Apple II GS

phnx napisał/a:

Więc zmuszenie jabola do  ?bootowania? bezpośrednio z twardziela/CFki  jest upierdliwe (czytaj ? nie da się zrobić bez napisania ?biosu? dla karty ...)

Heh, a to zupełnie tak, jak w Atari.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: HDD do Apple II GS

Wniosek: nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko kupić sobie CFFA lub coś podobnego za 100$

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: HDD do Apple II GS

Jak masz ochotę wywalić $99 + koszty przesyłki i czekać aż zbierze się 100 chętnych ?
Zawsze możesz zmusić Gs-a do odpalenia systemu z ramdysku i zładować odpowiedni soft
przy pomocy np. FastBoot?a ftp://ftp.gno.org/pub/apple2/gs.specific/utils/copy - jeśli zadziała na twoim sprzęcie ? w swoim czasie miałem tak przygotowaną Amigę ? ładowała część softu do ?trwałego? ramdysku (RAD:) a resztę z CD-ROMU ? bardzo ułatwiało życie.

drac030 napisał/a:

Heh, a to zupełnie tak, jak w Atari.

110% racji:)    pan Wozniak nie bez powodu pracował w Apple ? poza tym niektórych rzeczy nie opłaca się wynajdywać na nowo.

Wracając do jedynie słusznego sprzętu ? chce podłączyć ARM7 (4x14,xx Mhz) do szyny malucha i zastanawiam się nad najprostszym sposobem wykonania ? jakieś sugestie?

15

Odp: HDD do Apple II GS

phnx napisał/a:

Jak masz ochotę wywalić $99 + koszty przesyłki i czekać aż zbierze się 100 chętnych ?[...]

Odgrzewając temat... Wersji rev 2.0 kupic już nie można bo autor nie produkuje. Pracuje teraz nad nową CFFA3000 i planuje wysyłać we wrześniu. Jednak czy przypadkiem tutaj nie ma pełnej dokumentacji do produkcji rev 2.0? Byłbym zainteresowany zakupem gdyby ktoś miał ochotę wyprodukować w rozsądnej cenie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

16

Odp: HDD do Apple II GS

Zaprojektowałem płytkę wg CFFA 2.0. Mam wykonaną serię próbną 5szt jeszcze nie sprawdzoną. Montaż przewlekany. Jedną zacząłem montować i dopadł mnie remont mieszkania, który właśnie się skończył. Trwają porządki.. Teraz mam wszystko w piwnicy w workach, pudłach i luzem, a wiadomo, że moje na końcu :) Gołe płytki mam jeszcze 3, ale cena odstraszająca, bo za wykonanie 5szt. firma Gama wzięła prawie 400zł, czyli ok. 75zeta za sztukę. Mogę udostępnić dokumentację wraz z gerberami i plikiem wierceń, ale ostrzegam, to projekt jeszcze nie sprawdzony w praktyce.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-06-04 21:54:52)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

17

Odp: HDD do Apple II GS

ja w międzyczasie skontaktowałem się z Rich'em (autorem). Rev 2.0 definitywnie już nie ma, a cenę CFFA3000 wstępnie szacuje na ok $130. Zapisałem się do wstępnie zainteresowanych, co nie znaczy że gdyby Twoja Jurku wersja była gotowa szybciej to bym nie wziął. Interesuje mnie gotowa karta.
Podejrzewam że gdy już wyjdzie CFFA3000 i ludzie zaczną ją ludzie zaczną kupować to na ebay'u pojawi się trochę rev 2.0. Ciekawe w jakich cenach.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2010-06-05 00:13:44)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: HDD do Apple II GS

Karty SCSI osiągają poziom 200$, podejrzewam, że CFFA pójdą za ok. 150$

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

19

Odp: HDD do Apple II GS

Jer, jeśli będzie działająca i sprawdzona to ja chętnie wezmę. BTW czy Twój mail d....@op.pl jest aktualny?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: HDD do Apple II GS

jest aktualny :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

21

Odp: HDD do Apple II GS

Jedna karta zmontowana, oczywiście walnąłem sie w projekcie i CPLD jest teraz na odrutowany, bo projekt był na TQFP, a w płytkę dałem PLCC (niezgodność wyprowadzeń). Podłączyłem kartę do GSa, a po wyjściu z panelu nastąpił zwis z kaszaną na ekranie. Komp próbował bootować z pustej karty CF. Czyli już coś działa ;) Teraz muszę zrobić dyskietki systemowe, Binscii, Shrinkit itp, czyli wieczór z głowy.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

22

Odp: HDD do Apple II GS

Trzymam kciuki :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: HDD do Apple II GS

Widać trzymanie kciuków przyniosło efekt. Pierwsza partia płytek prototypowych poszła do śmietnika, druga ruszyła. Partia prototypowa to 2szt.
http://www.apple2gs.republika.pl/images/CFFA_card1.jpg


http://www.apple2gs.republika.pl/images/CFFA_screen1.jpg

Ostatnio edytowany przez jer (2010-07-08 21:12:59)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: HDD do Apple II GS

Piekne, kiedy seryjna produkcja i za ile szt?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

25

Odp: HDD do Apple II GS

Co do kosztów to jeszcze nie wiem.Na razie jest druga seria próbna - wykonanie pospieszne, styki cynowane a nie złocone. 2szt kosztowały 103zł z przesyłką. Robiłem wstępną kalkulację - 5szt. ze złoceniem to ponad 400 zeta, do tego koszt elementów. Mam już projekt płytki gotowy, ale jak zwykle potrzeba wprowadzenia zasadniczych zmian nasila się w miarę zbliżania projektu do końca. Płytka 120X70mm, może jeszcze ciut zmniejszę. CPLD  w obudowie TSOP  kosztuje 35zł netto w TME.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware