76

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

A ja kiedyś poczytałem taki tekst... jeżeli ktoś ma pieniądze, fantazję i zdolności to może sobie zbudować rakietę która przed startem podskoczy, zagwiżdże i parę osób zakabluje w ZOMO. Pytanie... po co.

77

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

jer napisał/a:

Dajcie więc naszemu nowemu koledze szansę, udostępnijcie posiadane w archiwach informacje, a nie piszcie, że się nie da. A nuż?...

Widzisz jer, problem jest taki, że kol. ArchieIl jest dosyć znany tu i ówdzie od dłuższego czasu. Większość jego twórczości można znaleźć na pcsa - wywody i teorie są na tyle podobne, że łatwo znajdziesz. Oprócz tego kolega raczył nas uszczęśliwiać swoimi wynalazkami na kanale #atari8 przez jakiś czas, niestety (tzn. na szczęście) akurat ta radosna twórczość (oczywiście, podobnie jak tu, nie poparta ŻADNYMI dowodami, rozwiązaniami względnie liniami kodu) zakończyła się banem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

78

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Co nie zrobione zostało w Atari/przez Atarowców nie istnieje. ;-)

Jak pies nasra na trawnik to chodzić na łąkę się nie przestaje.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

79

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

No, teraz to przesadziłeś... Na taki telefon komórkowy też wiele rzeczy nie istnieje, a pomysły są, czy w/g kolegi wyprowadzającego psa należy pozbyć się z kieszeni komórki? Pisałem.... zniknij, a odpoczniemy. A już byłem gotów podjąć się rozbudowy Twojej Atari. Rezygnuję, nie mam zamiaru włóczyć się po sądach bo nie spełniłem Twoich oczekiwań. A propo.... Twoja przyszła wie że jesteś trudny we współżyciu? Współczuję jej.

80

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

jer ma racje. Niech robi, niech poswieca czas (byle wlasny), moze cos z tego bedzie.
Darujcie sobie uszczypliwosci, bo kazdy atarowiec jest cenny (a noz kiedys kupi ode mnie jakies cartridge? ;)
"Po owocach ich poznacie" czy jakos tak... Niech robi.

81

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Już kiedyś proponowałem (na grupach dyskusyjnych bodajże, a na pewno prywatnie pewnemu "królowi") zrobienie interfejsu IDE z transmisją bez udziału procesora Atari do momentu jej zakończenia.

Tzn. proponowałeś mi, żebym ja zrobił. Świat jest ci za to nieskończenie wdzięczny, bez twojej pomocy po prostu nikt nie wpadłby na pomysł, że to w ogóle możliwe. Bardzo nowatorskie to było, szkoda tylko, że zastanawialiśmy się nad tym z Jackiem Żukiem jeszcze na etapie projektowania KMK/JŻ IDE (czternaście lat temu), i ta koncepcja miała ręce i nogi, w przeciwieństwie do twoich bajdurzeń wypranych z elementarnej wiedzy na temat tego, jak działa w Atari hardware, system operacyjny i jak podpiąć twardy dysk.

@Pecuś & nosty: on nic nie napisze, bo, na co już zwrócił uwagę xxl:

Jeśli coś wyjdzie z "ParAOS" (roboczo od Parallel Atari OS) to i będziecie mieć presję żeby kogoś poświęcić do realizacji.

"KOGOŚ POŚWIĘCIĆ DO REALIZACJI". Kolega Archie szuka jelenia (kodera), który będzie próbował przekładać jego pomysły na kod, i nie zamierza sam niczego zakodować, z tego prostego powodu, że nie umie (co widać nieomal z każdego jego zdania ;) ) A jak program nie będzie działał, to oczywiście koder będzie winien, bo nie umie wcielić w życie idei geniusza. Jak z komuną, pryncypia były święte, niepodważalne i bez skazy, tylko realizacja nieustannie szwankowała (nie wiedzieć czemu).

Ale co ja się w ogóle odzywam, przecież wszyscy wiedzą, że nie mam "informatycznego wykształcenia" (tylko humanistyczne), nie wiem, co to jest interrupt driven I/O itp., i w ogóle nie jestem godzien uczestniczenia w tej dyskusji. :)

KMK
? HEX$(6670358)

82

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

A może jednak, gdybyśmy zwarli szeregi i zrealizowali to co w tym wątku zaproponowano, Atari pofrunie.... Proponuję ArchieIl'a na prezesa i koordynatora działań. Wie jak to ma działać na pewno błędu nie popełnimy. Na początek proponuję przypatrzeć się procesorowi bo jest niepotrzebny... Starczy jak jest ANTIC to też procesor trzeba by jakimsik sposobem oprogramować go. ArchieIl... rusz mózgiem

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-04-18 11:03:12)

83

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

;-). ANTIC to nie ta liga.

Do procesora, MMU (potencjalnie), IDE potencjał tutaj by się jeszcze znalazł.

Jak masz jednego konia nie kupuj siana na tony.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

84

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Tylko najpierw kolega prezes musiałby zorganizować specjalne przeszkolenie dla tych, co się nie znają na kodowaniu, komputerach oraz nowoczesnych systemach operacyjnych, np. dla laoo. Przypadki beznadziejne (np. ja) oczywiście zostaną pominięte, za to jak już powstanie ten świetny OS, z loaderem potrafiącym paczować istniejące binaria podczas ładowania, kompatybilny z wszystkim, wielozadaniowy oraz stabilny[1], a przede wszystkim mieszczący się w 16k (LOL), to ci odszczepieńcy będą się musieli schowac pod stół i odszczekać.

[1]Z poprzedniej interakcji z kolegą wiadomo mi, że nawet gdyby jakiś kod powstał, stabilny nie będzie z prostego i konkretnego powodu: kolega geniusz i specjalista od wielozadaniowości z wywłaszczaniem nie ma pojęcia, co to jest "race condition", i że coś takiego w ogóle istnieje.

KMK
? HEX$(6670358)

85

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

hmmm 16kB to bardzo dużo. Gdyby tak "ktoś" stworzył taki kod że najpierw program realizuje się od adresów 0000 do....końca, a potem od końca do...0000 to mamy 32kB. Kiedyś podobne rozwiązanie (dotyczące wojen rdzeniowych opisywałem a SERIOUSie jako żart) Piszę o tym bo jak kolega wpadnie na ten pomysł to gotów mnie pozbawić praw autorskich.
Proszę nie posądzać mnie o jakieś koligacje z prezesem, ale mam dzisiaj dobry dzień i świetnie się bawię.

86

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

drac030 napisał/a:

Tzn. proponowałeś mi, żebym ja zrobił.

Przyznaję. Znałem tylko opis KMK/JŻ, a nie podział prac.
Interesowała mnie jednak sprawa od strony elektronicznej przede wszystkim, a nie od strony programistycznej.

Dokładniej końcowo zaproponowałem rozszerzenie z drugim procesorem, pamięcią i IDE, w której transfery realizowane byłyby niezależnie od 6502. W którym przyspieszanie starych aplikacji wiązałoby się z "ręcznym" sportowaniu części procedur do rozszerzenia (stąd drugi cpu zgodny z 6502).

Niedawno znalazłem na sieci interesujący pomysł, w którym pamięć RAM w rozszerzeniu podzielona byłaby na dwie części (2 oddzielne szyny). Jedna szyna byłaby widoczna tylko na PBI (taktowanie z PBI), a druga tylko dla drugiego procesora (taktowanie z rozszerzenia). Wtedy problem ANTIC itd. znika, a koszt to prosty switch i podwojenie ilości ścieżek pomiędzy pamięciami, a switchem.
Zostaje jedynie wyprowadzenie sterowania drugiego procesora ale to problemem nie jest i było wielokrotnie realizowane.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

87

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Gdyby tak "ktoś" stworzył taki kod że najpierw program realizuje się od adresów 0000 do....końca, a potem od końca do...0000 to mamy 32kB.

Taki kod palindromiczny. Dobry pomysł. Można też inaczej: tak napisać kod, żeby uruchomiony od $0000 realizował inne zadanie, a uruchomiony od $0001, tak że np. argument pierwszego rozkazu staje się opkodem, opkod drugiego rozkazu jego argumentem itd. - inne zadanie. W ten sposób też mamy 16k x 2.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-04-18 11:38:32)

KMK
? HEX$(6670358)

88

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Oczywiście co świetlejszy umysł od razu dostrzeże ułomności takiego rozwiązania bo kto powiedział że cofający się kod ma dojść do adresu 0000. Wystarczy jak dojdzie do 0001 i od tego momentu do przodu ale nie do końca tylko do koniec - 1 i znów do tyłu do 0002....itd... Wypiję kawkę to spróbuję obliczyć o ile wzrośnie pojemność pamięci 16kB. Czyli tak, problem pamięci dla OS'a chyba jest rozwiązany. Powinno się zmieścić.

89

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Jedna szyna byłaby widoczna tylko na PBI (taktowanie z PBI), a druga tylko dla drugiego procesora (taktowanie z rozszerzenia). Wtedy problem ANTIC itd. znika, a koszt to prosty switch i podwojenie ilości ścieżek pomiędzy pamięciami, a switchem.

Wiesz, nie bierz tych naszych żartów tak bardzo serio. To nie tak, że jesteś genialny, ale nikt tego nie rozumie - jest dokładnie odwrotnie. Myślę, że jeśli, zamiast siedzieć na forum i produkować posty dla nierozmiejących niczego lajkoników, zaczniesz poświęcać czas na realizację swoich pomysłów spędzając wolny czas nad Quick Asemblerem (profesjonalnym i zintegrowanym z edytorem) kodując loader relokujący kod podczas wczytywania z IDE dzięki wykorzystaniu linii Interrupt SIO, to wszyscy, dokładnie wszyscy, będą z tego powodu bardzo szczęśliwi i będą to popierać.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2008-04-18 11:57:27)

KMK
? HEX$(6670358)

90

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

nikt tego nie rozumie dlatego, że jestem genialny? ;-)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

91

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Tak, tak, oczywiście. Jak mogłem tego nie widzieć wcześniej :)

KMK
? HEX$(6670358)

92

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Przeważnie tak było, (historia uczy) że geniusze rozpływali sie we mgle. Weź takiego Denikina (chyba nie pomyliłem) udowodnił że kosmici odwiedzali Ziemię. 6.5 miliarda ludzi nadal nie rozumie o co mu chodzi.
ArchieIl. nie masz krewnego w okolicy? Jeden przekonywał mnie że procesor w Atari pracuje częstotliwościowo a w Commodorze bitowo. Twoje zdanie jakie jest?

93

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

drac030 napisał/a:

Taki kod palindromiczny.

Wystarczy:

 opt p+

i asembler już sam zoptymalizuje kod, skracając go dwukrotnie.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

94

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

A co to jest procesor? ;-)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

95

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Szczerze i bez ironii: powodzenia. Osobiście trzymam kciuki za twój projekt, ale jeśli masz już dosyć komentarzy, to przystopuj trochę.

Ostatnio edytowany przez śmigło .::. (2008-04-18 15:07:32)

96

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Ufff,czytam i czytam ,powtarzam !!! czytam !! forum od paru tygodni, od najstarszych postow i przynajmniej juz wiem jak malo wiem. Siedza tu naprawde madrzejsi ode mnie,ucze sie od nich, powoli ale skutecznie, nie pokrzykuje i nie potrzasam szabelka bo co sie bede wyglupial? Gdy mialem  konkretne pytania i problemy ,od razu byly zalatwione. No ale zeby wejsc w srodowisko zawodowcow trzeba cos pokazac oprocz gadania.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

97

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Jak by to ująć.

Jeśli mowa o środowisku "zawodowych praktyków" to jeszcze przeboleję takie błyskotliwe komentarze.

Z TA pamiętam tekst o tym jak to studia niczego nie nauczą potrzebnego w programowaniu.
Przyjmuję więc ten dystans do prac teoretycznych za wbudowany w "image" "prawdziwych" "praktyków" Atarowców.

Jako jednak człowiek, którego ów obraz giełdowy nie przekonywał kiedyś i dziś też nie bardzo mu takie podejście imponuje (no mogę na to patrzeć z przymróżeniem oka)...

Ujmę to w ten sposób. Profesjonalistą i mi personalnie również wystarczy teoretyczny zarys w miarę szczegółowy ParaOS-u. Tutaj w zasadzie do praktycznego wdrożenia takiego zarysu nie zostałem przekonany.

Czyli wszyscy mogą odetchnąć z ulgą... To co wykombinuję "praktycznego" na sprzęcie jaki posiadam wrzucę do siebie na stronę. A forum potraktuję jako źródło lektury żeby czasem w ziomalstwo nie wejść ;-). Chyba jestem zbyt stary na teksty kojarzące się z "ocenzurowaną" z ku.. podstawówką.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

98

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

takiego p*.* saskiego dawno nie slyszalem.

nie wiedzialem ze pier-do-ła to brzydki wyraz :-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2008-04-25 09:01:49)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

99

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

No i nadejszla ta wiekopomna chwila! Tak sie wlasnie zastanawialem kiedy Archie w koncu bedzie mial dosc i sobie odpusci.
Powiem szczerze, ze gratuluje poczucia wlasnej wartosci i spokoju. Ja po tylu uszczypliwych ale i celnych komentarzach bym wymiekl juz tydzien temu i schowal sie, zeby w samotnosci wylizac moje ego.
Inna sprawa ze zachowales sie wg schematu, ktory ktos przewidzial: teraz bedziesz mogl z czystym sumieniemn opowiadac ze miales prawie gotowy swietny nowy OS dla Atari ale zimalstwo z podstawowki na "praktyczne wdrozenie" nie zasluzylo.

Wracajac do meritum: nie wiem jak innym "profesjonalistą" ale mi osobiscie nie wystarcza do szczescia "teoretyczny zarys w miarę szczegółowy ParaOS-u" bo nie umiem ladowac zarysu do mojego Atari.

Ostatnio edytowany przez nosty (2008-04-25 09:03:22)

100

Odp: OS dla Atari. Czy jest sens?

Wątek o dosyć "krzykliwym" tytule miał do tej pory ~2500 obejrzeń z czego większość już tutaj aktywnych osób, którym w zupełności wystarczają ich wiekopomne dzieła.

Pierwszy lepszy o dupie maryni ma porównywalnie lub więcej więc nie licząc reakcji na teksty typu nie umiesz to nie napiszesz sensu nie ma to żadnego.

Na swoje potrzeby mogę takie coś realizować przez następne 20-30 lat. Myślę, że Atarka mi tyle jeszcze wytrzyma. A na codzień wybaczcie ale wolę używać choćby i nowoczesnego telefonu komórkowego do "prac" ;-).

Nie ma się co ukrywać... Ci, którzy tutaj Atari używają i tak "kodują", "grafikują" itd. na pc-tach, a do "odpalania" gier, dem itd. wystarczy i cokolwiek (nawet ta moja startowa konfiguracja z magnetofonem i PC-tem jako źródło sygnału dźwiękowego. yoomp z kasety nie startuje swoją drogą).

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum